Üç Koca Seneye Rağmen The Sims 4 Neden Hala Koca Bir Fiyasko

The Sims 4, 2014’te büyük eksikliklerle satışa çıktığında yapımcılar yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirtmiş ve The Sims 4’e toparlanıp potansiyeline ulaşması için biraz daha zaman vermemiz gerektiğini söylemişlerdi. Biz de oyuna gerçekten haksızlık ettiğimizi düşünerek bir şans vermek istedik. The Sims 2 ve The Sims 3’ün yaklaşık dört sene içerisinde ”tam anlamıyla” tamamlandığını biliyoruz. Bu yüzden The Sims 4’ün en azından üçüncü senesine girerken tam anlamıyla olmasa bile büyük oranda toparlanacağını düşündük.

The Sims 4, birkaç gün önce üç yaşına girdi ancak oyun neredeyse ilk günkü gibi ”boş” hissettiriyor. Ben de kendimce oyunun neden hala ”fiyasko” olduğunu bir liste halinde açıklamaya çalışacağım.

Göz Boyayıcı Güncellemeler: Özellikle The Sims 3’ün ana oyununda varolan özellikleri önce kaldırıp daha sonra güncellemelerle getirip ”Bakın, oyunu bedavaya güzelleştiriyoruz.” demeleri zaten oyunun hiçbir zaman ”fiyasko” olmaktan kurtulamayacağını bizlere sezdirmişti. Gelen güncellemeler kötü müydü? Kesinlikle değildi ancak zaten aşina olduğumuz şeylerdi. Ayrıca Toddler gibi hayati bir yaş evresinin bile oyunun çıkışından iki sene sonra güncellemeyle sunuluyor olması ve ardından da The Sims 4: Toddler Eşya Paketi’nin piyasaya sürülüyor olması ”bedava” güncellemelerin bile ticari amaçla yapıldığını gözler önüne sriyor.

Boş Eklentiler: The Sims 4’ün en büyük sorunlarından biri kesinlikle yayımlanan eklentilerin kalitesiz oluşu. Öncelikle eşya paketlerinden başlayalım. The Sims 4 için bugüne kadar 10’dan fazla eşya paketi yayımlandı(The Sims 3 için bu sayı toplam 9’du) Eşya paketlerinin çoğu 5-15 eşya ve bir o kadar da CAS aksesuarı ekliyor. Yani paketlerle gelen içerik sayısı oldukça az. Ayrıca aynı tema için birden fazla eşya paketinin yayımlanıyor olması da ”Yine mi aynı şey?” dememize neden oluyor.

Eklenti paketlerine bakacak olursak da aynı şeyi görüyoruz. Açıkçası, The Sims 4: Get Together ile The Sims 4:  City Living arasında pek bir fark göremiyorum. Her ikisi de çıkışından önce hemen hemen aynı özellikleri vadetmişlerdi. Ayrıca The Sims 4: City Living ile gelen şehrin küçüklüğü, The Sims 4: Get Together ile kulüp özelliği dışında neredeyse hiçbir özelliğin eklenmemesi de paketleri boş hissettiren önemli nedenler. The Sims 4: Get to Work ise her ne kadar alanında dolu dolu bir paket olsa da kısa süre içerisinde oyun tekrara düşmeye başlıyor. Bu tekrara düşme olayı The Sims 3: World Adventures ve The Sims 3: Ambitions’ta da vardı ancak o eklentiler ana temasının yanı sıra birçok farklı küçük özellik de sunduğu için oynanış süresi epey artıyordu. Özellikle The Sims 3: World  Adventures’taki şehirlerin detaylarını gördükten sonra kimse The Sims 4 ile gelen şehirlere ısınamıyor. Ayrıca bugüne kadar satışa çıkan üç eklentinin(Kasımda satışa çıkacak olan dördüncü eklenti de) seriye yeni hiçbir şey katmıyor. Her biri, geçmişte satışa çıkmış olan paketlerin The Sims 4’e uyarlanmış hali. The Sims 3’ün ilk eklenti paketi bile seriye yepyeni bir soluk getirmeyi başarmıştı.

The Sims serisine ilk defa eklenen oyun paketleri ise The Sims 4’ün en iyi noktalarından biri değiliz. Her bir oyun paketi küçük bir noktayı tema olarak seçiyor ancak o noktayı derinlemesine işliyor. Bu da ortaya güzel paketlerin çıkmasını sağlıyor. The Sims 4: Dine Out bu detay konusunda favorim diyebilirim. Oyun paketlerinin kötü yanları ise eklenti paketleriyle eklenebilecek şeyleri ayrı paket olarak satmaları. The Sims 4: Vampires paketi, The Sims 3’tekine benzer bir şekilde The Sims 4: City Living ile ya da genel bir ”doğa üstü” eklenti paketiyle gelebilirdi. Dine Out da Get to Work’ün bir parçası olarak satışa çıkabilirdi ya da en azından Spa Day ile Dine Out bir arada olabilirdi.

Yapımcıların Kötü Tutumu: The Sims 4 çıktığından bu yana yapımcılar oyunun ısrarla çok güzel olduğunu, bizim çok şey beklediğimizi ve yeterince ”paralarının” olmadığını vurgulayıp durdular. Ayrıca The Sims 4’ü övmek için üç sene önce öve öve bitiremedikleri The Sims 3’ü bile yerden yere vurmaya başladılar. Hatta The Sims 4 başarısız olursa The Sims 5’in olmayacağını oyunun çıkışından birkaç ay sonra söyleyerek serinin fanlarını tehdit ettiler. Ayrıca fanların ”Oyunda neden şezlong yok?” sorusuna şezlong animasyonlarının çok zor olduğunu ve bunu yapacak paralarının olmadığını söylemeleri ise oldukça gülünçtü. Aynı şeyi ”Teen” ile ”Young Adult” arasında boy farkının olmaması için de söylemişlerdi. Ayrıca SimGuru’lar oyunu beğenmeyen kişileri de zaman zaman Twitter üzerinden suçlayıcı bir şekilde eleştirmişti. Hatta, aşırıya kaçtıklarını fark ettiklerinde fanlarla barışmak için bir eşya paketinin temasını da siz seçin diyerek fanlarla yakınlaşmaya çalıştılar.

Oyun Motorunun Kalitesizliği: Bu maddeyi en sona saklamak istedim çünkü yukarıda saydığım her şey bu maddenin bir sonucu diyebiliriz. Hepimiz The Sims 4 motorunun, The Sims 3’tekine göre daha kötü olduğunu biliyoruz. Açık dünya haritalar olmaması, yükleme ekranları, grafiklerin gerçeklikten uzaklaşması, en kolay animasyonların bile zor bir şekilde eklenmesi ve daha birçok sebep The Sims 4’ün gelişmesini engelliyor. Yapımcılar ortaya güzel şeyler koymak istiyorlar ancak yukarıda saymış olduğum tüm sebepler ortaya çıkan eklentinin veya güncellemenin ”sınırlanmasına” neden oluyor. Yapımcılar da bunun farkında oldukları için geniş çaplı eklentiler yerine küçük çaplı oyun paketleri ya da eşya paketleri çıkartarak oyunu geliştirmeye çalışıyor.

Not: Bu yazı benim tamamen kişisel görüşümdür. Benim için yetersiz olan The Sims 4 sizin için serinin en iyi oyunu olabilir. Bu yüzden yorumlarda kendi görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. =)

17 Yorum

 1. sizin tam anlamı ile “KOCA BİR FİYASKO” diye tanımladığınız güncellemelerine boş dediğiniz oyun milletin üzerini 240 küsür lira verip aldığı bir oyun o yüzden “Not: Bu yazı benim tamamen kişisel görüşümdür. Benim için yetersiz olan The Sims 4 sizin için serinin en iyi oyunu olabilir” diye bitireceğinizebunun the sims için olduğu bir sitede yayınlandığının farkındasınızdır umarım !!!

  1. Tam olarak önermenizi anlayamadım. Oyun 240TL değerinde diye güzel olmak zorunda gibi bir önerme ortaya çıkıyor sanırım. Ayrıca biz de 240TL verdik bu oyuna?.
   The Sims sitesiyiz diye her şeyini övmek zorunda değiliz sanırım. Eğer sen oyunu sevdiysen oyunun neden güzel olduğunu bizle paylaşabilirsin.

  2. Para veriyorduk çünkü heyecanlıydık ama gelen paketlerin FİYASKO olduğunu görünce hepimiz hayal kırıklığına uğradık. bizim gibi 6-7 yaşından beri simmer olsaydın hislerimizi anlayabilirdin. sims 4 serinin en başarısız ve en iğrenç oyunu bu konuda çoğu simmer aynı düşünüyor. galiba sadece sims 4 oynadın.. :D

  3. afedersin.ama ne alaka oyun 240tl pahalı güzel olmak zorunda mı demek istiyorsun.Oyuna bir şezlong bile getirilemiyor.Hatta Burkay abi o kadar doğru konuşmuş ki tebrik etmek lazım.Ayrıca burası sims sitesi olduğu için böyle şeyler yayınlanmak zorunda kişinin kendi düşüncesi seni ne ilgilendirir.Zaten sims serisine kötü dediği felan yok sims 3ü daha çok seviyor sims 4 e göre onu söylemiş.Ki bence benim hala göz bebeğim sims 2.(ama sims 3ten kesinlikle çok güzel bir oyun)

 2. Katılmıyorum yüzlerce lira para verdim beğendik aldık o zaman sims3 oynamaya devam et kardeşim

 3. Yazıya kesinlikle katılıyorum, hep acaba tek ben mi böyle düşünüyordum diye söyleniyordum. Bakın şahsen ben Sİms 4’ün grafiklerini ve arayüzünü acayip seviyorum. Sims 3’ün o cansız, soluk boğucu havasından çok daha güzel. Ama yazıda da dendiği gibi oyunu sözde geliştirmesi gereken paketler şu ana kadar 1-2 şeyden başka hiç bir şey eklemedi! İnsaf bakın siz de söylüyorsunuz bu ek paketlerin her biri 200’e yakın para. Değer mi yahu. Ki o yuna 10 tane kıytırık eşyadan başka bir şey eklemeyen 40 liralık eşya paketlerini dahil bile etmiyorum. Tamamen elinizi vicdanınıza koyun Sims 3, hatta ve hatta Sims 2 paketleriyle karşılaştırdığınız Sims 4 paketleri size de çok boş gelmiyor mu? Şu ana kadar aldığım City Living paketini de Get Together paketini de sırf getirdikleri şehirleri için aldım. Hatta Get Together’ın şehri de olmasa da olur. Get To Work’ü ise almama gerek bile yokmuş diyebiliyorum açıkçası. Ek paketlere dahil olması gereken Game Pack olayına girmiyorum bile. Bakın Sims 3’de ilk çıktığında über eleştiriye mazur kaldı, ilk ek paketleri “bana göre” onun da kötüydü. Hatta genel olarak tüm paketlerinde çok fazla sorun vardı. Ama Sims 4’ünki gibi boş paket çıkarmadılar, adamı kazıklamadılar. Ben yeni bir paket aldığımda onunla aylarca oynayabiliyordum. Sims 4’ü ise zaten paketten pakete 1 hafta falan oynuyorum. İçerik yok ki oyunda. Ne bileyim keşke böyle olmasaydı bir oyun serisinin 4. kısmı…

 4. Burkay tamamen katılıyorum diyemem. Ek paketlerin eski oyunlara nazaran yeni şeyler getirdiği bazı özellikler var. Mesela veteriner kliniği açma gibi. Yaratıcılıklarını bazı noktalarda konuşturabiliyorlar, ancak yaptıkları işler oyunu tamamlayabilecek kadar geniş değil. “Paramız yok.”, dünyanın sayılı oyun şirketlerinden EA tarafından desteklenen ve pazarlanan bir oyunun yapımcılarının bahanesi olamaz. Kimse kod yazmak için para istemiyor. Üşengeçlikleri ve eski heveslerinin olmayışı bunu tetikliyor. Sims 4’ün oynanış, cas ve build mode açısından yetersiz olduğu aşikar ancak arayüz konusunda Sims 3’e bin basar. Kabul et/edelim ki Sims 3 oynanış ve arayüz bakımından zayıf bir oyun. Ancak bu Sims 4’te yok ve neden hala tercih edildiğinin kanıtıdır sanırsam.

  Bu arada, sitede veya facebook grubunda aktif halde Sims 3 etkinlikleri yapılması, Sims 4’ü savunanları denemeye teşvik etmek ve Sims 3’ün güzelliklerini tekrar yaşamak için harika bir fikir. Sims 4’ü en azından Cats & Dogs çıkana kadar kenara bırakarak adminler ve üyeler belirli tarihlerde (sizin de müsait olduğunuz ve 2-3 gün sıklıkla belki her gün) topluca oynasak keyfi çıkar diye düşünüyorum.

 5. bana kalırsa seasons ve ısland paradise ve late night büyük şehirde büyük apartmanlar gibi paketler çıkmadıkça sims 4 güzel olmıcak boş yere keyifsiz bir şekilde oynuyoruz ben sildim bile sims 2 sims 3 serisi yükledim efsane heleki açık haritada yıl başı gecesi kar yağarken o kalabalık büyük binalar şehrinin caddesinde köpeğinle yürümenin zevki

 6. Ya sizin nası paranız yok okadar pets çıkarmışsınız sims 4 e bi boy uzunluğunumu değiştirmeye paranız kalmadı yahu sen koskaca EA sın yapma böyle ya bide bazı simguru lar küçükken sims serisini çok takip ederdim artık bu oyunun bi parçasıyım demesi gerçekten beni şaşırttı bende olmak istiyorum simguru ghdyhdbjhu en azından uğraşıyimki sims 5 çıkarsa saçmasalak bi oyun olmasın

 7. Böyle berbat,yüzeysel The sims atmosferinden yoksun(sanki farklı bir oyun serisine aitmiş gibi) olacak ise The sims 5 için hiç uğraşmasınlar da zaten paraları da yok!

  1. aynen sims 3 e güzel bir yüksek boyutta güncelleştirme getirsinler tamam bence performans iyileştirmesi donma kasma gibi sorunlar kalksa efsane olurdu

 8. Yazıya ben zaten sonuna kadar katılmakla kalmıyor, imzamı da atıyorum…The Sims 4 çıktığından beri ne kadar boş ve gereksiz bir oyun olduğunu söyleye söyleye dilimde tüy bitmişti…oyundaki eksiklikler o kadar fazla ki, yayınlanan ek paketlerle yok eşya paketleriyle hiç bir ilerleme olamayacağını 3 senedir söylüyorum…verdiğim paraya yazık…ben de belki ilerleyen senelerde eklentilerle bir nebze de olsa kendini oynatabilir diye düşünmüştüm ama, iş düşünmekle kaldı…ben “yapımcıların kötü tutumu” diye yazmazdım…ne kötü tutumu?… yüzümüze baka baka yalan söylediler, hâlâ da söylemeye devam ediyorlar…ne sıkılmaz bıkmaz insanlarmış yaa arkadaş?…bakın herkes aynı şeylerden şikayetçi…görünen köy kılavuz istemez…oynamayın arkadaş!…boykot edin…oyunun ne kadar boş olduğunu ve milleti sömürdüklerini bilmenize rağmen oyunun nesini savunuyorsunuz?…oyunu ben çoktan sildim…bir ara oyunu internetten indirdim tüm paketleriyle birlikte, onlar da sıktı canımı… siz de her bir ufak güncellemeyle, dandik eşya ya da ek paketlerin haberleriyle ne diye boşu boşuna sevinip duruyorsunuz ki?… hiç birisinin oyunu olumlu yönde değiştirmediğini, oynun oynanışının uzun süre götürmediğini herkes biliyor… 240 TL verip de The Sims 4’ü seveceğimizi mi sandınız? Bunun hesabını size mi verecektik?…siz kim oluyorsunuz ki?… Doğru düzgün, çok fazla eksiği olmayan, kendisini oynatabilecek bir The Sims oyunu çıkana kadar 4. oyunu oynamıyacağım, oynamıyorum da…The Sims 3 de her ne kadar iyi olmasa da, en azından doğru düzgün ve doyurucu ek paketlerle ve eşya paketleriyle kendini uzun süredir oynatıyor ve bu gidişle daha çok oynatacağa benziyor… kafa değişmedikten sonra The Sims yapmanın bir anlamı yok…paraları yokmuşmuş…ulan bizleri sömürdüğünüz yetmedi mi lan?… daha neyin parasızlığından bahsediyorlar?… oyunu yapacak paranız var ama oyuna bir şezlong kadar paranız yok öyle mi?… de … gidin!…sahtekar ve ikiyüzlüler sizi!…

 9. Bize normal geliyor çünkü oyunu yapan ve dağıtan firmayı biliyoruz. (EA-Origin) Efsane denecek serileri ne hallere getirdiklerini biliyoruz (Mass Effect Andromeda gibi)
  O yüzden beni pek şaşırtmıyor. Gelecek Sims 4 eklentilerinden de yıllar sonra çıkacak Sims 5’ten de ümidim yok. En mantıklısı Sims 3’e dönüş ama onu da yüklemeye feci boyutta üşeniyorum :)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir