The Sims 4 Vintage Glamour: Butlers (Uşaklar)

The Sims 4’ün Vintage Glamour eşya paketi, simlerinizin evlerine uşak işe almasına olanak tanıyor.  Simlerinizle birlikte yaşayan bu uşaklar; evi temizleyebilir, bozuk aletleri tamir edebilir ve hatta bahçenizle bile ilgilenebilir. Bu rehberde nasıl uşak işe alabileceğinizi, uşakların yapacağı işleri nasıl ayarlayacağınızı ve onlara nasıl bir yatak tahsis edeceğinizi öğrenebilirsiniz. O zaman simlerimizin hayatlarını kolaylaştıracak uşaklara yakından bir göz atalım.

Uşakları İşe Almak

Uşakları, telefonunuzdan bir servis kirala seçeneği üzerinden işe alabilirsiniz. Uşağı ilk işe aldığınız zaman 175$’lık bir ödeme yapmanız istenecek. Ardındansa sizle birlikte geçirdiği her saat için 12$ ödemeniz gerekiyor. Yani bir uşağa ilk ücret dışında günlük 288$ ödüyorsunuz. Fiyatından da anlaşılacağı üzere, uşaklar bir olmazsa olmazdan daha çok, zengin simlerin işini kolaylaştıran bir servis. İşe alma işlemini yaptıktan sonra evinize bir uşak atanacaktır. Ancak bu uşak sizle yaşasa da, diğer simleriniz gibi manüel olarak kontrol edemiyorsunuz. Gelen uşağın kişilik özellikleri ve görünüşü rastgele olacaktır. Gelen kişilik özellikleri yaptığı işin kalitesini etkileyebilir. Neyse ki uşakları işe aldıktan sonra kovabilirsiniz. Yani kötü özellikleri olan bir uşak gelirse, onu işten çıkarıp tekrar yeni bir uşakla şansınızı deneyebilirsiniz.

NOT: Eğer uşağınız ölürse, yerine yeni bir uşak tayin edilecektir.

 

Uşak İhtiyaçları, Uşaklara Yatak Atamak ve Odalara Giriş İzni Vermek

Uşakların karşılanması gereken 3 temel ihtiyacı var: eğlence, uyku ve yemek.

Yemek ihtiyacını karşılaması için uşağınızın mutfağa giriş izni olması lazım. Bu izni sağlamak için oyunun kapıları kitleme sistemini kullanabilirsiniz. Eğer bir kapının kilit seçeneği “Aile üyeleri dışında herkes” ise, uşak bir aile üyesi olmadığı için o odaya giremeyecektir. Uşağınız kendisi için yemek yaptığı zaman, bu yemeği diğer aile üyeleri ile de paylaşır. Bu sayede ekstra bir ücret ödemeden hazır yemeğiniz olmuş olur.

Eğlence ihtiyacını uşaklar televizyon izleyerek, bilgisayarda vakit geçirerek ya da diğer eğlenceli aktiviteleri yaparak karşılayabilir. Uşaklar genellikle bu tarz aktiviteleri simleriniz uyurken ya da evde değilken yapacaktır. Eğer uşaklar bu tarz aktiviteleri yaparken başka bir sim odaya girerse, uşaklar utanabilir.

Uyku ihtiyacına gelecek olursak, uşaklar bu ihtiyaçlarını uyuyarak -hadi canım- karşılayabilir. Uşağınıza uyuması için boş bir yatak vermeniz gerekebilir. Sonuçta onlar gün boyu sizin simleriniz için çalışıyor ve en azından uyuyabilecekleri bir yatağı hak ediyorlar. Boş bir yatağı uşağınıza atamak için yatağa tıkladıktan sonra “Yatağı uşağa ata” seçeneğine tıklayın. Bu sayede uşak artık sadece o yatakta uyuyacaktır.

Not: Simleriniz gidip uşağın yatağında uyuyabilir. Bu yüzden uşağınıza ayrı bir oda yapıp, o odayı uşak dışındaki herkes için kitlemek iyi bir fikir olacaktır.

Bir Uşak Ne Yapar?

Butler’ın otomatik olarak yapacağı 4 ana görev vardır. Bu görevleri kapatıp açabilirsiniz. Bu görevleri açıp kapatmak için, uşağın üstüne tıklayıp ardından “sorumluluklar” sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu 4 ana görev:

 • Çocuk Yetiştirme: Simleriniz bebeklerinin kirli bezlerini değiştirmekten sıkıldı mı? O zaman uşaklar yardımınıza yetişiyor! Çocuklarınızla ve bebeklerinizle uşaklar ilgilenirken, siz de keyif çayınızı yudumlayabilirsiniz!
 • Bahçe bakımı: Eğer etkileşimde bulunulabilir bir bahçeniz varsa, uşağınız orası ile ilgilenecektir. Uşağınızın boş vakitlerinde ilgilenmesi adına  orta büyüklükte bir bahçe hazırlamanızı tavsiye ederim. Uşakların bu bahçeden elde ettiklerini satarak para kazanabilir, uşağınızın maaşının bir kısmını buradan karşılayabilirsiniz.
 • Kırık Şeyleri Tamir Etme: Sakar siminiz her tuvaleti kırdığında tamirci çağırmaktan sıkıldınız mı? O zaman uşaklar tam size göre! Evinizde kırılan her şeyi uşaklarınız tamir edebilir.
 • Temizlik: Siminiz tuvalete yetişemediğinde, musluğunuz bozulup yeri ıslattığında ya da istenmeyen bir kaza yaşandığında, temizlik için uşaklar imdadınıza yetişiyor!

Çok yetenekli uşaklarınızın yapabileceği görevler bunlarla sınırlı kalmıyor. Eğer isterseniz uşaklarınız gelen misafirleri de karşılayabiliyor. Bu özelliği açmak için uşağınızdan “ziyaretçiler” menüsünü kullanabilirsiniz. Normalde uşağınız ön kapıyı umursamayacaktır. Ama o menü sayesinde uşaklarınıza ziyaretçileri karşılamasını ya da onları içeri almamasını söyleyebilirsiniz. Bunun dışında belli bir ek ücret karşılığında (tek kişilik yemek için $20, aile yemeği için $40 ve parti yemeği için $60) uşağınıza yemek yaptırabilirsiniz. Uşakların yemek yaparken mükemmel kalitede yapma ihtimali yüksek. Uşaklar kendileri otomatik yemek de yapabiliyor. Otomatik yemek yaptığında siz de o yemeklerden ücretsiz yiyebilirsiniz.

Kapanış ve Bazı İlginç Bilgiler:

 • Simlerinizin uşaklara görev vermek için, onların yanında olmasına gerek yok. Arsanın diğer köşesinde dahi olsa uşağınıza görev verebilir..
 • Uşağınızı kibarca telefonun Kariyer/Ev bölümünden kovabilirsiniz. Eğer bu seçenek ile kovarsanız, tekrar bir uşak işe aldığınızda yine eski uşağınız size atanır. Eğer uşağınızın üstüne tıklayıp onu kovarsanız, bir daha uşak servisinden yararlanacağınız zaman yeni bir uşak gelecektir.
 • Uşağınız ile sosyalleşebilir, onla woohoo yapabilir, hatta evlenip ailenize ekleyebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için önce uşağınızı kovmanız gerekmekte.
 • Eğer hayalinizdeki uşağı yapmak istiyorsanız, hile konsoluna testingcheats true ve cas.fulleditmode yazdıktan sonra uşağınıza shift ve sol tıka aynı anda basarak onu CAS ekranında düzenleyebilirsiniz.

Uşaklar zengin olan simler için gerçekten vazgeçilemez bir konumda. Eğer uşağınıza yetecek kadar paranız varsa, kesinlikle evinizde bir uşak bulundurmalısınız. Bu sayede uşaklar çocuklara bakabilir, bahçenizle ilgilenebilir, kırılan şeyleri tamir edebilir, etrafı temizleyebilir, misafirlerinizi karşılayabilir ve yemek yapabilir.

8 Yorum

 1. Bilgilendirici rehberini için teşekkürler 😊 Aktifliğiniz beni ve birçok üyeyi çok mutlu ediyor lütfen hep böyle devam edin <333

 2. Ne kadar erken oldu bu rehber :D Paket 3. Yılını tam doldurduğunda paylaşsaydınız keşke 😂. Şaka bir yana bende de olan bir paketti. Rehber için teşekkürler.

  1. Aslında tam yıl dönümünde de paylaşabilirdim, iyi fikirmiş :D Ben teşekkür ederim ^^

 3. Harika bir rehber olmuş Ege! Ellerine, emeğine sağlık. ❤ Benim Simlerimin evinde hep bir uşak oluyor ve gerçekten çok işe yarıyorlar. Bu arada yaşlanıp ölmedikleri sanırım rehberde yok ama benim butlerlarımın hiçbiri yaştan dolayı ölmedi. Ya elektrik çarptı, ya yangın çıktı da öldüler… Butlerlarda en sevmediğim özellik de çocuklara bakabilecekleri halde yeterince iyi bakmıyor olmaları. Mesela bezini doldurmuş bir bebek gördüklerinde direkt bezi değiştirmek yerine farklı etkileşimlerde bulunabiliyorlar. Ama ekstra odamın olduğu evlerde vazgeçilmezim diyebilirim… Hatta bazen sırf butler için evlerime ekstra oda ekliyorum. Tekrardan bu güzel rehber için teşekkür ederiz…

  1. Teşekkürler Büşra Abla <3 :) Ben de bilmiyordum yaşlılıktan ölmediğini, acaba kovduktan sonra yaşlılıktan ölüyorlar mı? :D

   1. Bence yine ölmüyorlar çünkü sürekli benim evime gidip gelmeye devam ediyor butlerlar 😂

 4. Merhaba, uşağım çamaşır makinesinden kıyafetleri aldıktan sonra katlı bir şekilde sağa sola bırakıyor, bunları ben toplamak zorunda kalıyorum bunun için ne yapabilirim?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir