The Sims 4: Vampirler [REHBER]

 

VAMPİRLİĞİN AŞAMALARI VE GÜÇ PUANLARI

Vampirler, yavaş yavaş kapasitelerini arttırabilirler ve kuvvetlerini arttırıp ilerledikleri sürece yeni ödüller kazanabilirler. Vampirler yeteneklerini kullandıklarında, gittikçe deneyim kazanacaklardır ki bu da yeni vampir güçlerinin kazanılması anlamına geliyor. 17 seviyeye kadar ulaşabiliyorsunuz, her bir seviye ödül seçmeniz için gerekli olan puanları almanızı sağlıyor. Diğer bir yandan, güçlerinizi arttırmanız yanında kötü etkileri de getiriyor. Gücünüze eklenen her bir artış, vampirinizi kötülüğe daha da yakınlaştıracaktır ve bununla beraber yeni zayıflıklar kazanmış olacaklardır. Bu, insan ve vampirlik arasında bir dengenin oluşmasını sağlıyor.

SEVİYE ATLAMAK

Vampir becerilerinizin arttırılması iki etmenden oluşuyor. Vampirlerin rütbeleri var, bunu da açarsak “Master Vampire” ı örnek verebiliriz. Her bir rütbenin seviyeleri var. “Progress Bar” yani ilerleme çubuğunda ilerleme kat ettiğinizde, puan ile ödüllendirilirsiniz. Çubuğu dolurup siminizin ilerki seviyeye geçmesini sağlayın. Bununla birlikte çok fazla pasif ve bir o kadarda etkili yetenekler açmanızı sağlayacaktır.

Karanlık meditasyon’u siminizin üzerine tıklayarak yapabildiğiniz bir yetenek olup Vampir enerjisini yenilemeye ve deneyim kazanmayı da sağlıyor. Siminiz yorgun düştükten sonra yetenek geliştirebilmek için mükemmel bir yol. Vampir gücünü arttırabilmeniz için “Vampire Lore” kitabını çalışmanız gerekli, bunu da siminiz mezun olduğu takdirde bilgisayarınızdan “Ancient Books” kısmından bulup sipariş edebilirsiniz. Ayrıca yapımcılar, siminizin bilgisayarda vampirler hakkında araştırma yaparak puan kazanmanızı da sağladı. “Vampire Lore” u öğrenmeyi bıraksanız bile iyi kötü bir vampir gücü kazanırsınız.

Demin söylediğimiz seçenekler bir yana, becerinizi geliştirebilmek için çeşitli imkanlarda mevcut. Bir simle karşılaştığınızda, “Vampire Spar” etkileşimi seçerek (Friendly/Arkadaşça bir etkileşim) düello yapabilmeniz mümkün. Üstelik, Vampire menüsünden “Request Vampire Traning” (Vampir idmanı) ile seçilen simin size eğitim vermesini sağlayabilirsiniz. Yeteneklerinizi geliştirdikçe seviye atlamanızda hızlanacaktır. İlk seviyelere kolay bir şekilde gelinebilsede gittikçe bu süre artmaya başlayacaktır. Bu sebeple “Minor Vampire” (Yeni Yetme Vampir) ‘e gelmek çok hızlı olurken “Master Vampire” (Usta Vampir) olmak oldukça zaman alacaktır.

VAMPİR RÜTBELERİ VE ÖDÜLLER

Eğer CAS ekranındayken vampir yaratırsanız, güç puanınız 2 ile başlar. Her bir seviye atlamada, vampirler daha fazla güç puanı kazanırlar ancak güç puanı kazanımınında bir bedeli vardır. Vampirinizin kazandığı her yeni gücün yanında bir de zayıflık seçmeniz gerekiyor. Eğer vampiriniz “Fledling” yani tecrübesiz ise fakat aynı zamanda iki barı da doluysa Tecbrübesiz kısmında seviye 3’e gelirler. Bunun sonunda 48 puan kazanırsınız ancak tüm yetenekleri açmanız için 160 puan gerekli olduğunu da hatırlatalım.

Ek olarak, Vampir güçlerinizin yanında zayıflıklarınız olduğunu da düşünürsek, bunlara adepte olmak zorunda kalacaksınız. Yeni Yetme rütbesinden Usta rütbesine geçerken, her zaman negatif özellikler seçmek zorunda bırakmasa da, bu aralıklarda seçmek zorundasınız. Görüldüğü üzere;

Vampir SeviyeleriÖdül Puanlar & Zayıflık Zorunluluğu
Tecrübesiz Vampir Seviye 21 Güç Puanı
Tecrübesiz Vampir Seviye 31 Güç Puanı
Tecrübesiz Vampir Seviye 41 Güç Puanı
Yeni Yetme Vampir2 Güç Puanı ve bir zayıflık seç
Yeni Yetme Vampir Seviye 22 Güç Puanı
Yeni Yetme Vampir Seviye 32 Güç Puanı
Yeni Yetme Vampir Seviye 42 Güç Puanı
Olgun Vampir3 Güç Puanı ve bir zayıflık seç
Olgun Vampir Seviye 23 Güç Puanı
Olgun Vampir Seviye 33 Güç Puanı
Olgun Vampir Seviye 43 Güç Puanı
Usta Vampir4 Güç Puanı ve bir zayıflık seç
Usta Vampir Seviye 24 Güç Puanı
Usta Vampir Seviye 34 Güç Puanı
Usta Vampir Seviye 44 Güç Puanı
Yüce Vampir5 Güç Puanı ve iki zayıflık seç
Üst Seviye Yüce VampirDolu olan bar başına 2 güç puanı

HIZLI SEVİYE ATLAMA

Eğer hızlı bir şekilde seviye atlamak istiyorsanız, birkaç büyü öğrendikten sonra “Occult Student” yani Doğaüstü Öğrenci gücünden almanız yararınıza olacaktır. Tecrübesiz seviyesindeyken  kişilik saptamayı ve halüsinasyonu öğrenmeniz yeteneklerinizi kazanmaktan çok diğer açılardan gelişmeyi de sağlayacaktır. Karanlık meditasyonu enerjiniz düşükken kullanabilirsiniz, böylece tekrardan enerji kazanıp yetenek geliştirmektense kolay yoldan yapmış olursunuz.

6 Yorum

  1. Vampires ve City Livingin Türkçe yaması ne zaman çıkar acaba? :) Sabırsızcaa bekliyoruzzzz

    1. Cure of Vampirizm içerlerse düzelirler. ? Bunu ya kendi isteğiyle içebilir ya da (bir düelloda kaybederse) zorbalıkla, suratına fırlatılmak suretiyle sindirmiş olur ve tabir-i caizse büyü bozulur. =)) Cure of Vampirizm iksirini, Vampir İlmi Becerisinin en son (15.) seviyesine geçtiğinde, 10 Plazma Meyvesi, 10 Sarımsak, 10 Kurtboğan çiçeğiyle barda hazırlayabilirsin. Video-rehber için de bu videoya bakabilirsin. Vampirlikten kurtulmayı sağlayan kokteyl, “Cure of Vampirizm nasıl hazırlanır” kısmından başlayan bağlantısıyla: https://youtu.be/bWlS8xqdxOk?t=6m42s

  2. Bende bi sorun var deneyim barını doldurmama rağmen günlerdir güç puanı gelmiyo ve full de bekliyor tablo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir