The Sims 4: Turbo Careers Modu

Geçtiğimiz günlerde duyurusunu yapmıştık, bir süre önce de çıkışı oldu fakat detaylarını paylaşmak isterim. EA’nin iş vermesi gereken bir mod yapımcısı olan Zerbu’nun Go To School modundan sonraki belki de bu aralar en çok adının duyulduğu mod Turbo Careers’i bir inceleyelim.

turbocemni01

Get to Work ile gelen 3 meslek interaktif olduğu, iş yerine gördüğü için tüm simlerim neredeyse bu mesleklerdeydi ve ana oyun ile gelen meslekler bunların yanında epey sönük kalmıştı. Bu modla birlikte yarı-zamanlı işler de dahil olmak üzere tüm meslekleri simlerimiz icra ederken görebileceğiniz. Ayrıca her işin kendine göre iş gezisi de var.

Temel mantığı Get to Work ile aynı olan bu modla simlerinizin işine gitmek istersen seçeneklerden “join”i seçerek gidebilirsiniz veya eskisi gibi evde kalabilirsiniz.

Barista ve Fast Food yarı-zamanlı işlerinde işe artık teenler dışında simler de çalışabilecekler. Bu işlerin çalışma süresi arttırılıp 6 saate çıkarılmış, bu sayede siminiz işiyle daha çok uğraşabilecek ayrıca maaşınız da biraz daha artıyor. Her iki kariyerde de 6 saat çalışılacak, daha yüksek ödeme alınacak ve normalin üstünde maaş artışı sağlanacak, aynı diğer normal kariyerlerdeki gibi.

sdart1xe-128ds

İş Yerleri

Öneri olarak iş aletlerini birbirlerine yakın koyun ki kim bir aletten diğerine giderken zaman tasarrufu yapababilesiniz ve mümkünse de multitask’i (aynı anda birden çok işi yapmak) kullanabilesiniz.

Oyuna her ne kadar yeni araziler güncellemeler ve eklentiler eklenmiş/eklenecek olsalar bile yer tasarrufu (aynı zamanda sistemden) yapmak isteyenler için kombine edilmiş iş yerleri var. Şöyle ki,

 • Kombine İş Yeri 1 – Astronotluk, Atletizm ve Gizli Ajanlık
 • Kombine İş Yeri 2 – İş Adamlığı, Teknoloji Uzmanlığı ve Yazarlık
 • Kombine İş Yeri 3 – Ressamlık ve Şovmenlik

Ayrıca isterseniz Aşçılık, Fast Food ve  Barista (Kahve Dükkanı Çalışanı) gibi işlerde ortak bina kullanabilirsiniz. Diğer ikisi yarı-zamanlı ve ortak araç-gereçleri kullanıyorlar.

Bunun gibi meslekleri kombine edilmiş. Suç kariyeri ise kendine özgü iş yerine sahip. İş yerlerini Galeriden, internetten indirebilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Zerbu’unun söylediklerine göre kombine edilmiş iş yerleri dışında bir iş için ayrı bir lota bina eklerseniz kombine edilmiş iş yerine baskın kalacak ve ayrı olarak eklediğiniz iş yeri işlevsiz kalacak.

Mesela, kombine iş yerlerinden 1.si olanda astronot, atlet ve gizli ajan meslekleri olan yeri kasabanıza yerleştirdiniz. Bunun yanı sıra ek olarak astranotluk için bir yer yaptınız. Siminiz kombine edilmiş olan 1. iş yerine gidecek. Modu ilerleyen dönemlerde Zerbu güncellerse bunu halledebilirmiş, pek üzerinde duramamış.

TurboC1x
(Yeni eklenen arazi tipleri ve hangi meslekler için olduğu)

Kendi İş Yerini Hazırlayacaklara Gerekli Olacak İş Aletleri

Kendi iş yerinizi hazırlarken bazı iş aletlerini koymalısınız ki iş sırasındaki gereklilikleri simleriniz yerine getirebilsin.

      Astronotluk:

 • İdman ekipmanları (Koşu bandı, Ağırlıklar , Kum torbası)
 • Satranç masası
 • Roket

        Atletizm:

 • İdman ekipmanları (Koşu bandı, Ağırlıklar , Kum torbası)
 • Müzik Çalar

      İş Adamlığı:

 • Bilgisayar
 • Satranç masası
 • Mutfak ve kahve makinesi

     Aşçılık/Fast Food/Barista :

 • Büyük bir mutfak (epey tezgah ve gerekli teçhizat olmalı)
 • Barista’lık için altı civarı kahve makinesi
 • Bar

        Suç Kariyeri :

 • Bilgisayar
 • İdman ekipmanları (Koşu bandı, Ağırlıklar , Kum torbası)

        Şovmenlik:

 • Müzik aletleri (Piyano, Gitar ve Keman)
 • Bilgisayar
 • Mikrofon

         Ressamlık:

 • Tuval
  Mutfak ve kahve makinesi
 • Sanat eserleri  (tablolar, heykeller vs..)

        Gizli Ajanlık:

 • Bilgisayar
 • Satranç masası
 • İdman ekipmanları (Koşu bandı, Ağırlıklar , Kum torbası)

Teknoloji Uzmanlığı:

 • Bilgisayar
 • Mutfak ve kahve makinesi
 • Oyun teçhizatı (simülasyon aleti, bilgisayar, tablet vs..)

         Yazarlık:

 • Bilgisayar
 • Kitaplık
 • Mutfak ve kahve makinesi

 

sdculi1xe2-129ds

Bazı Sorunlar ve Eksikler

Bazı kariyerlerin de seviyeleri ve açıklamamaları pek uyuşmamış, ilerleyen dönemlerde bu da düzeltilebilecekmiş ama şimdilik böyle olacak gibi.

Siminizin mesleğini değiştirdiğinizde eski mesleğindeki üniformayı giymek gibi bir sorun çıkabilir. Bunu çözmek için Customizable Career Outfits modunu kullanmalısınız.

İşte yemek vs.. hazırlarken ve bazı konularda harcamalar ailenizin parası üzerinden yapılacak faka kazandığınız beceriler ve kariyer kazanımları sizin yararınıza olacak tabi.

Çalışma süresinin uzunluğunu değiştiren ve başka kariyerler ekleyenler modlarla birlikte Turbo Careers’i kullanmak sorun çıkartabilir, dikkat edin.

sdoffice1xe5a-130ds

Turbo Careers Modunu İndirmek ve Kurmak

Öncelikle oyununuzu Save As diyerek farklı bir adla yedekleyin ki bir sorun olsa eski oyun kaydınıza geri dönebilesiniz.Mod için Get to Work ve en az 1.9 güncellemesi zorunlu fakat bazı oyuncular 1.9 güncellemesi olmadan modu çalıştırabilmiş. Fakat bu epey riskli, sorun çıkma ihtimali fazla. Modun yapımcısı ve ben kesinlikle 1.9 güncellemesini öneriyoruz.

 Turbo Careers Modunu İndirmek İçin Tıklayın –

– Arazi Tipi Listesi Modu (Çalışması için bu da zorunlu) –

^^ Her iki linki açın ve yeşil renkteki “Download” butonuna tıklayarak indirin. Her ikisini de indirmelisiniz.

Rar halinde indirdiğiniz bu dosyaları çıkartın ve Mods klasörüne CC’leri nasıl oyuna nasıl atıyorsanız dosyaları öyle atın. Biliyorsanız bile Script modunu etkinleştirdiğinize emin olun. ( CC Nasıl Yüklenir? Rehberi İçin Tıklayın! )

Modu yükledikten sonra iş yerlerini eklemelisiniz, aksi takdirde sorunlar çıkacaktır çünkü iş yerleri kendiliğinden eklenmiyor.

İş Yerlerini Eklemek

Galeriden hazır olarak indirip bir arsaya atabilirsiniz, Galeride birçok iş yeri mevcut ne yazık ki korsan oyun oynayanlar yararlanamayacaklar.  Yine de internetten indirip oyuna atmanız mümkün.

Öncelikle boş bir arazi seçelim,
hts1

Galeriden istediğiniz binayı aratarak indirebilir sonrasında yerleştirebilirsiniz. Kütüphanenizde varsa onu da ekleyebilirsiniz.

Ardından yeşil tikin olduğu arsa tiplerinden birini seçin.
hts20e

Bu kadar! Oyunuza geri dönebilir ve Turbo Careers’in tadını çıkarabilirsiniz.

Bir hata olarak oyun iş yerlerini otomatik olarak atamaz ve Go To School modunda olduğu gibi siminizin evi ya iş yeri olur ya da siminiz işe gidemez ise bunu önlemek için iş yerinin olduğu arazidaki arsa tipini rasgele bir arsa yapın (ana oyunda bulunanlardan) ardından inşa modundan çıkınız. İnşa modunu tekrar açınız bu sefer doğru arsa tipini giriniz ve çıkınız. Şu şekilde:

Yaptığınız iş yerini yeniden düzenleyeceğiz.

Eklenen arsa tiplerinden biri dışında birini seçiniz, ben mesela parkı seçtim. Sonra da kasaba görünümüne geri dönünüz.

hts45ds

Gördüğünüz gibi arsa tipi Park oldu ve tekrar inşa modunu açıyorum,hts52x

  Park seçimimi iptal edip hangi iş yerini yapacaksam yine onu seçiyorum ve oyundan çıkıyorum. Yeşil tiklerden biri olmalı.
hts65x

Bu yöntemi “denemenize” rağmen sorununuz devam eder veya başka bir sorun çıkarsa Soru-Cevap bölümüne sorabilirsiniz :)

Ayrıca güzel iş yerleri bulursa bu başlık altında veya forumda paylaşırlarsa çok iyi olur.

sdCropped-131ds sdWeb-Screenshot-13-128ds sdWeb-Screenshot-17-130ds

15 Yorum

 1. 2 saattir deniyorum olmadı maalesef ya mod çalışmıyor ya ben beceremedim anlatımlı videosunu yaparsanız sevinirim

 2. Bu modlarda kayıtlı olan iş yerleri yok mu ? Ben çalıştırdım fakat iş yerlerini illa kendim mi yapmak zorundayım ?

 3. Ama bende hiç eklenti paketi vs. yok!!!! olurmu yaparsam!!!!?!?!?!??

 4. yeşil tik demişsiniz de yeşil tik falan çıkmıyor ikinci indirdiğim mod çalışmıyor zannedersem.

  1. Arazi tiplerinin belirtilmiş olduğu resimden bahsedilmiş orada. Yeşil tikli arsalardan birini seçebilirsin.

 5. winrardakileri ccleri (costum content) yüklüyormuş gibi yüklüyoruz ama winrar da para istiyor parasız yapsak bir problem olur mu?
  çünkü denedim olmadı…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir