The Sims 4: Spa Day Wellness(Sağlık) Rehberi

The Sims 4’ün ikinci Game Pack’i olan Spa Day ile birlikte oyuna yepyeni bir skill yani yetenek ekleniyor. Wellness(Sağlık) yeteneği olarak geçen bu yenilik sayesinde artık Simlerimiz kalplerini, duygularını ve beyinlerini bilinçli bir şekilde yöneterek çok daha zinde ve mutlu bir yaşam sürebiliyorlar. Ayrıca wellness yeteğinde gelişmiş olan Simler stresten uzak rahat bir yaşama merhaba diyor. Gelin beraber bu yeteneğin detaylarına göz atalım.

İdeal Ruh Hali: Focused(Odaklanmış)

Bildiğimiz gibi The Sims 4’te birbirinden farklı 12 adet ruh hali bulunmakta ve her ruh halinin kendine göre iyi ve kötü olmak üzere özellikleri var. Eğer bir yeteneği çok daha hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız size en uygun ruh hali kesinlikle focused(odaklanmış) olacaktır ancak Bu ruh halini elde etmek oldukça zor ve elde etseniz dahi Simlerinizin odağı hemencecik bozulabilir.

Focused ruh haline bürünmüş Simlerin yetenekleri daha hızlı artıyor demiştim. Wellness(Sağlık) yeteneği de bir istisna değil. Bu yeteneği daha hızlı bir şekilde öğrenmek için focused ruh haline ihtiyacınız var. Bilgisayarda ”Simipedia” internet sitesine göz atmak ya da satranç oynamak Siminizin bu ruh halini kazanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca The Sims 4: Spa Day Game Pack ile oyuna eklenmiş olan tütsülerden ”Safran Aromaterapi” adındaki kokuyu seçerseniz Siminiz yine bu ruh haline bürünecektir. Bu yüzden hemen alt kısımdaki ”Yetenek Artışı” adlı paragraftaki şeyleri focused ruh haliyle yaparsanız yeteneğiniz çok daha hızlı bir şekilde artacaktır.

Yetenek Artışı

Simleriniz bu paketle oyuna eklenen üç temel çalışmayı yaparak bu yetenekte ilerleme kaydedebilir: meditasyon, yoga ve masaj. Yoga yapmak bu üç özellik arasından en etkili olanı olduğu için Siminizin bol bol yoga yapması sizin yararınıza olacaktır. İsterseniz şehrinizde varolan bir spa merkezine gidip oradaki malzemeleri kullanabilir ya da satın alma menüsünden kendi meditasyon sehpanızı, yoga kiliminizi ve masaj sandalyenizi/yatağınızı satın alabilirsiniz.
Çalışmaları evinizde yapmanız yararınıza olacaktır çünkü sürekli spa merkezine git gel yapmak size zaman kaybettirecektir. Ancak spa merkezlerinde yoga ustalarından ders alabileceğinizi de unutmayın çünkü spa merkezindeki derslere katılırsanız bu yeteneği bir nebze daha hızlı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu üç işlemden sıkıldıysanız Welness(Sağlık) yeteneği için özel olarak hazırlanmış kitapları Simlerinize okutabilirsiniz.

Sağlık yeteneğini artırmak için meditasyon, yoga ya da masaj yapmalıyız demiştik. Şimdi her bir başlığı tek tek inceleyelim.

Yoga

Yoga kilimi taşınabilir olduğu için, kilimi yanınıza alıp istediğiniz herhangi bir yerde yoga yapabilirsiniz. Ancak spa merkezinde yoga yapmanız sizin için daha iyi olacaktır çünkü bu merkezlerde üzerinde pembe bir ikon olan yoga öğretmenleri bulunmaktadır. Bu öğretmenler her iki saatte bir yoga dersi vermektedir ve dersler genelde bir saat sürmektedir.(Her bir ders 110 Simoleon’a patlayacaktır) Bu bir saat içerisinde bir öğretmenle çalışırsanız yetenek artışının çok hızlı olduğuna şahit olabilirsiniz. Ayrıca bir öğretmenle çalışmak yoga hareketlerini çok daha hızlı öğrenmenizi sağlar ve size oldukça uzun süren + ruh hali verir.

Yoga yaparken aynı zamanda egzersiz de yapmış olduğunuz için Siminiz kilo verecek ve hatta az da olsa kas yapacaktır. Ancak yoga yapmanın asıl amacı ne sağlık yeteneğinde ilerleme kaydetmek ne de mükemmel hareketler sergilemek, asıl amacımız Simin ruhunu dinlendirmek. Bu yüzden yoga yapmak Siminizi uzun süre tatmin edecek ruh halleri kazandırmaktadır. Mesela aşağıdaki tabloya bakalım:

Yoga ÇeşidiSınıf OrtamındaTek Başınıza
Brain Boosting12 saat Inspired Ruh Hali8s Inspired Ruh Hali
Energy Centering12 saat Energized Ruh Hali8s Energized Ruh Hali
Mind Concentrating12s Focused Ruh Hali8s Focused Ruh Hali


Meditasyon

Meditasyon sehpaları da yoga kilimleri gibi Simlerin çantalarına taşınabilir objelerden biri. Meditasyon yapmanın ilk başta hiçbir işe yaramadığını düşünebilirsiniz ancak yanılıyorsunuz. Meditasyonun ilk aşamalarında, uzun süre meditasyon yapmak utanmış(embarassed) ve streslenmiş(stressed) gibi ruh hallerini ortadan kaldıracaktır. Meditasyon yapmanın sağlık yeteneğini artırdığından zaten bahsetmiştik onu pas geçiyorum.

Meditasyonun ilerleyen aşamalarında ise Siminiz odaklanmış bir şekilde meditasyon yaparken ihtiyaçları(tuvalet, yemek vs.) duracak ve bir süre düşmeyecektir. The Sims 4: Spa Day’in bence en can alıcı noktalarından birine geliyorum şimdi: Işınlanmak. Meditasyonda en üst noktaya ulaşmışsanız Siminiz hiçbir şey yapmadan bir yerden bir yere ışınlanarak seyahat edebilir. Hiçbir şey yapmadan diyorum çünkü Siminiz ışınlanmak için meditasyon yapmak zorunda değil. Sadece kasabadaki bir yeri seçin ve ışınlanın. Ayrıca Siminiz gizli mekanlardan herhangi birini daha önce ziyaret ettiyse sehpaya basarak oralara da kolaylıkla ışınlanabilir.

 Masajlar

Sağlık yeteneği yüksek olan Simlerin verdiği masajlar oldukça iyidir çünkü genelde bu Simlerin verdikleri masajlar ‘Excellent” yani harika seviyesinde olur.  Ancak bu demek değildir ki sıradan Simlerin verdiği masajlar kötüdür. İsterseniz evinize bir masaj masası ya da masaj sandalyesi satın alabilirsiniz isterseniz de spa merkezine giderek bu işi ustalara bırakabilirsiniz. Ayrıca bu eşyaların yanı sıra ”taş masajı” olarak bilinen sırtlara taş konularak yapılan masaj çeşidi için gerekli olan taşları da 300 Simoleon’a alabilirsiniz.
Masajlar hem Siminizi rahatlatıp + ruh hali sağlar hem de Sağlık yeteneğinizi gözle görülür bir biçimde arttırır. Bu yüzden sağlık yeteneğini geliştirmek isterseniz sürekli masaj yapmak yararınıza olacaktır.

Masaj Çeşitleri ve Verdikleri Ruh Halleri

Masaj Masası Masajları:

 • Swedish Massage ($120) – +1 12s Mutlu Ruh Hali
 • Deep Tissue Massage ($180) – +1 24s Mutlu Ruh Hali
 • Sports Massage ($230) – +1 12s Enerji Dolu Ruh Hali
 • Stone Massage ($300) – +1 24s Mutlu Ruh Hali
 • Lavender Aromatherapy ($140) – +1 12s Odaklanmış Ruh Hali
 • Yiang Yiang Aromatherapy ($140) – +1 12s İlham Almış Ruh Hali
 • Lotus Blossom Aromatherapy ($140) – +1 12s Kendinden Emin Ruh Hali
 • Mint and Rosemary Aromatherapy ($140) – +1 12s Enerji Dolu Ruh Hali

El/Ayak Masajları:

 • Low Wellness Skill Hand Massage – +1 4s Mutlu Ruh Hali
 • High Wellness/Masseuse Hand Massage – +4s Mutlu Ruh Hali
 • Low Wellnes Skill Foot Massage – +2 6s Mutlu Ruh Hali
 • High Wellness/Masseuse Foot Massage – +3 6s Mutlu Ruh Hali

Özel Tarifler

Sağlık kariyerinde yükselmek aynı zamanda birkaç özel yemek tarifini de ortaya çıkaracaktır. İşte o tarifler:

 • Sugar Free Carob Coconut Cake – Cooking(Aşçılık) yeteneği gerekmez
 • Superfood Salad – Cooking(Aşçılık) yeteneği gerekmez
 • Lemon Honey Ginger Detox Tea – Cooking(Aşçılık) yeteneği gerekmez

3 Yorum

 1. Rehber için teşekkürler! Spa Day almadım fakat güzel görünüyor :D yine de simleri yoga yapıp rahatlarken görmek bana biraz sıkıcı geliyor daha atraksiyonlu gamepackleri bekliyorum :D

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir