The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Cezalandırma Teşvik Etme Sistemi

The Sims 4: Parenthood Cezalandırma & Cesaretlendirme

The Sims 4: Parenthood “Ceza Verme ve Cesaretlendirme” Sistemi

The Sims 4’ün son çıkan EBEVEYNLİK PAKETİ ile birlikte, yetişmekte olan Sim’lerimizin davranış biçimlerine göre onları cezalandırabiliyor ya da yaptıkları güzel davranışlar için onları yüreklendirebiliyoruz! Yani artık davranış biçimlerine göre (yetişkin bir birey olmadan önce) onların kişiliklerini şekillendirebiliyoruz.

Video-Rehber

[Youtube’a yüklendiğinde buraya eklenecek]

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Grounding for BelchBir Ebeveyn Olarak, 5. Ebeveynlik Becerisine Ulaştığınızda Çocuklarınızın Kötü Davranışları için, “Televizyon Yok” vb. Cezalar Verebileceksiniz.

Yetişmekte olan Sim’inize, hangi davranışının iyi ve hangisinin kötü olduğunu anlatmanın birkaç yolu var ve kötü davranışlar karşısındaki tavrınıza siz ebeveynleri karar vereceksiniz. Yumuşak yüzlü de olabilirsiniz, kararlı ya da sert bir şekilde de tepki gösterebilirsiniz. Ve bu tepkileriniz, Sim’inizin karakter değerine olumlu ya da olumsuz etki edecek, unutmayın. Bir Sim kötü bir davranış sergilediğinde, Parenting menüsünde bir alt menü belirecektir:

Parenting –> Discipline Recent Behavior (Bir Önceki Davranış için Disipline Et)

^^ İşte bu menüde 4 adet alt menü daha bulunacak (Geğirme davranışından örnek verilmiştir):

Calm… | Sakince…

Ask Not To Belch (Geğirmemesini İste)

Hug It Out Over Belching (Geğirmesinin Ardından Ona Sarıl)

Firm… | Katı Bir Şekilde…

Express Disappointment For Belching (Geğirdiği için Hayal Kırıklığına Uğradığını Belirt)

Tell Not To Belch (Geğirmemesini Söyle)

Strict… | Kuralcı (Sert) Bir Şekilde…

Yell At For Belching (Geğirdiği için Ona Bağır)

Punish… | Ceza Uygula…

Time Out for Belching

Ground for Belching

Şimdi bu Punish menüsüne daha yakından bakalım…

TIME OUT – Konuşmadan Bir Süre Oturma ve Yaptığı Kötü Davranış Üzerine Düşünme Cezası

Time Out, bizim kültürümüzdeki “tek ayak üstünde durma” cezasına benzeyen bir disipline etme yöntemidir; tek farkı, tek ayak üstünde durma zorunluluğu yoktur. Ebeveyn Sim’ler, PARENTING (Ebeveynlik) becerisinde 4. seviyeye ulaştığında, kötü davranışlar sergileyen çocuklarına bu cezayı verebilecek ve o Sim, yaklaşık yarım Sim saati kadar oturup, yaptığı kötü davranış hakkında düşünecektir :

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Time Out Cezalandırma

^^ Görselden de anlayabileceğiniz gibi, bir Sim “ground” ya da “time out” cezası alıyorsa şunları görmeniz olası: Karakter değerini düşüren o kötü davranış eylemi her ne ise, cezayı aldıktan sonra karakter değeri yine yükselişe geçiyor; yani bir bakıma terbiye edilmiş oluyor. Yukarıdaki görselde Bürge, kaba davranmış (bu, onun “Empathy” değerini düşürür). Ve bu yüzden “time out” cezası almış. Cezayı alır almaz da “Empathy” değerinde bir yükseliş gözlenmiş.

GROUND – Cezalandırma

Ebeveyn Sim’ler, PARENTING (Ebeveynlik) becerisinde 5. seviyeye geldiğinde, kötü davranışlar sergileyen çocuklarını bazı şeylerden mahrum bırakacak cezalar verebilecek:

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Ground Cezalandırma

Yetişmekte olan Sim, kötü bir davranış sergilediğinde, en az 5. PARENTING SKILL seviyesine ulaşmış ebeveyn bir Sim seçiliyken, kötü davranış sergilemiş Sim’e tıklayıp, Parenting / Discipline Recent Behavior / Punish / Ground For [kötü davranışın adı] seçeneğini seçin. Ebeveyn Sim, söz konusu çocuğa kızacak ve ardından ceza listesi çıkacaktır. Mevcut Yasaklar şu şekildedir:

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Ground List

No TV | 1 Gün boyunca televizyon izlemesini yasakla

No Computer | 1 Gün boyunca bilgisayarı kullanmasını yasakla

No Leaving The House | 1 Gün boyunca evden dışarı çıkmasını yasakla

No Friends| 1 Gün boyunca arkadaşlarıyla iletişime geçmesini yasakla

No Phone | 1 Gün boyunca telefon kullanmasını yasakla

No Music | 1 Gün boyunca müzik dinlemesini yasakla

No Toys or Games | 1 Gün boyunca oyuncaklarla ya da video-oyunlarıyla oynamasını yasakla

Break Curfews – Cezaları Delmek

Evet; ebeveynler ceza verebiliyor ve çocukları, sevdikleri şeylerden mahrum bırakabiliyorlar ama çocuklar bazen uslanmıyor işte! Uzun lafın kısası, dilerseniz, ceza almış Sim’lerin o cezalara uymamasını sağlayabilirsiniz. Mesela, müzik dinlenmesi yasaklanmış bi Sim’in, “gizlice” müzik dinlemesini sağlayabilirsiniz. Tabi bunun için ebeveynlerden uzak bir odada olmanızı tavsiye ederim; yoksa yakalanmanız an meselesi! Bir eylemde ceza mevcutsa, o eylemin butonunda mini mini minnak bir “demir parmaklık” ikonu () olacaktır ve eylemin sonunda görünen bir (stealthily / gizlice) ibaresi bulunacaktır.

Aşağıdaki görselde genç Sim Bürge, “no music” cezası aldığı halde müzik çalardaki “Listen to Music Stealthily” komutunu gerçekleştiriyor ama bir ebeveyne yakalandığı için, o ebeveyn tarafından “Reprimand for Breaking Ground / Cezaya Uymadığı için Fırça At” komutuna maruz kalıyor:

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Reprimand for Breaking Ground

Cezaya uymadığı için fırça yiyen Sim’in “Responsibility / Sorumluluk” değerinde bir düşüş gözlendiği gibi, “REGROUND” yani ikinci bir cezaya daha çarptırılma şanssızlığına da sahip oluyor! Bu demek oluyor ki eğer bu Sim’ler yakalanırsa, ebeveyni ona ikinci bir cezayı daha verebilir (fakat ilkinden farklı bir ceza verebilir) ve böylece onu, aynı anda iki şeyden mahrum bırakılabilir!

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Reground

Ve eğer yine cezalara uymamaya devam ederse ve yine yakalanırsa, üçüncü bir cezayı daha alma riskiyle karşı karşıya kalır ve bu böyle devam eder…

Encourage Recent Behavior – Son Davranışına Aferin De

Ebeveyn Sim’ler, iyi davranışlar sergileyen çocuklarını, bunun iyi bir şey olduğunu belirtmek için bir nevi “aferin” diyebilirler ve dolayısıyla bu hareket konusunda onu teşvik etmiş olurlar. Mesela ödev yapan Sim’lere tıkladığınızda Parenting / Encourage Recent Behavior / Encourage Doing Homework komutuyla onlara “aferin” diyebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde bir genç Sim, günlük tutuyor (günlük tutmak, hem “Emotional Control” değerini, hem de Writing Skill / Yazarlık Becerisini yükseltir) ve bu davranışından ötürü babası, onu yüreklendiriyor.

The Sims 4 Parenthood Ebeveynlik Paketi Encourage Recent Behavior Writing in Journal


RuBi’den Herkese Kucak Dolusu Sevgiler! Bol Simsli Günler!

8 Yorum

 1. Parenthood ile ilgili rehberleri okudukça oyunu alıp oynayasım geliyor. Parenting sistemi çok ilgi çekici ve bence oyuna başarılı bir şekilde oynanabilirlik katmış. Rehber için teşekkür ederiz, ellerine sağlık *-*

  Bir de, parenthood paketiyle ilgili bir şey sormak istiyorum. Oyuna aile yönelik olarak eklenen içeriklerin dışında daha farklı beceriler vs. gelmiş mi? Yani ebeveynlik becerisi, cezalandırma sistemi gayet güzel duruyor ama bunların dışında ilgi çekebilecek içerikler var mı?

  1. Parenting(ebeveynlik) becerisi dışında, ebeveynlerin bu beceriyle çocuklarını nasıl yetiştirdiğine bağlı olarak yeni traitler de eklenmiş. Bu traitler young adult evresine geçiş yaparken veriliyor. Karakter değerleri diye yeni bir sekme var, bu sekmeden çocukların hangi karakter özelliklerinin yükselişte, hangilerinin düşüşte olduğunu takip edebiliyorsun. Responsibility (Sorumluluk) barı pozitif olarak tamamlanmış olan Sim büyüyünce Responsible( Sorumluluk Sahibi) traitini kazanıyor ve bu trait ona iş yerinde ve ev hayatında yardımcı oluyor. Tam tersi, bu karakter özelliğinin kötüye gitmesine izin verdiyseniz Siminiz Irresponsible (Sorumsuz) özelliğini kazanıyor. Bence bu da oyuna güzel bir katkı olmuş, çocukluk ve ergenlik evrelerine derinlik katmış. Ayrıca oyuna bir sürü yeni, aileye yönelik eşyalar eklenmiş: okul projeleri, kardeşlerden saklamak isteyeceğiniz bir günlük, yemek masası için Amerikan servisi modelleri, yeni oyuncaklar… Bunlara ek olarak kardeş kavgaları gelmiş oyuna. Bana kendimi ve kardeşimi hatırlatan bir sürü yeni seçenek eklenmiş etkileşim menüsüne. Tartışmayı kazanan taraf pozitif bir moodlet bile alıyor.

  2. Evet tatlım; gelen yenilikler, arkadaşların dediği gibi… Bir de PHASE / EVREler geldi. Gençler ve özellikle çocuklar, bir ara birden bir evreye giriyor (geçici trait kazanıyorlar) ve o dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak için, geçici kişisel özelliğine göre ya disiplinden uzak tutmak ya da daha çok disipline etmek gerekiyor. ❤️?

   Ayrıca çoooook teşekkür ediyorum! Muck! ?

 2. Parenthood satın almadan indirdim. Bütün eşyalar geldi ancak ebeveyn özellikleri yok hiç bi şekilde seçeneği dahi yok. Sebebi ne bunun acil yardım

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir