The Sims 4: Off-the-Grid (Faturasız, Elektriksiz İlkel Yaşam) Lot Trait

Sim’leriniz için faturasız bir hayat ister miydiniz? 😏 Bunun için evinize “Off-the-Grid” özelliği (Lot Trait) eklemeniz gerekiyor. Bu özelliği “Şebeke-Dışı” şeklinde çevirebiliriz. Bunun için arazi üzerindeyken Build Modea giriyoruz;

The Sims 4: Off-the-Grid

…ve sol üst köşedeki ev ikonuna tıklayıp Traits listesinden “Off-the-Grid”i seçiyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

Fakat hiç fatura gelmeyen bir ev demek; elektrikten ve şebeke suyundan da mahrum bir ev demektir. Yani doğal ve hatta ilkel bir yaşam… 😄

Bu ne demek? Mesela televizyonu açamayız.  

The Sims 4: Off-the-Grid

İnternet gerektiren işlemler için telefon kullanamayız.

 The Sims 4: Off-the-Grid

Evimizde bilgisayar kullanamayız.  

The Sims 4: Off-the-Grid

TÜYO: Eğer bilgisayarınızı mutlaka kullanmanız gerekiyorsa; Sim’inize bir dizüstü bilgisayar alın ve (inventory) çantasına atın. Bu noktadan sonra, elektriği ve interneti kullanılabilir bir lot / araziye gidebilir; Sim’imizi, masası olan bir sandalyeye oturtup, bilgisayarı çantadan çıkartıp masanın üstüne koyabilir ve işini görmesini sağlayabiliriz. Bu durum; telefonlar için de geçerli.
Kısacası; elektrikle çalışan eşyaları ve internet gerektiren işlemleri, Off-the-Grid özelliğine sahip bir evde gerçekleştiremiyoruz.

TEMEL İHTİYAÇLAR

Normalde yemek pişirmek için ocaklı fırınları kullanırdık. Off-the-Grid özelliğine sahip evlerde bu ocakları kullanamıyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

Tabii yakıt olarak gaz kullanılırsa, bu ocakları kullanmaya devam edebiliyoruz; fakat yapabileceğimiz yalnızca (tost ve yumurtalı ekmek olmak üzere) 1-2 yemek çeşidi oluyor:  

The Sims 4: Off-the-Grid

Bu arada evde bir evcil hayvan varsa; onlar için ocaklı fırınlarla yiyecek hazırlamaya devam edebiliyoruz.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Buzdolabını ise sadece bir kiler gibi kullanabiliyoruz; salata gibi yemekleri hazırlayabildiğimiz, bebeklere atıştıracak bir şeyler verebildiğimiz ve ekmek, yumurta gibi malzemeleri alabildiğimiz bir kiler…  

The Sims 4: Off-the-Grid

Off-the-Grid özellikli bir evde; daha fazla yemek çeşidi için BBQ (barbekü) kullanabiliyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

Ve Island Living ile gelen Pit BBQ ile de enfes ziyafetler verebiliyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

The Sims 4: Off-the-Grid

^^ Bu barbekü ile yapılan yemekler çok lezzetli oluyor ve Sim’leri mutlu ediyor. Bu barbekü ile hazırlanan yemeklerin 2 saatlik bir pişirme süresi oluyor.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Sırf bu barbekü ile yemek yapmak istiyorsanız; herhangi bir balık, herhangi bir şifalı bitki (Parsley Plant, Sage Bush vs), gulgas kökü (Taro Plant), ananas (Pineapple) malzemelerine sahip olmanız yeterli olacaktır.

The Sims 4: Off-the-Grid

Bu bitkileri yetiştirirken; eğer ki bir hayvanınız varsa, onların dışkısını da gübre olarak kullanabilirsiniz.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Sim’leriniz eğer Sulani’de yaşıyorsa; balık tutabilmeleri için bir kano almayı isteyebilirsiniz. Böylece kano ile açılıp balıkların olduğu bölgede balık tutabilirsiniz: Suya yerleştirdiğiniz kanoya tıklayıp, “Sit on Outrigger Canoe” komutu vererek Sim’in kanoya oturmasını sağlayın ve oturduktan sonra balıkların olduğu bölgeye tıklayıp, “Sail Here” komutu verin. Balıkların olduğu bölgeye yelken açıktan sonra kanoya tıklayıp, “Go Fishing” deyip balık tutmaya başlayabilirsiniz. Tabii yemli balık tutmak isterseniz, “Fish with Bait…” demelisiniz. Ve ayrıca “Angle for Big Catch” diyerek büyük balık için olta da atabilirsiniz.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Sulani Yerlileri…

Eğer Sulani’de yaşıyorsanız, Sulani yerlileri komşularınız; ellerinde büyük bir tabak yemekle sizi sık sık ziyaret edecek demektir. Bu da yiyecek sıkıntısında sizlere büyük faydalar sağlayabilir.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Island Living ile Gelen Yeni Besin Kaynağı “KAVA”

The Sims 4: Off-the-Grid

Kava; Polinezya’ya özgü bir biber familyasına ait olan bir bitkidir ve oyuna eklenen bu yeni kase yardımıyla, bu bitkinin içkisini hazırlayabiliyoruz. Fakat bu karabiberin içkisinin uyuşturucu bir etkisi vardır ve Sim’inize üst üste 2 bardaktan fazla içirirseniz, sarhoş olacaktır. 😅

The Sims 4: Off-the-Grid

Off-the-Grid Özelliğine Sahip Arazilerde Tuvalet & Hijyen İhtiyacı

Tuvaletleri normal şekilde kullanabiliyor olsak da kirlenen tuvaletleri temizlememiz mümkün olmuyor.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Bu yüzden size önerim; kullanacağınız tuvalete, “Add Self-Cleaning (Upgrade)” yükseltmesini uygulamanızdır. Bu yükseltme sayesinde tuvalet, kendi kendini temizleme özelliğine sahip olacağından, sizin temizlemenize gerek kalmayacaktır.

The Sims 4: Off-the-Grid

Normalde lavabolardan bir bardak su doldurmak, el yıkamak ve diş fırçalamak mümkündü; fakat Şebeke-Dışı evlerde bir depo olacağı ve suyu idareli kullanmamız gerekeceği için, bu komutları, “quickly / acele” ibareli yeni komutlarla gerçekleştirebiliyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

Bu arada kirli tabakları lavaboda yıkayabiliyoruz (ve elbette; bulaşık makinesi kullanamıyoruz).  

The Sims 4: Off-the-Grid

Küvetleri hiçbir şekilde kullanamıyoruz.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Hijyen ihtiyacı; yalnızca duş almakla mümkün oluyor ve Sim’lerimize, duşlara gelen “quickly / acele” ibareli yeni duş alma komutu vermek dışında başka bir komut veremiyoruz.

The Sims 4: Off-the-Grid

Çamaşır Yıkamak…

The Sims 4: Off-the-Grid

Eğer Laundry Stuff pakete sahipseniz; çamaşır makinesinde çamaşır yıkıyor olabilirsiniz… Off-the-Grid özelliğine sahip evlerde bu eylemi de gerçekleştiremezsiniz. Fakat bir Washing Tub (Çamaşır Yıkama Leğeni) alarak, çamaşırları elde yıkamaya devam edebilirsiniz. Fakat bir bug (oyun hatası) var ki umarım güncellendiğinde bu durum ortadan kalkar; leğendeki suyu değiştiremiyorsunuz! Sanki şebeke suyu kullanıyormuşcasına oyun, “Şebeke-Dışı evlerde bu leğenin suyunu değiştiremezsiniz” diyor. 😒🙄

The Sims 4: Off-the-Grid

Elektrik Yok; Lamba Yok!

The Sims 4: Off-the-Grid

Şebeke-Dışı evlerde elektrik olmayacağı için, haliyle lambalardaki “turn on” seçeneği de kapalı olacak. Yani lambaları kullanamıyoruz. Bunun yerine; elektrik gerektirmeyen mumlardan birini kullanmamız gerek.

The Sims 4: Off-the-Grid

Mumların Işığı Yetersiz!

Fakat bu mumlar, sizin için çok yetersiz kalabilir. Size bu yüzden birkaç taktik vermek istiyorum: Eviniz için bir ayaklı rafınız varsa; mumları üstüne yerleştirebilirsiniz.  

The Sims 4: Off-the-Grid

Yerleştirdikten sonra mumu taşırken, yerleştiği hizada sabit kalarak taşındığını fark edeceksiniz. Ve mumu taşırken klavyenizin ALT tuşuna basarsanız, mumunuzu karelere bağlı kalmadan taşıyabilirsiniz ve bu taşıma yöntemiyle, mumlarınızı uygun yerlere gizleyip yerleştirebilirsiniz (tabii istediğiniz yere taşımak için, moveobjects hilesini girmeyi unutmayın):

The Sims 4: Off-the-Grid

Mesela tezgahların altına…  

The Sims 4: Off-the-Grid

Ayaklı çiçeklerin altına…  

The Sims 4: Off-the-Grid

Lambaların iç kısmına…  

The Sims 4: Off-the-Grid

Mumu bir çalışma masasına yerleştirip de konumlandırma yapabilirsiniz:  

The Sims 4: Off-the-Grid

Üst rafların üstünde duruyormuş gibi de yerleştirebilirsiniz:  

The Sims 4: Off-the-Grid

Bir de BEFORE-AFTER örneği verelim! 😃  

The Sims 4: Off-the-Grid

Bu ışıklar da elektriksiz çalışan alevli ışıklardır ve dışarısı (outdoor) için ideal olacaktır:  

The Sims 4: Off-the-Grid

10 Yorum

 1. Rol yapmak için bire bir özelliklerden ama ciddi anlamda sizi zorluyor (özellikle şu yemek işi)
  Para sorunu yoksa ve iş yarı zamanlı ise denenebiliyor ama tam zamanlı işle para kasmaya çalışırken hiç ama hiç önermem :D

 2. Merhaba, ben origin de the sims4 ücretsiz olduğunda yüklemiştim. Oyunu base game olarak oynuyorum çünkü ek paketler aşırı pahalı hiç birini alamadım sadece ana oyundaki şeyler ile oynamakta sıkıyor. Ben internetten korsan yüklesem tabii orijinal olanı silip. Orijinal oyunu bir gün tekrar yüklediğimde oyun bozulur mu? (biliyorum korsan yüklemek emek hırsızlığı resmen fakat ek paketler çok pahalı tek seçeneğim korsan yüklemek)

  1. Nereden indirdiğine bağlı. Orijinal oyun, Origin oyunudur. Yani Origin’in orijinal dosyaları ile oynanır. Fakat kıreklenmesi için yeniden paketlenmiş korsan oyunu yüklediğinde, bu dosyalarla orijinal oyunu açamazsın. Ama oyunun bozulmaz (oyunda oynadığın kayıtlarından bahsediyorum). Oyun verilerimiz, Belgelerim/Electronic Arts klasöründe yer alır. Bunu koruduğun müddetçe hiçbir sıkıntı yok.

   Bu arada şöyle de bir şey var… Korsan oyunla yeni paketleri oynadığını düşünelim; oyun verilerine yeni bir paketle oynanmış kayıtlar yüklenecek demektir. Bu durumda orijinal oyuna sadece “ana oyun” ile döneceksen, o eski kayıtlarına yine ulaşamazsın (ama gereken paketi alırsan oynarsın). Ve son bir şey daha… Biliyorsundur ki oyun sürekli güncelleniyor. Bu yüzden korsan ile orijinal oyunun versiyonları bir olmalı. Hangisi, bir diğerine “eski” kalırsa; güncel olanla kaydettiğin oyununa ulaşamazsın. Ama söylediğim klasörü yedeklersen, eski olanı (olası güncel yeni oyuna karşı) korumuş olursun.

 3. Teşekkürler 😊😊 Umarım off the grid traiti için bir fix gelir. Bazı mumlar da çalışmıyor. :'(

 4. Bu evi indirebileceğimiz bir link var mı? Paylaşacak mısınız? Çok güzel olmuş.

  1. Evi ben tasarladım; sadece (alt kattaki) odalar, hazır oda. Madem istiyorsunuz; paylaşırım. 😊❤ Üst katı elektrikle çalışan eşyalarla alelade doldurmuştum; onu temizleyip sizin hayalgücünüze bıraktığım yeni bir versiyonla hem GALERİ’den (Origin ID: MiYavistiK) hem de normal indirme linki olarak paylaşırım. Paylaşmadan evvel küçük bir video da atarım.

   Ayrıca beğeni için de teşekkürler. ❤

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir