The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar) Hakkında Her Şey!

Island Living (Ada Yaşamı) paketiyle birlikte artık YUNUSLAR da The Sims 4’e dahil edilmiş durumda! Peki onlar hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz? Bu rehber; onları ne zaman ve nasıl çağırabileceğinizi, yunuslarla nasıl arkadaş olabileceğinizi ve daha fazlasını öğreten rehberdir.

VİDEO REHBER


The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Mermaid-Sim’ler (Denizkızı Sim’ler), sahip oldukları güçler sayesinde (Call Over Azure Dolphin komutuyla) yunusları istedikleri zaman çağırabiliyor fakat normal (insan formundaki) Sim’lerin çağırması biraz daha çetrefilli…

YUNUS ÇAĞIRMA

NOT: Sulani’deki bazı arazilerde Oceanic Paradise (lot trait) özelliği bulunmaktadır. Eğer bu özelliğe sahip bir arazi üzerinde değilseniz, yunuslarla etkileşime geçmek için bir takım yollardan geçmeniz gerekecek demektir.

Yunuslar Nerede?

Yunuslar; Island Living ile gelen Sulani denizinin açıklarına yerleştirilmiş dalış şamandıralarının etrafında görünür (dalış şamandırasına yaklaşırsanız, görünmezler; uzaklaştığınızda görünürler).

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Yunuslar; sabahları 06:00 – 09:00 arasında; akşamları ise 16:00 – 19:00 arasında, dalış şamandıralarının çevresinde görünürler.

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Geldikleri saatlerde şamandıranın hemen yanından okyanusa tıkladığımızda çıkan, “Call Over Dolphin” komutuyla yunusları çağırabiliriz (bu komutla çağrılan normal yunusların rengi gridir). 

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Yunuslar Bazen Yüz Vermez 😞

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Yunusları çağırdığımızda, bazen gelmeyebiliyorlar (ve hatta Sim’ler, bu yüzden üzülebiliyor). Fakat bu durum normaldir. Pes etmeden yeniden çağırmalısınız. Bir ara çağrınıza mutlaka kulak verecek ve gelecektir. O an için sadece tek bir yunus çağırabilirsiniz; başka yunus için, mevcut yunusu göndermeniz (Dismiss) gerekiyor. 

Yunus Türleri

 Yunus Rengi Bu Yunus Nasıl Çağrılır? Çağırma Komutu
 Gri Dalış Şamandırası yakınlarından çağrılır. Call Over Dolphin
 Gök Mavisi (Azure Dolphin) Sahip olduğu güçler sayesinde SADECE DENİZKIZLARININ ÇAĞIRABİLDİĞİ yunus türüdür. »Ayrıntılı bilgi için tıkla« Call Over Azure Dolphin
 Pembe (Albino Dolphin) Bu yunuslar, sadece ada temizken açığa çıkabilen bir yunus türüdür. »Ayrıntılı bilgi için tıkla« Call Over Albino Dolphin

Azure Dolphins (Gök Mavisi Rengindeki Yunuslar)

Mermaid-Sim (Denizkızı-Sim)ler, nerede olurlarsa olsunlar; okyanusa tıklayıp “Call Over Azure Dolphin” komutuyla, Gök Mavisi Yunusları çağırabiliyor. 

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

^^ Bunun için sadece Hidrasyon ihtiyacını kullanırlar; yani yunusu bulabilmek için dalış şamandıralarının oralarda yüzmesini beklemesine gerek yoktur. 

Albino Dolphins (Pembe Renkli Yunuslar)

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

 Türkçe karşılığı Albinos (ya da Akşın olan) bu yunuslar; yalnızca tertemiz bir adada yaşayabilir. Eğer bu yunuslarla karşılaşmak istiyorsanız, adanın temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ve bunun için adadaki çöpleri toplayabilir ve zararlı atıkları yok etmekle uğraşabilirsiniz (ayrıca Conservationist kariyerinde ilerleyerek, bu macera için daha planlı bir şekilde başarı sağlayabilirsiniz):

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki; Albinos yunusları çağırmak için, Mua Pel’am parseli üzerinde bulunmanız gerekiyor. Çünkü bu kirlilik, volkanik dağın bulunduğu Mua Pel’am parselinde başlıyor: 

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Adanız güzelleştiğinde, bir bildirim alırsınız: 

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

^^ Bu bildirimden sonra anlayabilirsiniz ki albinos yunuslar, size yakınlarda bir yerlerdedir…

Temiz bir adanın okyanusu tertemizdir…

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

…ve rengarenk kelebeklerin uçtuğunu görebilirsiniz:

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

 Adayı Hile ile Güzelleştirme (Albino Yunusları Hile ile Çağırma) Bölümü için »TIKLA«

SİM’LERİN YUNUSLARLA OLAN İLİŞKİLERİ

Yunuslarla dostluk kurmak, Sim’lerinkinden daha kolaydır. Yapmanız gereken en önemli şey, zamanı kaliteli kullanmak olacak… Yunusların göründüğü ve kaldığı saatler kısıtlı olduğu için, onu çağırdığınız andan itibaren komut üstüne komut verirseniz, çabucak arkadaş olmanız kaçınılmazdır! 

TÜYO: İlk başlarda yunuslar çabuk giderler. İlgiyi sıcak tutmak ve bu sayede ilişkiyi çabuk ilerletmek için, onu sık sık beslemeyi ve sevmeyi deneyin.

YUNUS ETKİLEŞİMLERİ

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Talk to Dolphin

 "Yunusla Konuş" komutuyla, onunla sohbet edebilir; 

Pet Dolphin

 "Yunusu Sev" komutuyla, onu sevebilir; 

Feed Dolphin (2 §)

"Besle" diyerek, 2 Simoleon (Sim Parası) karşılığında, onu balıkla besleyebilirsiniz. 

NOT: Eğer çantanızda, tuttuğunuz bir balık varsa; yunusu o balıklardan biriyle beslemeyi deneyebilirsiniz (böylece Sim Parası ödemenize gerek kalmaz). 

Name

 "İsim Ver" komutuyla, yunusa isim verebilir; 

Dismiss

 "Gönder" komutuyla, yunusun gitmesini sağlayabilirsiniz. 

Request Trick…

Yunusla aranızdaki lişkinin yükselmesiyle çoğalan bu çoklu komut, yunustan türlü şakalar / muzurluklar istemek için kullanılır.  Bu bir istek olduğu için, yunus bunu kabul de edebilir, red de… Eğer red ederse, yeniden aynı şeyi isteyebilirsiniz.

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Şimdi bu menünün içeriğini, ilişki seviyeleriyle inceleyim: 

 Request Trick Komutları
 Komut Komut Tipi Kilidi Hangi İlişki Seviyesinde Açılır?
 Fetch Yunus Derinlere Dalar ve Geri Gelir (ve bazen size bir hediye getirir) Indifferent
 Dance Yunus Dans Eder Curious
 Jump  Yunus Zıplar Chums
 Belly Rub Yunusun Göbeğini Okşamak Friend
 Kiss Yunustan Öpücük Almak Best Friend
 “Request Trick…”ten Bağımsız Özel Komut
 Call Over… Yunusları (dalış şamandırası ve saat sınırlaması olmadan) istediğiniz zaman, istediğiniz noktadan çağırabilirsiniz. Soulmates

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

YUNUSLARLA OLAN İLİŞKİ (RELATIONSHIP) SEVİYELERİ

Yunuslarla olan etkileşimlerin neredeyse hepsi, dostane etkileşimlerdir ve bu sebepten ötürü ilişkiyi negatif yönde geliştirmeniz mümkün olmaz. Fakat bir haylazlık komutu olan “Spitefully Splash Dolphin” etkileşimini kullanırsanız, yunusla arası açılacaktır. Çünkü bu komut -eğer normal Sim formundaki Sim’ler tarafından kullanılmışsa- yunusların hoşuna gitmez. 

 The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Bu komutu sadece MERMAID-SIM'ler kullanırsa, hoşlanacaktır (çünkü onlar, "Playfully Splash Dolphin" komutu gerçekleştirirler): 

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

Eğer -normal formdaki Sim’inizin- yunusla arası açılsın istiyorsanız, kullanabilirsiniz. 😅

İlişki Seviyesi İlişki Hakkında…
 Indifferent Kayıtsız – Bu seviyede yunuslar sizi pek umursamaz ve çabuk kaçarlar.
 Curious Meraklı – Bu seviye; yunusların artık sizinle ilgilendiğini gösterir.
 Chums Anlaşan İki Canlı – Bu seviye; sıradan bir arkadaşlık kurduğunuzu gösterir. 
 Friend Arkadaş – Bu seviye ile artık dost olmuşsunuz demektir. 
 Best Friends Kanka – Bu seviye ile ilişkinizin adı “En İyi Arkadaşlar”dır. 
 Soulmates Ruh İkizleri – Son seviye olan bu seviye ile adeta birbiriniz için yaratılmış iki canlısınızdır!
Eğer İlişkiniz Kötü Giderse… (Negatif Yöndeki İlişki Seviyeleri) 
 Wavy Pürüzlü – Request Trick… menüsü kullanılamaz, Pet Dolphin komutu ise “Try to Pet Dolphin” olarak değişmiştir.
 Disliked Sevilmeyen – Request Trick… menüsü kullanılamaz, Pet Dolphin komutu ise “Try to Pet Dolphin” olarak değişmiştir.
 Feared Korkulan – Request Trick… menüsü kullanılamaz, Pet Dolphin komutu ise “Try to Pet Dolphin” olarak değişmiştir.

Yunuslarla RUH İKİZİ Olmak…

Yunuslarla ruh ikizi olduğunuzda, sanmayın ki bu ilişki seviyesi bu noktadan sonra kilitleniyor ve düşmüyor… Eğer yunuslarla arada bir etkileşime geçmezseniz, elbette ki bu ilişki seviyesi de kademe kademe düşecektir. O yüzden aranızı soğutmamaya bakın.

 Normal bir (gri renkteki) yunusla ruh ikizi olduktan sonra, ALBINO yunusu çağıramazsınız. Bu yüzden ÖNCE ALBINO yunusla ruh ikizi olmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra normal renkteki yunusla da ruh ikizi olabilirsiniz. Bunlarla ilgili hileler kısmı için »TIKLAYIN!«

Onlarla ruh ikizi olduktan sonra,  “Oceanic Paradise” özelliği olan her arazi üzerindeki okyanustan onları çağırabileceksiniz. Üstelik dalış şamandırasının oraya yüzmeye gerek kalmadan ve görünmelerini beklemeden! Yani nereye ne zaman tıklarsanız tıklayın, onları çağırabileceksiniz!

The Sims 4 Island Living: Dolphins (Yunuslar)

YUNUSLARLA İLGİLİ İNTERAKTİF HİLELER

Bu hileleri aktif etmek için, öncelikle GELİŞMİŞ HATA AYIKLAMA MODUnu aktif etmiş olmanız gerek!!! 

Gelişmiş hata ayıklama modunu, MC Command Center yardımıyla aktif edebilirsiniz: 

 

MC Command Center’ı »buradan« indirebilirsiniz.  

NOT: Bu hileleri, YUNUSLAR videomun »şu« kısmından izleyebilirsiniz (tıkladığınızda, videonun HİLELER bölümüne gidersiniz)

Yunusları Hile ile Çağırma

Yunusları hile ile çağırmak için, Dalış Şamandıralarından birine  SHIFT   ile tıklayıp, “Call Over Dolphin” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece gelmelerini beklemeden çağırmış olursunuz. 

Yunuslarla Hile ile Arkadaş Olma

Yunuslarla hile ile arkadaş olmak için, mevcut yunusa  SHIFT  ile tıklayıp, “Max Rel with Dolphin” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece ilişkiniz maksimum seviyeye ulaşacaktır. Aynı menü içindeki “Min Rel with Dolphin”e tıklarsanız, o yunusla ilişkiniz sıfırlanır. Bir kez daha aynı komutu verirseniz, -100 olur (yani en düşük seviye olan “Feared” seviyesine iner).

Albino Yunusları Hile ile Çağırma (Sulani Adasını Hile ile Güzelleştirme, Temizleme)

Albino Yunusları hile ile çağırmak için, Sulani adasını güzelleştirme hilesi uygulamanız gerekiyor. Bunu da (Albinos yunusu çağırtmak istediğiniz) Sim’inize  SHIFT  ile tıklayıp, “Set Island Conservation Stage…” menüsünden “Set Before Stage…“e girmeli ve bu alt menüden de “Final Stage”i seçmeniz gerekiyor. Seçtikten sonra, “Mua Pel’am is Improving!” başlıklı bir pencere açılacak; kapatın. Bunu yaptıktan sonra, Sim’inize tekrar   SHIFT   ile tıklayıp, “Set Island Conservation Stage… / Set Narrative Stage… / Final Stage”i seçebilir ya da bir önceki komutu tekrar verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda; “Mua Pel’am is Thriving!” başlıklı bir pencere açılmalı ve ekranın sol üst köşesinde beliren “Island Conservation Set to Final” bildirimini almanız gerekiyor. İşte bu; adanın tamamen temizlendiği anlamına geliyor. Bu noktadan sonra; Mua Pel’am parselinde bulunan bir şamandıranın oraya yüzüp (yunusların göründüğü saatlerde) Dalış Şamandırasının yanına tıkladığınızda, “Call Over Dolphin Friend…” menüsünü bulacaksınız. Bu menüye girip, “Call Over Albino Dolphin” seçeneği ile Albinos yunuslarını çağırabilirsiniz. 

4 Yorum

      1. Çok teşekkürler sağol rubi herşey senin sayende sims hakkında bişi öğreniyoruz ee tabi sim dünyası çalışanları da unutmamak lazım

  1. Abla rica etsem sims 3’ün c-a-s mini
    Detayli bir video seklinde anlatabilir misin?😊 eger yapamazsan sorun değil

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir