The Sims 4 Güncellemesinde Neler Var? [3.6.2020]

Herkese selamlar! Dün oyuna gelen güncellemeyle birlikte bazı Simmerlar için çok önemli olan ama bazıları için de bir o kadar önemsiz olan detaylar oyuna eklendi. Eğer dün bir güncelleme yaptıysanız ama bu içerikler oyununuza eklenmediyse korkmayın, çünkü iki güncelleme geldi ve 6.61 GB boyutunda olan ikinci güncelleme oyuna yeni özellikleri dahil ediyor. İncelemeye hazır mısınız?

Öncelikle duyurulardan da bildiğimiz gibi fatura sistemi, envanter kategorileri, merdivenler, build-mode özellikleri oyuna eklenecekti… Bunların dışında birkaç küçük özellik daha eklenmiş ama biz önce büyük olanları inceleyeceğiz.

*Yazının yeşil kısımları oyunu incelemeden güncelleme notları üzerinden hazırlanmış olup turuncu kısımları oyuna girip güncellemeyi inceledikten sonra eklenmiştir.

Envanter Sistemi

Siminizin envanterinde her şeyi biriktirmeyi seviyorsanız ve aradığınızı bulamıyorsanız bu özellik size göre! Artık envanterinizin sol tarafında farklı kategoriler göreceksiniz. Üstelik bu kategorilerin alt başlıkları da var. Yani “collectibles” kısmını açtığınızda onun altında “creation”, “decoration” ve “natural” gibi alt kategoriler göreceksiniz. Artık aradığınız her şeyi bu şekilde bulmanız ve düzenlemeniz çok kolay!

Bunun yanı sıra birden fazla şeyi silmek ya da taşımak istiyorsanız, oyuna “multi-select” modu eklenmiş. Envanterinizde geçerli olan bu modla birlikte birden fazla nesneyi aynı anda seçebileceksiniz. Envanter açıkken “E”ye basarsanız bu mod otomatik açılıyor ama manüel olarak sağ taraftan modu kullanabileceksiniz.

Üstelik -yine envanter açıkken- CTRL+A kısayolunu kullanarak her şeyi seçebilir sonra tıklayarak istemediklerinizi bırakabilirsiniz. Nesneler seçiliyken “K”ye basarsanız seçili olan her şey silinir. Tabii silinmeden önce “emin misiniz” seçeneğine de onay vermeniz gerekecek.

Faturalar

Eco Lifestyle’a hazırlanırken doğayı korumaya evimizden başlıyoruz. Bundan sonra yaptığımız su ve elektrik harcamalarını daha detaylı göreceğiz. Eğer evde çok fazla TV varsa faturanın elektrik kısmı daha kabarık olacak ya da bozulan bir duşa kabin günlerce su akıtmaya devam ediyorsa faturanın su kısmı daha kabarık olacak.

Ayrıca “off-the-grid” eşyalarına özel olarak “build-mode”da bir kategori oluşturulmuş. Ancak bu eşyaların kullanımı faturayı ne kadar etkiler inanın bilmiyorum…

Bu eşyaların kullanımı faturalarda etkili oluyormuş arkadaşlar, buyurun kanıtı…

Merdiven

Artık tırmanılan merdivenler de oyuna eklendi. Üstelik Simler bu merdivenlerden inerken kayabilecekler (ne büyük ayrıcalık değil mi?). Kedilerin de tırmanmakta zorluk çekmeyeceği bu merdiveni köpekler ve toddler Simler kullanamayacak, bilginize.

İtfaiyeciler

Eğer evinizde bir duman detektörü varsa ve yangın çıkarsa artık kuru kuru alarm sesi dinlemeyeceksiniz. Alarm çalar çalmaz itfaiyeciler arazinize ışınlanacak. Evet efendim, doğru duydunuz, ışınlanacaklar! Şey… Siz itfaiye araçları falan mı beklemiştiniz?

Haciz Memurları

Faturalarınızı uzun zaman ödemezseniz oyuna eklenen bu özellikle tanışırsınız. Haciz memurları faturanız değerindeki eşyaları gelip almak zorunda kalırlar. Ancak dürüst olmak gerekirse The Sims oynarken -hilesiz bile oynasak- Simlerimiz çok maddi zorluk çekmiyor. Çünkü eğitim sistemi de faturalandırma sistemi de gayet ucuz. Ama illa ki haciz memurlarını görmek istiyorsanız bir süre faturalarınızı görmezden gelin…

Build-Mode Eklemeleri

Artık çevreci ve ateşe dayanıklı içerikte ürünler göreceğiz. Örneğin ahşap bir nesne (parke ya da çatı olabilir) ateşe dayanıklı olmadığı için daha çabuk yanacak. Metal nesneler ise ateşe dayanıklı olacaklar. Tabii ki bu özelliği kullanmak istemeyenler de olabilir. Eğer “ben istememcilerdenseniz”, ayarlar altından “Build Mode Items Grant Gameplay Effects” ayarını bulup kapatabilirsiniz.

Ek olarak kapı ve pencereleri de gönlümüzce yerleştirebileceğiz. Nasıl “ALT” tuşuna basılı tutarak eşyaları karelere bağlı kalmaksızın yerleştiriyorsak, kapıları ve pencereleri de aynı mantıkla kullanacağız.

Aynı zamanda ev özellikleri için ayrı bir panel oluşturulmuş.

Başka Neler Var?

Oyuna girerken bizi bıktıran bedava kulaklık reklamı var ya, artık yok. Çünkü envanterimizde bir çift kulaklıkla oyuna başlayacağız. Sizce neden? Kulaklığın markası olmadığı için bir reklam olduğunu düşünmüyorum ama yapımcılar bu konuda inatçıymış…

Aynı zamanda Siminizin üstüne tıklayarak arazinizdeki bütün NPC’leri göndermeyi seçebileceksiniz. Bunu yapmak için herhangi bir Simle iletişime geçmenize gerek yok. 

Bu özellikle kasabaya yeni taşındığınız zaman komşularınızın ziyarete gelmesini de engelleyebilirsiniz.

NPC’lerden kastımız sizin evinizde yaşamayan Simler… Başta butler etkilenir mi diye düşündüm ve hemen denedim. Merak etmeyin, butlerlar bu seçenekten etkilenmiyor.

Geceleri Vlad sizi sık sık ziyaret ediyorsa bunun için de bir özellik eklendi oyuna… Bundan sonra dış kapıya tıklayarak “no tresspassing” özelliğini seçerseniz vampirler izinsiz evinize giremeyecek.

CAS ekranındaki önerilen kıyafetler nam-ı diğer “styled looks” artık toddler ve çocuk Simler için de kullanılabilir.

Siminizi arkadaşları arayarak sık sık dışarı çağırıyorsa artık eskisi kadar sık rahatsız edilmeyeceksiniz.

Sanıyorum ki anlaşmalı olarak Simlerimiz için yeni makyaj ürünleri eklenmiş…

Makyajsız Sim
Custom Content Makyajlı Sim
Yeni Eklenen Makyaj Malzemelerinin Örnek Kullanımı

Aynı zamanda oyunun hata vermesine sebep olacak durumlar üzerinde de Maxis çalışmalar yaparak bu güncellemeye birkaç ekleme yapmış. Umarım daha az hata almaya başlarız, durduk yere oyunun kapanması çok rahatsız edici. Ben çok sık böyle bir durumla karşılaşmasam da saatlerce oynayıp emeğinizin boşa gitmesi hoş olmaz.

Güncellemeden sonra oyuna girdiğimde bir tuhaflık vardı. Acaba ekran boyutunda falan mı sorun var derken oyunun normalden çok daha net ve hızlı olduğunu fark ettim. Umarım bu hız kalıcıdır… Ayrıca sadece ben mi böyle düşünüyorum yoksa sizin de havuzunuzda bir değişiklik var mı? Sanki su daha da net ve gerçekçiymiş gibi geldi bana…

Bir de acting becerisi için daha önce kitap almamıştım ama beceri kitaplarına bakarken kapakları dikkatimi çekti. Önceden de böyle miydi yoksa değişmiş mi? Ben ilk kez görüyorum bu kapakları…

Evet, bu güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Beklentiniz karşılandı mı? Benim gözümden kaçan ve sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlara bekliyorum…

Bu arada yeni eklenti paketinin simgesi oyuna eklenmiş, en başta görebilirsiniz!

19 Yorum

 1. Güncelleme çok fazla hataya sebep oldu.Non-default cc ler vardı bende.Tum simler kullanıyordu.mesela göz renkleri için cc indirmiştim 1 yıldır kullanıyordum.Ve indirdiğim bu göz rengi cc si maxis göz renklerinin yerine geçti böylece tüm simler otamatikmen indirdiğim göz renk cc sini kullanıyordu.1 yıldır sorunsuz çalıyordu şimdi güncelleme ile birlikte kasabalardaki simler oyunun kendi göz renklerini kullanıyor.Yani sim değiştir ile göz rengini cc li hale getirebiliyorum sadece ama kasaba daki simler yine oyunun maxis in göz renklerini kullanıyor.Napabilirim ??

  1. Bu aslında oyunla değil de CC ile ilgili bir durum. CC’nin tasarımcısı muhtemelen tasarımını/modunu oyuna göre yeniden güncelleyip indirmeye sunacaktır.

  2. Merhaba bir şey sormak istiyorum. Ben 1.59 versiyonu oynuyordum dün 1.63 versiyonu indirdim o yüzden eskiyi sildim ve yeniyi kurdum sanıyordum ki içinde university,tiny living ve eco life var. Kurduktan sonra baktım ki eski yaptığım simler hala duruyor ve bu bahsettiğim paketler yok bu paketler dahil değil mi onları ayrı indirmem mi gerekiyordu beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

   1. Merhaba, soruyu tam olarak anlamadığımı belirtmek istiyorum. Güncellemeler genel olarak tüm paketleri ve ana paketi kapsıyor. Güncellemeyle oyuna eklenen bazı özellikler eklenti paketleriyle görünür kılınıyor. Yani Eco Lifestyle’la ilgili bir eklenti varsa bu eklenti her zaman ana pakete dahil edilmiyor, o paketi kurmuş olmanız gerekiyor.

   1. Kendi bilgisayarımı seçerken ben de yardım aldığım için şu an yanlış yönlendirmek istemem… 👀

 2. Guncellemeden sonra yaklaşık 15 saat geçti hala kullanamıyorum ve açamıyorum oyunu. Save dosyasına girerken akında kapanıyor. Orjinaller de bu sorunu çözmek için update gelmiş ama bize gelmedi. Sanırım artık oyunu elveda diyeceğiz. Çözümü yok gibi.

  1. Sanırım bunu düzeltmenin bir yolu yok… Tekrar güncelleme gelirse mods klasörünüzü masaüstünüze taşımanızı öneririm.

 3. Oyunun son güncellemesi ile galeriye girince WWWWWWW yazıyor her bölmede ve oyun barları gitti simler de kontrol edilmiyor bu düzelir mi bir süre sonra

  1. Oyunu orijinal mi kullanıyorsunuz? Orijinal değilse kullandığınız platforma yeni bir güncelleme gelebilir belki. Orijinalse de mod ve CC’leri çıkararak repair game yapmayı deneyebilirsiniz.

  2. Selamlarr! O durumu bende yaşadım. Eğer UI Yada MC modu kullanıyorsanız, onları silin . Onlar Ecolifestyleye göre değil. Eminim ki yeni sürümünü getirirler!

 4. Ben yeni bir özellik gördüm bir sims grubunda, miras özelliği gibi bir şey, 7 gün içinde evlenirsne miras gelir vs yazıyordu. Bunu her yerde aradım ama bulamadım, hangi eklenti ile geldi veya base game ile mi geldi nasıl bir şey bilen var mı?

  1. Selamlar, Sim Dünyası Facebook sayfasında bu özelliği ben paylaştım. Eco Lifestyle ile oyuna eklenen bir özellik.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir