The Sims 4 – Eco Lifestyle Detayları

Herkese merhabalar! İki haftalık uzunca bir çeviri sürecinin ardından sonunda yeni bir haber hazırlayabilmek adına bilgisayarın başına oturabildim. Malumunuz The Sims 4 Eco Lifestyle çevirisini tamamladım ve Burkay’da ana paketteki eksik çeviriler üzerine çalıştı. Yamanın son halinin yayımlanmasına çok az kala gelin hep birlikte Eco Lifestyle’ın detaylarına göz atalım!

Kısa zaman içinde rehberini de yapacağımız yeni bir beceri oyuna eklendi: Üretim Becerisi. Artık Simler geri dönüşüm sonucunda kazandıkları ıvır zıvırlarla yeni eşyalar üretebiliyorlar. Peki, yüksek beceriye sahip Simlerin bu el emeği eşyaları hediye olarak diğer Simlere verebileceğini biliyor muydunuz?

Oyuna yeni bir ölüm çeşidi eklendi! Simler artık böcekler veya sinekler tarafından öldürülebilecek… Detayları bilmek istemeyiz bence, umarım öğrenmeyiz…

İlk maddede hediye vermekten bahsetmiştim ya, heh oraya dönelim birlikte. Biz nasıl hediye veriyorsak komşularımız da bize hediye verebilecek artık. Üstelik Toplum Tasarımcısı mesleğinde aktifsek hediye alma sıklığımız da artacak!

Fragmandan da halihazırda görmüş bulunduk ancak belirtmeden geçmeyelim, Simler artık böcek yiyebiliyor. Sosisli tırtıllar, patlamış mısır şeklinde çekirgeler ve daha fazlası oyunda sizi bekliyor.

Bunların yanı sıra terslememesi gereken birisini terslememiş olması gereken birini tersleyen Simler toplumdan dışlanabiliyor. Sizin Siminiz de toplumdan birilerini dışlayabilir tabi… Ama unutmayın ki dışlanan kişiyle kimse arkadaşlık kurmak hatta birlikte gözükmek bile istemiyor.

Sims forumlarını takip edenleriniz bilir ancak takip etmeyenler için tekrarlayalım, artık Simleriniz diğer Simler tarafından işletilebilecek. Yani oyun oynarken bilinmeyen numaradan anlamsız cümleler duyarsanız şaşırmayın!

İşletilmek gibi yeni bir özellik de platonik Simlerin hayrına oyuna eklenmiş. Arkadaşınız olan bir Sim sizi arayıp aşk itirafında bulunabilecek. Belki sizin de hızlıca evlenmek istediğiniz bir Sim karşınıza çıkar, kim bilir?

Yine Simleriniz arandığında arkadaşları tarafından bazı sorulara maruz kalıp karar vermeleri beklenebilir. Örneğin evlilik teklifi alan bir arkadaşınız Siminizi arayarak kabul edip etmemesi gerektiğini sorabilir ya da çocuk yapmayı düşünen bir arkadaşınız Siminize fikrini sorabilir. Seçeceğiniz seçeneğin diğer Simlerin hayatı için önemli olduğunu unutmayın!

Sim’inizin çevresinden yakın olduğu ya da belki çok da tanımadığı bir Sim sizi arayıp büyük bir meblağda borç isteyebilir. Bu borcu verdiğinizde o Sim’in yatırımı tutarsa size kat kat fazlasını ödeyecektir ama yatırımı tutmazsa borcunuz sonsuza kadar defterinizde yazılı kalacaktır…

Sim’inize artık miras kalabilir! Ancak bu daha önce oynadığınız bir anne ya da baba Sim’den değil adını hiç duymadığınız beşinci kuşaktaki kuzenden kalacak bir miras olacaktır genelde… Mirası kabul ederken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü bazen mirasların şartları oluyor, 7 gün içinde evlenmek gibi ya da mirasın şartı olup olmadığını sormuş olmak gibi!

Son maddeye gelecek olursak… Simleriniz eğer anne ve babalarını uzun süredir aramıyorlarsa aniden telefonları çalabilir. Biraz duygu sömürüsü ile anne ya da baba Sim’in sizi çok özlediğini, onu ziyarete gitmenizi istediğini duyabilirsiniz.

Evet, siz bu detaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben oyuna gerçekçilik katan bazı eklemeler yapıldığı için mutluyum açıkçası! Gönül isterdi ki daha fazlası olsun ama elimizdekiyle yetineceğiz artık.

Sizin en sevdiğiniz detay hangisi oldu? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Kendinize güzel bakın, görüşmek üzere.

10 Yorum

 1. Şu miras olayı çok iyi bence. Bende Eco Lifestyle’ı satın aldım ve Evergreen Harbor’u neredeyse tertemiz yaptım fakat bir sorum var? Mesela diğer dünyalarında bir kirlilik düzeyi var ama hepsi nötr olarak geçiyor. Nötr alanları dahada temiz yapabiliyoruz. Fakat Evergreen Harbor dışında nötr bir alanı daha kirli yapabiliyor muyuz?

  1. Bildiğim kadarıyla evet yapılabiliyor. Doğa karşıtı ürünler kullandığımızda hava kötü oluyor, ayarlarda bu konuyla ilgili detaylı bir kısım vardı sanırım.

 2. En çok miras olayını sevdim ben. Bir sorum olacak. Şimdi ben Evergreen Harbor’u neredeyse tertemiz yaptım ama bu dünya dışındaki dünyaların kirlilik düzeyi nötr olarak geçiyor. Bu dünyaları daha temiz yapabiliyoruz fakat daha kirli yapabiliyor muyuz. Mesela Oasis Spring çöp içinde kalabilir mi?

  1. Çöp içinde bence kalmaz, dünyaya ekstra öğe ekleneceğini zannetmiyorum ama havası kirli olur diye düşünüyorum.

  2. Ya yorum hata verdi diye tekrar attım. Meğer yayınlanmış 🤦‍♂️ Kusura bakmayın 😶

 3. Emeğiniz için çok teşekkür ederiz. Şu an oyunu hiç oynayasım yok. Dört gözle bu yamayı bekliyorum 😇

 4. Ya abi işte bu detaylar oyundan zevk almamızı sağlıyor! İşte bu!
  Neden bu detaylar daha fazla olmaz ki? Ya ana oyun ekleyin işte bu detayları.
  Mesela uzun zamandır oynamıyorum ben sims 4 artık sıkılıyorum. Bu detayları okuyunca şaşırdım doğrusu.
  Daha fazla detaya ihtiyacı var bu oyunun!

  1. Ben de oyundaki detayları ayıklayıp haber yapmayı çok seviyorum… Dediğiniz gibi oyunu güzel kılan bu detaylar! ❤

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir