The Sims 4 Dine Out: Restoran Açmak [Rehber]

Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun bir sürenin ardından tekrar birlikte olmamızın şerefine kısa ama pek yararlı rehberi sizlere sunmaya karar verdim. Bu rehberde sizlere nasıl restoran açacağınızı anlatacağım. Biraz uğraşmanın sonucunda The Sims 2’de ki gibi harika restoranlar oluşturmak sizlerin elinde. İsterseniz başlayalım!

Bütçe

Öncelikle sizlere bir arazi gerekli. Ardından hayallerinizde ki mimarı konuşturarak harika binalar oluşturmalısınız. Ancak yine de her şey ha deyince olmuyor. O yüzden kenarda biraz birikim yapmanız gerekli. Restoran binasını yarattıktan sonra da çalışanlar ve diğer dükkan masrafları için kasaya minimum 12.000-15.000 Simoleons koymanız gerekli. Hazır binaları da kullanmak sizlerin elinizde fakat ben kendi binanızı kendinizin oluşturmasından yanayım. Çünkü ufak ufak başlayıp geliştikçe yeni şeyler eklemek, kat çıkmak, bahçeyi kullanmak vb. şeyler oyunu daha zevkli ve daha uzun soluklu bir hale getirecektir. İsterseniz bir kaç adet ufak restoran zincirine sahip olabilir isterseniz bunları bir seferde satıp kocaman bir restoran satın alabilirsiniz. Artık tüm bunlar sizin iş mantığınıza bağlı.

Başlangıç

Her şey tamamlanıp kurdeleyi kestikten sonra yapacağınız ilk iş kasaya para koymak olmalı. Çünkü masrafları karşılamak adına maddi sıkıntı çekmek restoranınızın gelişimini engelleyecek ya da süresini uzatacaktır. Her şeyden önce para para para!  Bunun için “transfer funds to the business” seçeneğini kullanmalısınız. Bu seçenekle iş yerinize para aktarabilir ya da para çekebilirsiniz. Kontrol tamamen sizin elinizde. Şefin Mekan (Chef’s Stations) 15.000$ gibi bir maliyete sahip. Kısaca tüm eşyaları hallettikten sonra iş yerinize 12.000$ koymak iyi bir başlangıç olacaktır. Her şey hemen olacak diye bir şey yok. Eğer paranız yetmedi ise inşaat/dekor halinde ki iş yerinizi o şekilde bırakıp eve gidip biraz para kazanıp geri dönmelisiniz. Kimse size “yahu niye kapalısın arkadaşım” demeyecektir.

Restoranı Restoran Yapan Şeyler

Gerçek hayatımda çok sevdiğim bir arkadaşımın bir kafesi var. Masa kullanmaz, kahvemizi ya da yemeğimizi alıp yere puflara çöküp sohbet muhabbet eşliğinde yemeğimizi yer kahvemizi içeriz. Maalesef Sims sakinleri bu kadar samimiyete hazır değil. O yüzden tutulan bir restoran olmanız için hangi eşyaya en az kaç adet ihtiyacınız olacak sizlere anlatalım;

  • 1 Toilet (Tuvalet)
  • 1 Sink (Lavabo)
  • 4 Dining Spots (Masa ve Bar/Bar Sandalyeleri)
  • 1 Chef Station (Şefin Mekan)
  • 1 Waiter Station (Garson kabini)
  • 1 Host Station (Vestiyer)
  • 1 Dishwasher (Bulaşık makinesi/Önerilen)

            -Tuvalet: Yemeğin yanında çok şarap içen simlerinizin en önemli durağı elbette tuvaletler olacaktır. Ancak sizlere bir uyarı, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için birden fazla tuvalet yaptığınız zaman aralara duvar çekmeyi unutmamalısınız! :)

            -Yemek Masaları ve Kabinleri:  Bu paket bizlere İrish Pub’lar gibi mekanlar yaratmamızı sağlayacak eşyalar sağlıyor. Yemek kabinleri için uygun kare boşluğunu yakalayıp güzel bir iç dekorasyon oluşturabilirsiniz. Ancak bu kabinler en fazla 4 kişiye hizmet vermekte. Fakat duvar kenarına koyduğunuz zaman sadece koridora bakan kısma ulaşılabileceği için duvar kenarlarına koyulan yemek kabinleri sadece iki kişi için hizmete sunulacaktır. Kabinleri koyup masayı koyamazsanız önce masayı ardından koltukları koymayı deneyin. Fakat bu daha az sim aktivitesine sebep olabilir.

            -Host Station (Vestiyer): Çok değerli bir kişiliğin bir sözü geldi aklıma. “Siz siz olun bir yerlere girerken vestiyere şapkanızla birlikte beyninizi de bırakmayın!” Bu söz çok değerli bir anlam taşımakta, sosyal mesajı da buradan vermiş olalım. Neyse konumuza dönelim, bir sim restoranınıza ilk girdiğinde onları vestiyer görevlisi karşılayacak ve onları iş yerinizde ilk o ağırlayacaktır. Bunun için Host Station eşyasını  kapıya yakın bir yerlere koyarsanız size daha faydalı olacaktır.

            -Waiter Station (Garson Kabini): Garsonlar bir restoranın en önemli görevini üstlenen kişilerdir. Çünkü bir müşteriyi ne kadar iyi ağırlarlar ise restoranın prestiji de müşteri sayısı da o derece artar. Bu yüzden hızlı çalışmak için bu eşyayı yemek masalarının yakınlarına koyarsanız iyi edersiniz.

            -Chef Station (Şefin Mekan): Restoranın kalbi! Bu eşyayı öyle bir yere koymanız gerekli ki ne göze çok çarpacak ne de çok uzakta kalacak. Fakat bu eşyayı kullanmak için yer çok önemli. O yüzden bu eşyayı kullanmak için en başa dönmeniz dahi gerekebilir. Onun için mimari dehanızı konuştururken Şefin Mekan eşyasının yerini ayarlarsanız iyi edersiniz.

            -Dishwasher (Bulaşık Makinesi): İlk başlarda bulaşıkları mutfağınızda ki lavabo halletse de zamanla verimliliği arttırmak için bir bulaşık makinesine ihtiyacınız olacak. Mutfağınızda bir köşeye bu eşyayı koyarsanız sizlere çok büyük faydası olacaktır.

 

Arkadaşlar bu rehberde sizlere Dine Out paketinde restoran açmak için gerekli olan bilgileri kısa kısa vermeye çalıştım bir sonraki rehberde restoranınızdan nasıl Nusret gibi para kazanacaksınız onu anlatmaya çalışacağız. Umarım faydalı bir rehber olmuştur, bir sonraki rehberde görüşmek üzere, hoşçakalın!

4 Yorum

  1. Ya şu paketi bir alıp da oynayamadım, içimde kaldı bildiğin. Ne güzel geçen gün indirime de girmişti oysaki, şansıma onu da kaçırmışım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir