The Sıms 4 Dıne Out: Restoran işletme [REHBER]

The Sims 4: Dine Out Game Pack, oyunda yönetici rolüne bürünmenize de olanak sağlıyor. Yönetici olarak aktif bir şekilde restoranda yer alabilir ya da almayabilirsiniz fakat çalışanlarınız işlerini yaparken denetimi sağlarsanız restoran yıldızınız oldukça artacaktır. İsterseniz simdi işletmeyi nasıl yapacağınıza gelelim;

ÇALIŞANLARI YÖNETME

Yıldızınız arttığı takdirde çalışanlarınızı yönetebilir ve sizle beraber gelişmelerine yardımcı olabilirsiniz! Neleri geliştirebileceğinizi görebilmek için müşteri memnuniyet ( Customer Experience) kısmına bakın. 

-Çalışanları Desteklemek;

Elemanlarınızı, servisin başlangıcında desteklemeye, başta host ile daha sonra garsonlarla ve şeflerle çalışarak yapın. Bu süre içerisinde müşteriler onlarla karşılaşmaya hazır olacak ve sizinse iştahlı müşterileriniz kapıdan içeri girmeden önce çok az vaktiniz var. Yani, elinizi çabuk tutmalısınız. Bunu yaparak, çalışanlarınızı memnun etmiş olursunuz. ( Yanlış bir şey yaptıklarına, yüzde yüz emin olmadığınız sürece elemanlarınızı eleştirmek iyi bir şey değil. )

-Memnuniyet Seviyelerini Kontrol Edin;

Çalışanların görüşleri, “fazla hoşnutsuz” dan “ne iyi ne kötü” ve “oldukça hoşnut” aralarında değişiyor. Maaşlarını yatırmak, bu fikirlerin oluşmasında oldukça etkili. Eğer kötü bir patronsan, onları aptal yerine koyup ödemeleri kendine almayı sorun etmezsin fakat unutma ki herkesin bir patlama noktası vardır! Çalışanlarının memnun olmalarını sağlamak, stres seviyelerine ve iyi bir ruh halinde olmalarına yardımcı olacaktır. Eleman becerisi arttığı taktirde, daha fazla maaşı hak edeceklerdir ( hatta isteyebilirler bile). Bu oldukça doğal bir durum. Tabakları düşüren çalışanın, iyi bir şekilde servis yapan çalışanınla aynı şeyleri hak etmiyor. Bu çok büyük bir etki, özellikle itibarınızı her an yerler altına alabilme ihtimali olan host için.

-Yavaş Gelişen Beceriler;

Eğitim bir sebepten dolayı vardır, o da yeteneklerin yavaş gelişmesi. Eğer yeteneklerin, siminizin hayatı süresince maksimuma ulaşmasını istiyorsanız, muhtemelen ortaya eğitim için biraz para dökmeniz gerekecektir. Beş yıldızlı bir restoran istiyorsanız bu oldukça önemli. Gerçi, neyi öncelik edindiğinize göre de değişir. Restoranlar beş yıldızlı olmadan da oldukça kazanç sağlayabilir, bu çok da önemli değil çünkü yıldız, size  sadece daha çok müşteri verecektir ki bunu reklam yoluyla da elde edebilirsiniz. Fakat beş yıldız, reklamları uzunca bir süre bedava yapma olanığı da sağlıyor.

-Şefleri İdare Etme;

Şeflerinize yemekleri daha dikkatli pişirmelerini söyleyebilirsiniz ancak yemek kalitesini arttırırken yapım hızını düşürürsünüz. İlk başta çok fazla müşteriniz yoksa bu çok da büyük bir sorun değil. Bekleme süresi, performans açısından büyük bir etkiye sahip ve bu yüzden, çok fazla sayıda artan müşteriniz varsa bunu yapmayın. Her zaman değiştirme imkanına sahipsiniz. Ayrıca, bazı oyuncular, restoranı, beşinci seviye yemekleri pişiremeyen yetenekteki şefleri alarak çalıştırıyorlar. Gordon Ramsay, muhtemelen sahanda yumurta sunacak fakat bunu her seferinde oldukça hızlı ve zamanında yaptığından restorantın, servis ve hızlılık açısından parlamasına sebep olacak.

MENÜ’YÜ DÜZENLEYİN

 -Düşük Fiyatla Başla;

Her kötü eleştiri yıldızını etkiler ve potensiyel müşteriler açısından da itibarını zedeler. Şefin, yemeği doğru düzgün pişiremediğinde, kalitesinin kötü olması kaçınılmazdır. Menünde belirlediğin yemeklerin seviyeleriyle aşçılarının/aşçının becerisinin aynı seviyede olmasına özen göster. Her gün menünde değişiklikler yapabilirsin, hatta istersen, bunu, şefin becerisi yükseldiği takdirde de yapabilirsin. Şefin, düzenli olarak bir şeyler ortaya çıkarana kadar yemeklerin seviyesini, çok fazla yükseltme, aksi takdirde müşterilerin restoran değerinin kötü olduğunu düşünür. Bunun yüzünden daha az müşteri toplar ve daha az para kazanırsın. Popüler bir yemeğe sahip olan küçük bir restoran, beş yıldızlı olmaya çalışan ve yemekleri, o popüler yemeğin kalitesi kadar olamayan bir restorandan daha iyidir.

-Menünü Dopdolu Yapmak Zorunda Değilsin;

30 tane yemek türü seçebilirsin ( başlangıç, ana yemek, tatlı, içecek, …) ve istediğin 120 tane şeyi servis edebilirsin ya da farklı şeylere de yönebilirsin. Mesela, başlangıç ve tatlı olmayabilir de. Hatta, bir bar yaparak müşterilerinin mutlu ya da mutsuz olacağının garantisini veremezsin ancak şefine mixology becerisi kazandırmış olursun.

MÜŞTERİLER VE ELEŞTİRİLER İLE İLGİLENMEK

 Müşterilerinin fikirleri, deneyimlerinden dolayı birbirlerinden bir hayli farklı olabilir. Temel şeyleri (İyi bir host, dekor, müzik ve özel dokunuşlar) hallettiğin takdirde, bunda oldukça başarı kazanacaksın  . 

-Sul Sul!

Gördüğün her müşteriye “Merhaba!” de. Bu, sadece restoran açısından değil, başka avantajlar sağlaması açısından da iyi çünkü yıldızında kişisel ayarlamalar yapma olanağını sağlayacaktır.

-Oylar;

Oylar, birçok etkene bağlı olarak değişir. Yapabileceğin en basit şeylerden birisi de, restoranına masa ve sandalye dışında dekor amaçlı eşyalar, müzik çalar gibi şeyler yerleştirmek. O, hoş heykelin koskoca yerde tek başına işe yaramayacağını da unutma, eşyaların bir dağılımı olmalı. Eğer müşterilerin gözüne çarpmıyorsa, dekorlar muhtemelen restorana katkı da yapmayacaktır. İşte bu yüzden, duvarın köşesindeki masa 4 yıldız verirken, diğerleri 5 yıldız veriyor.

-Yemek Servisi Eleştirileri;

Müşterilerin izlenimleri, bir dergide olan eleştirinin abartısız 10 katı değerindedir. Bardaklarının içi hiç boş kalmasın, onlara selam ver ve yemeğin sonunda da görüşlerini al. Yemeklerine öncelik vererek mükemmel bir bekleme süresi geçirdiklerine emin ol.

Başka bir rehberde görüşmek üzere…

 

10 Yorum

  1. Türkçe yamasını heyecanla bekliyorum gerçekten restoran işletmek zor anlayarak oynamak gerek yoksa zorlanıyorsun işletirken ama çok güzel bir paket ve gerekliydide ?

  2. Merhaba öncelik ile rehber için gerçekten teşekkürler aydınlatıcı oldu ancak bir bir soru yöneltmek istiyorum bu dlc ile açılan iş yerlerinde sınırlı çalışan alabiliyoruz bu limiti yükseltebileceğimiz bir hile yada mod mevcut mudur ?

    1. Selam, topladığın puanlar ile birkaç işçi daha alabilirsin ancak onlar da sınırlı sonuçta. Mod var mı onu bilmiyorum :/

  3. Merhaba ben dine outu indirdim sims oluşturmadaki özellikleri geldi fakat restaurant açamıyorum. Hiçbir şekilde gözükmüyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  4. Simlerimiz iş yerinde olmadan “open” seçeneğini açtığında işletme çalışmıyor. Bunu düzeltmenin bir yöntemi var mı ? Yoksa oyunun kendi mantığı mı bu ? Kontrol ettiğimiz sim orada olmadan işletmeye müşteri gelmiyor mu ?

  5. Ben restaurant kurdum ama hiç müşteri gelmiyor bir de işçi nasıl alabilirim??

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir