The Sims 4: Build Mode Fragmanı İncelemesi

Hepimizin bildiği gibi birkaç saat önce The Sims Stüdyoları, The Sims 4 için hazırlanmış olan yepyeni fragmanı yayımladı. Fragman bence beklentilerin aksine oldukça kısa sürdü ve neredeyse Goth ailesiyle ilgili hiçbir şey anlatmadı. Aslında aile pek de umurumuzda değildi zaten. Bizim için önemli olan inşa modunda ne gibi yenilikler olduğuydu.

Şöyle bir başlayacak olursak, videonun henüz başında daha önceden de bilindiği gibi bir odayı hatta bir evin tamamını yerinden kaldırıp istediğimiz farklı bir yere koyabiliyor ya da dilediğimiz gibi büyütüp, küçültebiliyoruz. Bunun yanı sıra videonun başında inşa modunda ev yaratırken pek çok farklı duvar seçeneği ile karşılaştığımızı gördük. Bu seçenekler evleri daha hızlı şekilde yapmamız için oluşturulsa da bence birçoğumuz evimizi yaratırken eski tekli duvar sistemini kullanacağız.

Hazır odaları seçerken, eşyaların renklerine bile karar verebiliyoruz.
Hazır odaları seçerken, eşyaların renklerine bile karar verebiliyoruz.

Ayrıca yeni eklenen özelliklerden biri de The Sims 3’ten alışık olduğumuz(bu yüzden yeni mi yoksa eski mi demeliyiz bilemedim :D) blue-print, yani hazır oluşturulmuş oda sistemi olmuş. Böylece hazır bir odayı içi döşeli şekilde seçerek evimizin herhangi bir yerine koyabiliyoruz. Bunlara ek olarak yine bildiğimiz gibi duvar boyutlarını üç farklı şekilde ayarlayabiliyoruz. Hatta bazı pencereler o kadar büyük ki muhtemelen sadece en uzun duvarlara sığabileceklerdir. Duvarların yanı sıra yeni eklenen özelliklerden biri de pencereleri dilediğimiz gibi yukarı aşağı oynatabiliyor olmamız. Aynı zamanda sadece bir tuşa basarak tüm odaya otomatik olarak pencerelerin eklenmesini de sağlayabileceğiz.

sdsdAsıl yenilik olarak sayabileceğimiz şeylerden biri ise eve koyduğumuz sütunların  üst kısımlarına ve çatı kısımlarına evi daha hoş gösterebilecek eklentiler eklememiz. Ayrıca çatı sisteminin de geliştirilmiş olduğunu görüyoruz. The Sims 3’te neredeyse her türlü çatı şeklini yaratmak mümkündü ancak bunun için panelden çatı çeşitlerini seçip üzerlerinde tek tek oynamamız gerekiyordu. Bu seferki sistemde ise direkt olarak bir çatıyı tıpkı bir hamurla oynar gibi şekillendirebiliyoruz.

The Sims 4’te artık evimizin zemin kısmını da dilediğimiz gibi küçültüp büyütebiliyoruz. Bu da ev yapımcıları için oldukça güzel bir deneyim olacak gibi görünüyor. Ayrıca videonun sonlarına doğru arka plandaki gizemli büyük binaları yine görebiliyor ayrıca bir evlenme törenine şahit olup yoldan geçen bir tramvay görebiliyoruz. Ayrıca mahalle oldukça ama oldukça canlı ve güzel görünüyor. Bunların hepsi oldukça güzel düşünülmüş şeyler ancak bunlar hep videonun iyi kısımlarıydı.

ccc
Havuuz

Videonun eksi kısımlarına geçecek olursak öncelikle satın alma ve inşa modunda oldukça az çeşitlilik var. Oyun henüz beta modunda bunu biliyoruz ancak bugünden sonra pek de fazla değişiklik olmayacağını da biliyoruz. Yani buradaki eşya kataloğundan pek de farklı bir şeyle karşılaşmayacağız. Aynı zamanda oyuna henüz havuz da eklenmemiş. Tabii bu eklenmeyeceği anlamına gelmiyor ancak yine de önemli bir eksik diyebiliriz.

15 Yorum

 1. açıklamalar iyi. fakat video da tramvaya benzeyen araç hariç araba görmedim. Birde bir fotoğrafta uzakta şehir görünüyor onuda merak ettim doğrusu

 2. – Sims 4’e, dışardan oyuna resim aktararak bu resimleri çerçeveli biçimde masanın üstüne koyma/duvara asma, bunu yaparken çerçeve boyutunu ayarlama özelliği gelmeli.
  – Köpek (hırsızlar için) ve kediler doğrudan ana oyunda olmalı.
  – Bitki yetiştirme (gardening) özelliği ana oyunda olmalı.
  – …

  1. Yapabilecek potansiyelleri var ama ek paket olarak satmayı düşündükleri için yapmayacaklar.

 3. Bence şu an kaç ek paket çıkartırız diye hesap yapıyorlardır stüdyo olarak. En az 10 eklenti diyorum ben :D

 4. aynen farkındaysanız sims 2 de 10 eklenti vardı sims 3 de de 10 eklenti paketi var muhtemelen buda öle olacaktır :D

 5. Bence sims 4’te arabalar diğer arabaların içinden geçmemeli. Ne bileyim kazalar falan olabilmeliydi bence. Ayrıca tramvay da görünce merak etmiyor değilim acaba gerçekten kullanılabilecek mi yoksa şehirde süs eşyası olarak mı duracak?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir