The Sims 4 Bitki Rehberi ve Bahçecilik

Selamlar, selamlar! Bu rehberde size öncelikle The Sims 4’te bitkilerle nasıl iyi anlaşacağınızı öğretip sonra o bitkilerin nasıl dertlere deva olduğunu anlatacağız. E, sonuçta konu Sims olunca, komşu yiyen bitkiler de var; yaşam uzatan meyveler de… Özetle bu rehberde şunları konuşacağız: Bahçıvanlık, bahçecilik, bahçecilikte seviye yükseltmek, bahçecilik kitapları, tohum nereden alınır; nasıl ekilir, ne işimize yarar bu bitkiler, Cow Plant Siminizi öldürür mü, Death Flower mezar taşlarının yanında büyümüyor muymuş; nasıl büyüteceğiz bu Death Flower’ı, graft nedir ve nasıl yapacağız… Ve daha bir sürü şey var konuşulacak. Özel tarifler için okumaya devam edin!

Diğer rehberlerimiz için tıklayın!

 

Hepimiz biliyoruz ki, Sims’te yemek yaparken taze meyve sebze kullanmak, yemeğimizin kalitesini arttırıyor. Bir nevi bahçecilik ve yemek becerileri birbirini gazlayan beceriler. Oyunu zevkine oynadığınız hâlde, hâlâ mükemmelliyetçiyseniz buyurun yazımızın devamında kaliteli sebze, meyve, çiçek, böcek yetiştirmeyi öğrenin…

Bahçecilik Becerisinde Gelişmek

Siminiz bahçeyle etkileşime girdiğinde seviyesi direkt “1” olarak belirecektir. Yani meyve toplarsanız, ekim yaparsanız seviyeniz 1 olarak başlayacaksınız. Yani 0’dan çabalayarak 1 olmak yok. 1’den çabalayıp 10 olmayı deneyeceğiz. Ayrıca bahçecilik etkileşimleri seviyemizi arttıracaktır. Ne kadar çok doğayla haşır neşir olursak o kadar hızlı yükseliriz. Ya da diğer yolumuz kitap okumak. Bilgisayarınızdan ya da kitaplığınızdan beceri kitabı satın alarak seviye atlamanız da mümkün.

Küçük bir ipucu verelim hemen… “Freelance Botanist” yaşam isteği, Siminize “Collector” özelliğini veriyor. Bu özellikle birlikte nadir tohumlar bulma şansınız artıyor. Ayrıca daha çok mutluluk puanı kazanıyorsunuz!

Bir ipucu daha gelsin… “Loves Outdoors” özelliğine sahip Simler bu beceriyi öğrenirken çok çok daha uzun bir süre mutlu kalacaktır.

Son olarak da… “Super Green Thumb” özelliğini satın aldıysanız (biriktirdiğiniz puanlarla), bu özellikle bitkilerinizi sürekli sulamak, biçmek ya da gübrelemek zorunda kalmayacaksınız.

Evinizde otururken bahçecilik seviyesinde yükselmeye karar verdiyseniz yapmanız gereken tek bir şey var: Tohum almak. Nasıl alacaksınız peki? Ya telefonunuzdan veyahut bilgisayarından sipariş edeceksiniz ya da bahçenize bir planter box namı diğer ekim alanı (bir çeşit verimli toprak) alıp oradan tohum sipariş edeceksiniz. Sonuç olarak elinizdeki meyve sebzeyi ekmeye çalışmıyorsanız, cebinizden para çıkacak gençler. Ama ekim yapmak için alan satın almanıza gerek yok, tohumları direkt zemine de ekebilirsiniz haberiniz ola!

Ayrıca 7. seviyeye ulaşmış şanslı bahçıvanlara da bir sürprizimiz var. Kendileri bizim aldığımız Starter tohum paketleri yerine daha çeşitli Farmer tohum paketleri alabiliyorlar.

Bu tohum paketlerini de Siminizin envanterinde açmanız gerekiyor. Açmadan bir yere bırakamıyorsunuz yani…

Şimdi neler var bu tohum paketlerinde bir bakalım…

Starter Çiçekler: Blue Bells yani Yabansümbülü, Chrysanthemum yani Kasımpatı, Daisy yani Papatya

Starter Meyveler: Apple yani Elma, Grapes yani Üzüm, Plantain yani Muz

Starter Otlar: Basil yani Reyhan, Parsley yani Maydanoz

Starter Sebzeler: Carrot yani Havuç, Mushroom yani Mantar, Spinach yani Ispanak…

İsterseniz tohum paketi satın almak yerine kasabayı şöyle bir gezip ağaçlardan oradan buradan topladığınız meyve sebzeleri de bahçenize ekebilirsiniz. Her şey para değil, rahat olun.

Bahçecilik Becerisi

Seviye 1- Tohum ekebilir; bitki sulayabilir, toplayabilir ve yabani otları temizleyebilirsiniz.

Seviye 2- Bitkilerinizi birkaç günde bir geliştirebilirsiniz (evolve seçeneği ile). Böylece daha kaliteli meyveler, sebzeler, otlar toplama fırsatınız olur.

Bitkilerin kalite seviyeleri de şöyle: Normal, Nice, Very Nice, Good, Great, Excellent, Superb, Magnificent, Pristine, Perfect.

Seviye 3- Bilgisayarda bahçecilik araştırması yapabilirsiniz.

Seviye 4- Sosyallik ihtiyacınızı doldurmak için bitkilerle konuşabilirsiniz.

Seviye 5- Bitkilerin daha hızlı gelişmesi için artık gübreleme yani fertilize yapabilirsiniz. Gübreleme yaparken çiçek, meyve, sebze, ot, balık kullanmanız da mümkün.

Seviye 6- Diğer Simler bahçenizi eleştirebilir. Olumlu anlamda…

Seviye 7- Uzayan dalları ve dikenleri kesebilir, aşı yapabilir ve bitkilerin tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenebilirsiniz. Ayrıca yeni tohum paketi de açılır.

Seviye 8- Büyüyen bonzai ağaçlarını 50 Simoleon karşılığında yeniden şekillendirebilir ve 100 Simoleon karşılığında ölen bitkileri canlandırabilirsiniz.

Seviye 9 ve 10’da pek bir fark yok sadece daha da iyi oluyorsunuz.

Bitkilerin Ruh Halleri, Kaliteleri ve Hasat

Bitkilerin üç ruh hali var: Great yani Harika, Neutral yani Nötr ve Bad yani Kötü…

Bu ruh halleri iyi bir bahçeye sahip olmak için oldukça önemli rol oynuyor. Bitkilerinizin mutlu olmaları için onlarla ilgileniyor olmanız gerekiyor. Eğer 5 gün boyunca ilgilenmezseniz öleceklerdir, dikkat edin.

Bitkilerin kaliteleri de sizin yeteneğinize göre değişecektir. Yani başta “Normal” kalitede olan bir bitki, siz onu evolve seçeneğiyle geliştirdiğinizde daha da kalitelenecektir. Kalitelenmek? Kalitesi artacaktır işte…

Yukarılarda bir yerlerde bahsettiğim gibi bitkiler 10 farklı kalitede olabilir: Normal, Nice, Very Nice, Good, Great, Excellent, Superb, Magnificent, Pristine, Perfect.

Perfect kaliteye nasıl geleceğiz Büşra, derseniz hemen hatırlatıyorum. Evolve seçeneği ile… Gelişmeye hazır bitkiler etrafına parıltı saçacağı için kolayca ayırt edebilirsiniz. Ayrıca perfect seviyesine geldiyse bitkiniz, sakın zirvede işi bırakmayın. Çünkü bu bitki sizin diğer bitkilerinize de etki edecek. En kötü topladığınız meyve sebzeyi gübre olarak kullanıp diğer bitkilerin kalitesini arttırırsınız.

Diken ve Dalları Kesmek, Bitkiyi Geliştirmek

Seviye 7 olduysanız eğer başlıktaki iki işlemi artık yapabileceksiniz demek… Ayrıca bu seçeneklerle melez bitkiler oluşturabilirsiniz. Şey gibi, hani Instagramda muzla kiviyi birleştirip ekiyorlar ve saçma sapan bir şey çıkıyor ya ortaya… Heh, işte o!

Yukarıda zaten milyonlarca kez söylediğim gibi graft yapın arkadaşlar. Graft yaparak bitkinizin kalitesini şaha kaldırabilirsiniz. Diyelim ki harika bir muz yetiştirdiniz ve normal bir kiviniz var. Bu harika muzdan alıp normal kiviye graft yaparsanız o kivi de harika olur.

Ayrıca eğer bitkileri çok fazla keser, kırparsanız bir süre sonra ölürler. Şansınızı zorlamayın. Bir de, mantarlar var. Mantarlar kesemeyeceğiz ve geliştiremeyeceğiniz tek bitki, üzerine tıkladığınızda seçenek çıkmazsa şaşırmayın.

Şimdi size graft yaparken hangi bitkileri kullanırsanız ne ortaya çıkar ondan bahsedeceğim. Aşağıdaki listeyle var olmayan bitkiler ortaya çıkarmanız mümkün!

• Orchid + Pomegranate = Death Flower

• Lily + Snapdragon = Orchid

• Strawberry + Daisy = Bonsai Buds

• Strawberry + Snapdragon = Dragonfruit

• Dragonfruit + Snapdragon = Cowplant Berry

• Apple + Cherry = Pomegranate

• Tulip + Chrysanthemum = Bird of Paradise

• Sage + Basil = Parsley

• Pear + Lemon = Plantain

Çöp Bitkisi ve Böcekler

Çöp bitkisi nedir? Aşırı titiz Sim Dünyası ailesinin kapı önünde 24 saat boyunca almadığın çöplerden oluşan bitkidir. Çöp bitkiye dönüşüyor arkadaşlar… Çöpten yaşam üretiyoruz! Ama negatif enerji salgılıyor haberiniz olsun, ederi yok yani… Çöp sonuçta. Etrafını da sinekler böcekler falan sarıyor. Temiz olun lütfen, uğraşmayın böyle şeylerle…

Bitkilerin Ölümü ve Dirilişi

Diriliş? Aynen, ilgilenmediğiniz bitkiler ölüyor üstüne diriliyorlar. Ama şey sevimli bir şekilde diriliyorlar çünkü bu işlem paralı… Nasıl mı oluyor?

Çok fazla kestiniz bitkiyi ya da günlerce ilgilenmediniz… Bu bitki ölüyor. Ya da Cowplant’in öldürdüğü bir Sim hayalet olarak geldi ve aşırı sinirli, bitkilerinizi çürütebiliyor.

Sizin de bu durumda bitkiye tıklayıp revive seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Böylece bitkileriniz tekrar hayata dönüyor!

Numune Toplamak

Eğer Siminizin 2. seviye Logic becerisi varsa, bitkilerden mikroskop örneği toplayabilir ve bu örnekleri analiz edebilir. Sonra da çıktılarını alıp duvarı falan süsler işte… Çok da gerekli değil sanki…

Ve ana oyunda bulunan tüm toplanabilir bitkilerin listesi:

2 Yorum

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir