The Sims 4 – Araştırma ve Tartışma Becerisi

Discover University ile oyuna eklenen mesleklerin yanı sıra bu meslekleri destekleyici nitelikte bazı becerilerle de tanıştık. Bunlardan birisi de “research and debate” yani “araştırma ve tartışma becerisi”. Önceki rehberlerimizi takip ediyorsanız, hukuk kariyeri gibi bazı kariyerlerde bu beceriden faydalanabileceğinizi ve bu beceriyi kullanacağınız öğrenci organizasyonları olduğunu biliyorsunuzdur. Hadi gelin, hep birlikte bu becerinin detaylarını inceleyelim.

Araştırma ve Tartışma Becerisi

Bu becerinin size faydaları arasında diğer Simleri bir şeyler yapmaya ikna etmek çok önemli bir rol oynuyor. Evi temizlemek, yemek yapmak gibi kendi sorumluluklarınızı başka Simlere yıkabileceksiniz, aynı zamanda Simleri yıkanmaları için de ikna edebileceksiniz. Özellikle kampüste yaşayan ya da ev arkadaşları olan Simler için bu özellik inanılmaz faydalı olabilir.

Araştırma ve Tartışma Becerisinde Gelişmek

Beceride gelişmek için birkaç farklı yol var. Bunlardan en basiti ve en ucuzu ayna karşısına geçip “practice debate” seçeneğini seçmek. Böylelikle Simler kendileriyle alıştırma yaparak gelişebilirler. Ancak bu yetenekte gelişmek için faydalı ve özel bir eşyamız var: Research Archive Machine. Bu yazımda RAM gördüğünüz her yerde “Research Archive Machine”den bahsettiğimi anlayabilirsiniz.

Peki, bu RAM ne işe yarar? Öncelikle 12.000 Simoleon olan bu bilgisayarı satın aldığınızda az sonra detaylı olarak anlatacağımız şekilde farklı becerilerde gelişebilir, araştırma yapabilir ve hatta bilgili olduğunuz bir konu üzerinden para kazanabilirsiniz. Aman dikkat bu makineyi çok kullanmak ölümle sonuçlanabilir! (Yazarınızın başı bu dertten bir kez yandı.)

Ayna ve RAM dışında becerinizi geliştirmenin bir yolu daha var. Bir podyum satın alarak -ki kendisi oyunda da “podium” olarak geçiyordu muhtemelen- konuşma pratiği yapabilir ya da çift podyum satın alarak diğer Simlerle müzakere de bulunabilirsiniz. Tabi bunlara para vermek istemezseniz, üniversite kampüslerinde podyum ve RAM bulmanız da mümkün…

Bu yeteneği geliştirmek için ideal ruh hâli ise “focused” yani “odaklanmış” ruh hâlidir. Bu ruh hâliyle birlikte %20 daha hızlı becerinizi geliştirirsiniz, eğer “çok odaklanmış” ruh hâlinde iseniz bu oran %40’a çıkar.

RAM ile Ölüm

Yukarıda da bahsettiğim gibi RAM ile ölüm seçeneği oyuna eklendi. Siminiz çok fazla bilgi paylaşımı yaparsa (özellikle çok üst seviyelerdeyse) bir süre sonra bitik/yorgun bir hâl alacaktır. Ama siz (benim yaptığım gibi) durmaz ve devam ederseniz bilim için Siminizin ölmesine sebep olabilirsiniz. Üniversitenizin altın döneminde böyle bir sebepten ölmemek için Siminizin ruh hâlini iyi takip edin!

Araştırma ve Tartışma Becerisi Ödülleri

 • Seviye 2: Simleriniz kitapları daha hızlı bitirir. Podyumda yeni konularda tartışabilirsiniz.
 • Seviye 3: Simler ödevlerini daha hızlı bitirir. RAM ile podyumdaki müzakerelere hazırlanabilir ve diğer Simleri banyo yapmaları ve Keg Stand yapmaları için ikna edebilirler.
 • Seviye 4: Simler ders çalışırken daha hızlı ilerleme kaydeder. RAM’de yeni becerileri araştırabilirler.
 • Seviye 5: Simler artık daha ikna edici. Diğer Simleri kendi ödevini yapmaları için ya da yemek yapmaları için ikna edebilirler.
 • Seviye 6: Simler sunumlarını ve dönem ödevlerini rekor sürede bitirir. Artık RAM’a bilgi aktarabilirler.
 • Seviye 7: Siminiz diğer Simlere evi temizletmek konusunda daha ikna edici. Aynı zamanda oda arkadaşlarının kalıp gitmeleri konusunda da ikna yeteneğini kullanabilir.
 • Seviye 8: Siminiz bilgisayar üzerinden makaleler yazabilir ve yayınlayabilir. Beceri kitapları okurken daha hızlı beceri kazanırlar.
 • Seviye 9: Siminiz, diğer Simleri çıplak koşmak için ikna edebilir. Aynı zamanda patronlarını arayıp ikramiye vermeye ikna edebilirler.
 • Seviye 10: Siminiz artık podyumda profesyonel müzakerelere katılabilir. Aynı zamanda podyum kullanarak profesyonel yorumlarını paylaşabilir. Bunları yapmak ekstra Simoleon kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu ödüller gerçekten işinize yarayabilir. Ödevleri %25 hızlı yapmak 15-25 Sim dakikası tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Hem vakitten hem de eğlence ihtiyacından tasarruf edebilirsiniz. Bir de evinizde “study spot” özelliği varsa harika…

Diğerlerini ikna etmek de hile yapmayan Simler için büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca bir Sim’i ikna etmek için onu tanıyor olmanıza gerek bile yok!

İşin “tartışma” yani “debating” kısmına gelirsek –ki müzakere demek de bence uygun olur- podyumları kullanarak pratik yapmanın yanı sıra diğer Simlerle karşılaşmanızın da mümkün olduğunu belirtmek isterim. Kazanan Simler dört saat boyunca “kendine güvenen” ruh hâline bürünürler. Aynı zamanda Britechester Üniversitesi’ne gidiyorsanız “debate” kulübüne de katılabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için tıklayın!

Simleriniz seviye atladıkça RAM kullanarak bilgi aktarımı yapabilirler, böylelikle arşive katkı sağlamış olursunuz. Seviyeniz ne kadar yüksekse ona göre bir para da kazanacaksınızdır. Maksimum seviye için 600 Simoleon kazanmanız mümkün ve bu işlem yalnızca birkaç saat sürüyor.

Umarım bu rehber sizin için faydalı olmuştur! Düşüncelerinizi ve varsa sorularınızı yorumlara bekliyorum! Kendinize güzel bakın…

8 Yorum

 1. Hâlâ alıp almamak arasında kaldığım bir paket. 1 eklenti 1 stuff ve 1 game pack hakkım var. Stuff Pack olarak Cool Kitchen, Game Pack olarak Jungle Adventure’a karar verdim ama Expansion olarak Discover University mi Get Famous mu yoksa Eco Lifestyle mı alsam hâlâ kararsızım. Siz hangisini seçerdiniz ve seçtiğim stuff ve game packleri beğendiniz mi?

  Sahip olduğum paketler:
  The Sims 4 Seasons Expansion Pack
  The Sims 4 Cats and Dogs Expansion Pack
  The Sims 4 City Living Expansion Pack
  The Sims 4 Get to Work Expansion Pack

  The Sims 4 Dine Out Game Pack
  The Sims 4 Parenthood Game Pack
  The Sims 4 Vampires Game Pack
  The Sims 4 Outdoor Retreat Game Pack

  The Sims 4 Laundry Day Stuff Pack
  The Sims 4 Tiny Living Stuff Pack
  The Sims 4 Vintage Glamour Stuff Pack
  The Sims 4 Backyard Stuff Pack

  1. Dürüst olmak gerekirse Stuff Pack’in çok gerekli olduğunu düşünmüyorum çok ekstra bir katkı olmuyor oyuna. Jungle Adventure oldukça iyi bir paket, kendi içinde hikayeleri olduğundan oynarken sıkılmazsınız ve haritasını bitirdikten sonra da farklı Simlerle oraya tatile gidebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum en azından…

   Discover University ve Get Famous çok dolu olan paketler ama ikisi de bir noktadan sonra sıkabiliyor. (Ama ikisi de bence oyuna büyük artılar katıyor, sadece karşılaştırması zor iki paket.) Mesela ben soy ağacı üzerinden oynuyorum ve ailedeki bütün Simlerimi üniversiteye göndermiyorum. Ama sıkılacak gibi olursanız ve oyunda yapacak bir şey bulamazsınız üniversitede bir sürü yeni etkinlik karşınıza çıkıyor ve oyun sürenizi doldurabiliyorsunuz. Ancak dediğim gibi her Sim’i üniversiteye göndermek sıkıcı olabiliyor. Get Famous da aynı mantık diyebilirim. Yeni bir meslek grubunda aktif olunca aktörlük sizi çok eğlendiriyor, ödül alıyorsunuz vs. bir sürü yeni özellik var. Ancak her Siminizi de ünlü yapmakla uğraşmıyorsunuz.

   Eco Lifestyle için ne söyleyebilirim… Şu an çevirisini yaptığım için aslında geniş bir paket olduğunu söyleyebilirim. Yeni meslekler, mahalle eylem planları, mum yapım; üretim; gazoz yapım gibi yeni yetenekler ekleniyor ama çeviri sebebiyle oynama fırsatım olmadı. Bu sebeple net bir şey söyleyemiyorum…

   1. Teşekkürler 😊. Yüksek ihtimalle Eco Lifestyle’ı alacağım. Daha sonraki aylarda ise Discover University’i alırım herhalde. Geçen sene ücretsiz olduğunda kütüphaneme eklemiştim The Sims 4’ü. Her 3 ayda bir ise 1 Stuff 1 Game ve 1 Expansion Pack alıyorum 😁 Koleksiyonu yavaş yavaş tamamlamama rağmen bundan sonra hangilerini alsam kararsızım 😐

    1. Bence aktif oynayabileceğin paketleri seçerek güzel bir rol izlemişsin. Umarım seçimlerinden pişman olmadan koleksiyonunu tamamlayabilirsin! ❤

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir