Okuma Metini: The Sims 4 İncelemesi – Alınmalı mı?

Amerikan bir Simmer’dan etkileyici bir yazı…Sim Dünyası çevirisiyle…

Evet, duygu sahibi. Evet, hem garip hem akıllı. Peki 3. oyundan farkı ne? Alınması ve alınmaması için sebepler neler? Hepsine dair…

Hepimizin ilk dikkatini çeken şey yükleme ekranları. Eğer Sim’inizi kasabada gezdirmek istiyorsanız bunlarla birçok kez karşılaşmanız muhtemel. (Yükleme ekranları: Kasabalarda, Kasaba’nın içindeki Lotlarda (kamusal alanlar hariç) ve dünyalar arası geçiş.)

Başlangıçta bu fikir kötü gözükebilir ancak gerçekte öyle mi? PC üzerinden oyunu oynadığımda (PC’nin özelliklerini göremedim, (tek bildiğim bir Windows 8 işletim sistemine sahip olduğu) yaklaşık 3 ve 10 saniye arası bekledim yükleme ekranlarında. Üstelik yükleme ekranı kaybolduktan sonra o Lotta herhangi bir gecikme (Lag) ile karşılaşmadım.

Şimdi geriye gidelim ve görelim, The Sims 3’teki Yükleme Ekranları nasıl işlevlere sahip.

The Sims 3’ü dün ek paket olmayan bir halde test ettim. Ana yükleme ekranı 20 saniyemi aldı ve 1dk.lık yükleme ekranı ile Sunset Valley’e götürdü.

Ya tüm ek paketler kurulu olduktan sonra aynı sonucu mu aldım? Tabii ki hayır. 30 saniyede Ana menüye, 3-4dk.da da Sunset Valley’e götürdü.

Aynı zamanda Texture ve Create a Style uygulamalı objeleri yüklerken de bir süre alıyor. Bu süreyü beklerken onları füme renginde görüyorsunuz. The Sims 3 Ekibi birçok kişiselleştirme seçeneği getirmiş olabilir ancak bu oyunu sadece Süper Bilgisayarlar’da hiçbir sorun yaşamadan (Göçme, Çalışmayı Durdurdu vs.) pürüzsüz şekilde oynayabiliyorsunuz.

The Sims 4’ün Yükleme Ekranlarına tekrar döndüm bu meseleyi kapamadan önce. İki farklı kişinin farklı büfelerde yemek yemeyi planladıklarını düşünün, biri (The Sims 3’ü simgeliyor) masadaki her şeyden yedi ancak diğeri (The Sims 4’ü simgeliyor ) kendi sevdiği yemeği yedi. Hangisi eve gittiğinde karın ağrısı (oyunun sorunları vs.) çekecektir? Tabii ki The Sims 3. Tabir anlaşıldı mı?

The Sims 3’te dünya’yı açıp oynamaya başladınız. Oyun sizin için bütün evleri, simler’i, objeleri ve save’leri (kısaca kasaba) yükledi. Pekçok çeşitli durumda oyundaki zamanı durdurdunuz. Mesela; Buy Mode, Create a Style vs. Bu donma sıralarında o yüklenmiş unsunlar (objeler,simler..)  bilgisayarınıza öyle çok baskı yapar ki sonuç Game Crash ya da Mavi Ekran olabilir.

Bu vakalarda The Sims 4 işlevleri gayet basit. Sadece Lot’u ve o bölgenin Kamusal Alan’ını yüklediniz. The Sims 3’teki kadar yük binmedi bilgisayarınıza. Oyununuzun çökmesinden daha iyidir hem, değil mi? Ayrıca size The Sims 4 ile ilgili “cool” bir şey söyleyeyim, Ana menüye giderken yükleme ekranı yok. Yani oyunu açtınız, intro’yu geçtiniz ve voilà-Ana menüdesiniz. (The Sims 3’te Ana menü için yükleme ekranı vardı hatırlatırım.)

To be continued…

 

55 Yorum

 1. aynen öyle ya :D hayır ne kadar mantık bekliyosunuz anlamıyorum, yok beşikten fırlaması saçmaymış, yok arabasız gitmesi saçmaymış. ona bakılırsa sims3te de arabanın içine ışınlanıyolardı :D

 2. 4 senelik emekleri çöpe attılar ve bizden bu yüzden merhamet istemesinler. Çöpe atmadan önce düşünselermiş ve daha planlı olsalarmış. Bu onların hatası ve ört pas edemezler. The Sims 4 anca teselli ikramiyesi olur. Satışları yüksek istiyorlarsa gelişmiş bir oyun yapmaları lazım. Ama bu gidişle çekirdek kitleyi bile kaybedecekler. Onların 1-2 sene de oyunu çıkarmaları bir bahane olamaz. Çıkış tarihini ileri çekselermiş madem. Tabi serinin modası geçmeden nasıl olsa alırlar mantığıyla erken çıkarmayı daha mantıklı buldular. Onlar için önemli olan para tabi ki en kolay yoldan ulaşmaları normal bir şey. Ayrıca EA oyuncuları yolunacak kaz olarak görmeye devam ediyor sanarsın oyun şirketi değil çiftlik. Pets ve Seasons banko gerisi allayıp pullayıp yaptıkları ek paketlerden ibaret. Hadi eklenti, stuff, kasabalar ve store kişinin isteğine bağlı. EA’da eksikliklerini ek paketlerine güvenerek geçiştiriyor buna ne demeli? Demek ki işin içinde bir dayatma da söz konusu sanıldığı gibi isteğe bağlı değiller. Yani oyunu 1-2 sene de yetiştirebilmeleri EA’yı bağlar. Oyuncu ise haticeye değil neticeye bakar.

  1. tamamen katılıyorum başından beri orjinal almayı reddediyodum zaten. böyle bi oyun aslında korsan almaya bile değmez en iyisi internete düşünce indirmek. Ayrıca sims 3 gibi nitelikli bi oyun olmadıktan sonra insan 2 dakikada sıkılır.

 3. Düşüncem ne kadar saçma olursa olsun benim düşüncem bu oyunu seven var sevmeyen var. Fakat 2 yıl yetersiz 4 yıllarını çöpe atmışlar. Sims 3 2009 da çıktı bi düşünün 5 senedir sims 4 ü yapıyolar hatta online olacagı zaman bi site vardı orda 2008 de başladığı yazıyordu. 6 yıl boyunca yapılan oyunun güzelliğini düşünün bide 2 yılda yapılan oyunun güzelliğini düşünün. Herkesin düşüncesine saygım var. Oyun berbat demiyorum ama yetersiz. Ayrıca bebeğin beşikten fırlamasıyla ilgili bir eleştiri yapılmış benim demek istediğim bebeğin çocuk olarak değil de toddler olarak çıkması daha mantıklı olurdu fakat ne yazıkki toddler yok. Sims 4 ten en büyük beklentilerimden biri de bir anda değil de yavaş yavaş büyümeleriydi.

 4. Dünya’da En Çok Satılan 10 Bilgisayar Oyunun Sıralaması;

  10- Half-Life – 9.3 Milyon
  9- The Sims 3 – 10 Milyon
  8- StarCraft – 11 Milyon
  7- Battlefield 2 – 11 Milyon
  6- Half-Life 2 – 12 Milyon
  5- Diablo III – 12 Milyon
  4- Minecraft – 13.8 Milyon
  3- World of Warcraft – 14 Milyon
  2- The Sims – 16 Milyon
  1- The Sims 2 – 20 Milyon

  The Sims 2, 3’ten çok satmış 1 bile 3’ten fazla…Eee 3’te her şey vardı arabalar,bebeklik evresi,havuzlar…Neden o kadar sattı peki…Sims 3’e ne kadar uğraştılar acaba? 3 yıl,4 yıl…Neden Maxis ile yeniden anlaştılar!!! Sonuç şu ki gerçek sims sever eksiklere değil ilk oyundaki o heyecana bakıyor…3 önceden dediğim gibi seriye aykırı bir oyundu…Sims 1 ve 2 fotolarına bakın sonra 3’ün fotolarına bakın o kasveti hissedersiniz…Ve şimdi de 4’e bakın Sims 2 deki o sıcaklık geri gelmiş…ayırca takmayın 2 yılda yapılmış 4 yılda yapılmış muhabbetine…4 yıldır sims üstünde çalışan adam sıfırdan mı yaptı oyunu 2 yılda yapmış bile olsa 4 yıllık emeğinden de faydalanmıştır…

  1. Eski oyunlarda ki sıcaklık şu şekilde var; Ek pakette sınır tanımamazlık artık 11’den fazla eklenti olacağını öngörüyorum. Çünkü hep arttırarak geliyorlar. Ayrıca o kadar şeyden feragat ettikler ki feragat edecek şeyleri kalmadı.

 5. Cancanin dedigine katiliyorum ve alinti yapiyorum :)

  “Dünya’da En Çok Satılan 10 Bilgisayar Oyunun Sıralaması;

  10- Half-Life – 9.3 Milyon
  9- The Sims 3 – 10 Milyon
  8- StarCraft – 11 Milyon
  7- Battlefield 2 – 11 Milyon
  6- Half-Life 2 – 12 Milyon
  5- Diablo III – 12 Milyon
  4- Minecraft – 13.8 Milyon
  3- World of Warcraft – 14 Milyon
  2- The Sims – 16 Milyon
  1- The Sims 2 – 20 Milyon

  The Sims 2, 3′ten çok satmış 1 bile 3′ten fazla…Eee 3′te her şey vardı arabalar,bebeklik evresi,havuzlar…Neden o kadar sattı peki…Sims 3′e ne kadar uğraştılar acaba? 3 yıl,4 yıl…Neden Maxis ile yeniden anlaştılar!!! Sonuç şu ki gerçek sims sever eksiklere değil ilk oyundaki o heyecana bakıyor…3 önceden dediğim gibi seriye aykırı bir oyundu…Sims 1 ve 2 fotolarına bakın sonra 3′ün fotolarına bakın o kasveti hissedersiniz…Ve şimdi de 4′e bakın Sims 2 deki o sıcaklık geri gelmiş…ayırca takmayın 2 yılda yapılmış 4 yılda yapılmış muhabbetine…4 yıldır sims üstünde çalışan adam sıfırdan mı yaptı oyunu 2 yılda yapmış bile olsa 4 yıllık emeğinden de faydalanmıştır…”

  1. hemen 1 üstteki yorumu alıntı yapmak yanlıs bence :D Ama dediklerine katılıyorum cancan’ın

 6. Sevgili murat adam zaten senin keyfin için deil para kazanmak için yapmış oyunu

 7. Yağız bana bulasıp durma benim oyunu begenmeme sebebim eksiklerin olması ve pahalı olmasıydı.yeni çıkan gameplay videoları ile bende oyuna ısındım güzel ama ben sims 3 te olan seylerin üstüne katıp sims 4 ü yaparlar diye dusundum ama istedigim gibi olmadı ama gene de kötü bi oyun degil hele bu son çıkan videolsr ve haberlerle ben bile sevdim oyunu:) ama bana pahalı geliyo oyun indirime girince alıcam bide yagız rica ediyorum bidaha benim adımı yorumlarda kullanma

 8. Herkes kendi düşüncesini söylüyor arkadaşlar birbirimize laf atmanin satasmanin manasi yok ne olursa olsun bunun bi oyun olduğunu unutmayalim ve ona göre değerlendirelim hayatimizdaki bütün gerceklikler oyunda olsaydi bu oyunu oynamamizin ne anlami kalir ki

 9. Bu simmerin açıklamasından sonra yükleme ekranları bana mantıklı gelmeye başladı. Oyun çökmesi falan. Ama Windows 8 alma zamanı gelmiş :D

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir