ComputerBild.de The Sims 4 İncelemesi

Merhaba! Neden kendi incelemeniz varken Alman basın organının incelemesini haber yapıyorsunuz diye soracaksınızdır. Bildiğiniz üzere TS4 E3 sunumunun ardından Soru&Cevap yapılmıştı. Bunun ardından davet edilen Küresel Simmer blogcular veya basın mensupları The Sims 4’ü orada oynadı. Buradan birçok bilgi gelirken aynı zamanda ComputerBild.de, Maxis San Francisco stüdyolarını ziyaret ederek oyuna erişebilmiş. Onların incelemeleri oynanış ile ilgili detaylı bilgi içerdiğinden sizinle paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım!

Not: İncelemenin çoğu Almanca’dan çevrilmiştir. Almanca’da orta seviye olduğum için kusurumu bulursanız mazur görün :) Aynı zamanda çeviriyi yaptığımız site her ne kadar güvenilir olsa da verdikleri bilgiler EA ya da Maxis tarafından henüz onaylanmadı.

The Sims 4: İçgüdülerine Güven

“Bir karavan kirala ve orada yaşamaya başla. Birkaç ay sonra belki ev alabilirsin. “

Kimse monoton günlük hayatı sevmez. Sürekli aynı yeri döner dolaşırsınız. Bir kasaba evi, iki çocuk ve kapı komşunuzun barbeküsü. Bunlar günlük hayatın sıkıcı cazibelerinden olabilir ancak The Sims 4’ün günlük hayatı size ekran başında 5 yıldızlı bir menü sunuyor. Çöpü dışarı çıkarmak, alışılmış yemeği tekrar pişirmek…Hepsi ayrı bir zevk!

Rachel Franklin ile Seriye Dair

“Sims 1 sandbox,  Sims 2 Lifetime Wish ve Lifespan, Sims 3 openworld-açık dünya-, Sims4 ise duyguları getirmiştir.”

Duyguların ne getirdiğini örnekleyeyim. Susi amcası Jeff ile yaşamaktadır. “Amiable” bir kişidir. -Hayvan sever- Ayrıca Frugal – Tutumlu – özelliğine sahiptir. Jeff ise temizlik hastası,  mükemmeliyetçidir. İkisi akşam acıkır ve Susi ikisi için sandviç hazırlar. Ancak Susi tutumluluğu yüzünden yeşil benekli hafif küflü ekmek ve ucuz peynir kullanır. Yemeğin ardından Susi gayet güzel kanepede TV izlerken, Jeff küflü ekmek ve ucuz peynir yüzünden tuvalette kusar. Temizlik hastalığı yüzünden ise bu güzel akşamı tuvaleti sayısız defa temizlemekle geçirir. Bir tarafta Susi harika bir akşam geçirir, Jeff ise rezalet. İşte The Sims 4 bunu oyuncuya getirir. Artık hikayeyi tümüyle oyuncu değil, aynı zamanda oyun yaratmaktadır. Weirder Story dediğimiz şey aslında bu.

Yükleme Ekranı Geri Döndü !?

TS4 ekibi bölgeleri mükemmel buluyor ancak, bölgeler arası seyahatte alıştığımız “Loading Screen” mevcut. Örneğin; 5 ayrı bölge var ve siz başka bir bölgedeki Müzeye gideceksiniz. Müze için yükleme ekranını göreceğinize kendi bölgenizde yürüyüşe çıkın daha iyi.

Not : İncelemenin bu kısmı oldukça komplike. Burdan anlayacağınız üzere “Willow Creek” bir bölge olabilir. Ve feribot,tramway gibi ulaşım vasıtaları bölgeler arası seyahat aracı olabilir.

Not 2: Demek istediğim şu ki Alman incelemesine göre oyunda 5 farklı bölge olacak ve Willow Creek bunlardan yalnızca biri olacak. Ve bu bölgeden çıkıp bir diğer bölgeye gitmek istersek, oyun buna müsade edecek ancak yükleme ekranı çıkacak. The Sims 3’le karşılaştıracak olursak Sunset Valley’den çıkıp Bridgeport’a gezmeye gitmek gibi düşünün. The Sims 3’te varolmayan bu özelliği TS4’e eklemişler.

24 Yorum

 1. Sonunu anlayamadım yani sims 2 gibimi oldu kasabada gezemicekmiyiz istedigimiz gibi :(

  1. Dediğimiz gibi inceleme oldukça karışık yazılmış.
   Anladığım kadarıyla şöyle anlatayım. 5 tane Sims 3 kasabası hayal et ve hepsini yan yana koy. Şimdi sen Sunset’te yaşıyorsun ve Bridgeport’a gitmek istiyorsun. Bridgeport’a giderken yükleme ekranı çıkıyor ancak Sunset içinde gezerken çıkmıyor. Böylece tek bir kasaba içinde tıkılmış hissetmiyorsun kendini. İstediğin zaman diğer kasabaları da gezmeye gidebiliyorsun, WA tarzı biraz.

 2. Yazı bu kadar kısa deği ki tamamı ingilizce olarak(belki çevirmek istersiniz)honeywellsims4news tumblr bloğunda var

  1. Farkındayız. Kelimelerin yerlerini değiştirip tekrar veriyorlar. O yüzden genellikle atlıyoruz. Kısacası Amerika’yı tekrar keşfetmeye ihtiyaç yok.

  1. Yeni mesleklerin neler olduğuyla ilgili pek bir şey söylenmedi ama söylenenlere göre artık her meslek onlarca kilitli eşyayı açıyormuş. Mesela astronot olursanız yüksek teknoloji sandalye hatta düşmüş bir uyduya bile sahip olabilirmişiz.

 3. Bir soru daha a kasabadan
  b kasabaya geçerken a kasabayı hayat devam edecek mi? Hayat devam edecek mi?

 4. Willow Creek mi 5 bölge olacak, 5 bölgeden biri mi Willow Creek olacak. Ayrıca daha Willow Creek’in nasıl bir şey olduğunu bile göstermemişler. O grafiklerle hala loading ekranıyla insanları diretip gözüne sokmalarına hiç gerek yoktu bence…

 5. Muhtemelen dev bir harita olacak ve burkayında söylediği gibi bu bölgeler ts3 deki harita büyüklüğünde olacak zira 5 bölgenin toplamı ts3 deki bir haritanın boyutuna denk gelseydi simimizin her işe gidip dönüşünde karşımıza bir yükleme ekranı gelirdi ve oynanabilirliği ciddi anlamda düşürürdü örneğin rome2 total warda tur sürelerinin uzunluğu ben dahil çoğu oyuncunun dikkatini dağıtıyordu ve bu oyunla yatıp kalkmak isteyen insanlar 1-2 saatin sonunda oyunu kapatıyordu gerçi patch ile düzeltildi ama neyse örnek vermek istedim

 6. Bence yükleme ekranı saçma olmuş. Eğer bölgeden bölgeye tramvay ya da feribotla gidilecekse oyun uzaklaşıp tramvay veya feribotun gidişi gösterilebilirdi. Sims 2 gibi olmuş. Bari uzun sürmese. Sims 3’te bazen çabuk açılıyor bazen çok uzun sürüyor. Bunda olmasın :D

  1. Bunu yapmak oyunda ciddi performans düşüşü yaşatırdı. Çünkü şöyle bakmak gerek eğer sizin dediğiniz gibi bir durum olsaydı başka bir bölgede NPC’ler devamlı hareket halinde olmalı TS3 örnek vermek gerekirse Sunset Valley, Bridge Port, Twinbrook, Riverview, Lunar Lakes’i aynı anda oynatmak gibi bir durum söz konusu. Her kasabada muhtemel 50 sim olduğunu varsayarsak 250 simin yaşantısından bahsediyoruz. Bunu da her bilgisayar maalesef yapamaz. Bunun için sanırım diğer şehirde hayat devam edecekse dahi arka planda edecek.

 7. Bakın o 5 bölge olayı şöyle bence, hatırlarsanız evimizin arkasında yüksek binalar görüyoruz, o binalara tıklayınca A şehrine git diye bir komut çıkacak herhalde. Yani ben öyle olacağını tahmin ediyorum. Çünkü Goth ailesinin evini kenara atacaklar,ardından da çok uzağa şehir merkezi kuracaklar. Çok saçma. Bence dediğim gibi ne olduğu belli olmayan (o yüksek binalar gibi) yerlere tıklayınca A şehrine git diye bir komut çıkacaktır. Bence böyle olucak. Yorumlarınızı bekliyorum:)

 8. Bunu Sims 3 teki Sunset Valley’den ayrılıp başka bir şehre veya kasabaya (Riverview)’e gitmek gibi düşünün. :D

 9. Willow Creek, Sunset Valley büyüklüğünde bir kasaba olacakmış. 5 tane Sunset Valley büyüklüğünde kasaba var. Her kasabanın içerisinde yükleme ekranıyla karşılaşmadan gezebileceğiz. Ama başka kasabaya giderken yükleme ekranı çıkacak.

  1. Yukarıdaki yazıda öyle anlatıyor. Kesin bilgi olup olmadığını bilmiyorum.
   Yorumları okursan bilgi edinebilirsin :)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir