The Sims 3, Nasıl Otel Sahibi Olunur, Özellikleri Nelerdir ? [Rehber]

Herkese merhabalar! Yeni bir rehber ile karşınızdayız. Bu rehberimizde İsland Paradise ile oyunumuzda eklenen otelleri ve nasıl sahip olacağımızı anlatmaya çalışacağız.

Nasıl bir otele sahip olunur;

Kendimiz için bir otel açmak için siminizin telefonuna tıklayıp Real Estate and Travel Services > Become a Resort Owner diyerek. Bu seçenek ile haritada uygun lotları size gösterecektir. Otel açmak için herhangi ek bir masraf gerekmiyor. Oteli üstüne kurabileceğiniz bir araziniz ve işini düzgün yapacak bir kaç kişi ile iyi bir yerlere gelebirsiniz. Eğer İsla Paradiso’da yaşıyorsanız ve İsland Paradise ile gelen macera tutkusunu yaşayıp adaları keşfettiyseniz o ada üzerindeki şahsi arsanıza da otel kurabilirsiniz. Kendi fikrimi söylemek gerekirse şehrin ortasına otel kurmaktansa sahil kıyısındaki bir otel çok daha iyi olacaktır. Neden derseniz hem sahili güzel şezlonglarla kaplayıp otele daha canlı hava katabilirsiniz, sahil içine güzel aktiviteler yerleştirebilirsiniz, deniz üstüne kurulu restoran ya da VIP oda yapabilirsiniz. VIP odalara değinmişken VIP odalarımız dışında maalesef diğer odaların içini göremiyoruz. Bir bakıma bu odalar Late Night ile oyunumuza eklenen aktör kariyerinde ilerlediğimizde bize verilen karavan gibi. Neyse otelin inşasına gelecek olursak Become a Resort Owner seçeneğine tıkladığımızda devralınacak bir otel varsa size satın almak istermesiniz diye bir seçenek çıkacaktır. Bildiğim kadarı ile bu seçenek sadece İsla Paradiso kasabasında çıkıyor ve kabul ettiğimizde ufak bir tatil köyü gibi bir otele sahip olabiliyoruz. Fakat ben yaratıcılığınızı konuşturmanızı dilerim. Boş bir araziye sahipseniz eğer Convert to Resort diyerek başlayabiliriz.

Converting an Uncharted Island into a Resort

Kendi arazimize yada bir otel devraldığımızda direk arazinin üstüne gelen bir masa olacak. Hepimizin bildiği üzere tüm oda satın alma ve diğer otel işlerini bu masa üzerinden idare edeceğiz. Evet oteli açmak bu kadar basit bundan sonrası tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Lobi, odalar, barlar, spor salonları, restorant, havuz. Normal ev döşer gibi hepsini yapabilirsiniz. Fakat rehber burada bitmiyor. Otel içinde yapabileceğiniz tüm detayları biraz sonra aktaracağız.

Checking a Guest into the Resort in The Sims 3 Island Paradise

                                                       (Oteli yönettiğimiz masa)

Otel yönetme, özellikleri;

Resort Management Options

Otelin tüm yönetimini yazının başında söylediğimiz gibi oteller ile birlikte oyunumuza eklenen masa ile yapılıyor. Bu masa ile oteli açıp kapayabilirsiniz, fiyatları belirleyebilirsiniz, oteli geliştirebilirsiniz, otele işçi alabilirsiniz ve müşterilerin otel hakkında yaptıkları yorumları ve istekleri okuyabilirsiniz.

Otel rezarvasyonları ve gelir-gider durumu;

Oteli aldığınızda yönetmek ve geliştirmek sizin göreviniz. Bunun yanı sıra evde eşinizle kavga ettiğinizde yatacak başka bir yatağınız da var demektir :) Unutmayın! Otel sizin olduğu için size tüm oda masrafları vb herşey ücretsiz. Fakat diğer simler için bir fiyat belirlemelisiniz. Otelinizin fiyatlarını yıldızınıza ve otel içindeki aktivitelere göre ayarlamak çok daha para kazanmanızı sağlayacaktır. Otelin gelir-giderleri ve otelinizde konaklayan misafir sayısını View Resort Finances seçeneği ile görebilirsiniz. Otelin masrafları ve size kazandırdığı meblağ her sabah saat 7’de verilir. Fakat diğer iş yerleri gibi otomatik hanemize eklenmiyor. Otelden gidip kendimiz toplamalıyız. Bence bu özellik çok güzel olmuş.

Konuklar ve Fiyatlar;

Otel için oda fiyatlarını ayarlamak için yine masamızdan Resort Stay Pricing seçeneğine tıklıyoruz. Size üç seçenek sunulacaktır. Bunlar; Affordable(Ekonomik), Moderate(Orta), Expensive(Pahalı). Eğer otel odalarınız boş ise ya oda fiyatlarını düşürmelisiniz ya da yeni aktiviteler eklemelisiniz. 

Otel Yıldızı ve yükseltme ; 

A Five-Star Rating for a Resort

Otelinizin yıldızını yükseltmeniz için elinizi cebinize atmalısınız. VIP oda, spor salonu, havuz vb. şeyler ile otelinizin yıldızını yükseltebilirsiniz. Eğer otelinizde mavi + seçeneği görürseniz iyi işler yaptığınızı söyleyebiliriz.

Improving a Resort by adding gym equipment

Oteli satmak;

Otelinizin yıldızı satacağınız fiyatı belirler. Yıldızınız ne kadar yüksek ise satacağınız fiyatta o kadar yüksek olacaktır. Otelin satım işlemleri herhangi bir Real Estate satar gibi. Telefondan Real Estate and Travel Services > Check Real Estate buradan otelinizi bulup Sell tuşuna basmanız yeterli.

Rehberimizi burada sonlandırırken hepinize iyi eğlenceler ve bol yıldızlı oteller yaratmanızı dilerim. Bir başka rehberde görüşmek üzere.

 

22 Yorum

 1. Rehber çok güzel olmuş eline sağlık :) Ya ben island paradise konusunda baya cahilim o yüzden ada nasıl keşfediliyor yani yanında durman yetiyor mu ?

  1. Her adayı farklı bir şekilde açıyoruz ancak hepsini bilmiyorum maalesef. Birini sadece dalış yerlerindeki mağaralara girerek açabiliyoruz mesela birini sadece deniz kızları açabiliyor bir diğerini de hazine haritası ile açabiliyoruz. Ancak diğerlerini nasıl açabiliriz bilmiyorum.

 2. Hepsi farklı şekilde keşfediliyor diye biliyorum ben. Ama bir tanesi yanında duraraktı. Sanırım o da en küçükleriydi :) Diğerleri farklı şeylerdendi onları keşfetme şansım hiç olmadı :D

 3. Teşekkür ederim ben sadece hilesini biliyordum testingcheatsenabled true yazdıktan sonra discoverallunchartedislands yazınca hepsi açılıyordu :D

 4. oteel için 2000000 sims parası harcadım bide sims 4 de bide sims 4 deki sorunum karakter in enerji yemek durnu vb. şeylere nerden bakcam

 5. Abi ben (Real Estate and Travel Services > Become a Resort) yapınca ilk önce ad koyma yeri geliyo sonra direk tatil köyü alıyo.Bi çözüm önerirsen sevinirim

 6. Abi her sorunu hallettim.Ama bir tek sorunum var.O da şu:

  Oteli açamıyorum.Tuşa basılmıyor.

 7. Merhabalar. Ben otelimi açtım fakat hiç müşteri gelmiyor ancak ben arkadaşlarımı davet ederek otelde kalmalarını sağlıyorum fakat gelen müşteriler odalarımı kiralamıyor. Parada vermiyorlar yardım bulursanız sevinirim

 8. BENİM BİR SORUM VAR SİMS3 TE BİNALARIN İÇİ NASIL GÖRÜLÜYOR. BENDE AÇILMIYOR

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir