The Sims 4 Parenthood: Değerler

The Sims 4 Parenthood oyun paketinde, simleriniz yetişkin birer birey olana kadar ebeveynlerinin yardımıyla nasıl güçlü bir karaktere sahip olacağını görebileceğiz. Yada, ebeveynleri çocuklarıyla hiç ilgilenmeyip onları ihmal ederek çocuklarının nasıl güçsüz birer karaktere sahip olduğunu göreceğiz. Ne tür bir karaktere sahip olacağı (güçlü yada zayıf) tamamen ailelerinin çocuklarına olan davranışları ve eğitimiyle belli olacak. Bu pakette asıl güzel olan şey, çocuklarınıza nasıl davranacağınızı tamamen sizin karar vereceğiniz olacaktır.

Çocuklarınızın geleceği için onlara nasıl destek olacağınızdan ziyade biraz karakter değerlerinden bahsedelim. Beş adet değer bulunmakta. Bunların bazıları pozitif değerlerken, bazıları ise negatif değerlerden oluşuyor. Bu beş değer davranış, sorumluluk, olaylara baş edebilme yeteneği, empati ve duygularını kontrol etmekten oluşuyor. Siminiz kundak evresinden todlerr evresine geçtiği zaman değerleri Simology panelinde ortaya çıkıyor. Siminiz ergen evresinden genç-yetişkin evresine geçtiğinde ise bu karakter değerleri kaybolur ve yerini ömür boyu kalacak olan yeni değerler alır. Bu değerlerde tabiiki de onlara toddlerr evresinden genç-yetişkin evresine kadar ne şekilde davrandığınıza göre değişir.

Karakter değerleri, genç simlerin davranışlarını temsil eder. Yani şöyle ki, siminiz pozitif davranışlar sergilerse pozitif değerler alır. Bunu daha öncede söylemiştik. Ancak olay sadece genç siminizde bitmiyor. Siminiz olumlu bir davranış yaptığında ebeveynleri bu davranışını takdir edip, onun bu davranışına destek olursa, genç siminizi pozitif davranmaya teşvik etmiş olur. Ancak negatif bir davranış yaptığı zaman ailesi buna tepkisiz kalır yada bu negatif davranışında bir kusur görmez ve ona destek olursa, genç siminizi negatif davranışlar yapmaya teşvik etmiş olacaktır.

Peki nasıl olacak? Örnek üzerinden gidelim. Bir anne çocuğuna görgü kurallarını öğretmek istiyor diyelim. En basitinden bunlar bir şey isterken lütfen demek, teşekkür etmek yada masayı hazırlamada yardım etmek olabilir. Anne, çocuğunu bu davranışları öğreterek pozitif yönde değer almasını sağlayabilir. Ama diyelim ki çocuğunuza bunu öğretmediniz, hatta kötü davranışlarını görmezden geldiniz. O halde çocuğunuzun küfür etmesine, herkesin içinde geğirmesine yada etrafta osurmasına hazır olun. Eğer bu davranışlarını gördüğünüz halde onları uyarmazsanız bu davranışlar kalıcı olacağını da unutmayın.

Bu örnekten devam edelim. Söylediğim gibi bu karakteristik özellikleri çocukluğunuz ile gençlik döneminde kazanacaksınız. Eğer anne kötü özelliklerinizi görüp sizi iyi disipline edemezse kötü görgü kurallarına sahip olacaksınız. Bu görgü kuralları sizin sosyal yaşantınızı da etkileyecek. Örneğin kötü görgü kurallarına sahip olan sim etrafındaki simlere kaba davranacak ve küfür edecektir.

Ancak anne çocuğunu iyi yetiştirdiği zaman ise siminiz iyi görgü kurallarına sahip olacaktır. Siminiz iyi görgü kurallarına sahip olduğu zaman bulaşıkları yıkamanızda yardım edebilir, empati duygusu gelişerek diğer insanlara karşı daha kibar olur ve asla kaba davranışlar sergilemez. Ayrıca diğer simlere göre daha çabuk arkadaş edinebilirler.

Öğrenebileceğiniz/öğretebileceğiniz bu değerler bir yana oyuna iki adet yeni trait ekleniyor. Oyunun gidişatı, nelerle karşılaşıp karşılaşmayacağınız, hayatınızın nasıl olacağı, kısacası nasıl bir hayat hikayenizin olacağı tamamen size bağlı. Etrafa gülücükler saçıp, diğer anne ve baba simlerin sizin hakkınızda ” Aman yarabbi ailesi ne kadar güzel yetiştirmiş. Görüyor musun Nina komşu kızı Dina’yı? “ hikayesinde ki muhteşem Dina mı olacaksınız yoksa ” Ailemden nefret ediyorum! Beni hiç anlamıyorlar! “ şeklinde Nina mı olacaksınız?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir