The Sims 4 Eco Living: Oynanış Özelliği Oylaması!

Herkese merhaba, bugün daha önce de haberini yaptığımız gibi The Sims ekibi geliştirecekleri eşya paketini oyuncuların fikirleri doğrultusunda şekillendireceklerini açıklamışlardı. Akabinde ise topluluğa açık anketler düzenlemiş, ve yeni paketin temasını, tarzını ve en son olarak da eşyalarını oylamaya sunmuştu. Şimdi sırada ise Eco Living için seçilecek olan oynanış özelliği var. Yeni oynanış özelliği nedir diye soranlar için açıklayacak olursak oyuna klasik eşyaların yeniden model edilmesinden çok, daha farklı özellikler ile yeni anismasyonlu eşyaların eklenmesi diyebiliriz.

Şimdi bu defa oylayacağımız özelliklere geçelim:

 

LAUNDRY (Çamaşırhane)

Yalnızca aktif bir ailede isteğe bağlı olarak kullanılabilecek bir sistem ile birlikte çamaşır makineleri oyunumuza eklenecek. Bu yeni sistem ile birlikte bu objelerin kullanımı simlerin ruh hallerine etki edecek ve simlere bazı yararlar sağlayacak.

 • Çamaşır Makinesi: Simler kirli sepetindeki ya da yerde duran kıyafet yığınlarını toplayıp yıkayabilmelerine imkan tanıyacak olan bu eşya aynı zamanda simlerin komik durumlara düşmelerine sebebiyet verebilecek.
 • Kurutucu: Bu obje simlerin çamaşırlarını kurutmalarına imkan tanırken aynı zamanda kırılabilir ve tamir edilebilir olacak.
 • Kirli Sepeti: Oynamakta olduğunuz aile eğer kirli sepetine sahipse, aile bireylerinden biri üstünü değiştirdiğinde ya da kıyafetlerini çıkardığında otomatik olarak bu sepete eklenecek. Eğer sepet yoksa ya da mevcut sepet doluysa kıyafetler yerlerde yığınlar halinde kalacak.
 • Leğen: Doğayı korumakta ısrarcı olan simler çamaşırlarını leğende yıkamayı tercih ederlerse su ve elektrikten tasarruf edebilecekler.

 

Off The Grid (Şebekeden Bağımsız):

Simlerin şebeke ile bağlantılarını kesip kendi elektrik ve su ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak yeni bir oyun sistemi eklenecek.

 • Yeni Arazi Özelliği (Şebekeden Bağımsız) : Bu arazi özelliği olan araziye elektrik ve su faturaları ya oldukça düşük meblalarda ya da hiç gelmez.
 • Su Kuyusu: Su çekilmesini sağlayacak yeni bir obje. Şebekeden Bağımsız arazi özelliği olan arazilerde su ihtiyacını karşılamak için simlerin su çekmeleri gerekecek. Eğer içindeki su deposu boşalırsa geçici olarak kullanılamayacak. Ayrıca bazen kırılabilecek ve geliştirilebilecek.
 • Güneş Panelleri:  Simlerin elektrik elde etmelerini sağlayacak yeni bir nesne. Bu eşya sayesinde  simler faturalarının maliyetini azaltabilecekler. Aynı zamanda simlerin arada bir güneş panellerini temizlemesi ve bakımını yapması gerekiyor. Aksi takdirde eğer arazide Şebekeden Bağımsız arazi özelliği varsa geçici bir süreliğine nesne kullanılamayacak.
 • Rüzgar Tribünü: Simlerin elektrik elde etmelerini sağlayacak bu yeni nesne yardımı ile simler faturalarının maliyetini azaltabilecekler. Fakat simlerin arada bir rüzgar tribünlerini temizlemesi ve rüzgar tribünlerinin bakımını yapması gerekecek. Aksi takdirde eğer arazide Şebekeden Bağımsız arazi özelliği varsa geçici bir süreliğine bu nesne kullanılamayacak.

 

Food Preserves (Yiyecekleri Muhafaza Etmek)

Bu fikir oyuna simlerin bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri market ürünlerine dönüştürmelerini sağlayacak yeni bir sistem ekleyecek. Simler ister kendileri için isterse Simoleon karşılığı bu ürünleri üretebilirler.

 • Konserveleme ve Muhafaza Etme: Yeni bir eşya yardımı ile simler yetiştirdikleri ürünleri uzun süre muhafaza etmek için konserve yapılabilir ya da taptaze reçel üretebilir. Bir ürün konservelendiğinde bir daha bozulmayacaktır. Böylece simler konserve yaparak yetiştirdikleri ürünleri ilk günkü tazeliğinde tutabilirler. Ayrıca eğer simler reçel yaparsa içinde reçel içeren Reçelli ekmek, reçelli simit ya da reçelli çörek gibi yeni tarifleri deneyebilirler.
 • Nektar Yapmak: Yeni nektar yapım nesnesi ile simler yeni Nektar Yapım Yeteneğini geliştirebilirler. Ayrıca başta üzüm olmak üzere Simler yetiştirdiği diğer ürünlerden de nektarlar yapabilir ve bu nektarları yıllanması için Nektar dolabına kaldırabilir. Zaman geçtikçe Nektarların fiyatı artacaktır. Ayrıca oyuna değişik türlerde üzümler de eklenecek.
 • Yeni Besleyici Bir Bitki : Yeni hasat edilebilir bir bitki -henüz bu bitiknin ne olduğuna karar verilmemiş ancak bu yeni bitki ile yapılabilecek yeni tarifler eklenecek ya da halihazırdaki tarifleri çok daha sağlıklı bir hale getirilebilecek.

 

Carbon Consicious (Karbon Döngüsü)

Simlere karbon yayılımını farklı yollarla engellemelerini ya da azaltmalarına imkan tanıyacak yeni bir sistem ile gelecek.

 • Yeni Freegan Kişisel Özelliği: Bu kişisel özeliğine sahip simler nerede olduğu farketmeden gördüğü çöpleri alt üst etmek isteyecekler. Keşfedebilecek muz kabuğu ya da elma çekirdeği gibi yeni malzemeler de oyuna eklenecek. Bu malzemeler ile Freegan Simlerin bayılacağı tarifler yapılabilecek. Ayrıca Freegan Simler bozuk yemek yediklerinde hasta olmayacaklar.
 • Simlerin çöpleri yiyeceklere Dönüştürmelerini sağlayacak Yeni bir obje: Bu obje yardımı ile Simler ölü  bitkileri, çöpleri, bozulmuş yiyecekleri normal yiyeceklere dönüştürebilecekler. Ayrıca bu yeni obje doldukça içerisine atılanlar gübreye dönüştürülebilecek.
 • Geri Dönüşüm: Geri dönüşüm kutuları İnşa Modundan satın alınabilir ve belirli kişisel özellliğine sahip simler geri dönüşüm kutularını kullanmayı tercih edebilecekler. Geri dönüşüm kutuları simlere özel ruh hallerine sokabilirken, simler topladıkları geri dönüşüm atıklarını geri dönüşüm merkezlerine yollayabilir.

Bu 4 Farklı oynanış özelliği fikrinden hoşunuza gideni oylamak için şuradaki oylama sayfasına gidebilir ve tercih ettiğiniz fikri aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz!

 

11 Yorum

 1. Sanırım The Sims 4 için en çok ilgimi çeken paket Eco Living oldu. Bu getirecekleri minik ama detaylı eklentiler oyuna aşırı fark katacakmış gibi hissediyorum. Ama keşke aralarından seçim yapmak zorunda kalmasak da hepsini birden ekleseler.

 2. Ben off the grid’i ve carbon consicious’ı ilk başta eledim
  sonra diğer ikisinde kaldım ve food preserves’i seçtim çünkü laundry her ne kadar gerçekçi olsada saçma geldi sadece kirlileri yıkayıp kurutacaksın alıp giymeyeceksin ki ama diğerinde bi verim alabiliyorsun
  bu yüzden food preservesi seçin :)))))

 3. Resmi görünce heyecan yaptım araçlar mı gelecek diye de yakından bakınca Sims 3 olduğunu anladım :(

 4. Off The Grid ‘i seçtim ben, daha gerçekçi kılabilir oyunu diye düşünüyorum . :)

 5. Bence bunların hepsinin oyuna eklenmesi lazım. Eco Life, bir expansion pack olsaymış daha güzel olabilirmiş. Birini seçsem, aklım diğerinde kalacak cinsten.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir