Kapalı Kapıların Ardında: The Sims 4 Laundry Stuff

Geçtiğimiz aylarda Maxis The Sims 4’e yeni geliştirecekleri bir eşya paketi üzerine verilecek kararlar konusunda Topluluktan yardım istemişti. SimGuru Graham olarak tanınan Graham Nardone da yapılan çeşitli oylamalarla oluşturalan paketle ile ilgili sorulara cevap verirken paketin geliştirilme süreci hakkında da birkaç bilgi verdi.

Bu eşya paketi neredeyse tamamen topluluğun geri dönüşleriyle hazırlandı. Topluluk Bu duruma nasıl cevap verdi?

Topluluktan aldığımız cevap beklentimizin oldukça üstündeydi. Yalnızca bir saat içinde paketin teması için on binlerce oy kullanıldı! Geliştirmekte olduğumuz içerikleri her ne kadar hayranlarımızla paylaşmaya çalışsak da hiç bu kadar erken bir geliştirme sürecinde paylaşım fırsatı bulamamıştık.

The Sims 4 Laundry Eşya Paketinin genel Teması ve doğrultusu nedir?

Bu projeyi stüdyoda ilk kez tartışmaya başladığımızda oyuncularn The Sims 4’ün çıkışından bu yana yapmış oldukları geri bildirimlerin temsil edilmesini sağlamak istedik. Genelde Maxis olarak, oyuncularla  gerek sosyal medya gerekse resmi forumlar ile etkileşim içerisinde olduğumuzda, yakın zamanda planlamamış olduğumuz bazı temaların oyuncular tarafından talep edildiğini farkettik. Bu taleplerin yeni bir paketin paketin temasını seçmek için harika bir başlangıç noktası olabileceğini düşündük. Oyuncuların oy kullanabileceği sunduğumuz 5 öneri temasından (Eco Living Stuff, Starter Homer Stuff, Arcade Stuff, Dangerous Stuff and Wedding Stuff) Eco Living kazandı.

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-1.jpg.adapt.crop16x9.1455w

“Eğer Arcade teması seçilseydi 80’ler kıyafet konsepti oylamaya sunulacaktı.”

Eco Living paketi ile sade, kır yaşamı temalı eşyaları, kıyafet modası olarak bohem tarzını ve oynanış olarak da çamaşır yıkama sistemini ekledik.

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-2.jpg.adapt.crop16x9.1455w

“Arcade teması için daha fazla konsept görüntüsü.”

Topluluktan gelen daha ilginç istekler de var mıydı?

Favorilerimden biri oyuncuların Wohoo etkileşiminin bir çamaşır sepetinde ya da bir çamaşır makinesi üzerinde mi daha pratik bir şekilde çalışacağı üzerine olan tartışmasıydı. Ayrıca bazı oyuncular ev işlerini tamamlamak için çamaşır makinelerinin yanında süpürge ya da çim biçme gibi nesneleri de talep ediyorlardı.

Ekip paketin toplulukla birlikte oluşturulması kararını nasıl verdi?

2012’de The Sims 3’ün son paketi hakkında hakkında kafa yorarken, oyunu oynayan ve oyun için heyecanlanan insanların oyuna desteklerini gösterecekleri ve onu doğrudan etkileyecekleri ve bu doğrultuda ortaya çıkan projenin nasıl bir hale geleceğini görme fırsatı hakkında düşünmeye başladım. Bu hiçbir zaman bir varsayımın ötesine geçemedi, ancak umut vadedici bir fikirdi.

Şimdi de hızlıca 4 yıl ileriye yani 2016’ya saralım: Maxis’in Tatil öncesi düzenlemiş olduğu bir partide The Sims 4’ün yönetici yapımcısı Lyndsay Pearson ile bir  özelliği eşya paketi formunda The Sims 4’e getirmek hakkında kısa bir sohbet ettik. Fırsatı değerlendirdim! The Sims hayranlarıyla sohbet etmekten  keyif almakla kalmamakla birlikte The Sims’in 17 yıllık mirasını tutkulu hayranlara borçlu olduğunu biliyordum. Dolayısıyla oyunun gidişatı hakkında direkt söz sahibi olmalılardı bu yüzden onları  The Sims tarihinin bir parçası olarak bu pakete dahil etmek gerçekten heyecan verici.

“Wedding Tmeası seçilseydi bu konsept üzerinden ilerlenecekti.”

“Eğer Arcade teması seçilseydi oyunculara 2 farklı seçenek sunulacaktı: 80’ler Amerikan (yukaridaki) ya da Japon Modern (aşağıdaki) olmak üzere.”

 

Toplulukla birlikte çalışmak sizler için ne kadar önemli?

Topluluğumuzla yakından ilgilenmek, Maxis’te yaptığımız işin ayrılmaz bir parçası. Burada çalışmaktan dolayı minnettar olduğumuz şeylerden biri, stüdyoya giren insanların yaratıcı süreçlerimizi nasıl etkileyebilecekleri olduğu. Zira bunlar, hayata çeşitli perspektiflerden bakmamızı sağlayan farklı bakış açıları getirir. Aynı şekilde The Sims’in milyonlarca hayranı var ve onların yaşam deneyimleri The Sims gibi kapsamlı bir oyun yaparken göz önünde bulundurmamız gereken hayati öneme sahip.

Ekibimizdeki herhangi biri SimGuru dediğimiz yani doğrudan sosyal platformlarda oyuncularımızla etkileşime giren ve yaptıkları işle ilgili konuşmalar yapan biri olmayı seçebilir. İşte oyuncular arasındaki bu erişim ve diyalog harika oyunlar yapmaya devam etmemizi sağlayan şey. Konuştuğumuz birçok oyuncu bu oyunu daha ilk çıktığından yani 2000 yılından beri oynayan bir kitle ki bu benim oyun üzerinde çalışmaya başladığımdan çok daha önceki bir zaman. İşte onlar bu oyunun zamanla büyüdüğünü ve zamanla değiştiğini gözleyen ve gelecekte nasıl bir hal alacağını belirleyen kişiler.

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-7.jpg.adapt.crop16x9.1455w

“Eco Living teması ilk konsept görüntülerinden”

Bu işlemin sizi en çok heyecanlandıran kısmı hangisi?

Şahsen, bir paketin yapımının sahne arkasının görünümünü oyunculara sunmak en çok ilgilendiğim kısım.  Bu proje ilk duyurulduğunda günlük verilen her kararı ve tüm gelişme aşamalarını paylaşmak istiyorduk. Şimdiye dek paylaştıklarımız ise önemli dönüm noktalarını, üretim öncesi işlemleri ve oyun içi içeriklerin derinlemesine açıklamalarını içeriyordu.

Önümüzdeki dönemde bu paketin geliştirme sürecini bloglarla, forumdaki paylaşımlarla, soru cevaplarla, canlı yayınlarla paylaşmayı planlıyoruz.

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-8

“Yeni eklenecek musluğun renk seçenekleri”

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-9.jpg.adapt.crop16x9.1455w

ea-blog-image-bcd-ts4-laundry-16x9-10.jpg.adapt.crop16x9.1455w

“Musluğun bir çizim bir konseptten oyun içine geçiş süreci”

Peki, Bu paket ile birlikte Sims Oyuncularının heyecanlanacağı küçük detaylar var mı?

Oyuncular yedi sene öncesinden aldığımız geri bildirimleri ve küçük detayları dikkate aldığımızı gördüklerinde bizi takdir edeceklerdir. The Sims 3’te geliştirdiğimiz çamaşır sistemi genel olarak olumlu yorumlar almış olsa da aldığımız genel eleştirilerden biri de Simlerin evinin her odasında çamaşır sepeti bulunması gerekmesiydi aksi takdirde her yer yığınla çamaşır oluyordu! Bu defa bu sorunu göz önünde bulundurduğumuzu söylemeliyim.

Sıklıkla duyduğumuz diğer bir şey de oyuncuların The Sims 4’teki objelerin oldukça yer kaplayabildiği konusuydu. Bu yüzden biz de kurutucuların ve çamaşır makinelerinin birleştirilebilmesini sağlamaya karar verdik. İşte bu San Myshuno’da yaşamını küçük bir apartman dairesinde geçiren simler için harika bir haber!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir