TSR Tasarımcısı Ekinege ile Röportaj Yaptık =)

Sevilen Türk TSR tasarımcısı Ekin Ege ile özel bir röportaj yaptık. Ekin Ege’nin TSR sayfasına ulaşmak için buraya basabilirsiniz.

Merhaba Ekin Abla, bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğin için teşekkür ederiz.

 

S: Bunca senedir The Sims’i oynuyor ve The Sims için bir şeyler tasarlıyorsunuz. Peki sizin için The Sims’i özel yapan nedir ve The Sims ile ilk ne zaman tanıştınız?

C:Bir yaşam simülasyonu olması başlıca beni çekme nedeni. Hayatın içinde karşılaştığımız ama pek de farkına varmadan yaşadığımız şeyleri oyun içinde görmek benim hoşuma gitti. Oyunun belirli bir kuralı yok. Puan toplama, level atlama gibi derdi yok. Sessiz sakin kendi halimde oyunda takılabiliyorum. Burdan başka oyunları sevmiyorum anlamı çıkmasın, yoksa her türlü oyunu oynarım.:D Ben PS’de oyun oynamayı seviyorum. PC’de sadece Sims.

İlk The Sims çıktığında duymuştum. Ama işlerim nedeniyle bir türlü oyun için zaman yaratamadığımdan  sahip olmak kısmet olmamıştı. Ancak 2006 yılının son aylarında Sims 2  ile tanışmak kısmet oldu. O zamanda beri de oyunla beraberim.

S: Peki neden tasarım yapmayı seçtiniz?

C: Merak. :D İlk başlarda oyunu güzel güzel oynarken, oyuna internet ekleri yüledikçe  bunlar nasıl yapılıyor, diye araştırıp, yapmaya başladım. Şimdi de buradayım işte.

S: Bugüne kadar The Sims 2 ve The Sims 3 için toplam 800’e yakın tasarım yaptınız. Peki The Sims 4 çıktığında da tasarım yapmaya devam edecek misiniz?

C: Gönlüm yapmak istiyor elbette. Ama zaman ne gösterir bilemiyorum. Artık uzun vadeli planlar yapmıyorum. Oyun bir çıksın bakalım. :)

S: Bildiğimiz gibi birkaç ay sonra The Sims 4 satışa çıkacak. Sizce The Sims 4, serinin gelişimi için çığır açıcı bir oyun mu yoksa The Sims 3’ün üzerine pek de bir şey koymayan oyun  mu?

C: Çığır açıcı bir oyun olacağını sanmıyorum. Oyuncu yapısı çok çeşitli. Herkesin beklentisi farklı. Kimisi bazı özelliklerinden çok hoşlanırken kimisi aynı özelliği hiç sevmiyebiliyor.  Ama bütün Sims oyuncuları için en önemli olan orta düzey br bilgisayarda takılmadan rahat bir oyun çıkartabilmek. Oyun keyif olmalı işkence değil. Bunu biraz olsun başarırlarsa diğer serilerden bir adım önde olabilir. Bana göre Sims 3 çok güzeldi. Tek kötü tarafı bitmek bilmeyen bug ve kasılmaları. Her ne kadar bu tür sorunları pek yaşamasam da beni de delirttiği anlar oldu.

The Sims 4’ün 2 ve 3 karışımı bir şey olacağını düşünüyorum. Kaybedilen Sims 2 oyuncularını geri kazanmak bunun yanında varolan Sims 3 oyuncuları kaybetmemek. Ve tabii ki, yeni oyuncular kazanmak. Aslında oyunun yanında oyuncuların da yeni şeylere biraz açık olması gerektiğini düşünüyorum. Sims 3’ün çıkış zamanı bunu görmüştüm. Sims 2’ye veda etmek birçok oyuncuya zor gelmişti. Ve Sims 3’e şans vermemişlerdi. Bence hiçbiri birbiriyle karşılaştırılmadan denenip, yeni oyuna bir şans vermeli.

S: The Sims 4’te tasarım konusunda ne gibi özgürlükler olmasını dilersiniz?

C: Çok sevdiğim ve yine görmeyi istediğim Create A Style olmayınca daha ne isterdim bilmiyorum.

S: The Sims 4’teki ‘’Galeri’’ sistemini duydunuz mu? Eğer duyduysanız bu sistemin, tasarımcıları kötü etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

C: Hayır, kötü etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu bir tercih meselesidir. İnsanlar oyunlarında neyi görmek istiyorlarsa yüklesinler. Ne şekilde ona ulaştıkları ya da oyunlarına nasıl eklediklerinin bir önemi yok bence.

S: Son olarak, biraz kişisel bir soru olacak ama tasarımları bir hobi olarak mı yoksa bir iş olarak mı yapıyorsunuz? Kulağımıza gelen bilgilere göre TSR’de başarılı kişiler oldukça fazla para  kazanabiliyormuş :D

C: :D Bir hobiden para kazanmak kötü olmasa gerek.:D Bana göre, her ne iş olursa olsun sadece para için kaliteli iş yapılamaz. Ben yaptığım işi sevmeliyim.  Yaparken keyif almalıyım.

Sorularımızı cevaplandırdığınız için yeniden teşekkür ederiz =)

Ben teşekkür ederim.:)

6 Yorum

  1. Tsr tasarım yapınca para mı veriyomuuş bak bunu bilmiyodumm ne kadar veriyodurki :DD

    1. Yanlış bilgilendirme olmasın ama TSR için FA sanatçıları her tasarım için 5 dolar alıyor diyorlar. Tabi araştırırsan daha kesin bir bilgi bulursun.

  2. Ekin abla güzelce bir özet geçmiş. CAS olmaması hala sinirmmi bozuyor! Ama tasarımcılar için bir yandan kolaylık bir yandan zorluk. Zamanla görürüz..

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir