The Sims Tray Importer Nedir ve Nasıl Kullanılır?

The Sims 4 forumlarında dolaşırken “The Sims Tray Importer”la çok sık karşılaşıyordum ve neden bu kadar bahsedildiğini, ne işine yaradığını merak ederek küçük bir araştırma yaptım. Tabi sadece araştırma yapmadım. Programı indirdim, kurdum, test ettim ve kullanmaya başladım. Oldukça da hoşuma gitti. Özet geçmek gerekirse Tray Importer; oyununuzda kaydettiğiniz aileler ve evler üzerinden düzenleme yapmanızı sağlayan ve bozuk CC’leri ayıklamanıza yardım eden bir program. Tabi bu işin genel kısmı… The Sims’i sadece oynamak için değil de, kıyafet ya da ev tasarlamak amacıyla kullanan kişiler için de görüntü düzenleme gibi daha bir çok olanak sağlıyor. Bu rehberde, kendi denediğim ve yararlı bulduğum içeriklerinden bahsedeceğim.

Başlamadan önce aşağıdaki rehberlere de göz atmak isteyebilirsiniz:

CC Nedir, Nasıl Yüklenir?

Bozuk CC/Modları nasıl temizlerim?  

Not: Bu haberdeki görseller kaldırıldığı için yazı 14/01/2018 tarihinde güncellenmiştir.

Google araması yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sayfa Tray Importer’ı indireceğiniz sayfadır. İsterseniz buraya tıklayarak direkt uygulama sayfasına gidebilirsiniz.

Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Télécharger ce fichier” yazısına tıklayarak programı indirmeye başlayabilirsiniz.

Eğer dosyayı indirirken farklı bir konum seçmediyseniz uygulama dosyası direkt olarak Karşıdan Yüklemeler/ Downloads klasörünüze indirilecektir.

Rar klasörünü açtıktan sonra karşınıza çıkan uygulama dosyasını çalıştırın.

Karşınıza çıkan butonları onaylayarak “Install” tuşuna basın. Adımları doğru izlediyseniz kısa bir yükleme ekranından sonra programı başarılı bir şekilde kurmuşsunuz demektir!

 

Programı ne için kullanabiliriz?

1- CC Bilgisi Almak

Facebook’ta Sims gruplarına üyeyseniz sık sık CAS paylaşımlarıyla karşılaşmanız mümkün. Diğer Simmerların oluşturduğu her Sim güzel olmasa da, bazılarında kullanılan CC’lerin inanılmaz ilgimizi çektiğini reddedemeyiz. Diyelim ki, aşağıdaki Sim’in üzerindeki kırmızı elbiseyi çok beğendiniz ve oyununuzda kullanmak istiyorsunuz. Kıyafeti sizinle paylaşabilmem için ya tasarımcının ismini bilmem gerekiyor ya da Packages klasörümün pek kalabalık olmaması gerekiyor. Eğer tasarımcının ismini hatırlamıyorsam ve 4 GB’lık bir Packages klasörüm varsa o kıyafeti paylaşmam neredeyse imkansız… İşte tam bu noktada, Tray Importer’dan yardım almamız mümkün!

Bir Sim oluşturduktan ya da ev dizayn ettikten sonra çalışmanızı kütüphaneye kaydetmeniz Tray Importer’ı kullanmanız için yeterli olacaktır. Kütüphanenizde kayıtlı olan Simler ister sizin tarafınızdan tasarlanmış, ister başka bir tasarımcı tarafından tasarlanmış olsun, içerikleri üzerinde düzenleme yapmanız mümkün.

CAS ekranında Simlerinizi kütüphanenize kaydedip programı açtığınızda, sol tarafta kütüphanenize kayıtlı tüm öğeleri, tasarımcıların isimleriyle birlikte görebilirsiniz.

Bir kayıtlı aileye tıkladıktan sonra “Files” sekmesine tıklarsanız, o Sim’i/aileyi paylaşmanızı sağlayacak “tray” dosyalarını göreceksiniz. Bu dosyalarla birlikte Origin/Gallery kullanmadan yaptığınız Simleri paylaşmanız mümkün. 

Origin/Gallery kullanmadan Sim paylaşımını öğrenmek için buraya tıklayın.

Aynı şekilde “CC” sekmesine tıkladığınızda, Sim’in üzerinde kullanılan tüm CC’lerin listesi görüntüleriyle birlikte karşınıza çıkar. Elbiseler, tişörtler, pantolonlar, şortlar, ayakkabılar, takılar, şapkalar, makyaj malzemeleri, özel ten renkleri… Her şeyi burada bulmanız mümkün.

İncelediğiniz Sim’in ya da dizayn ettiğiniz evin içeriğine bakarken CC/Modlara sol tıkladığınızda aşağıda görüntüsü belirecektir. Böylelikle hangi CC’lerin kullanıldığını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde beğendiğiniz ve diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz bir CC olduğunda, o içeriğe sağ tıklayarak “Find on Google” yazısına basmanız gerekiyor.

“Find on Google” seçeneğiyle birlikte otomatik bir Google araması yapılacak. Bu arama sonucu karşınıza çıkan ilk sayfa muhtemelen CC’yi indirdiğiniz orijinal sayfadır. Gönül rahatlığıyla linki kopyalayarak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Eğer “linkini bulmakla falan uğraşamam” diyorsanız, CC’ye sağ tıklayarak “Show Containing Folder” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçenekle packages dosyanız tıkladığınız CC seçili bir şekilde açılacaktır.

 

2- Bozuk CC’leri Ayıklamak

Gözükmeyen CC’ler, görüntüsü çıksa bile tıklayınca Sim’in üzerinde kaybolan CC’ler… Oyunda bu tarz içeriklerle karşılaşmaktan sıkıldıysanız dert etmeyin. Tray Importer kullanarak bu CC’leri silmek mümkün…

Yapmanız gereken işlem çok basit. Ama baştan söyleyeyim, eğer çok fazla CC kullanıyorsanız birazcık uğraşmanız gerekebilir. Öncelikle oyununuzun CAS ekranını açın. Skin tone, face detail, makyaj, saç, aksesuar, dövme, kıyafet, ayakkabı, çorap gibi bütün menüleri tek tek gezerek Sim’in üzerinde aşağıdaki gibi gözüken bozuk CC’leri kullanmanız gerekiyor.

Küçük bir önerim var. Ben programı tanıtmak için ekran görüntüsü alırken halihazırda kullandığım Sim üzerinden örnek verdim ve Sim’de bozuk olmayan CC’ler de vardı. Siz bu uygulamayı denerken Sim’in üzerinde çalışan CC olmamasına dikkat edin. Silerken sorun yaşamazsınız ama CC’lerin kalabalık görünmesi aklınızı karıştırabilir… Everyday, Formal, Athletic, Sleepwear, Party, Swimwear menüleri için 5’er kıyafet oluşturma hakkınız var. Bu hakları iyi değerlendirerek tüm bozuk CC’leri tek bir Sim’in üzerinde toplayın.

Yalnızca bozuk CC’leri kullanarak oluşturduğunuz Sim’i kütüphanenize kaydedin.

Kütüphanenize kaydettiğiniz diğer tüm içerikler gibi bu Sim’de Tray Importer’da gözükecektir.

Eğer söylediğim gibi yalnızca bozuk CC’leri kullanmaya özen gösterdiyseniz buradan sonrası kolay. Programı açtıktan sonra kaydettiğiniz Sim’i seçin ve “CC” sekmesine tıklayarak kullandığınız CC’leri görüntüleyin. Sonra kullanılan CC’lerin tamamını seçin ve herhangi bir CC’ye sağ tıklayarak “show containing folder” yazısını tıklayın. Packages klasörünüz seçtiğiniz bozuk CC’lerin tamamı seçili bir şekilde açılacaktır. Seçili gözüken CC’lerin tamamını silebilir ya da başka bir klasöre alabilirsiniz.

UYARI! Eğer Siminizin üzerinde çalışan CC’ler varsa tamamını seçip silmek gibi bir hata yapmayın. Program üzerinden CC’lere tek tek tıklayarak görüntülerine bakın ve oyununuzda gözükmeyenleri silmeye dikkat edin!

 

3- Kütüphanenizde Kayıtlı Öğeleri Düzenlemek

Programın bir diğer özelliği ise kütüphanenize kaydettiğiniz içerikleri düzenleme seçeneği sunması. Eğer yaptığınız Simleri ya da tasarladığınız evleri galeride paylaşacaksanız, seçtiğiniz ev/Sim açıldığında sağ üstteki bulut işaretinin yanından “edit” yazısına tıklayarak yeni bir düzenleme sekmesi açabilir, bu sekme üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

Aynı yerden “convert to image” seçeneği ile Simlerin fotoğraflarını “png” formatıyla bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

“Png” formatında kaydedilen görüntüleri birleştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda yaptığınız Simleri galeride paylaşacaksanız, bu png görüntüleriyle “photoshop” programlarını kullanarak güzel çalışmalar ortaya koymanız da mümkün.

Diyelim ki yukarıdaki örnekte olduğu gibi png formatında görüntüleri kullanarak harika shop’lar yaptınız ve ortaya çıkan bu yeni görüntünün galerinizde sergilenmesini istiyorsunuz. Bunun için oyunun görüntülerini değiştirmeniz mümkün. Yapmanız gereken yine bulutun yanındaki sembolden “replace” seçeneğini seçmek.

Açılan yeni pencereyi onayladıktan sonra aşağıda “replace” yazısına tıklayın.

Değiştirmek istediğiniz görüntüleri seçerek “replace” butonundan daha önce kaydettiğiniz görüntülerle değiştirin ve “Apply” butonuna tıklayın.

Oyunu açıp kütüphaneye girdiğinizde seçtiğiniz fotoğrafların başarılı bir şekilde değiştirilmiş olduğunu göreceksiniz. Sonra dilerseniz Sim’i galeride paylaşabilirsiniz. Seçim size kalmış…

Tray Importer’ı denediğimde gözüme çarpan özellikler bunlardı. Sim hazırlarken ve galeride paylaşırken de programı kullanmaya devam edeceğim. Benim rehberde belirtmediğim ama sizin kullandığınız Tray Importer özelliklerini yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Umarım bu rehberi faydalı bulmuşsunuzdur. 

Herkese iyi oyunlar!

Sim Dünyası Facebook grubumuza katılıp Simlerinizi bizimle paylaşmak için buraya tıklayın.

Sim Dünyası Instagram hesabımızda paylaştığımız Simlere göz atmak için buraya tıklayın.

22 Yorum

 1. Bu program sayesinde resimleri tamamiyle özelleştirebiliriz o zaman. Teşekkürler rehber için. ^-^

   1. ya sen mükemmelsin be büş ne güzel anlatıyor ne güzel yardımcı oluyorsun seviyorum senii ben -mell yani melihin :3 <3

    1. Teşekkür ederim Mel aşkım *-* Ben de seni seviyorum <3 İyi oyunlar!

 2. Teşekkürler çok ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş. Tatilde bunla biraz uğraşayım :)

  1. Merhabalar! Tam olarak nerede sorun yaşadığını açıklayabilirsen elimden geldiğince yardımcı olurum. :)

 3. Oyunun açılmasını engelleyen bozuk cc leri de u programla ayıklayabiliyor muyuz?

  1. Bozuk CC’leri otomatik olarak bulan başka bir program var; Mod Conflict Detector. Sitemizde onun da rehberine ulaşabilirsin! *-*

  1. Mac için bildiğim bir program ne yazık ki yok. Eğer denersek burada da paylaşırız mutlaka… ^-^

 4. Merhaba yazınızdaki görselleri göremiyorum bu yüzden de Tray importer hakkında çoğu şeyi anlayamadım. Kiminle irtibata geçmeliyim bilmiyorum ama bu programı gerçekten indirmek istiyorum. Siteye girdim ama indir butonunu bir türlü bulamadım.

   1. Selam, çok teşekkür ederim. Zahmet verdiğim için üzgünüm. İlgilendiğiniz için de çok mutlu oldum.

 5. Resimler bozuk :/ Keşke resmin üzerindeki yolu yazıda da paylaşsaydınız :/ pek bir şey anlayamıyorum böyle.

  1. Yazı güncellendi, şimdi daha anlaşılır olmuştur umarım. Uyarın için teşekkürler!

 6. Önceden ayıklıyordum ama şimdi programı açtığımda sorun yaşıyorum yanda benim galerim kaydettiklerim çıkarken şimdi çıkmıyor. Silip tekrardan kurdum ama işe yaramadı.

 7. find on google demek için o cc nin bende olması gerekiyor ama yok. onu nasıl bulabilirim?

 8. başkasının oluşturduğu simi kendi oyunumunda kullanmak istiyorum. kütüphaneme ekledim ama eve yerleştirdiğimde o kişinin kullandığı cc bende olmadığı için simimde gözükmüyor ve cc lerini paylaşmamış onları nasıl bulabilirim. bu programla bulamadım. yardımcı olabilir misiniz?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir