The Sims 5 Hakkında Yeni Gelişmeler!

Geçtiğimiz günlerde Sims 5 hakkında bir dizi gelişme yaşandı. Ben de bu gelişmeleri kronolojik sırayla bu yazıda derledim. Özellikle yeni oyunla alakalı planların ne olduğuna dair ipucu aldığımız bu gelişmeler, yeni oyunu tahmini olarak ne zaman göreceğimiz hakkında da fikir vermekte.

İlk gelişme bugünden yaklaşık 5 gün önce yaşandı. Sims serisinin yapımcısı olan Maxis, kendi internet sitesi üzerinden bir dizi iş ilanı yayınladı. Birçok teknik detay içeren bu iş ilanlarında, tüm Sims sevenleri ilgilendirecek bazı önemli bilgiler de yer almakta. Bu ilanlara göre, özellikle Unreal Engine hakkında bilgi sahibi olan yazılımcılar ve tasarımcılar aranıyor. Bu ilanların özellikle bir Sims oyunu için olduğu belirtilmiş. İlanlara göre yeni oyunun ilk prototipi Unreal Engine’de oluşturulacak. Bilmeyenler için Unreal Engine, bir çok farklı oyunun yapımında kullanılmış bir oyun motorudur. Ancak yeni Sims oyununun ilk prototipinin bu motorda yapılacak olması, oyunun tamamen o oyun motorunda geliştirileceği ve piyasaya o şekilde çıkacağı anlamına gelmiyor. Daha önce bazı EA oyunları dahil pek çok ünlü oyun ilk prototiplerini Unreal Engine’de yapmış, ardındansa oyunlarını kendi motorlarına geçirmiştir. Büyük ihtimalle ilk prototipi Unreal Engine’de yapmanın amacı, tasarımlara ve geliştirmeye başlamadan önce oyunun nasıl bir görsel tarzda olacağını belirlemek olacaktır. Bu iş ilanlarından anladığımıza göre oyun henüz geliştirmenin çok erken safhasında. Bu da bize uzun bir süre boyunca Sims 5 hakkında pek bir haber alamayacağımızın sinyalini veriyor. Sims 4’ün ilk prototipi de başka bir oyun motoru olan Unity’de yapılmıştı.

Bir diğer gelişme ise dün yaşandı. Yeni bir iş ilanı yayınlayan Maxis, bu sefer de CAS (Create A Sim) ekranı için bir tasarımcı aradığını duyurdu. Yine iş ilanında birçok detaya yer veren Maxis, CAS tasarımcısının yanında başka bir iş ilanı daha yayınladı. Oyun tasarımcısı aradıklarını duyuran ikinci ilan, özellikle yeni oyun hakkında bize bazı ipuçları verdi. Özellikle aşağıdaki iki madde, gelecek oyunun vizyonu açısından kritik öneme sahip:

 • Çoklu platform oyunlarının yanı sıra abonelik sistemine dayalı iş modelleri hakkında tecrubesi ve ilgisi olan
 • İdeal olarak popüler Sims Community modları ve Custom Contentler hakkında bilgi sahibi olan

Bu iki madde, bize popüler oyunlardan alışkın olduğumuz abonelik sisteminin yeni Sims oyununda da karşımıza çıkabileceğini gösteriyor. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Son gelişme ise bugün yaşandı. Yine bir iş ilanı yayınlayan Maxis, arayüz üstünde çalışacak tasarımcılar aradıklarını açıkladı. Özellikle yapılacak arayüzün yeni eklenecek özellikler için dinamik olması gerektiği belirtilirken, arayüz tasarımcısının en az 2 yıl boyunca oyunun üstünde çalışacağını da eklediler. Bu da oyunun arayüzünün en erken 2 yıl içinde son haline gelmesinin beklendiğinin ve oyunun resmi duyurusunun da 2023’ten önce olmayacağının anlamına geliyor. İlanda başka dikkat çeken bir detay ise, arayüzlerin telefon, tablet ve oyun konsolları gibi birden fazla platforma uyumlu olması gerektiği. Daha önceden yeni Sims oyununun birden fazla platforma çıkış yapmasının planlandığıyla alakalı duyumlar olmuştu. Bu iş ilanı da bahsi geçen duyumları destekler nitelikte.

Elde ettiğimiz bu bilgileri bir araya toplarsak;

 • Yeni Sims oyununun erken geliştirilme sürecine ya başlandı, ya da başlanmak üzere.
 • Yeni Sims oyunun duyurusunu 2 yıldan önce duymamız muhtemel değil.
 • Yeni Sims oyununun birden fazla platforma çıkış yapması hedefleniyor.
 • Yeni Sims oyununda aylık bir abonelik modeli kullanılabilir.
 • Her ne kadar yeni Sims oyunu üzerinde çalışmalara başlansa da, hala hatırı sayılır büyüklükte bir ekip Sims 4’ün güncellemeleri ve paketleri üzerinde çalışmaya devam etmekte.

Bu gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yeni bir Sims oyunundan beklentileriniz nelerdir? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Haber Kaynağı: Sims Community

13 Yorum

 1. aylık abonelik ne için olacak mesela herhangi bir detay veya öngörünüz var mıdır. bana kalırsa kötü olur aboneliğin olması kimse her ay yatırmaz asdsafjagh

 2. Olacağı şu, oyun online giriş bağlantısı mecburiyeti içerecek. Öyle nolunca da korsanın önüne geçmiş olacaklar. Bunu diğer oyunlarda yaptılar. E böyle olunca da oyuna harcadıkları mesaiye acımayıp daha iyi bir oyun çıkarabilirler. Ha dandik de çıkabilir sevinmemek lazım.

 3. Gelse bile en en en ufak beklentim yok EA çatısı altındaki bir Sims oyunundan. DLC olayı iğrenç boyutlara evrildi artık, katlanılacak gibi değil.. Ciddi boyutta grafik geliştirmesi, kesinlikle açık dünya ve sims 3 gibi istediğimiz renkle doku ile oynayabileceğimiz bir eşya çeşitliliği olmalı. Ha olsa bile gene dlc çöplüğüne dönecek.. İlk 2-3 yıl adam olamayacak (Bkz Sims 4 2014-2016 yılları)

 4. artık ben paraviles bekliyorum sims 5 umudum kalmadı
  sims 5 çıktı bu yok şu yok sonra eklenti önce Ea ve maxis eklentiden vazgeçmeli

  1. Vie gibi olmasında çıksın artık :) Paraviles karakterlerinin biraz daha iyi olmasını umuyorum çok cartoon duruyor.

 5. Artık türkçe yamayı geliştirseniz diyorum? Ayrıca snowy escape ayrıntılı inceleyip bloglar mısınız?

  1. Lütfen, rica ederim gibi kelimelere ne oldu? Bağış yapıyor musunuz? Ödenek sağlıyor musunuz? İnsanlar sizin için bir oyunu baştan sona Türkçeleştirip bir de üzerine “yapsanız?…” gibi ukala yorumlarla karşılaşmak zorunda değil. Minnet önemli bir duygudur ve bu gibi gönüllü işlerde belli etmeniz kültürünüzü ön plana çıkarır.

   1. Rica et demende haklısın.Ama bunu yazmakla onlar adına yazman gönüllü olarak yapıyorlar ise yanlış anlam teşkil ediyor.çünkü sanki ödenek istiyorlar gibi yazmışsın ki bağış yapılmadığınıda bilmiyorsun,ya bende şunu desem kimse babasının hayrına bişey yapmaz,ilerde ne olcağını kimse bilemez çünkü oyun çeviride isim yaptı mesela?bende yapmalarını rica ederim,bağışla ilgili yazdıklarına katılmıyorum.

 6. The Sims 5’in gelişi güzel görünebilir fakat kalitenin düşerek ilerlemesi gayet can sıkıcı. EA fiyatlandırma ve ek içerik konusunda oyuncularını, takipçilerini düşünmeyen bir firma olduğu için TS5’in gelmesi demek hele ki abonelik gibi bir sistemle gelmesi demek ek paketlerin bize sunulmayacağı demek. Ek paketlerin olmaması ve güncelleme üstünden gidilecek olması güzel olsa da EA ; Blizzard tarzı, abonelik sistemli oyuna ek paket getirmek gibi bir hamle de yapabilir. Bunu geçersek eğer ek paket sistemi olmazsa çoğu eşyaya ulaşma ihtimalimiz Simspoints gibi bir yapıya bağlı olacaktır ve bu çoğu oyuncuya daha çok zarar verecektir. Mesela TS3 döneminde mağazaya para yatırtarak ek paketlerden aldıklarından daha fazlasını aldılar. Kısacası bu işin sonu güzel bir yere çıkmayacak gibi. Bunu geçersek oyunun yapımına anca başlanması çok kötü bir haber. Ne kadar teknoloji gelişse de bu oyunun daha anca yapılmaya başlanacak veya başlanmış olması hem TS4’e mahkum olduğumuz süreyi arttıracaktır hem de TS4’ün bitişine yakın çıkartmak isterlerse oyunun gelişmemiş, eksik olmasına yol açacaktır. Zaten oyunu çevrimiçine bağımlı kılmak gibi bir planları varsa herkesin yıllardır istediği “çevrimiçi Sims” deneyimini vermek zorunda kalacaklar ve bu rotada geliştirmeye gideceklerdir. Bunun olması kulağa güzel gelebilir fakat TS4’te denedikleri gibi yap-at sürecine girerlerse TS4’den daha kötü bir oyun bizi bekliyor olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir