The Sims 4’ün Diğer Sims Oyunlarının Gerisinde Kalmasının Nedenleri

The Sims 4, kuşkusuz çoğu simmerı hayal kırıklığına uğratmıştır. ” Ben bu oyundan çok memnun kaldım, en iyisi The Sims 4! ” diyen birinin de olduğunu pek sanmıyorum. Ama neden? Bu yazı, The Sims 4’ün neden diğer oyunların gerisinde olduğuyla ve neden beklentilerimizi karşılayamadıyla ilgili olacak, kişisel bir yazıdır şimdiden belirteyim. Liste liste yapmaktansa The Sims 1’den 3’e kadar oyunları The Sims 4 ile karşılaştırarak bakalım.

1

The Sims 1: İlk oyun. Ek paketler tamamen özgün. Bir aile kurup, o aileyi yönetiyorsunuz. Onların tanrısı sizsiniz. Çıkacak olan ek paketler tamamen hayalgücüyle sınırlı. Hayvanlar, büyüler, yıldızlar, ev partileri, tatil derken bütün çıkacak ek paketler daha önce görülmemiş bir nitelikte. The Sims 4’ü en çok etkileyen oyunun The Sims 1 olduğunu düşünüyorum. Dikkatinizden kaçmamıştır eminim, The Sims 4’ün kasaba yapısı ve aileleri neredeyse The Sims 1 ile aynı. The Sims 1, yeni ek paket çıkarttığı zaman mutlaka beraberinde yeni bir kasabayla birlikte bir sürü yeni özellik getiriyordu. The Sims 1, sadece kendi evimizden ibaret olduğu için gezecek görecek yerler başta biz oyuncuları tatmin etme açısından çok önemliydi. Haliyle yapımcılar, yeni bir ek paket üstünde çokça uğraşıyor ve bize bir sürü özellik getiriyordu.

2

Ek paketleri sıra sıra incelemek gerekirse. Superstar eklentisi ile yeni bir kasaba gelmişti. Bu kasabanın amacı tabii kide ün kazanmak ve ünlü olmaktı. Karaoke yapıp şarkıcılıktan devam edebiliyor, fotomodel, aktör/aktris olabiliyorduk. Bunun yanında kıyafet mağazaları, saunalar, restoranlarda bulunmaktaydı. Yani Beverly Hills’in The Sims’e uyarlanmış hali. Bir sosyetenin kasabada istediği her şey vardı. Bunun yanında ince ama çok güzel detaylarda bulunmaktaydı. Oyuna herhangi bir katkısı olmasa da bu kasabada gezdiğiniz zaman gerçek bir süperstar ile karşılaşabiliyordunuz. Christina Aguilera, Britney Spears ve Madonna. Zamanın (ki hala çok ünlüler) en popüler şarkıcılarını oyuna taşıma fikri bir müthişti. Bunun yanında eşya olarak o kadar çok seçenek vardı ki, evinize koyabileceğiniz masaj sandalyeleri, içine dalıp keşfedebileceğiniz kocaman bir akvaryum, jakuzi, podyum vs… birçok yeni eşya.

3

Makin’ Magic, adı üstünde büyüyle ilgili bir eklentiydi. The Sims’in bütün oyunları gelsin kapışsın bu oyunun yerini alabilecek başka bir oyun daha bilmiyorum, görmedim, duymadım. İskelet hizmetçisinden tutun Roller Coaster’a kadar her şey vardı. Üstelik atmosfer tam bir büyücü havasındaydı. Büyücü mahallesinde ki evler yıkık dökük, eski ahşap evler, Roller Coaster korkunç bir palyaçonun ağzından kaymalar, müzikler derken büyü ile ilgili bir paketi oynadığınız o kadar belli oluyordu ki… Üstelik oyuna o kadar çok yenilik gelmişti ki bu büyü ile, kötü olacağını bilseniz bile o büyüleri yapıyordunuz. The Sims’te, bebek olduktan sonra direk olarak çocuk oluyordu. Ancak o çocuk hiç bir şekilde yetişkin olamıyor, hep çocuk olarak kalıyordu. Ancak bu eklenti geldiğinde bir büyü ile çocukları yetişkin yapabiliyorduk. Bu resmen bir devrim niteliğindeydi. Çocuk simin yetişkin bir sim olması. Düşünebiliyor musunuz? Üstelik bu kocaman olayın sadece diğer büyülerin yanında incebir detay gibi kalması cabası. Oyuna o kadar çok yenilik geldi ki, çocukların yetişkin olması büyük bir olay gibi algılanmadı bile. O büyücü mahallesinde diğer büyücülerle savaşabileceğiniz bir arena, hünerlerinizi gösterebileceğiniz sihirbazlık, bıçak şovları yapabileceğiniz kürsü, bir mumyayı canlandırabileceğiniz bir sütun bile vardı. Oyundayken evinizi ejderhalar basabilir, bahçede duran süs cüceler bir anda canlanabilir, büyülü hayvanlar satın alabilir, kendi şarabınızı yapabilir ya da büyücü mahallesine taşınabilirsiniz.

4

Gelmek istediğim nokta şu; fark ettiyseniz sauna, süperstarlar, restoranlar ve butiklerden bahsettim. Bütün bu parçalar tek The Sims’te Superstar adında eklenti paketlerinin içinde varken The Sims 4’te nasıl? Sauna olayı Spa Day ile geldi, restoranlar Dine Out, butikler Get to Work, süperstar Allah’a emanet. Aslında tek bir paketin içinde olması gereken özellikleri oyunumuzun muhteşem yapımcıları maalesef farklı paketler altında satıyor. Haliyle biz de tatmin olmuyoruz. Çünkü sadece restoran için bir paketi almak saçma değil mi? Sauna var diye başka bir paket, çocuk odası için başka bir paket, sadece gece kulüpleri için başka bir paket.

5

The Sims 1 bitti, peki ya The Sims 2’ye ne demeli? Oyun birden yapışık parmaklı, kendi evin harici etraf tamamen gri olan, sadece çocuklar ve yetişkinlerden ibaret olan bir oyunu bir anda bebeklerin, gençlerin ve yaşlıların olduğu, parmakların birbirinden ayrıldığı, kısmen de olsa duyguların olduğu, daha gerçekçi bir oyuna taşıdı. Bu dediğimi yalnızca The Sims 1’den, 2’ye geçiş yapan arkadaşlar anlayabilir. Aşırı gerçekçi eşyalar, simlerin ” Kiss ” komutu haricinde gerçekten olması gereken yerde çocuk yapmaları, hamile kalmaları… Hatırlarsanız The Sims 1’de bir çift birbiriyle sürekli olarak ” Kiss ” komutu gerçekleştirdiğinde bebek olabiliyordu. Hatta bebeği istiyor musunuz istemiyor musunuz diye bir uyarı geliyor, istersek bir anda havadan beşiğiyle bir bebeğimiz oluyordu. Bir süre sonra da çocuk oluyor ve olay bitiyordu. The Sims 2 öyle mi? Simimiz koca koca hamile kalıyor kolay mı? Daha hızlı acıkıyor, daha çok tuvalete gidiyor, daha çok uyuma ihtiyacı oluyor ve bebeği doğuruyor. Bu bebeğe yürümeyi öğretmek lazım, konuşmayı öğretmek lazım, lazım da lazım… Oyun dediğin böyle olur. Evet, paketleri The Sims 1 ile aşırı benzerlik gösterse de kendi farkını yine ortaya koyuyordu. Misal, doğaüstü yaratıklar bu paketle gelmişti. Vampirler, kurt adamlar, cadılar, bitkisimler… The Sims Hot Date olan eklenti geldi bize Night Life. Ama ne geldi… Bir sürü gece kulübü, bir sürü gece kıyafeti, vampirler, arabalar (!) ve bir sürü yeni eşya. Yani eski paketin The Sims 2’ye tamamen daha gerçekçi uygulanmış hali.

6

Daha bir sürü örnek verilebilir. Apartman hayatı, mevsimler ve üniversite gibi eklentiler The Sims 2’ye ilk defa gelen özelliklerdi. Apartman hayatı üstüne olan eklenti üstelik sadece binalar üstüne değil, koca koca büyücüleri de getirmişti. Ama Makin Magic’ten ne farkı olabilirdi? Çok basit. İyi cadılar ve kötü cadılar. İyi cadıların ve kötü cadıların kendilerine ait sarayları… Sadece büyücülük üstüne yeni bir ek paket çıkartılabilecek potansiyel varken bu özelliği Apartment Life eklenti paketi altında biz oyunculara veriyorsunuz. Gerçekten almaya değer bir ek paket oluyor bu da. Mevsimler ve üniversite hayatını söylemeye bile gerek duymuyorum. İlk defa bizim oyunda kar görmemizi sağlayan, yaprakların dökülmesini izleyebildiğimiz ya da yazın çok fazla havuzda yüzersek cildimizin yanabileceğini bize gösteren, simlerimizi üniversiteye göndererek daha kalifiyeli bir sim olmamızı sağlayan ve ilk defa ” Young-Adult ” özelliğini getiren bu ek paketler…

7

The Sims 3, oyuncuları tek bir arsaya hapsetmek yerine bizi açık dünyaya salan bu oyuna çok teşekkür ederiz! Simlerimizin ojelerine kadar kendimiz ayarlayabildiğimiz, saçlarının tellerinin rengine kadar oynayabildiğimiz, desenlerin bile bize ait olduğu, sadece yapımcının değil biz oyuncuların da haya gücüyle bir şeyler yapabildiği bu muhteşem oyun. Vampirler, kurtadamlar, büyücüler, periler, zombiler, ünlüler, üniversite, şehir hayatı, apartmanlar, mevsimler, tatil köyleri, geleceğe gitmek derken yine farkını ortaya koyan bir oyun. Bütün ek paketler bir önceki serinin aynısı ancak içlerine o kadar güzel detaylar koyuyorlar ki, “Bu ne ya? Önceki oyunun aynısı bu.” diyemiyorsunuz bile. Üniversite olayı, The Sims 2’de de vardı ancak ne zaman açık havada derslerimizi izleyebildik, kampüste bu kadar rahat dolaşabildik ve simlerimize öğrenci olduğunu, simleri geçtim kendi simimizin öğrenci olduğunu hissedebildik? Karın üstüne yatıp melek yapabildik, Eski Mo evleri inşa edebildik mi? Işıltılı kanatlarımızla gezebildik mi şehirde? Zombileri avlayabildik mi? Arabamızla şehirde tur atıp, o gece en kalabalık mekana gidebildik mi? Bu oyun bize açık dünya ile o kadar çok şey yaptı ki, hiçbirimiz öteki oyunla aynı olan eklentileri alırken gıkımızı çıkartmadık.

8

Geldik, muhteşem oyun olan The Sims 4’e. Sağ olsun, The Sims 1’i çok seviyoruz diye bizi bir arsaya hapsetmek olsun, bir eklenti paketinin içinde 10 tane yenilik gelmesi lazımken 2 tanesini eklenti paketi adı altında, 8 tanesini teker teker game pack adı altında bize sunan bu mükemmel, muhteşem, süper ötesi oyun. Elle tutulur, diğer oyunlardan bu oyunu kesinlikle ayıran bir özelliği gerçekten arıyorum. Ama yok, bulamıyorum. Duygular mı? Okuldan gelen simim çok mu kızgın? Hadi hemen ayıcığını tekmele ve kurtul sinirinden! Çok mu endişelisin? Hadi hemen bir banyo yap ve uyu, sana çok iyi gelecek. Çok mu mutlusun? Hadi bize sunulan bu çooooook büyük arsada mutluluğumuzu yaşayalım. Toodler yok. Ben bebeğimin bir anda çocuk olmasını istemiyorum ki? The Sims 1’de ki gibi beşikte hapsolmuş bir bebek. Evet, The Sims 1’i çok seviyoruz. Ancak yeri bizde ayrı olduğu için. EA gerçekten bunu düşünemiyor mu? Nostalji denen bir şeyi duydun mu sen EA? Biz zaten bu özellikleri istesek gideriz The Sims 1 oynarız. Sen gelip sanki yeni bir oyun yapmışsın gibi neden bütün özellikleri The Sims 4’e taşıyorsun? Olay sadece duygular ve grafiklerin daha iyi olması mı? Sauna için ayrı ek paket, restoranlar için ayrı, gece kulüpleri ayrı, apartman ayrı, tuvalet ayrı, arka bahçe ayrı, çocuk odası ayrı, mutfak ayrı, bir de çamaşır eklentisi gelecekmiş. Dalga geçiyorlar bizimle sanki.

9

The Sims 4’ün çok kötü olarak nitelendirilmesinin bence sebebi budur. Çok sık eklenti paketi ve game pack çıksa belki evet bir sürü pakete yaymalarını anlayabiliriz. Ama biz neden bütün özelliklerin bir pakette olması gereken oyunu, bir seneye bölelim ki? Umarım, bu yeni çıkacak eklenti biraz da olsa oyunu oynanabilir kılar. Yazımızın sonuna geldik. Siz de, neden The Sims 4’ün tutulmadığını yorumlarda belirtebilirsiniz.

19 Yorum

 1. Sims 4 ün kötü olmasının nedini ts3 ten sonra oyuncuların en çok istediği şeylerden olan multiplayerı getirmekti ama yapamadılar ve oyunu kısıtlı halde yayınlamak zorunda kaldılar ts5 daha iyi olacaktır ama eklentiler daha küçük çaplı olacağı kesin.

 2. Ben size paketleri şöyle açıklayayım ben atıyorum mevsimleri istiyorum ama tuhaf yaratıkları istemiyorum . Ya da ben saunayı istiyorum ama restoranı istemiyorum. Şuan ki bu sistemde bunu yapabilirsiniz ama öncekinde bunu yapamazdınız. Bence paketler bu yüzdende ayrılıyor olabilir. Elbette bunun içinde paranında katkısı var ama sonuçta burda adam sana oyunu bedava veremez bir yerden kar etmeki değil mi ? Sizlere soruyorum para kazanmak istemez misiniz ? Yine baktığımız zaman yapılan eleştiriler ana oyun ve tüm paketleri olan biten oyunlar 1 2 3 ve kurbanlık olan çıkmasının üzerinden 2 3 sene geçen sims 4… evet eksiklerinin olmadığı kesinlikle doğru bir şey diyemem ama bu kadar da kötü değil. Ayrıca eğer siz daha ilginç bişey biliyorsanız durmayın ve gidip oyun motoruna ekleyin !.. Beğenmiyorsanız da keyfiniz bilir oynamayabilirsiniz kimse kimseyi zorla oynattırmıyor.

  1. “Yine baktığımız zaman yapılan eleştiriler ana oyun ve tüm paketleri olan biten oyunlar 1 2 3 ve kurbanlık olan çıkmasının üzerinden 2 3 sene geçen sims 4… ” demişsin ama dikkat edersin ki The Sims 3 ve The Sims 2’nin 2 senede geldiği noktaya (ana oyunla arasındaki farkı göze aldığında) The Sims 4 gelemedi. Oyun bir süre sonra kısır döngüye giriyor. Ayrıca EA’deki para işini bilen insanlarda olsa Sims daha iyi olurdu zaten buna emin olabilirsin. Yani bir EA olarak adam akıllı bir oyun motoru yapmak zor olmamalı. Ayrıca paketlerle de insan kazıklıyorlar.

 3. Pardon yanlış yazmışım düzeltiyim eksiklerinin olduğu kesinlikle doğru, bir şey diyemem ama bu kadar da kötü değil. Diyicektim yanlış olmuş.

  1. Evet belki bi pakette doğaüstü birşey istemeyebilirsin yada restorantta istemeyebilirsin.Bunun için ayarlar kısmından bu özellikleri kapatmak yerine başka bir pakette öne sürmek bence oyuncuyu enayi yerine koymaktır.Mesela Get together sence ne kadar dolu bir paket veya sana oynanışta neler kattı?Ben sims3 ek paketlerinde bu kadar boşluk görmedim.Get together ana oyunda olan şeyleri çok az değiştirerek satışa çıktı ve bu pakete ek paket demek bence hakaret

 4. Sims için çocuk oyunu dediklerinde en çok sinirlenen insanlardan biri bendim Sims 3 oynarken. Çünkü gerçek bir yaşam vardı ortada kapsamlı ve gerçekçiydi. Sims 4 se evet gerçekten basit bir çocuk oyunu gözümde. Ev kur evin içinde çeşitli faaliyetler yap işte yemek yedir, çocuk doğur, büyüt. Resmen telefonlarda çocuk oyunu grubunda var olan appler gibi. Grafiği iyi diyorsunuz ama ben grafik olarak kesinlikle sims 3 ü tercih ederim. Sims 4 ün grafikleri gerçeklikten ziyade çizgi filmi andırıyor bana. Duygular diyorsunuz o kadar sahte ve yapmacık ki ve 2 3 gün oynadıktan sonra neye ne hissedeceğini direkt çözüyorsunuz hiç bir aksiyon çözülmeyi bekleyen sorun yok.Hayat hep tekdüze alt üst oldugunuz hiç birşey yok. Açık dünya olmamasını söylemeyeceğim bile. Tek avantajı,gerçekçiliği multitasking. Bu özelliği sims 3 e koysalar ölene kadar oynamaya devam ederim. Ve birde sunu söyleyeyim son olarak işten terfi aldıgında yeni bir yıldız keşfettiğinde gelip yakınlarınla bu haberi paylaşabiliyordun sims 3 te. Ancak sims 4 te çok övündükleri o iletişim kurgusunda bunu atlamıslar. neyse dediğim gibi atın çöpe gitsin. Umudum artık sims 5 te

  1. Katılıyorum. Ama bu çizgi film gibi grafiğin nedeni teen rating vermeleriymiş diyorlar ama sims 3 en iyisi umraım sims 5 en az onun kadar hatta 10 kat daha iyi olur…

 5. Altan Peker eline sağlık diyorum. Yazdıklarına katıla katıla bir hal oldum. The Sims 4 diğer serilerin yanına gerçekten yakışmıyor.

 6. Ege yanılıyorsun…Eğer uçan şeyler istemiyorsan örnek peri cadı vs…the Sims 3 te ayarlar dan bu varlıkları kaldırabiliyorsun.Sims 4 e gelirsek…”Artık şu salakları aptal yerine koymayı bırakıp aynı paketleri tekrar ek paket olarak ve eksik biçimde sunmak yerine (ki aynı paketleri dahi öncekilerden eksik sunuyorlar)tüm bu ek paketleri ana oyunun içinde sunmalı ve 3 oyundur birbirinin kopyası ek paketler çıkarmak yerine ilginç ve yeni fikirler içeren paketler çıkarmalıyız”demediler…”biz çıkarıcaz sizde yiyeceksiniz “dediler yoksa Sims 5 yok size. …

   1. Ne değişiyor ki. Şu anda da o istemediğin şeyi pakete eklemeden gene de aynı parayı alıyorlar dfghdkfjhgdfkj Paranı çöpe atmaya çok meraklısın sanırım.

   2. Mesela The Sims 3’te doğaüstü yaratıklar her eklenti paketinde 1 adet ekstra içerik olarak sunuldu-Supernatural eklentisi haricinde. Yani bu da kişinin kullanıp kullanmaması için seçenekte sundular. Yani a dur biz bitki-sim koyalım da bu eklenti paketinin fiyatını etkilesin diye bir durum yok. O sadece bir bonus.

 7. İyi de istemediğin şeyi özellikler bölümünden kapatabilmek gibi bir opsiyonun olmalı zaten senin. Kalkıp da sırf sen restorant istemiyorsun diye adamlar gece hayatı paketinden restoranları mı çıkaracak? Ki hadi çıkardı diyelim o zaman bu paketin fiyatını da düşürmelisin. Senin bana sunduğun nedir ki bu kadar para istiyorsun diyebilmeli insan yeri geldiğinde, bir oyunu sırf seviyorsunuz diye hatalarını görmezlikten gelmek körlüktür.

 8. Iyi yapilan bir seyi tekrar etmek basariyi saglamaz,aksine anneanneciliktir bu. Bizim Osmanli zamaninda hala Fatih Sultan Mehmet ten kalan toplari kullanmamiza benziyor. Iyi yapilan bir seyin ustune bir sey katilmazsa basari grafigini tutturamaz!

 9. Aslında başarısız değil yetersiz sayılır ve bunun nedeni bence oyun ilk başta The Sims olympus olarak multiplayer tasarlanılmış ama bilgi sızıntısı ve yetersizlik yüzünden iptal edilip düzenlenip TS4 olarak çıkması. Ama gittikçe güzelleşiyor mesela 2017 2. dönemde 4 eklenti paketi gelebilirmiş.

 10. EA paragöz ne diyebiliriz. TS2 zaten sims serisi için evrimdi çok güzel oyundu. TS3 çok yavaş ve kasıyor olsada içeriği paketli paketsiz TS2’deki gibi dolu doluydu oyunu 1 yıl olmadan herşeyini yapmak imansız bence hele paketler varsa ohooo… Kendimiz desenleyebiliyorduk, rengini ayarlıyorduk vb. o bakımdan bize yaratıcılık özgürlüğü sunuyordu. Açık dünyaydı hiçbir yükleme ekranı olmadan komşumuza, parka, bara vb. gidebiliyorduk. Peki TS4? Bize duyguları ve CAS/Build-Buy Mode kolaylığı verdiler + olarak. Hani paragözsünüz paketleri ayrı yapabilirsiniz ama TS3 ve TS2 gibi güzel oyunlara + kattıktan sonra daha gelişmiş olması gereken bir oyunda bu +’ların neden çok azı var? TS4’ün – ‘lerinden biride bu. Tabiki TS4 grafik bakımından çok iyi ve Uncanny Valley durumu olmuyor.

 11. Sonuna kadar katılıyorum.Eğer The sims 3den sonra Yeni oyunu çıkarıyorsan daha iyi yapmaya mecbursun ek paket güzel olay game park nedir?
  Resmen oyunu baştan savmışlar The sims 4 hakkıyla yapılsaydı YouTube da bile daha çok ses getirecekti.
  Umarım The sims 5 böyle olmaz.

 12. Sims 3 Gelmiş geçmiş ts oyunlarının en güzeliydi bi efsaneydi zaten grafiklerden tutun game packle kadar herşey çok güzeldi . Şimdi ? şimdide güzel petsi getirseler (ha birde bir yerde okumuştum sadece kedi ve köpek getireceklermiş diye okudum) buda saçmalık sims 3 te herşey vardı kedi köpek at vs . Peki ya seasons ? getiriceklermi getirmiyeceklermi belli bile değil. Eğer Oyunu Orjinal alma gibi bir olanağınız var ise Kesinlikle Sims 3

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir