The Sims 4: Yazarlık [Rehber]

“Ah, içimdeki korkuyu tazeleyen, balta girmemiş o sarp, güçlü ormanı anlatabilmek ne zor!” 

Bu zamana kadar birçok kitap okudum fakat aralarından beni en etkileyen Dante Alighieri’nin 14.YY’da yazdığı İlahi Komedya adlı eseridir. Üst satırda geçen söz bana göre kitabın en güzel sözlerinden birisi. Bir durun ve düşünün! Neden sizde bir Dante, bir Charles Bukowski ya da Fyodor Dostoyevski olmasayınız ? Hayallerimizde ki yaşamı bize sunan Sims serisinde ünlü bir yazar olabilirsiniz! Size bir iyi haberimiz var. Willow Creek ve Oasis Spring halkı yaşadığımız dünyanın aksine kitaplara ve yazarlara çok önem veriyor. “Aman yahu aç kalırız!” düşüncesini bir kenara atın ve hayal gücünüzü keşfetmeye başlayın. Hayalinizde var ettiğiniz bir yaşamı kitaplara dökmenin zamanı!

“Abi iyi gaz verdin giriştik bu işe, şimdi ne yapacağız?” diye sorular olduysa kafanızda ufak ufak başlayalım. Yazarlık mesleği size yazdığınız kitapların telif haklarının getirisi ile para kazandırır. Süslü anlatımı bırakıp sade konuşmak gerekirse ne kadar satış o kadar para. Yazarlık kolay bir meslek değildir. Çok iyi bir hayal gücü gerektirir. Bu yüzden siminize bir adet Creativy trait’i yardımcı olacaktır. Aspiration olarak Writing seçeneğini seçmenizi öneririz. Writing yeteneğiniz 8 level olduğunda kitapları daha hızlı bitirip daha çok para kazanacaksınız. O yüzden biraz sabır gerektiren bir meslek. Yazarlık mesleğini herhangi bir şubede çalışarak ya da kendi sıcacık evinizde, şömine yanında yapabilirsiniz. Şubede çalışmayı seçerseniz 1-5 seviyeleri arası bu meslekten geliriniz 200$-400$ arası olacaktır. Bundan sonrası sizin branşınıza bağlı. Eğer bir işyerinde çalışmak isterseniz iki adet branş var. Bu branşları seviye 5’de seçebiliyorsunuz.

 

Bunlar;

Journalist – Gazeteci

Author – Yazar writer-career

 

 

-YAZARLIK-author

           Yazarlık, gazeteciye göre daha kolay gelişen bir branş fakat bir kaç özellikten mahrum kalabilirsiniz. Yani makale yazmak istiyorsanız bu branş size göre değil. 6-10 seviyeler arası bu meslekten $480-$2790 arası bir para kazanacaksınız.

-Gazeteci-journalist

           Gazetecilik branşı siminize makalele yazma yeteneği kazandıracaktır. Bir arkadaşınızın hayatı hakkında olumlu veya olumsuz söyleşilerde bulunabilirsiniz. Bazı simlerle görüşme ayarlayıp hayatlarını yazabilirsiniz. Bunlar size ekstra para getireceği gibi dostluk ilişkilerinizide arttıracaktır. Yazarlık branşından daha zor olan bu branşın getiriside diğerine oranla biraz daha az. Gazetecilik mesleği 6-10 seviyeler arası $448-$1722 arasında ilerliyor. Fakat yazacağınız makaleler ile bu geliri arttırabilirsiniz.

 

Pek aşırı anlatılacak bir yanı olmayan bu meslek aslında bir bakıma Sims 3 ile aynı gibi. Anlatılacak pek bir yanı olmasada kısa görünen herşeye çok emek harcamanız gerekecektir. Dünya adlı gezegen üstünde saygı değer bir çok yazar var. Artık Willow Creek ve Oasis Spring adlı kasabalara yeni yazarlar gerekli! Rehberimizi burada sonlandırırken şu sözleri söylemek istiyorum; Gerek hayatta, gerek yaşamını yitiren binlerce yazara, bizlere bu değerli eserleri bıraktıkları için şükranlarımızı iletiyor, yaşamını yitiren değerli kişiliklerini ruhlarını saygıyla anıyoruz.

6 Yorum

  1. Kısa ve eğlenceli bi yazı olmuş :D Şimdi Sims’e girip simime birkaç roman yazabileceği böyle klasik mobilyalarla dolu bir oda tasarlamak istiyorum. Bu arada şu anda Dan Brown – Inferno kitabını okuyorum ve Dante’nin komedyasıyla doğrudan bağlantılı bir hikayeye sahip. Okulun kütüphanesinde de buldum İngilizce çevirisini. Alıp bir bakmak istiyorum.

  2. sims 4 delux u tan origin üzerinden aldım güncellemeleri nerden yapacağım

    1. Zaten güncel olarak indirmiştir Origin. Güncelleme geldiğinde oyuna girerken güncelleme geldiğine dair bir bildirim gelecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir