The Sims 4 Toddler Rehberi

The Sims 4’ün en büyük eksikliklerinden birisi toddler yaş evresinin oyuna eklenmemiş olmasıydı. Sonrasında küçük bir güncellemeyle bu evre, birçok özellikle birlikte oyuna eklendi (üzerinden baya da bir zaman geçti). Şimdi hazırladığımız bu rehberle, toddler yaş evresi hakkında detaylı bilgi alıp, çocuklarınızı The Sims 4: Parenthood paketiyle eklenen özelliklerle nasıl daha iyi bir şekilde büyütebileceğinizi göreceksiniz.

Başlamadan önce, oyunu “Full Autonomy” açıkken oynamanızın çok daha eğlenceli olacağını söyleyebilirim. “Full Autonomy” açık olduğunda Simler yalnızca sizin komutlarınıza bağlı kalmadan özgür olarak seçim yapabilecekler. (Bu ayarı açmak için oyununuzda şu adımları takip edin: Game Options > Gameplay > Autonomy Full)

Toddler Oluşturmak ya da Evlat Edinmek

Oyuna başlamadan önce CAS/Sim Oluşturma ekranında toddler oluşturabilirsiniz. Ancak oyuna başlayabilmek için toddler Siminiz ile birlikte en az Young Adult yaş evresinde bir Sim de ailenizde olmalı. Toddler Siminizi oluştururken özel olarak eklenmiş trait/özelliklerden de bir tane seçme zorunluluğunuz var. Eğer oyuna çoktan başladıysanız ve tekrar CAS ekranına dönmek istemiyorsanız telefon ya da bilgisayarı kullanarak evlat edinmeniz mümkün.

Toddler Simlerle İlgilenmek

Toddler Simlerin ana ihtiyaçlarının karşılanması adına ilk adım oyuna özel eklenen toddler yataklarından almak. Bu yataklardan olmadığında küçük Simler koltukta ya da yerde bir süre şekerleme yapabiliyor ama temel ihtiyaçların karşılanması için mama sandalyesi, yatak ve lazımlık şart. Bütün bu gerekli malzemeleri ve toddler oyuncaklarını Buy Mode’da çocuklar için ayrılmış sekmede bulabilirsiniz. Ayrıca oyuncaklar, toddler Simlerin 5 temel becerisini geliştirmek adına size oldukça yardımcı olacaktır. 

Buy Mode’dan satın alabileceğiniz oyuncakların yanı sıra, toddler Simlerle iletişim halindeyken kullanabileceğiniz Flash Card’larda mevcut. Bu kartlarla birlikte toddler’a yeni kelimeleri oyun oynayarak öğretmiş oluyorsunuz. Ayrıca uyku zamanı geldiğinde toddler Simlere okumanız için gerekli olacak kitaplar otomatik olarak kitaplığa eklenmiş oluyor. Bu kitaplar da küçük Simlerin hayal gücü becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Temel İhtiyaçlar

Toddler Simlerin de, diğer Simler gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Eğer ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaz ve onları görmezden gelirseniz, bir sosyal servis çalışanı gelerek toddler Siminizi götürür. Toddler Simlerin uzun konuşmalar yapmak yerine sevgi ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden, onları sık sık kontrol edip oyunlarına katılmayı ihmal etmeyin.

1- Tuvalet İhtiyacı: Toddler Simlere tuvalet eğitimi vermek size zor geliyorsa biraz kolaya kaçarak bezlerini doldurmalarına izin verebilirsiniz. Ancak bezini çabucak değiştiriyor bile olsanız hijyenleri normalden daha hızlı bir şekilde azalacaktır. Bu sebeple toddler Siminiz için bir lazımlık alıp, yetişkin bir Simin yardımıyla onu tuvalete alıştırabilirsiniz. Tabi, bu durum için ihtiyaç menüsünden “tuvalet ihtiyacı”nın azalmasını beklemeniz gerekir. Aksi takdirde toddler inat edip, eylemi iptal etmenize sebep olabilir.

2- Açlık/ Yemek İhtiyacı: Toddler Simlerin açlık ihtiyaçları mama sandalyesi yardımıyla karşılanabilir. Ama tek seçenek tabi ki mama sandalyesi değil. Toddler Simler tezgah üzerine bırakılan yemekleri bir Sim yardımıyla alarak yerde ya da koltukta da yiyebilirler.

3- Uyku İhtiyacı: Daha önce de bahsettiğim gibi toddler Simler için özel yataklardan almanız gerekiyor. Bu özel yataklardan almadığınız zaman toddler Simler koltukta ya da yerde uyuyabiliyorlar. Ancak bu uyuma tabi ki yatakta uyumak kadar etkili değil. Toddler Simler için en iyi seçenek, ebeveynleri ile birlikte yatağa gidip masal dinleyerek uyuya kalmak. Bu durum hem hayal güçlerini, hem de aileleriyle arasındaki bağları güçlendirecektir.

4- Eğlence İhtiyacı: Oyuncaklarından uzun süre uzak kalan toddler bir Simin eğlence ihtiyacı hızla düşecektir. Bu durumu engellemek için toddler Sim oyuncaklarıyla ya da ailesinden biriyle oynayabilir. Ayrıca masal dinlemenin eğlence ihtiyacını yükselteceğini de unutmamak gerek.

5- İlgi İhtiyacı: Bu ihtiyaç toddler Simler için oluşturulmuş bir sosyallik ihtiyacı olarak düşünülebilir. Yetişkin Simler nasıl iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyorlarsa toddler Simler de bir o kadar ilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Uyumadan önce masal okuma etkileşimi hariç, başka bir Simle yapılacak hemen hemen bütün etkileşimler bu ihtiyacı karşılayacaktır.

6- Temizlik İhtiyacı: Toddler Simlerin bezlerini değiştirmek her ne kadar temiz kalmalarına katkı sağlayacak olsa da, bütünüyle bir toddler’ı temizlemek için ona banyo yaptırmanız gerekir. Toddler Sim üzerine ya da küvete tıklayarak bu etkileşimi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak duş kabinlerinde toddler Simleri yıkamanın mümkün olmadığını hatırlatmak gerek.

Bu 6 temel ihtiyacın yanı sıra, toddler Simler oldukça gerçekçi bir şekilde sizi zorlamaya devam edeceklerdir. Uykularını tam olarak alamadan uyanırlarsa tüm evi birbirine katıp oyuncaklarını kırabilir, verdiğiniz yemeğin yarısını yedikten sonra diğer yarısını etrafa fırlatabilir, tuvalete gidip klozette derin bir keşfe çıkabilir ya da gece uyanıp sizi yanında isteyebilirler. Toddler Simlerin davranışlarına şekil vermek adına onlara yeni beceriler katmak yetişkin bir Sim açısından çok daha kolay olacaktır.

Toddler Becerileri ve Bu Becerilerin Katkıları

Toddler Simlerin geliştirebilecekleri 5 beceri var; movement/hareket, potty/tuvalet, communication/iletişim, thinking/düşünme, imagination/hayal gücü. Bu becerileri geliştirmek toddler Simin “çocuk” yaş evresine ulaştığında belli becerileri olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu beceriler ile büyürken sürpriz özellikler kazanmaları da mümkün.

Toddler Siminizin artık büyümesi gerektiğini düşünüyorsanız, diğer Simlerde olduğu gibi bir pasta hazırlayıp üzerine mum eklemeniz gerekecektir. Toddler Sim, yetişkin bir Simin kucağındayken pastaya tıklayarak büyümesini istediğiniz Simin ismini seçmeniz gerekir. Aksi takdirde yetişkin Siminizin yaşlanmasına sebep olabilirsiniz. Aşağıda detaylı bir şekilde görebileceğiniz gibi toddler Simler büyürken sahip oldukları beceri seviyelerine bağlı olarak belli oranlarda yetişkin becerisi kazanırlar.

 Movement/ Hareket becerisi, Simin şu beceriyi kazanmasına olanak sağlar –> Motor

Communication/ İletişim becerisi, Simin şu beceriyi kazanmasına olanak sağlar –> Sosyal

Thinking/Düşünme becerisi, Simin şu beceriyi kazanmasına olanak sağlar –> Mental

Imagination/ Hayal Gücü becerisi, Simin şu beceriyi kazanmasına olanak sağlar –> Yaratıcılık

Potty/ Tuvalet becerisi ise Siminiz büyürken ona yeni bir beceri olarak katkı sağlamaz.

Solda gördüğünüz toddler becerileri, büyüdüklerinde sağda gördüğünüz becerilere dönüşerek Siminizin seviyesine XP olarak dönüş yapacaktır. Örneğin toddler Siminizin 2. seviye iletişim becerisi varsa büyüdüğünde bu beceri %44’ü dolu birinci seviye sosyal beceri barıyla yer değiştirecektir.

1. seviye beceriler büyürken Siminize katkı sağlamamakla birlikte:

2. seviye beceriler, 1. seviye ve %44 dolu beceri barıyla,

3. seviye beceriler, 1. seviye ve %94 dolu beceri barıyla,

4. seviye beceriler, 2. seviye ve %44 dolu beceri barıyla,

5. seviye beceriler, 2. seviye ve %94 dolu beceri barıyla değişecektir.

*Ayrıca “mutlu toddler” özelliğini kazanmak için tüm becerilerin 3. seviye, “birinci sınıf toddler” özelliği içinse tüm becerilen 5. seviye olması gerekir.

Bonus Özellikler

Mutlu Toddler: Tüm toddler becerileri 3. seviye olan toddler, büyürken bu özelliği kazanır. Bu özellik tüm beceri artışlarında %10 katkı sağlar.

Birinci Sınıf Toddler: Tüm toddler becerileri en üst seviyeye ulaşmış toddler, büyürken bu özelliği kazanır. Bu özellik tüm beceri artışlarında ve iş performansında %25 katkı sağlar.

*Ayrıca tuvalet eğitimi 2. seviyeye ulaştıktan sonra toddler Simler bu beceriyi kendileri geliştirdikleri için bu durum üstte belirttiğim kurallar için bir istisna olabilir.

Hareket Becerisi: Yürümeyi Öğrenmek

Hareket becerisi, toddler Simlerin etrafta rahatça dolaşıp temel faaliyetleri kendi kendilerine gerçekleştirmesini sağlar. Bu beceri, toddler Simler etrafta dolaşırken otomatik olarak gelişir. Aynı zamanda toddler Simin üzerine tıklayarak “wander/amaçsızca dolaş” seçeneğini seçerseniz de bu beceri gelişecektir. Seviye atlamanıza etki edecek ideal ruh hali “energized/enerjik” ruh halidir. Toddler tabletlerinde “BlicBlock Baby” oynanarak da hareket becerisini geliştirmek mümkün.

Hareket Becerisi 1. Seviye: Beceriyi geliştirmeye başlanır. Toddler Simler, seviyeleri yükseldikçe daha az hata yapıp daha çok başarılı olurlar.

Hareket Becerisi 2. Seviye: Toddler Simler bu seviyede merdiven çıkabilir ve yetişkin Simlerle acemi güreşler yaparak eğlenebilirler.

Hareket Becerisi 3. Seviye: Toddler Simler, daha hızlı yürümeye ve dans edebilmeye başlarlar.

Hareket Becerisi 4. Seviye: Artık toddler Simler koşabilir ve bloklardan kuleler inşa etmeye başlayabilirler.

Hareket Becerisi 5.Seviye: Merdiven çıkarken çok daha başarılı olurlar.

İletişim Becerisi: Konuşmayı Öğrenmek

İletişim becerisiyle birlikte toddler Simler bebek konuşmalarını bir kenara atarak Simlish konuşmaya başlarlar. Bu beceri için ideal ruh hali “mutlu” ruh halidir. Aynı zamanda iletişim becerisini geliştirmek için “babble/agulama” seçeneği ile kendi kendilerine, diğer Simlerle ya da oyuncaklarla konuşabilir ve tabletten toddler videoları izleyebilirler.

İletişim Becerisi 1. Seviye: İlk seviyeyle toddler Simler daha sosyal olur ve yavaş yavaş konuşmaya başlayabilirler.

İletişim Becerisi 2. Seviye: Toddler Simler bu seviyede sarılmayı ve vurmayı benimseyip aynı zamanda yetişkin Simlerle “flash card”lar üzerinden hayvanları öğrenebilirler.

İletişim Becerisi 3. Seviye: Bu seviyeyle toddler Simler konuşabilir. Bu konuşmalar oyuncakları hakkında olabilir, anlamsız şeyler söyleyebilir, bağırabilir ya da tatlı yiyecekler isteyebilirler.

İletişim Becerisi 4. Seviye: Toddler Simler; partiler ve favori hayvanları hakkında konuşabilir ve “tak tak kim var orada” şakası yapabilirler! “Flash card”lar üzerinden de nesneleri öğrenmeye başlayabilirler.

İletişim Becerisi 5. Seviye: Bu seviyede sözlü becerileri tamamen gelişir. Hikaye anlatabilir, dinozorlar hakkında konuşabilirler.

Tuvalet Becerisi: Tuvalet Eğitimi

En anlaşılır beceri bu beceri diyebiliriz. Öncelikle toddler Simlere yardım edebilmesi için yetişkin bir Sim gerekecektir. İlk seviye kazanıldığında ise o andan sonrasını toddler Simler kendi kendilerine halledebilecekler. Bu beceri için ideal bir ruh hali olmasa da, doğru zamanı kollamanız gerekecek.

Tuvalet Becerisi 1. Seviye: Lazımlık kullanmayı öğrenen bir toddler’ın bebek bezi kullanması artık gerekmeyecektir. “Free Will” modu oyununuzda açıksa ve toddler Siminiz lazımlık kullanmayı henüz öğrenmediyse kendisi tuvalete gitmez. Ancak bu beceride seviye atladıkça toddler Siminiz için lazımlık kullanmak, bez kullanmaktan daha mantıklı gelecektir.

Tuvalet Becerisi 2. Seviye: Bu seviyede toddler Simler, yetişkin bir Sime ihtiyaç duymadan lazımlık kullanabilirler.

Tuvalet Becerisi 3. Seviye: Tuvalet eğitimini tamamladığınız bu seviyede, toddler Simler bezlerini doldurmak yerine otomatik olarak lazımlık kullanmayı seçeceklerdir.

Düşünme Becerisi

Bloklarla oynarken toddler Simler için iki beceri seçeneği bulunmakta; birincisi blokları dizerek hareket becerisini geliştirmek, ikincisi şekilleri öğrenerek düşünme becerisini geliştirmek. Aynı zamanda tabletten SimShape oyunu oynamak düşünme becerisine katkı sağlar. İdeal ruh hali “mutlu” ruh hali olan bu beceri, daha akıllı toddler Simler yetiştirmek için oldukça önemlidir.

Düşünme Becerisi 1. Seviye: Bu beceri gelişirken toddler Simler küçük öfke nöbetleri geçirebilir ve ebeveynlerine bağlı kalmadan kendi kendileriyle ilgilenmek konusunda daha başarılı olabilirler. 

Düşünme Becerisi 2. Seviye: Bu seviyede ebeveynlerine daha az karşı gelmeye başlayıp bloklar üzerinden şekillere çalışabilirler.

Düşünme Becerisi 3. Seviye: Toddler Simler, yetişkin bir Simle birlikte “flash card”lar üzerinden sayıları öğrenebilir ve gece boyu daha iyi bir şekilde uyuyabilirler.

Düşünme Becerisi 4. Seviye: Diğer Simlere karşı “nedenini sor” seçeneğini kullanabilirler. Ayrıca tuvalette su sıçratma sorununu da çözmeye başlarlar.

Düşünme Becerisi 5. Seviye: Tamamen gelişen düşünme becerisi ile bu seviyede toddler Simler gece boyu uyuyabilir ve çocukça öfke nöbetleri geçirip ebeveynlerine karşı gelme sorununu çözerler. Ek olarak “flash card”lardan harfleri öğrenmeye başlayıp bloklarda heceleme alıştırması yapabilirler.

Hayal Gücü Becerisi

Toddler Simleri oyuncaklarıyla oynamak için özgür bırakmak kadar onlarla vakit geçirip kitap okumak da hayal güçlerini geliştirmeye yardımcı olur. Özellikle bu beceriyi geliştirmede oyuncak bebek evi harika bir seçenektir. Aynı zamanda tabletten “draw with llama/lamayla çiz” oynayan toddler Simler de becerilerini geliştirebilirler. Bu beceri yeni etkileşimler açmak için oldukça basit bir yoldur. İdeal ruh hali ise “playful/oyunbaz” ruh halidir.

Hayal Gücü Becerisi 1. Seviye: Hayal gücü becerisi toddler Simlere okumayı ve oyuncakları ile fantastik dünyalar yaratmayı öğretir.

Hayal Gücü Becerisi 2. Seviye: Bu seviyede toddler Simler, kitaplarda resimlere bakıp diğer Simlerle birlikte oyuncak bebek eviyle oynayabilirler.

Hayal Gücü Becerisi 3. Seviye: Bu seviye toddler Simlere oyuncaklarına isim verme imkanı sağlar.

Hayal Gücü Becerisi 4. Seviye: Toddler kitaplarını okuyabilirler.

Hayal Gücü Becerisi 5. Seviye: Tamamen gelişmiş bir hayal gücü becerisiyle toddler Simler sanatsal eşyalara bakabilirler.

Tüm bu maddeler ve becerilere bakarak The Sims 4’ün en güzel yanlarından birinin toddler Simlerle detaylı bir şekilde etkileşime geçme şansını bize vermiş olması olduğunu söyleyebilirim. The Sims 3 ve The Sims 4 karşılaştırıldığında, toddler yaş evresinin The Sims 4’te daha güzel bir şekilde ele alındığını düşünüyorum. Peki, siz karşılaştıracak olsanız TS3 toddler yaş evresini mi, TS4 toddler yaş evresini mi seçerdiniz?

Haber boyunca gördüğünüz görüntüler benim The Sims ailemdendi, siz de The Sims ailenizi bizimle paylaşmak isterseniz buradan Facebook grubumuza katılabilirsiniz. Umarım bu rehber sizin için faydalı olmuştur, iyi oyunlar!

 

22 Yorum

 1. Çok ayrıntılı olmuş elinize sağlık (İki gün önce toodler’cığım child oldu ama olsun) :D

 2. Parenthood icinde bir rehber istiyoruz,şahsen çözemediğim şeyler var mesela ceza vermek ceza seçmek vs gibi :(

 3. The Sims 4’e TODDLERS / Ufaklıklar geç geldi ama muhteşem geldi. Herkes, bu evrenin değerini anladı bence. Kesinlikle en güzel ufaklıklar sistemi, The Sims 4’teki ufaklıklar. İnanılmazlar… Masumiyetleri ve şirinlikleriyle insanı çıldırtacak kadar inanılmazlar! Bir yaşam simülasyonu olan The Sims’in en muhteşem şeylerinden biri onlar, ilk sıradalar… ?

  ❤️ Ellerine sağlık Büşra’cığım, yeni başlayacaklar için çok iyi bir rehber olacaktır. ?

     1. yok siz okadar başarılı bir sayfa yaptınızki burda görmediğimiz hiçbirşey yokmuş gibi geliyor bize

 4. merhabalar,
  ben toddlerımı normal büyük simlerin yattığı yatakta yatırmak istiyorum ( mesela annesiyle beraber.).
  bunun için bir hile veya mod varmı, bilginize . cevap yazarsanız çok mutlu olurum……

 5. ‘Toddler’ bir güncellememi yoksa ek paket mi?
  Ayrıca vampires ve bowling stuff ile beraber mi?

  Rehber için teşekkürler:)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir