The Sims 4: En İyi ve En Kötü Oyun Paketi

Yeniden merhaba. En sevdiğim ve en sevmediğim eşya paketlerinin daha kırkı çıkmamışken sıra geldi oyun paketlerine. Bu yazı geneli itibariyle olumlu bir yazı olacak. Çünkü oyun paketlerinin oyuna getirdiği yenilikleri seviyorum. En azından The Sims 4’ü daha fazla oynanabilir kılıyorlar. Hazırsak başlayalım.

İlk oyun paketi bilindiği üzere Outdoor Retreat. Bu paket daha çok doğaya odaklanmış durumda. Paketle birlikte gelen, tatil yaparken aynı zamanda keşfetmemiz için bize sunulan güzel bir harita mevcut. Bütçemize göre gidebileceğimiz evler, gerçekten de hakkını veriyorlar. Az paraya gidilen bir ev ile daha tuzlu bir ev arasında açık ara çok büyük bir fark var. Gerek ortam, gerek kalite, gerek bize sundukları derken az daha para biriktirip iyi bir yere gitmenizde fayda var. Tatilin yanında dediğim gibi keşfetmeniz için güzel yerler mevcut.

Tabiiki keşfettiğiniz zaman sizi tatmin edecek bir takım olaylarda olmalı. Mesela yeni yerlere gittiğiniz zaman nadir bulunan bitkileri bulabiliyorsunuz. Bu bitkilerle de bitki tedavisi uygulayabiliyorsunuz. Sitemizde Herbalism (Bitki Tedavisi) rehberi mevcut. Bitkilerin dışında oyuna oldukça güzel kıyafetler eklenmiş. Bu kıyafetlerin en güzel özelliği ise gerçekten bu paketi yansıtmaları. Kamp yapan kişilerin giyebileceği tarzda kıyafetler. Kamp demişken, kamp için araç gereçleri unutmamak lazım. Bu paket ile birlikte çadırlar, soğutucular ve kamp ateşi de geliyordu. Bu paketi özetlersek, bir sim gününde bu paketin getirdiği yenilikleri çok kullanmasakta, kafa tatili yapmak isteyen simler için oldukça güzel bir paket diyebiliriz.

Oyunda en sevdiğim paketlerden biri Spa Day. Belki bize Granite Falls gibi bir harita sunmuyor ancak simlerimi rahatlatmak istediğimde gönderebileceğim güzel mekanlar sunuyor. Spa Day’imi yedirtmem! Ha çok gerekli bir paket mi, orası tartışılır. Ancak tatile gitmek yerine, daha az masrafla küçük çaplı bir rahatlama isteyenler için oldukça kullanışlı bir paket. Bu paketten bahsedince gerçekten insan rahatlıyor. Çünkü bu paket genel olarak masaj, sauna, yoga ve egzersizlerden ibaret. Yazacaklarımı kafamda kurarken bunları düşününce ister istemez koltuğumda 2.80 uzandım. Kendimizi toparlayıp yazımıza devam edersek, oyun paketine göre getirdikleri gayet hoş. Masaj ve yoga gibi iki adet yeni beceri oyuna getiriyor. Masaj yeteneğini hiç öğrenmedim yalan söylemeyeyim. Genelde bastım parayı yaptırdım masajı ayağıma, elime, vücuduma. Burdan masörlere saygılar.

Tabii yoga yeteneğini de var ama üstünde konuşulacak kadar büyük bir şey değil. Asıl konuşulacak olan şey spa merkezleri! Spa merkezleri üstünde gerçekten durulmuş. Ben oralara gittikten sonra o atmosferi sonuna kadar hissedebiliyorum. Yoga salonları olsun, eğitmenler olsun, gerek saunada çok kaldığımızda simin sıcaktan bunalması olsun güzel ayrıntılara yer verilmiş. Oyunlarda verilen bu ufak ayrıntılar, oyunu daha bir gerçekçi yapıyor ve oynanabilirliği arttırıyor diye düşünüyorum. Siminize masaj yapıldığı zaman çıkardığı o rahatlama sesleri derken bu gibi ayrıntılara da önem vermişler.

Bir diğer oyun paketi olan Dine Out, oyundaki belki de en gerekli paketlerden biriydi. Tabii böyle bir içeriğin illa ki oyun paketiyle gelmesi şart mıydı tartışılır. Yinede paketin içeriğine bakacak olursak oyuncuları tatmin eden bir paket olduğu söylenebilir. Gittiğiniz mekanın şıklığına göre resmi mi yoksa günlük mü kıyafet giyileceği güzel bir detay olmuş. Çoluk çocuğunuzu alıp aile restoranında güzel bir yemek yiyebilir, karnınız aç, paranız az ve çok fazla vaktiniz yoksa bir hamburgercide durup hamburger kola yiyebilir yada değer verdiğiniz bir simle şık bir restoranda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Gittiğiniz yerlerde şefin tavsiyesi olayı güzel. Ben yemeklerimi genelde parasına göre seçiyorum. Ne kadar pahalıysa o kadar iyi diye düşünüyorum. Ve tabii birde evde yapamadığım bir yemeği tercih ediyorum. Evde sekiz kişiyi doyurabilecek koca bir tencere yemeğe $12 verebilirken, restoranda ufacık bir tabağa $30 vermekte neymiş? Ev geçindiriyoruz biz. Para kolay kazanılmıyor. En azından gittiğim zaman ahtapot salatasına $30 vereyim ki evde yapamıyorum diyebileyim yani. Çok mu şey istiyorum?

The Sims 3 Late Night ile gelen vampir, gece kulübü ve restaurant olayı The Sims 4’te üç farklı oyun paketi halinde sunulmuş. Vampires… The Sims 4’ün oyun paketi olarak tek fantastik yaratıklar içeren oyunu diyebiliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse vampirleri biraz daha ayrıntılı yapmalarını beklerdim. Şöyle ki, dişlerini seçebilme, iyi ve kötü vampir yapabilme ve hayat gayelerini bu yönde belirlemeleri çok güzel. Ancak iş CAS olayına gelince vampirler sanki tek tip oluyor gibi. Yani vampir yapacaksak neden vampirlerimizin görüntüsü 1900’lerin modası olan kıyafet ve saçlara göre olmak zorunda olsun ki? Kıyafetler ve saçlar çok abartı. Emo bir vampir yada eski çağlardan gelen bir vampir imajı veriyor. Düşününce bu kötü bir olay değil. Sonuçta vampirler uzun yıllar boyunca yaşıyorlar ve bir vampirin değil 1900, 1500’lü yıllardan bile gelmesinin imkanı var. Ancak klasik vampir havasının yanında modern kıyafetlerin ve saçlarında olduğu şeyler getirselerdi çok daha güzel ve tatminkar bir paket olabilirdi.

The Sims 4’ün son oyun paketi Parenthood, bir eklenti paketi havası vermiyor mu sizce de? Böyle bir oyun paketinin, eklenti paketiyle gelmediğine gerçekten şaşırdım. The Sims 3’te Generations, The Sims 4’te Parenthood olmuş. Her ne kadar Generations’ta daha çok çeşit olsada, Parenthood’da ayrıntılara yer verilmiş. Şöyle ki, çocuklarımızı küçüklükten beri terbiye etmek bence çok güzel. Sofra kurmamızda yardım etmeleri, görgü kurallarına uymaları, insanlara karşı kibar olmaları derken gerçekten bir çocuk yetiştiriyormuş havasına girebiliyoruz. Üstelik sadece iyi yönden değil, kötü davranışlar da sergileyebiliyorlar. Ayrıca pakette ki en güzel olaylardan biride çocuklarımızı ödüllendirirken aynı zamanda da ceza verebiliyoruz. Generations’da yanlış hatırlamıyorsam yalnızca ceza verme olayı vardı. Oda okulu kırdığı zamanlar yada komşularını rahatsız ettiği zamanlarda evden çıkmama cezası verebiliyorduk. İyi davranışlarını övme gibi bir seçeneğimiz yoktu. Ancak Parenthood ile yalnızca kötü davranış odaklı değilde, doğru şeyleri yaptıkları zaman onları övmemiz çok güzel.

Diğer yazıdan farklı olarak önce en sevmediğim paketi söylemek istiyorum. En sevmediğim paket, yazıdan da tahmin ettiğiniz üzere Vampires oyun paketi. Çünkü tek başına geldiği için gerçekten yetersiz bir paket olmuş. Hani sadece vampirlerin değilde diğer fantastik yaratıkların da olduğu bir eklenti paketi çıkarıp vampirlere yalnızca bu kadar ayrıntı verseler tamam deyip geçebilirdik. Ancak teması yalnızca vampir olan bir pakette, vampirler için bu kadar az detay olması sizce de kötü değil mi? Bugüne kadar yapılmış olan filmlere bakılarak sanki şöyle denmiş; iyi vampir ve kötü vampir yapalım. Onların yaşadığı, ortamın karanlık olduğu bir kasaba yapalım, kıyafetleri de… Aman bir kaç tane kıyafet koyuverin işte der gibi. Vampirlere ait kasabaya baktığımızda bile ne kadar az sim yaşadığını görebiliyoruz. Üstelik sanki hepsi uzun yıllar önce gelmiş gibi. Kötü tarafı seçen vampirlerin yaşaması için o harita yeterliyken, neden normal hayatı tercih eden iyi vampirlerin yaşadığı bir yer olmasın? Yıl olmuş 2017, hala tabutta yatıyorlar. Yalnızca klasik. Modernizme ait en ufak bir iz bile olmayan bir paketi sevmem beklenemezdi zaten. Sevenlere selam olsun.

Gelelim en sevdiğim pakete. Aslında Vampires paketi hariç hepsinin sevdiğim yanları var. Çünkü hepsi oyuna biraz daha gerçekçilik katıyor ve olması gereken şeyleri yansıtıyor. Yinede açık ara farkla en sevdiğim paket Parenthood oldu. Oyunu gerçekçi kılmak benim için çok önemli. O nedenle Pets ve Seasons paketleri çıkmadan The Sims 4’ü saatlerce oynayacağımı pek sanmıyorum. Yinede oynadığım zamanlarda bana en çok zevk veren oyun paketi Parenthood oldu. Ebeveyn simlerimi çocuk yetiştirirken onları bebeklikten ergenliğin sonuna kadar yanında olup, ödüllendirip cezalandırmak çok güzel. Bu paket olmadığı zamanlarda da çocuk simlerim yemeğini yedikten sonra bulaşıkları yine çocuklara yıkatsamda, bu paket sayesinde yaptıklarının iyi bir şey olduğunu ve bu davranışı ödüllendirilmesini çok sevdim.

 

16 Yorum

    1. Aynen he. Hepsinde güzel eşyalar geliyor ama neden bunu kabul etmiyorsunuz sims 4 artık çok tek düze bir oyun çıkan eklenti paketleri yılda 1 çıkıyor ve gelen paketler de gereksiz oluyor.Haliyle seri yapmakta bence bir parenthoodla olmaz gibime geliyor ve o da çok tekdüze oluyor insan bare ranzalı yatak getirir ya da ağaç ev falan toddler kıyafetlerinin bahsini bile açmıyacağım her neyse haliyle oyun belli bir süre sonra sıkıcılaşıyo ve ss 3 teki gibi yakın yakına ek paket tarihi de olmadığı için insan bi süre sonra kendini boşlukta hissediyor.

  1. kesinlikle parendhood ve dine out. ikisini de severek oynuyorum. öneririm.

  2. Keşke okul ile de ilgili bir paket olsaydı. Lise ve üniversite süper olurdu.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir