The Sims 4 || Başımıza Gelenler 2

Merhabalar herkese! Hatırlarsanız bundan yıllar yıllaaar önce bir etiket başlatmıştım, #başımızagelenler diye. Şimdi de o etiketi devam ettirme kararı aldım. Başına çok acayip bir şey gelip de bana ulaşan olmadı ama karantina sürecindeyken benim oyunumda bazı aksilikler oldu açıkçası. Ben de dedim ki, neden düzenimi bozan bu aksilikleri takipçilerimizle paylaşmıyorum?

#başımızagelenler’in ilk başlığı için tıklayın!

Şöyle bir ön bilgi vermek istiyorum. Ben, The Sims 4 oynarken sıfır hileyle oyunun ne kadar keyfini çıkarabilirim diye bakıyorum. Hatta Simler acıkınca yemek yedirmek yerine, masa hazırlayıp masaya içkisini ve yemeğini ekleyen ve aynı anda yiyip içmesini sağlayan keyifçilerdenim. Hâl böyle olunca benim gibi bir Simmer, soy ağacı üzerinden düzenli aileler kurarak ilerliyor. Yaşlanan Simlerimden sıkıldaysam büyüttüğü çocuklarından biriyle oynamaya başlıyorum kısaca. Ya da kasabada ilgimi çeken bir Sim yoksa, kendim bir Sim oluşturup evlilikle bu soyağacına ekliyorum.

Oyuna yukarıda gördüğünüz Sim’le başladım. Strangerville’de karavanvari bir evde yaşıyordu Sim, yanlışım olmasın sanırım “business” alanında çalışıyordu. Çok da tatlı bir köpek sahiplenmiştim, çünkü bilirsiniz yalnız yaşayan Simlerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak zor olabiliyor. Kasabadan arkadaşlar edinerek, para kazanıp kariyerde yükselerek vakit geçirirken diğer yandan Strangerville gizemini çözmeye çalıştım. Ciddi ciddi çaba sarf edince de çözdük gizemi, ana bitkiyi devre dışı bıraktık. (Prensesler gibi uyuyor hâlâ.) Neyse efenim, sonra kasabadan yakışıklı bir beyefendiyle benim Sim’im görüşmeye başladı.

O sırada kasabanın en zenginlerinden birisiyle de çok yakın arkadaş olmuştuk ve Strangerville’i birlikte kurtardığımız için Sim’ime müteşekkirdi. Baya da yaşlandıkları için onların kocaman evine taşındım. Tabi ki evi dolduracak param yoktu. Bu yüzden onlar ölene kadar bekleyip, onlar öldükten sonra evdeki gereksiz eşyaları sattım ve para kazanmaya devam ettikçe evi dekore ettim.

Bir yandan Sim’im keyfine ve işine devam ederken ikiz bebekleri oldu. Yaşlanan köpekleri o sırada ölürken çocuklar da büyüdü ve güzeeel bir şekilde yeteneklerini geliştirmeye başladılar.

Kızlardan ilk doğanla neslimi devam ettirmeye karar verdim ve biriken parayla yeni bir eve taşındım, tatlış iki köpek sahiplendim. Bu arada yeni Sim’im mutfak kariyerine girmişti. Brindleton Körfezi’nde çok da güzel bir evi vardı. Sonrasında bu Sim, bir beyefendiyle tanıştı ve ani bir kararla evlendiler. 

Tatlı mı tatlı iki oğulları oldu ve ben ikinci doğan çocukları büyüyünce onunla yeni bir eve taşındım. Güzel bir kedi sahiplendim ve üniversiteye yazdırdım. Ancak çok da başarılı bir öğrenci değildi ve okulu çok erken bıraktı. Kasabadaki en çapkın Sim olduğu için de sürekli yeni sevgililer yapıyor ve bir noktada soy ağacının genişlemesine sebep oluyordu. Baktım böyle olacak gibi değil, CAS ekranına döndüm ve teen bir Sim yaparak bu adamın yanına taşınmasını sağladım.

Bu arada oynadığım Sim oyunculuğa başlayıp ödül almıştı, işinde başarılıydı yani. Neyse sonradan eklediğim bu hanımefendi büyüyene kadar harika bir gençlik yaşadı. Okulun en başarılısı olduğu için ödüller aldı ve büyüyüp üniversiteye yazıldı. Üniversiteye gittiği sırada ise aileye yeni bir Sim katılacağını öğrendiler. Bu sırada yeni Sim’im hem okula gidiyor hem de ününü arttırmak için vloggerlık yapıyordu.

Güzel bir kızları oldu ama ne yazık ki bu küçük hanım büyürken babası yaşlandığı için öldü ve aileden ayrıldı. Aradan zaman geçerken bu minik toddler büyüdü başarılı çocuk oldu ve teen olduğu vakit annesi okulunu bitirdiği için yanından ayrılmaya karar verdi. Güzel bir miktarda para bırakarak Oasis Springs’e taşındı. Küçük kızla oynamaya devam ettiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü anne Sim’le oyuna devam ettim. Okulu başarıyla bitirmişti ve oyunculuk kariyeri için ümit vaat ediyordu.

Bu güzel hanımefendi hâlâ içinde yaşadığım harika bir evde yaşıyor bu arada… Hem oyunculuk kariyerine devam ederken hem de setteki yapımcıyla buluşmaya başladığında ben de bu yapımcı beyefendiden oda arkadaşı olmasını istedim. O da kabul etti. “Fazla Sim fazla sorumluluk” mantığındayım. Bu yüzden bir evde ne kadar az Sim’i kontrol ediyorsam o kadar iyi.

Biz bu beyefendiyle evlendik tabi. Ama aynı eve taşınmalarını istemedim çünkü adamı kontrol etmek istemiyordum. Evde, hem eş hem de oda arkadaşı olarak kalmaya başladı. Ara sıra etrafa rahatsız edici notlar bıraksa da araları gayet iyiydi. Bu sırada evimizde bir köpek bir de kedimiz vardı.  Herkes mutlu mesut yaşıyordu derken, kadının işinde yükseldiği o dönem geldi ve dedim ki neden bir çocukları olmasın? Onunla güzel bir şekilde ilgilenirler ve sorumluluk sahibi bir Sim yetiştirirler.

Ve o büyülü an geldi. Ancak beklediğimiz gibi değildi… Biz bir tane bebek beklerken üç tane kızları oldu. Bunun neresi garip diyebilirsiniz haklısınız ama daha dün moralimi bozan bu olayı sizinle paylaşmak istedim, çünkü bütün keyfimi kaçırdı. Evimde her şey tek bir çocuğa göre ayarlanmıştı. Odayı tekrardan düzenledim… Sim’in işlerini iptal ettim, çünkü yetişemiyordu. Bebeklerin üçü de aynı anda ağlayıp bir şeyler istiyordu ve Sim’im 3 gün boyunca yalnızca şekerleme yaparak uykunun tadını alabiliyordu. Dadı tutmak zorunda kaldık tabi… Bebekler büyüyene kadar ara sıra gelip bize yardımcı oldu. Bu sırada doğumdan sonra Sim’im uzaylılar tarafından kaçırıldı. Şimdiye kadar hamilelik belirtisi yok ama bu üçüzlerin ardından bir bebeği daha kaldıramam…

Sonuç olarak bu afacanlar büyüdüler ve toddler olduklarında işler biraz daha zorlaştı. Hepsine yetişmek imkânsız bir hâle geldi ve artık dayanamayıp oyunu kaydettim ve çıktım. Şu an evde kariyerini yükseltmek isteyen oyuncu bir Sim, çiftleşmek için deliren ve sürekli miyavlayan bir kedi, yaşlanan ve sincaplara saldırmaktan kendini alamayan bir köpek, çocukları yıkamak istemeyen bir baba ve üç zıpır toddler Sim beni bekliyor.

Ve dürüst olmak gerekirse oyuna girmeye biraz korkuyorum çünkü işler gittikçe zorlaşıyor. Çocukların hiçbiri sosyal servis tarafından alınmadan büyüsün istiyorum. Hileli pastalarla hiçbir Sim’i büyütmediğim için de beklemek zorundayım. Bu arada, anne Sim neden hep genç yetişkin diye sorarsanız, oyunun nimetlerinden faydalanıp mutluluk puanıyla genç kalma iksiri içiriyorum. Elimden bir tek bu geliyor…

Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim. Sizin de başınıza gelen olayları çok merak ediyorum, lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın!

Görüşürüz! ❤

6 Yorum

 1. Merhaba bende sizin gibi oynamayı seviyorum sims 2 3 4.. Şimsi Sims4 te ailem var yaklaşık 2 yıldır oynuyorum bu aileyi ama büyüdük artık iş güçten bunaldığımda ara ara yani. Şimdi söyle bir sıkıntım oldu. Ana karekterin torunun torunun torunun çocuğunu oynuyorum. Otonomi açık olmasına rağmen mahallelerde insan kalmadı (tüm paketler var) boş evler dolmuyor. her yerde benim sülalemin insanları artık nesil ilerledğiğ için akrabaları akrabadan saymayıp romantik ilişki oluyor. Fakat sülalenin farklı kollarındaki insanlarda birilerinle evlenmiyor cocuk yapmıyor herhangi bir kariyere girmiyor. Kısacası oynamadığım aile dışında herkes zamanla ölüyor nesli devam eden yok. Sağ üstten “falancanın ruhu kayboluyor” bildirimi gelmesinden bıktım.

  Yok mu şu otonamiyi fulleyen bir mod? ben müdahele etmeden evler dolsun insanlar evlensin çocuk yapsın. sims 2de bile bu otonomi daha iyiydi?

  1. 2 yıl mı O-O! Şaşkınım, ailenin soy ağacını görmeyi her şeyden çok istiyorum şu an 🤣 Benim de autonomy açık ama sanırım evlere insan yerleştirmek yerine sokaktaki kalabalığı etkiliyor. Hiç bu açıdan da bakmamıştım aslında… Senin kadar uzun oynayamadım hiç ama bununla ilgili bir şey bulursam mutlaka haberini yaparım. Olur da hikayelerini anlatmak istersen kapımız her zaman açık! ❤

  2. Aynı sorun benim de başıma geldi, her yer boş ev dolu.. İnternette araştırdım ama kaydadeğer birşey bulamadım, umarım sim dünyası ekibi bulur.
   Ben yazdan beri bir aile ile oynuyorum, herkes akraba :/

   1. Ya çok güzel… Benim gibi deliler olması hoşuma gitti 🤣 Gerçek aileymiş gibi devam ediyoruz! Hikayelerinizi anlatmak isterseniz bekliyorum bakın… 👀

 2. MC Command Center ile dünyaya yeni simler eklenebiliyor kütüphanenizden. Ancak bir sürü siminizin olduğundan emin olun yoksa hepsi aynı olur.

  1. Benim de gözüme çarptı ama çok sağlıklı bir kararmış gibi gelmedi… Sen kullanıyor musun MC Command Center, memnun musun?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir