The Sims 3’ten Özlediklerimiz

Merhabalar! Siz de benim gibi uzun zamandır The Sims 4 oynuyorsunuz ama bir yandan The Sims 3’ü özlediğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman gelin bu yazımda The Sims 3’e bir dönüş yapalım ve neleri özlemiş olabileceğimizi konuşalım!

Bu yazımda çok fazla görsel kullanmazsam bana kızmazsınız değil mi? The Sims 4’le ilgili haberlerde kendi oyunumdan ekran görüntüsü alıp sizinle paylaşıyordum ama bilgisayarımda The Sims 3 yüklü olmadığı için başkasına ait görselleri kullanmak istemedim…

Hazırsanız gelin bakalım ben neleri özlüyorum…

 • Evcil hayvanları kontrol etmeyi siz de özlediniz mi?
 • Atlar, unicornlar ve sahiplenebildiğimiz diğer bütün evcil hayvanlar…
 • Çamaşır makinesinde kaç dakika kaldığını görmek, bunu sanırım yalnızca ben özledim.
 • Champ Les Sims’te şarap yapmayı öğrenmek!
 • Al Simhara’daki piramitleri keşfetmek!
 • Çocukları yatılı okula göndermeyi de özledim. Bazen çok sinir bozucu olmuyorlar mı?
 • Yine çocuklarla ilgili bir konu: Hayali arkadaş. Ne güzel çocukken hayali arkadaşı olan Simler büyüyence onları insana dönüştürebiliyorduk. Eski günler…
 • AÇIK DÜNYA!
 • Sunset Valley…  O güzel introsu, Alto ailesi, garip şekilde dizilen o taşlar, deniz kenarındaki o güzel evler…
 • Komik gelecek biliyorum ama Alto ve Landgraab’lara komşu olan 64X64 araziyi bile özledim.
 • Tiyatroda ya da sinemadayken özel etkileşimlerde bulunmak. Ya tamam tuhaf geliyor size ama bu detaylar özlenmeyecek de ne özlenecek ki?
 • Limuzinler ve araba satın almak.
 • Hatta genç Simlere araba kullanmayı öğretmek!
 • Mezarlığı ziyaret etmek ve bütün ölülerin mezarlarının tek bir yerde toplanması!
 • Genç Simlerin evde parti verebilmeleri için ailelerinin tatile yollanmasını da özledim…
 • Postacıları ve özellikle gazeteleri özledim. Sizce de yeni doğan çocukları, ölen kişiler gazeteden okumak çok havalı değil miydi?

Benim aklıma gelen ve aklıma geldikçe The Sims 3’ü özlememe sebep olan detaylar bunlardı. Siz de lütfen yorumlarda bana destek çıkmayı unutmayın, efenim… Kendinize güzel bakın!

 

9 Yorum

 1. Bunlara ek olarak APARTMANLAR! City Living var evet ama Late Night kadar iyi değil ve sadece tek bir asansör kullanmaya izin var. Ben asansöre sıkışmayı hatta ölmeyi özledim 😂 ayrıca bebek arabaları, sahiller, daha geniş aile bağları, ikinci bir ev satın alabilmek, üniversiteye gidince ne ailen ne de başkasının seni rahatsız edememe özelliği….

  1. Yaaa evet! Late Night canımızdır ❤ Sadece Sunset Valley’den başka bir kasabaya taşınırken Simlerin bütün bağlarının kopması olayı canımı sıkıyordu… Peki, bebek arabaları nasıl aklıma gelmez?! Denizde bile Simlerin sürmesi hatta, o bile özlendi 😂

 2. *Her ek paketle çeşitlenen cüceleri özledim. (Evil gnome ve Magic gnome <3 )
  *Çocuklar okul gezilerine gittiğinde gelen komik bildirimleri özledim.
  *generations ek paketi ile gelen her şeyi özledim sanırım.
  *trait çeşitliliğini özledim.

 3. Eski The Sims oyuncularından biri olarak söylüyorum ki bu oyun tam anlamıyla serinin en iyisi. Sonrasında çıkan Sims 4’ün tok grafikleri, daha gerçekçi animasyonları, daha ayrıntılı karakter yaratma ekranı (cas), multi tasking olayı gerçekten güzel olsa da benim gözümde bir Sims 3’ü geçemedi. Sims 3’teki açık dünya olayı bizi içine o kadar çok çekiyordu ki hayatın sadece evlerin içinde olmadığını öğrendik. Bir yerden bir yere giderken herhangi bir yükleme ekranına takılmadan simimizin arabayla, bisikletle ya da yürüyerek izlemesini izlemek aslında bir özgürlüktü. Ben bu özgürlüğü diğer Sims oyunlarında göremedim.

  Ek paketlerle gelen özelliklerle başka ülkeleri ziyaret etmeyi, zaman yolculuğu yapmayı başka hangi oyunda görebilirdik ki? Tasarımlar bile çok ayrıntılıydı. Kıyafetlerin, eşyaların, duvarların, evcil hayvanların hemen hemen her şeyin tasarımını oyuncuya bırakıyordu. Desen ayarlayamasak bile simlerin ten renklerini de özgürce değiştirebiliyorduk. Ben renk kodlarını kullanmayı ilk bu oyunda öğrendim hatta magenta, cyan gibi renkleri de bu oyun sayesinde öğrendim. Oyuncunun hem özgürce oynayabileceği hem de birçok şeyi öğrenebileceği bir oyundu Sims 3.

  Sims genel anlamıyla rakip tanımaz, güzel bir oyundur. Bu saydıklarımı serinin diğer oyunlarında da görenler vardır; Ancak, ben bunları Sims 3’ten başka bir oyunda göremedim. Benim Sims oynayışım biraz farklıdır: Geniş bir kasaba yaratıp her eve farklı özellikli bir Sim ailesi yerleştiririm. Hepsinin ayrı hikayesi olur. Kasabada tip tip simler olur. Canım sıkıldıkça başka eve geçip o simin hikayesinden devam ederim, zaman zaman bu simlerin hikayesi kesişir. Bu tür oynayışı ancak Sims 3’te yapabildim. Sims 4’te denesem de Sims 3’te yaptığım kadar özgürce yapamadım.

  Kısaca benim gözümde Sims 4, Sims 3’ün yerini geçemedi. Sims 1, ilk oynadığım ve Sims sevdiğim oyundur. Sims 2’de Sims dünyasını 3B evrenine taşıyan ilk oyundur. Bu yüzden bu iki oyunu eleştirimin dışında tutuyorum. Sims 4 de Sims 3’ten sonra çıkıp onun yerine geçmediği için biraz geride kalıyor. O yüzden kendimce Sims 4’ü eleştiriyorum. Umarım Sims 5 çıktığında hepimizi kucaklar ve açık dünyaya geri döneriz.

  1. Ya ne kadar güzel bir yorum 😭 O kadar katılıyorum ki söylediklerine… Bilgisayarım TS4 kaldırıp TS3 kaldırmadığı için oynayamıyorum ama özlemim büyük. ❤

 4. Tamam düzelmiş. Ben de yazdığım yorumu görmeyince sunucudan kaynaklı olarak uzun yorumları kabul etmiyor diye düşündüm. Şimdi yazdığımı gördüm. Fırsat buldukça burada uzun eleştirilerimi cevaplarda yazabilirim.

  1. Yorumlarda sorun yaşamıyoruz genelde 👀 yorumun için teşekkürler bu arada, her zaman bekleriz! ❤

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir