The Sims, 19 Yaşına Girdi!

Her şeyin bir orman yangını ile başladığını biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız: bir orman yangını. 1991 yılında ormandan sıçrayan alevler Will Wright’ınki de dahil olmak üzere yüzlerce insanın evini yaşanmaz hale getirdi.  The Sims de bu yangının küllerinden doğdu. Will Wright, yeni evinin dizayn sürecinde bir mimari simülasyonunun gerçek hayatı ne kadar kolaylaştırabileceğini fark etti. Wright’ın düşüncüleri de o zamanki ünlü şehir planlamacıları tarafından paylaşılıyordu: olası bir simülasyon insanların harika evler, caddeler ve şehirler yaratmasını sağlayabilirdi.

Böylece 1991 yılında temelleri atılan simülasyon düşüncesi ilk kez 1993 yılında deneyimlenebilir bir proje haline gelmişti. Projenin o anki hali yalnızca ev yaratmak üzerine odaklanıyordu. Yani, bir nevi “mimari simülasyon” idi. Hatta simülasyonun adı da “Doll House”(Oyuncak Ev) olacaktı ancak bir süre sonra bu adcinsiyet tartışmalarını beraberinde getirdiği için “The Sims” olarak değiştirilecekti. 1993’ten sonraki 4 yıllık süre içerisinde Wright oyuna gerçekten yaşayan karakterler ekleyerek 1997’de “The Sims”i şu anda bildiğimiz “The Sims” haline getiren bir demo yayımladı. Birçoğumuzun bildiği gibi de demoda etkileşime geçebileceğimiz tek obje bir klozetti. Bu yüzden birçok insan The Sims’in dünyaya bir klozet ile geldiğini düşünmekte :)

3 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından, nihayet, The Sims, 2000 yılında piyasaya çıkmıştı. Aslında piyasaya çıktı demek biraz yanlış olur çünkü The Sims resmen oyun piyasalarını altüst etmiş ve oyuncular oyunu açtıkları ilk andan itibaren oyun tarihini kökünden değiştirecek bir oyunla karşı karşıya olduklarını anlamıştı. Oyunun dağıtımı da EA tarafından yapıldığı için böyle başarılı bir oyunun peşi hemen bırakılmayacaktı. Yıllar içinde satışa sunulan irili ufaklı genişleme paketlerini ve güncellemeleri saymazsak serinin ikinci oyunu 2004’te üçüncü oyunu ise 2009’da satışa çıktı. Serinin bu diğer iki oyunu da kendine has özellikleri sayesinde oldukça başarılı oldu ve oyun dünyasında kendilerine sağlam yer edindi. 2014 yılında ise şu anda hala geliştirilmesi devam eden The Sims 4 satışa çıktı ve yine milyonlarca insanın uykusuz geceler yaşamasına sebep oldu. The Sims’in geleceği hakkında henüz resmi bir açıklama olmasa bile The Sims 5’in ufak bir ekip tarafından geliştirilmeye başlandığını biliyoruz. Yani The Sims’in çehresini değiştirdiği oyun dünyasından kolay kolay emekli olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Benim dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta ise  The Sims’in 19 senedir ne kadar bütünleştirici olduğu. The Sims artık başlı başına bir kültür haline geldi ve oyunu oynayan ve takip eden milyonlarca insan ortak bir paydada buluşarak kocaman bir topluluk oluşturdu. Hem de her ülkeden, her milletten, her yaştan, her inanıştan ve her cinsel yönelimden insanları kucaklayan bir topluluk. Daha da önemlisi bu toplulukta yalnızca oyunla ilgili şeyler değil hayata dair her şey paylaşılıyor: insanlar yeni arkadaşlar ediniyor, dertlerini anlatıyor ve birbirlerinin sevinçlerine ortak oluyor. İşte, The Sims’i de belki oyun dünyasında eşsiz yapan nokta da tam olarak bu.

Nice The Sims’li yıllara.

 

 

3 Yorum

  1. İlk oyunu alıp, yükleyip denediğim günü dün gibi hatırlıyorum. Klapaucius’un ne olduğunu öğrenip yaptığımda ise o koccca malikaneyi almak ilk işim olmuştu ve lotodan gerçekte para çıksa ancak bu kadar sevinirdim herhalde :D

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir