The SiMaker Uygulaması Nedir?

Herkese merhabalar! Sim Dünyası Facebook grubumuzda bugün, “The SiMaker” isimli bir uygulama paylaşıldı. Uygulamayı üstünkörü bir şekilde inceledim ve gruptan Oğulcan’ın da isteğiyle neden küçük bir rehber hazırlamayayım dedim. Genel olarak baktığımızda The SiMaker, “Mod The Sims” sitesi üzerinden indirip bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir uygulama. Bu uygulama sayesinde oyun dosyalarınızı ve modlarınızı düzenli olarak kayıt altına alabilir ve oyununuzda çıkabilecek herhangi bir sorunda kayıtlı dosyalarınızı tekrar geri yükleyebilirsiniz. Tabi, bu söylediklerimi herhangi bir uygulama kullanmadan da yapmak mümkün. Ancak dosya kopyalamakla uğraşmak istemiyorsanız bu uygulama işinizi görebilir.

Uygulama sayfasını açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Uygulamanın iki dosyası var. Ben görüntüde işaretlediğim dosyanın İngilizce ineceğine güvenerek tıkladım. Portekizce olarak yüklendi ama sonradan dil üzerinde değişiklik yapabildiğimiz için hangisini seçtiğimiz muhtemelen önemli olmayacaktır.

Bir numaralı dosyayı ister açarak, ister başka bir konuma çıkararak iki numaralı kurulum dosyasını çalıştırmanız gerekiyor.

Açılan pencereleri onaylayarak kurulumu tamamlayın.

Ayrıca bu programın henüz tamamlanmadığını belirtmekte fayda var. Hâlâ BETA sürümünde olan bir program ve geliştirilmeye devam ediyor. Bu yüzden küçük bug’larla/hatalarla karşılaşmanız mümkün.

Açılan pencereleri onaylayarak ilerlediğinizde programı başarılı bir şekilde kurmuş olacaksınız. Otomatik oluşan program simgesini masaüstünüzde görebilirsiniz.

Programı açtığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. “Bu hangi dil, ne oluyoruz” moduna girmeden önce okla gösterdiğim ayarlar düğmesine tıklayın.

Açılan pencerede üstte gösterdiğim kısımdan İngilizce dil seçeneğini seçmeniz ve ardından aşağıdaki kısımdan değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor. İlk denemenizde program hata verirse sakince The SiMaker’ı kapatın ve yeniden açarak deneyin. Değişiklikleri kaydettiğiniz zaman program otomatik olarak İngilizce olacaktır.

İşimize yaraması muhtemel iki sekme var. Ancak hepsine kısaca değineceğim. Öncelikle bu programın ayarlar bölümüne oyun dosyalarınızı düzgün bir şekilde kaydettiyseniz (ya da otomatik kaydolmuşsa), “Play” tuşuyla oyunu çalıştırmanız mümkün. Şunu da söylemem gerekiyor, eğer dosyaların konumu farklıysa ya da yanlış seçtiyseniz oynanış sırasında küçük sıkıntılar yaşayabilirmişsiniz. Yani siz en iyisi oyununuzu gidip asıl kayıtlı olduğu yerden açın…

“Home” sekmesi ise görüntüde gördüğünüz, oyunla ilgili haberlerin sunulduğu sekmedir.

Gelelim “My Backups” sekmesine… Bu sekme program açısından en faydalı işleve sahip diyebilirim. Kırmızı kutucuk içindeki kayıt alanlarındaki “vazio”, Portekizce’de “boş” demek. Yani programı yüklediğiniz zaman yedekleme yapabileceğiniz bir sürü boş kayıt alanıyla karşılaşıyorsunuz.

Üst kısımdaki kutucuk kayıtlı ailelerinizi yedeklemenizi, alt kısımdaki kutucuk ise modlarınızı yedeklemenizi sağlıyor. Boş bir yedekleme alanını seçtikten sonra “Create New Backup” seçeneğiyle oyununuzun son hâlini yedeklemiş olursunuz. Aynı şekilde modlarınızın tamamını da yedekleyebilirsiniz. Oyununuzda bir karışıklık olur da yanlışlıkla aktif Sims ailelerinizden birini silerseniz, bu programı kullanarak son yedeklediğiniz dosyayı tekrar kurabilirsiniz. Kaydettiğiniz dosyayı tekrar kurmak için kayıtlı dosyayı seçerek “Restore Selected” seçeneğine tıklamanız gerekir.

Benim gözlemlediğim kadarıyla “My Backups” sekmesinde yapabileceklerinizin tamamı bu kadar: Oyun dosyalarını, modları yedeklemek ve ihtiyaç olduğunda oyuna geri yüklemek…

Bir diğer sekme ise “My Mods”. Burada bilgisayarınıza yüklü olan package dosyalarınızı görebiliyorsunuz. Karışık halde bulunan dosyaları “Install Mods” seçeneği ile belirlediğiniz konuma yükleyebilir ya da “Delete Selected” seçeneğiyle silebilirsiniz. Yani bir program olmadan da kolaylıkla yapamayacağınız hiçbir şey yok.

“Optimize Game” sekmesi sayesinde “Cache” dosyaları gibi gereksiz sayılabilecek dosyaları silerek oyunun daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kütüphanenizde kayıtlı verileri, modlarınızı ve kayıtlı ailelerinizi de buradan silmeniz mümkün. Eğer oyununuzu tamamıyla temizlemek istiyorsanız bu sekmedeki tüm kutucukları işaretleyerek “Clean Game” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ha, benim gibi gereksiz dosyalar gidince oyunun hızında farklılık olup olmayacağını merak ediyorsanız da, yalnızca “cache” dosyalarını silerek programı karıştırmaya devam etmeniz mümkün…

Son olarak, uygulamayı indirip kurmama ve denememe rağmen pek kullanışlı bulmadığımı söylemek istiyorum. Genel hatlarını inceledim ve işime yaramayacağı kanısına vararak bilgisayarımdan kaldırdım. İnanılmaz heyecanla oynadığım bir Sims ailem olmadığı için dosyalarımı yedeklemek gibi bir derdim yok. Ancak mod dosyalarını yedekleme olayı faydalı olabilir diye düşündüm. Özellikle sizin de yaklaşık 5 GB kadar bir mod klasörünüz varsa hepsinin silinecek olması korkusuyla yaşıyor olabilirsiniz. Ama programın bu konuda da biraz yavaş kaldığını söylemeden edemeyeceğim. 5 GB’lık dosyanın tek tek kopyalanmasını sabrederek bekleyebilecekseniz bu uygulamaya şans verin derim. Ben o kadar bekleyemeyecek kadar sabırsız olduğum için programı kapattım. Benden daha sabırlıysanız The SiMaker işinize yarayabilir…

Hepinize iyi oyunlar.

2 Yorum

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir