Teori: The Sims Dünyaları Nasıl Yaratılıyor ve Birbirleriyle Bağlantılılar mı?

Hiç The Sims evrenleri arasında nasıl bir bağlantı olduğunu düşündünüz mü? Mesela Bella Goth, The Sims 3 evreninde bir çocukken The Sims 4 evreninde bir yetişkin. Bu da The Sims 3 ve The Sims 4’ün aynı evrende geçmediğini gösteren bir kanıt gibi.

Bunun dışında The Sims 4’teki bazı eşya açıklamaları The Sims 3 ve The Sims 2’deki kasabalara ve karakterlere atıfta bulunuyor ancak bu kasabaları sanki The Sims 4’teki Simler hiçbir zaman gerçekten görmemişler de sanki masallardan öğrenilmiş efsaneler gibi davranıyorlar.  The Sims 4: Movie Hangout Eşya Paketi’ndeki bazı filmler The Sims 3 kasabalarında geçiyor ancak film açıklamaları The Sims 3’te olanlarla çoğu zaman örtüşmüyor. Örnek bir film açıklaması:

Plumbob Gezginleri\nSezon 2, Bölüm 3\n1787 Bayshore Highway, Bridgeport – Stephen ve Checo genelde şehirleri ziyaret etmezler ancak bir vampirin mülkiyetindeki bir eşyayı satın almak fikri onlarda merak uyandırdı. Bridgeport’ta eski kafa ve solgun yüzlü Morrigagn Hemlock ile tanıştılar. Öncelikle koleksiyonundaki aynasını satmak istemedi ancak Checo aynayı zaten vampir olduğu için kullanamayacağını hatırlatınca anlaşma yapıldı. Bir gün sonra Stephen boynundaki ısırık izleri görünce panik oldu! Neyse ki bu ısırıklara otellerindeki tahtakuruları sebep olmuştu. İkili daha sonra hemencecik Bridgeport’u  terk etti.- Alış = §175\nKazanç = §60

Bahsi geçen ayna ise hiçbir zaman The Sims 3 döneminde Morrigagn’ın mülkiyetinde bulunmadı. Daha da önemlisi Bridgeport’teki vampirler aynalarda gözükebiliyorlardı yani aynaları kullanabiliyorlardı. İsmi geçen Stephen ve Checo karakterleri ise The Sims 2’den. Yani, The Sims 2 karakterleri The Sims 3 şehirlerini geziyor ve bu şehirlerden eşya alıp The Sims 4 evrenine getiriyorlar ancak bu karakterlerin hiçbirini The Sims 4’te göremiyoruz. Ayrıca The Sims 3 şehirlerinden aldıklarını söyledikleri eşyalar da The Sims 3’te bulunmuyor. Bu ve Bella olayı üç oyun arasındaki bağlantıyı oldukça karışık bir hale getiriyor.

Bahsi geçen ayna buna çok benziyor

 The Sims 4: Jungle Adventures Oyun Paketi’nde ise The Sims evreninin nasıl oluştuğunu açıklayan birkaç mitolojik bilgi bulunmakta. Bu bilgiler bize Simlerin nasıl doğduklarını, öldükten sonra nereye gittiklerini açıklıyor ama daha da önemlisi bize The Sims’teki dünyaların nasıl oluştuğunu anlatıyor.

Simler geçmiş dünyalarla ilgili hiçbir şey hatırlayamıyor olsa da Gözcü tüm dünyaları hatırlıyor ve yarattığı tüm dünyalardan bir şeyler öğreniyor. Gözcü, her yeni dünya ile yeni gözcülere bölünüyor ve böylece daha fazla Sim, daha akıllı Simler ve daha gelişmiş dünyalar yaratabiliyor.

Bu hep böyleydi ve böyle olmaya devam edecek. – Omis Yeniden Doğuş Miti’nden bir alıntı.

Bu paragrafı iki farklı açıdan inceleyeceğiz. Öncelikle, Gözcünün birden fazla dünya yarattığını ancak bir dünyada yaşayan Simlerin diğer dünyaları hatırlayamadığını ve her dünyanın bir öncekinden daha gelişmiş olduğunu görüyoruz ancak hatırlayamıyor olmaları o eski dünyalarla ilgili bilgi edinemeyecek olmaları anlamına gelmiyor. Zaten The Sims 4: Jungle Adventures’ın kendisi eski dünyaları keşfetmekle ilgili. Tapınaklara giriyor, kalıntıları inceleyerek antik insanlarla ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Yani eski dünyalarla ilgili. İşte, bu da demek oluyor ki The Sims 4’teki Simler, Bridgeport ve diğer kasabalar ve eski dünyalarda yaşamış karakterler hakkında bilgileri dolaylı yoldan böyle ediniyorlar. Belki de Bella o kadar büyük bir efsane oluyor ki helesir The Sims evreninde bu karakterin hikayesi anlatılıyor ve Simler çocuklarına Bella ve ainin adını sık sık koyuyor ve bu efsaneyi devam ettiriyor olabilir. (Bu da her The Sims oyununda Bella’nın benzer fiziksel özelliklere sahip olsa da farklı trait’lere sahip olmasını açıklıyor olabilir)

Burada bahsedilen Gözcü de ya oyuncu olarak bizleri ya da yapımcıları temsil ediyor. Gözcü, yarattığı her dünyadan ders alıyormuş. Mesela, The Sims 2’nin ardından The Sims 3’ü yaratırken The Sims 2’de yaptığı hatalardan ders alıyor ve The Sims 3 dünyasını daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkarıyor ve The Sims 3’teki Simler The Sims 2’de olan hiçbir şeyi direkt olarak hatırlamıyor ancak bazı kalıntılar sayesinde eski dünyalar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Belki de The Sims 4: Jungle Adventures paketindeki ”ancient people” yani ”eski insanlar” tabiri eski The Sims oyunundaki Simler için kullanılıyordur.

Bu paragrafı şimdi ”daha akıllı Simler”(Çeviriden önceki asıl hali ”Smarter Sims” idi.) sözcük öbeğinden yola çıkarak inceleyelim. The Sims 4’ün en ünlü mottolarından ibri ”Smarter Sims” yani ”daha akıllı Simler” ifadesiydi.

Yukarıda The Sims 4’ün çeşitli fragmanlarından alınmış ”Smarter Sims” ve türevi ifadeleri görüyoruz.

Bu da ”…böylece daha fazla Sim, daha akıllı Simler ve daha gelişmiş dünyalar yaratabiliyor.” cümlesinin The Sims 4’ün yaratılışıyla ya da en azından yaratılış ilkesiyle ilgili olduğunu gösteriyor olabilir.

Sözün özü, The Sims Tanrıları yeni bir evren yaratmadan önce, önceki evrenleri yok ediyor ve yok ettikleri evrenlerin üzerlerine daha gelişmiş bir evren kuruyor. Bu da The Sims 1, The Sims 2, The Sims 3 ve The Sims 4 arasındaki ”tutarsız” bağlantıyı açıklıyor.

0

4 Yorum

 1. Açıkçası olay bence Sims 4’e kadar bir bağlantı üzerineydi. Mesela 3’teki Riverview sakinleri olsun Sunset Valley halkı olsun 2’ye referanstı. Üstüne Don’un geçmişe gönderilmesi vs. Sims 3’ün Sims 2’deki geçmişi anlattığı ortadaydı. Fakat Sims 4’te sanki kısıtlanıyorlarmış gibisine silinmiş bir haldeler. Bence sadece Simmerların teori üretmesi için ve kafalarının oyalanması üzerine hikayeyi bozdular. Oyun paketlerine vs. eklenende “Bazı Dikkatli Simmer”ların ilgisini çekmesi için. Yoksa bu seride hikayede bir ilerleme yok.

  +1
 2. Simdiye kadar hic the sims 3 oynamadim siz o kadar the sims 4 te hikaye yok dediniz ben de bi the sims 3 e baktim ordada the sims 4 gibi simlerinizi kontrol edip istediginizi yapiyorsunuz hikaye falan yoktu siz orda neye hikaye diyorsunuz öğrenebilirmiyim ( size gore cahilce konustugumu biliyorum ama gercekten anlamadim öğrenmek istiyorum eger zamaniniz varsa bir yazsaniz cok sevinirim )

  0
  1. Sims 1-2-3 bir bütün aslında.En büyük hikaye ise Bella Goth.İlk oyunda Bella-Mortimer-Cassandra Goth ailesini oluştururken ikinci oyunda Bella kayboluyor ve aileye Alexander ekleniyor.Üçüncü oyunda ise geçmişe dönülüyor ve Mortimer ve Bella çocuk hallerinde kendi aileleriyle yaşarken oyunda bulunuyorlar.En özet haliyle bu.

   0
  2. Crisss özet olarak güzelce anlatmış. Mesela Bella Goth’un bağlantılı olduğu Don Lothario’da Sims 3’te Riverview kasabasında yetişkin olarak vardı. Mesela Azrail’e aşık bir kocalarını öldüren bir teyzenin gençliğinide o şehirde görebiliyorduk. Don’dan devam edeyim. Don’un aile açıklamasında geçmişe yollandığı ve makinenin içindeyken bazı kadın kahkahaları duyuyordu (Tam hatırlamıyorum, iyi bilen düzeltsin lütfen) yazıyordu. Mesela Sunset Valley’in kurucuları Langraab’lar falan bütünleşik bir hikaye ve kasaba geçmişi vardı. Sims 4’te ise sadece varlıkları var hikayeleri yok olsa bile tutarsız. Mesela artık Bella var ve bence en azından belirli bir süreden sonra Bella oyunda kaybolmalıydı. Böyle olsaydı Simlerin geçmişleriyle olan tutarsızlıklarını önemsemeyip hikayenin gizemiyle devam edebilirdik.

   0

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir