Sitemizdeki Içeriklerin Kaynak Gösterilmeden Kopyalanması Hakkında

Sim Dünyası, Türkiye’deki tüm Simmer’lara en kaliteli haberleri en hızlı olarak paylaşmak amacı ile yayın hayatına geçmişti.

İlk başlarda, dünyadaki örneklerinden servis edilen haberleri Türkçe’ye çevirerek, Türkiye’deki Simmer’ların The Sims Dünyasındaki en güncel haberlere, forum sayfalarında boğulmadan hızlıca ulaşmalarını amaçladık. Daha sonra bütün dünyadaki The Sims ile alakalı siteler ile büyük oyun bloglarını takip ederek elde ettiğimiz bilgileri harmanlayarak kendi teorilerimizi ve düşüncelerimizi de bloglamaya başladık. Kimi zaman böylesine kişisel düşüncelerimizi paylaştığımız için çoğu insan tarafından eleştirildik. Ancak yine de teorilerimizin tamamına yakınının doğru çıktığını gördüğümüzde, doğru yolda olduğumuzu anladık.

Daha sonra oyun ile yeni tanışmış kişilere yardımcı olmak maksadıyla, tamamen kendi hazırladığımız oyun rehberlerini ve tanıtım yazılarını yayınladık. Bu süre zarfı içerisinde artan kullanıcı sayısından ve yoğun isteklerden dolayı, The Sims 3 çalışanlarının yayınladığı lansman veya tanıtım videolarına alt yazı eklemeye başladık. Bütün bunlar için saatlerce çeviri yaptık, saatlerce oyunda video ve oyun içi görüntü çektik. Bütün bunların dışında, sizlerin en güncel haberlere daha hızlı ulaşabilmeniz için periyodik olarak dünyadaki bütün siteleri takip ettik, yani saatlerce bilgisayar başında durduk, gelen kullanıcı yorumlarına tek tek cevap vermeye çalıştık. Hatta bu süre zarfında, site görünümü değiştirildi ve telefonlarından sitemize girmek isteyen kullanıcılar için mobil temamız da hizmete sokuldu.

Bütün bunların ışığında, kulvarlarımızın tamamen farklı olması rağmen, bütün bu başarılardan rahatsız olan, her ne kadar ismini vermek istemesek de yapılan haksızlıklara daha fazla dayanamayarak isimlerini yazının ilerleyen kısımlarında vereceğimiz sitelerin, bizim saatlerce bilgisayar başında durarak, gerektiğinde çeviri yaparak hazırladığımız içerikleri kendilerininmiş gibi sunmaları ve üstüne sitemizin isminin geçmesinin yasaklanması böylesine büyük siteler için çok çirkin bir durumdur.

Unutulmamalıdır ki, bu paylaşımlar Sim Dünyası ekibinin hiçbirinin bilgisi dahilinde olmadan, TheSimsTürkiye ve SimsTR forum kullanıcıları tarafından tamamen özgür bir irade ile bu sitelere kopyalandı. Kendi site kurallarında da yasak olmasına rağmen, kaynak gösterilmeden yazılan bu yazılara kimi zaman site yetkilileri tarafından ses çıkarılmadı, hatta kaynak gösterilen yazılar bu sitelerden birisinde silindi, diğer bir sitede ise sitemizin ismi tamamen sansürlenerek kaynak gösterilmesi imkansız bir hale getirildi.

Bizi asıl üzen SimsTR gibi büyük bir sitenin,  Sim Dünyası ekibine yaptığı  haksızlıktır. Bu durum bizce utanç vericidir. Biz de bundan böyle, eğer kaynak gösterilmeyecekse, sitemizdeki hiçbir içeriğin bahsi geçen iki sitede de paylaşılmasını istemiyoruz.

Bizi bugüne kadar yalnız bırakmayan kullancılarımıza teşekkürler.

18 Yorum

 1. Ben bu site dahilinde 3 siteyede üyeyim. Gerçekten acı verici bu 3 site kardeş olması gerekirken rekabet içerisinde. Çok yazık. Belki diğer 2 site bu yazıyı okumamıştır ama bu konu hakkında acilen bir şeyler yapılmalı.

 2. Forum açalım yaa ama moderatör denilen şey olmasın bi yorum atcam moderatör bakacaktır diyo sims tr ninki gibi olsun süper olur bende CC az ama Ev,Sim,Desen,Şehir yaparım Süper olur NASIL

 3. Bu rahatsızlığı dile getirmeniz bence çok iyi olmuş arkadaşlar. Sizi başından beri olmasa da uzun zamandır takip ediyorum ve emeğiniz oldukca büyük. Ayrıca o “büyük site” olarak bahsettiklerinizden daha verimli ve orjinalsiniz.

  Bize de tebrik etmesi düşüyor. :)

 4. SimsTR’deki gibi forum olabilir ancak SimsTR’de yasak olmasına ramen gizliden gizliye gruplaşma var. Ve moderatörleri bunu anlamıyorlar. Aslında moderatörler arasında bile gruplaşma var. Ve bu gerçekten inanılmaz itiçi. Eğer forum açılırsa bu konuda önlem alınmalı! Ayrıca Cemal arkadaşımızın dediği gibi bu site çok orjinal ve verimlisiniz. Burkay, bu yazı bence her zaman için durmalı. İnsanlar bun fark edip ona göre hareket etsinler. Ve ayrıca şu forum işi çok hoş bence bu siteye yakışır. Türkiye’nin en iyi Sims sitesi olursunuz ;)

 5. Evet forum olarak bende çok istekliyim aslında. İki önemli nokta var burda; Birincisi yaş ortalaması diğer forumlara göre yüksek olacak bana kalırsa. İkinci olarak, diğer sitelerin aksine “rakip” düşüncesiyle açılmayacağından şimdikinden çok daha verimli ve aktif olacaktır.

  Ama forum olmasa bile yeterince iyi bir konumdasınız. Ve orjinalsiniz. Bu bence en önemli özelliğiniz…

 6. Istersiniz ben obj şeklinde tasarlıyım sonra siz TSR de siz düzenleyin ben mesh leri seviyorumda

 7. Ts3Showtime bu siteyi bu kadar takip ediyorsun da uzun zamandir sag tarafta “Seasons Eklenti Paketi 16 Kasim” yazdigini farketmedin mi o_O

 8. Haklısın Burkay beraberlik olmasa bile rekabet yani .s Büyük sitelerin birde bunu yapması hele .s bu arad simtrde snin sitenin bu stienin reklamları vardı onları nasıl verdin ?

 9. Merhabalar,
  Yazmış olduğunuz yazıyı baştan sona kadar okudum ve gerçekten haklısınız. Ben ve takım arkadaşlarım The Sims Türkiye olarak sizlerin hakkını ve emeğini sonun kadar korumaktan yanayız. Elimizden geldiğince kaynak gösterilerek sitelerde yayın yapma taraftarıyız. Üyelerimiz de bunun bilincinde paylaşımlar yapmaktadır.
  Bizler Sims siteleri, birlik olarak bu oyuna can vermeliyiz, birbirimize köstek olarak değil…
  Herkese iyi oyunlar, iyi çalışmalar diliyorum.
  Prometya
  The Sims Türkiye

  1. Anlayışınız ve desteğiniz için biz teşekkür ederiz. Size de iyi çalışmalar dileriz.

 10. çok haklısınız kendi sitelerinde 40 yılda bir paylaşım yapıyorlar o da sizden çaldıkları oluyor hep zaten.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir