The Sims Serisinin Gizemleri

Sims serisi ve gizemler denildiğinde akla ilk gelen isim, kuşkusuz Bella Goth olur. Bu yazıda,  birçok Simmer’ın muhtemelen adını bile duymadığı diğer gizemlerden bahsedeceğiz…

Olive Bir Katil

                Olive Specter’ın arka bahçesinin ölü insanlarla dolu olduğunu biliyor muydunuz? Tahminlere göre Olive’ın eski eşlerinin mezarları, oyun tarafından NPC* olarak değiştirilmiş. Ayrıca Olive’ın hatıraları, onun Grim Reaper’a âşık olduğunu gösteriyor, bu hatıra üzerinden de hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz sanırım. Grim Reaper’ı daha sık görebilmek için birilerini öldürüyor olması mümkün… Aynı zamanda Olive, Buzz Grunt’ın eski karısından hoşlanmıyordu ve arka bahçesinde onun mezarını da görebilirsiniz. Bunun anlamı, Olive, Grim Reaper’ı görebilmek için rastgele Simleri öldürmüyordu. Daha önce tartıştığı, hoşlanmadığı ve muhtemelen özelliklerinin uymadığı Simleri seçiyordu. Böylece insanlar onun bir katil olduğunu düşünmeye başladı. Bu durumda en büyük etkilerden biri de, eski eşlerinin birçoğunun isminin ölümle bağlantılı olmasıydı. Earl E. DeMise (Early Demise: Erken Ölüm), Rigger Mortis (Rigor Mortis: Öldükten sonra vücudun katılaşması durumu), Hugh Thanasia (Euthanasia: Ötenazi)…

Don, Riverview’de

                Don Lothario, Riverview’de görülmüştü. Ailesinin biyografisinde şu yazıyla karşılaşabilirsiniz; “Don tamamen yeni bir dünyada uyandı. Bir ışınlanma aracına yürüdüğünü, birkaç kadının kahkahalarla güldüğünü hatırlıyordu. Ve sonra kendini burada buldu…” Biyografide yazan ‘burada’ kısmının, eski bir tahıl ambarı anlamında kullanıldığı düşünülüyor. Don gidene kadar, ambar unutulmuştu ve doğa tarafından yok edilmeyi bekliyordu. Don’un kişisel biyografisinde ise şunları okumanız mümkün; “Don Lothario evlilik ve kasabadaki bir adam olarak kalmak arasında büyük bir seçimle yüzleşiyordu. Onun ‘kazara’ yeni bir kasabaya ışınlanması eski özelliklerini değiştirecek miydi?” Bu cümle üzerinden inceleme yapmamız gerekirse, evlilik muhtemelen Cassandra Goth ile tahmin ediliyordu. The Sims 2’de nişanlı olduklarını göz önünde bulundurursak bunu rahat bir şekilde dile getirebiliriz. Eski özellikleri olarak bahsedilen kısım ise çapkın oluşuna bağlanabilir. Böylelikle ışınlanma aracında duyduğu kadın kahkahaları, eski sevgililerine ait olabilir. Tabi bu yalnızca bir teori… Son olarak The Sims 2 ve The Sims 3 arasında 50 yıl gibi bir zaman farkı olduğunu varsayarsak (oyun içi), The Sims 3’de zaman makinesi ve ışınlanma cihazına sık rastlayabiliyoruz, aynı şeyi 50 yıl önce Don’da yapmıştı. Peki, Don’un The Sims 3 kasabalarında ortaya çıkması mümkün mü?

Barnacle Bay’de, Caliente Kardeşler

                Caliente kardeşlerin ikisini de Barnacle Bay’de görebilirsiniz. The Sims 2 ve The Sims 3’te, 50 yıllık bir fark olmasına rağmen hala aynı görünüyorlar. Ancak tamamıyla aynı değiller… Değişiklikler genel olarak özelikleri üzerinde olmuş. Örneğin, Nina, Dina’nın The Sims 2’de bulunan kişilik özelliklerini almış ancak hala romantik eğilimlere sahip ve Dina da, kardeşinin özelliklerini almış gibi gözüküyor. Ancak Simmerlar EA’nın bir karışıklık yaptığını ve özelliklerin karışmasının bir hata olduğunu düşünüyorlar. Barnacle Bay’de görülmelerinin sebebi ise sonunda Pleasant View’den taşınmış olabilecekleri. Gizemle ilgili en büyük kanıt ise Dina’nın biyografisinde yazıyor: The Sims 2 kız kardeşleri döndü! Dina, Pleasantview’de olduğu gibi Barnacle Bay’de de kalp kırmaya devam edebilecek mi? Bunu keşfetmek istiyor.

                Tricou Ailesi

                 Tricou Ailesi, Fallen Trees Evi’nde yaşayan gizemli bir ailedir. Genç Simler hariç ailenin tamamı,  -Fricorith ve Gvaudoin hariç- açlıktan ölmüştür. Onların ölüm sebebi ise yangın ve yıldırım olarak gözükmektedir. Rastlantı olarak, SimCity’nin Gri Kadını da yangından ölmüştü ve heykeli, Fallen Trees evinin arka bahçesinde görülmektedir. Bunların yanı sıra gece olduğunda evde ‘perili’ olaylarla karşılaşmanız mümkün… The Sims 3’nin Moonlight Falls kasabasının mezarlığında, Fricorith Tricou’nun gömülü olduğunu görebilirsiniz. Bunun anlamı The Sims 3’den çok uzun zaman önce Tricou Ailesi’nin ölmüş olduğudur. Fallen Trees Evi’nde son yaşayan Sim Rainelle Neengia, taşındıktan çok kısa bir süre sonra evde ölmüştür. Son olarak aile ile ilgili bir başka gizem, çocukların hepsi evin arka bahçesinde gömülüyken, ailenin kalanının, Gothier Green Lawns mezarlığında gömülü olmasıdır…

Skip Broke’un Ölümü

                Skip Broke’un, kuşkulu bir havuz merdiveni kazasında öldüğü söylenmektedir. Bu da ölümünün kazadan çok, başka biri tarafından düzenlenmiş olabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Teoriye göre The Sims 3’te çoğu Simmerın uyguladığı merdiveni sil- istenmeyen Simi havuzda öldür olayının ilk denemesi, Skip Broke üzerinde yapılmış olabilir.

Lolita Goth Kim?

                Lolita Goth, The Sims 3 Goth Ailesinin bir üyesi olarak gözükmektedir. The Sims ve The Sims 2 içinde ise bulunmamaktadır. Gerçek bir Goth olmadığı ya da mezarının kaybolmuş olabileceği düşünülmektedir. Goth evinde çok az sayıda elektrikli alet olmasına rağmen, ölüm sebebinin elektrik olduğu biliniyor. Genç yetişkin olarak öldüğü için Gunther Goth’un, hatta Victor Goth’un karısı olabileceği ihtimalleri de düşünülmektedir. Bir teori ise Lolita’nın, Frida Goth ile yer değiştirmiş olabileceğidir. Ancak Frida, The Sims 3: Supernatural paketiyle oyuna tekrar eklenmiştir ve Lolita ile hiçbir bağlantısı gözükmemektedir. Bazı Simmerlar ise Lolita’nın, Gunther’la bir ilişkisi olabileceğini düşünüyor. Eğer bir ilişkileri varsa bu, Gunther ve Cornelia’nın arasının bozuk olmasını açıklıyor. Aynı zamanda Lolita ve Gunther’ın benzer saç renklerine sahip olmaları, bir yönden akraba oldukları teorisinin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Bir başka can alıcı noktaysa, Lolita’nın mezarının, mezarlıkta değil de evin bahçesinde bulunması. Bu da bambaşka bir teoriyi doğuruyor. Belki Lolita’nın ölümü düşünüldüğü gibi kaza değildir…

Erik Darling’in Ölümü

                Erik Darling, Agnes Crumplebottom’ın ölen kocasıdır. Boğularak ölmüş ve Agnes’ın bahçesine gömülmüştür. Agnes’ın biyografisinde söylenene göre kocasının ölümü onu oldukça üzmüş ve yalnızlaştırmıştır. Ancak Simmerların aklında birçok cevapsız soru var. Gerçekte Erik’e ne oldu?

Remington Ailesi

                Aiden ve Hannah Jones, Riverview’de büyük bir evde yaşamaktadırlar. Ev büyük ve rahat olmasının yanı sıra, olması gerekenden çok daha fazla eşya barındırmaktadır. Bir başka deyimle, çocuk yetiştirmek için ideal bir ortamdır. Taşındıklarında bilmedikleri en önemli şey evin perili olduğuydu. (Perili olmasının sebebi bazı kaynaklarda Hannah’nın amcası olarak gösterilmektedir.) Bahsi geçen ‘amca’, eve sürekli bir şeyler eklediğinde, bunun sonsuza kadar süreceğine inanıyordu. Dileğini yerine getirdi ancak onu acılı bir ölüm bekliyordu. Kendisi elektrik yüzünden ölürken, karısı açlıktan, oğlu yanarak ve kız kardeşi ile kızı boğularak öldü. Bu oldukça şanssız bir kaderleri olduğunu gösteriyor. Tuhaf olan bir başka şey ise Lydia’nın eve değil, mezarlığa gömülmüş olmasıdır. Hannah bunu bilmiyor olsa da, tüm ailesi öldükten sonra eve tekrar neden taşındı? Ölü insanlar tarafından mı davet edilmişti? Perili evde yaşamak istiyor muydu? Ya da bu insanlar nasıl bu kadar zengin olmuştu?

*NPC: Oyuncu olmayan karakter

Yukarıda okuduğunuz tüm gizemler, yabancı Simmerlar tarafından ortaya atılmış birer teoriden ibaret. Bu gizemleri oyun içinde kanıtlamak ya da çözmek pek mümkün değil gibi duruyor. Sizin de oyun içinde karşılaştığınız benzer tuhaflıklar varsa, bizimle paylaşmayı unutmayın.

İyi oyunlar!

2 Yorum

  1. 2 ay önce Skip Broke ile ilgili şu videoyu izlemiştim, size de tavsiye ederim: youtu.be.com/aogWedSe1Ig

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir