The Sims 4’ü Daha Eğlenceli Hale Getirmenizi Sağlayabilecek 9 Minik İpucu

Bildiğiniz gibi The Sims 4 City Living çok kısa bir süre sonra satışa çıkıyor. Eğer siz de oyundan sıkıldıysanız ve City Living’i beklemeye koyulduysanız sizleri, zamanın birazcık daha hızlı geçmesini sağlayabilecek ve oyununuzun daha eğlenceli hale getirebilecek 9 küçük ipucuyla baş başa bırakalım.

1-) Özgür İrade mi? O da ne?

The Sims 4’te yapımcılar simlerin çok zeki olduklarını defalarca kez söylüyorlar. Aslında pek de haksız sayılmazlar. Multitasking de işin içine girince oldukça gerçekçi ve sıra dışı şeylere tanık olabiliyoruz. Örneğin bu resimde az önce eşini, Nina Caliente ile rastgele aldatmakta olan bir simi görüyoruz. Ve tabi ki eşinin tepkisini de.

06-18-15_5-31 PM-4

Simler kendi iradelerine bırakıldıklarında  oldukça komik durumlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin geçen gün bir aile ile oynarken parti vermeye karar verdim ve dalgınlıkla partiye karakterimin düşmanı olduğu eski sevgilisini çağırdım. Her şey güzel gidiyor derken birden içecekler havada uçuşmaya başladı. Partidekilerin bazıları durumdan rahatsız oldu bazıları ise kavga ile oldukça ilgiliydi. İşte bahsettiğim şey bu. DRAMA!

10-09-16_12-46-24 AM

Eğer siz de oyundan sıkıldıysanız ve autonomy’yi kapalı oynuyorsanız hemen gidin ve açın. Çünkü The Sims 4’te rastgele gelişen olaylar oyunu daha eğlenceli hale getiriyor. Rastgele Woohoo gibi! (Autonomy’yi oyun içerisinden şu adımları izleyerek açabilirsiniz. Game Options > Gameplay > Autonomy Full )

 

2-) Farklı karakterlerde simler yaratın.

Simlerinize negatif özellikler vermeyi deneyin böylece oyun çok daha zorlu ve eğlenceli bir hale gelecektir. Onları tembel, yalnız, deli, obur, şeytani yapmaktan çekinmeyin ne kadar ilginç karakterlere sahiplerse o kadar tuhaf durumlar ortaya çıkabiliyor ve olaylar ilginçleşebiliyor. Örneğin ben son zamanlarda, yarattığım tüm karakterlerin birbirine benzediklerini, hep benzer simlerle oynadığımı fark ettim. Ve yeni, daha önce kullanmadığım kişisel özellikleri denedim ve gerçekten oldukça eğlendim. Bunun yanında birkaç minik ayrıntı da keşfettim. Örneğin pasaklı ve obur simlerin yemek animasyonlarının farklı olduğunu ve düğün pastasını partnerlerinin yüzüne buladığını biliyor muydunuz?  Açıkçası ben bilmiyordum ve oldukça komik bir animasyondu. Bunun gibi oyunda keşfetmenizi bekleyen tonlarca minik detay var.

 

3-) Kulüpler ile şehri birbirine katın!

Bildiğiniz üzere kulüpler Get Together ile gelen ve oyuna neşe katan hoş bir özellik. Kulüplerin en sevdiğim yanı hiç kuşkusuz kişiselleştirilmeye açık olmaları ve oyuna yeni içerik eklendikçe oynanışın da genişletilmesi. Yani City Living çıktığında genç simlerin için okuldan sonra basketbol oynamak için bir araya toplanacakları bir kulüp yapabileceğim. Bunun dışında istediğimiz her türlü kulübü kurma imkanı sayesinde en uçuk fikirleri bile gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. Tragic Clown kostümü giyip etrafındaki simlere sarılmak isteyen bir grup insan yapmak istiyorum. Tamamdır. Ya da bir Cosplay kulübü? Ya da barın bodrumundaki gizli bölgede poker oynayıp nektarlarını yudumlayan şeytani simlerden oluşan bir grup?

10-09-16_11-57-21 AM

Ya da çocuklardan nefret eden ve onlara kabadayılık taslayıp parkta takılan bir grup genç?

10-09-16_8-15-49 PM

Her şey mümkün. Tek ihtiyacınız olan şey birazcık hayal gücü.

Ayrıca size küçük bir tavsiye vereyim. Şehirdeki başka ailelere girip onlara kendi kulüplerini açmayı deneyebilir ve artık o simlerin de şehrin mekanlarında rastgele takılmaya başladıklarını görebilirsiniz.

Ve düşman kulüpler yaratın! Evet Drama kokusu alıyor gibiyim! Birbirinden nefret eden 2 grup oluşturun ve takıldıkları mekanları aynı yer seçin. Ortalık karışacak gibi görünüyor en iyisi oradan bir an evvel uzaklaşın ve olacakları seyredin.

 

4-)Kendi işinizin patronu olun!

Simleriniz para kazanmak için işe gitmek zorunda değiller. Evde de birçok para kazanma yolu var. Üstelik bu şekilde yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz. Etraftaki taşları kazarak, toplanabilir eşyaları toplayarak, fotoğraf çekerek, marangozluk-resim yaparak, kitap yazarak, Dj kabininde kaset yapıp satarak ve müzik aletleri ile diğer simlerin kulaklarının pasını silerek para kazanabilirsiniz. Ya da bunların hepsini hobi olarak yapın.

sims-4

5-) Siminize kulak verin ve yeni şeyler deneyin.

Bildiğiniz üzere oyuna her ay büyük ya da küçük yeni “oynanışlar” getiriliyor. Bu da her ay keşfedilecek farklı özellikler demek. Ayrıca bildiğiniz gibi oyunda simlerin anlık olarak istedikleri şeyler var “hevesler”. Bu hevesleri tamamlayarak yeni ödülleri açabilirsiniz. Bu ödüllerin içinde birçok iksirin yanında (hatta sizi gençleştiren bir tane bile var.) size fayda sağlayabilecek birçok  yeni kişisel özellikler de açılabilir hale geliyor.

Ayrıca şu ana denemediğiniz yetenekleri ve kariyerleri deneyin onları en üst seviyeye çıkarın. Bunların dışında oyun, tonlarca küçük eşya ve detayla  dolu. Tüm bu detayları keşfedebilirsiniz. Bulduğum  birkaç küçük ayrıntıyı sizlerle paylaşmama izin verin. Eğer ebeveynler çocuklarının önünde romantik etkileşimlerde bulunurlarsa çocuklar bundan pek hoşnut olmayacaklardır! Ayrıca Kleptoman simler işten dönerken bir şeyleri cebe atmayı ihmal etmezler. Eminim siz de oynadıkça bunlar gibi küçük ve sevimli detaylar bulacaksınız!

10-09-16_6-53-04 PM

6-) Hile kullanmayın ve Yaşlanmayı Açın!

Hile mi? Hayır, kolaya kaçmak yok. Eğer sıkılmadan uzun bir süre oynamak istiyorsanız hileden uzak durmalısınız. Bırakın simleriniz çalışsınlar. Böylece kazandığınız her bir simoleon daha değerli olur ve oyunda size farklı amaçlar verir, örneğin büyük bir ev almak, çok istediği havuzu inşa etmek, külüstür bilgisayarı satıp son model bir bilgisayarda Blickblock oynamak. Hangi sim uzay teknolojisi bir bilgisayarda Blickblock oynamak istemez ki? Ancak tabi ki tüm bunları Azrail kapınızı çalmadan yapmanız gerekiyor. Bu da kesinlikle oyunu daha zorlu ve eğlenceli bir hale getiriyor.

 

7-) Yaratıcılığınızı Konuşturun!

Biliyorum ki çoğumuz oyunda zaten var olan ya da Gallery’de hazır olan evler hatta simler kullanabiliyoruz. Ancak The Sims’i bu kadar özel yapan şey istediğimiz her şeyi kendi zevkimize göre kişiselleştirebilmemiz. İyi ya da kötü. Sonuçta bizden bir parça olması yaptığımız şeyi eşsiz kılıyor. Ve onu özel bir hale getiriyor. Şehri istediğiniz gibi kişiselleştirmeyi deneyip şehre kendi simlerinizi ve kendi yapılarınızı yerleştirip simlerinize özgün hikayeler yaratabilirsiniz. Ayrıca tüm bunları “Gallery” aracılığıyla dünya ile de paylaşabilirsiniz!

 

8-)Bir Aile ile Tıkılıp Kalmayın!

Şu anda oynadığınız aileden sıkıldınız mı? Durun hemen “Yeni Oyun” butonuna basmayın. Şehirde daha oynanacak çok aile var. Şöyle yeni taşınmış bir aile seçin ve birkaç gün onlarla oynayın, onların hayatına yön verin. İlişkilerini keşfedin. Onları yüceltin ya da yerin dibine sokun. Özgürsünüz. Eminim buna pişman olmayacaksınız!

 

9-) Challenge Accepted!

Topluluk The Sims’teki aileniz için yaratıcı bir yandan da ilginç bir çok fikirle dolu! Eğer ciddi anlamda sıkıldıysanız oyuna birazcık heyecan katacak challenge’ları denemenizde fayda var.

İşte burada listemizin sonuna geliyoruz. Eğer sizin de oyunu daha eğlenceli hale getirebilecek fikirleriniz varsa bizimle paylaşmayı unutmayın.

İyi Oyunlar!

9 Yorum

  1. Aynen yazdığın gibi. Hayal gücü çok önemli. Eğer iyi kullanabilirsen oyundan çok zevk alıyorsunuz.
    Ben ofis yapmıştım geçenlerde çok zevkliydi.
    Güzel Yazı. :)

  2. ben iki aile yapıp bebeklerini karıştırıyordum sonra teen olunca kendi aileleriyle konuşuyorlardı ama yine aynı evlerinde kalıyorlardı. :)

  3. Ben hep sıkılınca veteriner olup hep çalışıyorum hiç sıkıcı gelmiyor bana .d

  4. Ben hep özgür irade açık oynuyordum ama birde şimdi kapalı deneyeyim bakalım neler olacak

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir