SimCity Felaketi & Maxis’in Çöküşü

Youtube’ta dolaşırken denk geldiğim bir videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Videoda SimCity 2013’ün SimCity serisini nasıl yerle bir ettiği anlatılıyor. İnternet kullanımının zorunlu olması ve oyundan belirli özelliklerin zaman içerisinde çıkarılması gibi konuların Maxis’i nasıl uçurumun eşiğine getirdiğini konu alan video gayet güzel hazırlanmış.

Tabii videoda anlatılan bazı şeyler tam olarak doğru değil. Mesela, Maxis’in İnternet kullanımını zorunlu tutmasının asıl amacı korsan oyuncuları oyundan uzak tutmak değil aynı bölge içerisindeki şehirlerin birbirleriyle etkileşim haline geçip “network” oluşturmasıydı. Aynı zamanda SimCity’de denenecek “multiplayer” modu o zamanki adıyla The Sims 4: Olympus oyunun da temelini oluşturacaktı. Ancak sunucu problemleri nedeniyle Maxis’in tüm planları tepe taklak oldu ve SimCity’nin yanı sıra The Sims 4: Olympus da rafa kaldırıldı. Bu da Maxis’in sonu oldu.

İşte video:

Bir Yorum

  1. Enis abinin bu serisini cok seviyorum. Belgesel gibi gercekten sims city hakkinda icerik hazirlamasi da cok iyi olmus. Paylasim icin tesekkurler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir