Mod Conflict Detector Kurulum ve Kullanımı

Hepinize merhabalar! Birçoğumuz The Sims 4 oynarken Custom Content*/Mod kullanmayı tercih ediyoruz. The Sims Resource, Mod The Sims gibi sitelerin yardımıyla da harika içerikler bulup oyunda kullanıyoruz. Ancak indirdiğimiz her içerik göründüğü kadar masum ve güzel olmayabiliyor. Hatalı yüklediğimiz bazı modlar oyunun yavaşlamasına sebep olabilirken bazıları da oyunun açılmasını engelliyor. İşte tam bu noktada, bahsetmek üzere olduğum “Mod Conflict Detector” programı devreye giriyor.

*Eğer Custom Content’in ne olduğu ve nasıl yüklendiği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “buraya” tıklayın.

Peki, nedir bu Mod Conflict Detector?

Mod Conflict Detector oyununuza yüklediğiniz “package” uzantılı CC ve Mod dosyalarını tarayarak hatalı dosyaları size gösterip silmenize olanak sağlayan bir programdır. Bu programı bilgisayarınıza oldukça basit bir şekilde yükledikten sonra “The Sims 4” klasöründeki “Mods” dosyanızı taramanız gerekiyor. Sonrasında program otomatik olarak oyununuza uyumsuz olan package dosyalarını öne çıkarıyor. Böylelikle oyununuzun hızına küçük bir katkı sağlayıp bozuk CC’lerden kurtulmuş oluyorsunuz… Bu programı edinmek için aşağıdaki görüntüdeki adresi kullanabilir ya da “buraya” tıklayabilirsiniz.

Açılan pencereden “Files” sekmesini bulduktan sonra okla gösterdiğim alana tıklayarak yüklemeyi başlatmanız gerekecektir.

Yükleme tamamlandıktan sonra dosya “Karşıdan Yüklemeler/Downloads” klasörünüze eklenecek. WinRar klasörünü açtığınızda 8 dosyayla karşılaşacaksınız. Okla gösterdiğim, yanında yalnızca “Uygulama” yazan dosyayı açmanız gerekiyor.

Uygulama dosyasını açtıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi bir pencere çıkacak. Pencerede “çalıştır” sekmesini tıklayın. Kısa bir süre içerisinde program otomatik olarak açılacaktır. Eğer bilgisayarınız yavaşsa bir süre bekleyip ikinci kez aynı işlemi uygulayarak programı çalıştırabilirsiniz.

Program aşağıdaki şekilde açıldıysa şimdilik bir sorun yok demektir. Bu arada program açılırken çıkan güncelleme sekmesi bilgisayarın yavaşlamasına ya da programın hata vermesine sebep olabilir. Güncelleme sekmesini reddetmeniz bir sorun yaratmaz. (En azından ben güncellemeden işlerimi halletmeye devam edebiliyorum! ^-^)

Açılan küçük pencerede oklarla gösterdiğim “select dir” yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayarak “packages” uzantılı Mod/CC dosyalarınızın yüklü olduğu klasörü seçmeniz gerekiyor. Eğer dosyalarınızı “mods” klasöründen farklı bir konuma taşıdıysanız o konumu, olduğu gibi “Belgelerim/Electronic Arts/The Sims 4/Mods/Packages” klasöründe bıraktıysanız da belirttiğim konumu seçmeniz gerekiyor.

Package dosyalarınızın konumunu seçtikten sonra oklarla gösterdiğim kısımda hangi işlemlerin uygulanmasını istediğinizi işaretlemeniz gerekiyor. “Search for conflicts” maddesini işaretlerseniz program hatalı modları bulur; “check if a file modifies the game” maddesini işaretlerseniz oyunda değişiklik yapan modları bulur; “find duplicates” maddesinde ise yanlışlıkla iki kez (ya da daha fazla) indirdiğiniz modları bulur. Dilerseniz maddelerin hepsini işaretleyebilirsiniz.

Küçük bir uyarı! İkinci ve üçüncü madde oyununuzun çalışmasını engelleyen modları karşınıza çıkarmaz. Bu maddelerin göstereceği modlar oyununuzun hızını etkileme ihtimali olan modlardır. Tarama sırasında seçip seçmemek size kalmış. Eğer oynanışı etkileyen modlarınızı gözden geçirmek isterseniz ya da yanlışlıkla iki kez indirdiğiniz modları düzenlemek isterseniz maddeleri seçebilirsiniz.

Dilediğiniz maddeleri seçip dosya konumunuzu belirledikten sonra “scan” yazısına tıklayarak taramayı başlatın.

“Packages” klasörünüzün kalabalıklığına bağlı olarak yükleme süreniz biraz uzayabilir.

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi renklendirilmiş ve sıralanmış dosyalarla karşılaşacaksınız. Oklarla gösterdiğim “conflicts” yazısına iki kez tıkladığınızda dosyalar renklerine göze düzenlenip size kolaylık sağlayacaktır.

Program hatalı dosyaları renklerine göre ayırarak size kolaylık sağlar. Eğer siz renklerin düzenini değiştirmediyseniz ana düzen aşağıda gördüğünüz şekildedir.

Beyaz —> Normal/Hatasız dosya

Sarı —> The Sims 2, The Sims 3 ya da başka bir oyunun dosyası

Kırmızı —> Bozuk dosya

Mavi —> Kopya dosyalar

Turkuaz —> Mod dosyaları

Su Yeşili —> Mod olmayan dosyalar

Açık Yeşil —> Oyunun ana dosyaları

Pembe —> Geçersiz dosyalar

Adını Bilmediğim Fazla Açık Şeftali Rengi (-,-) —> Muhtemelen Rar’dan çıkarmayı unuttuğunuz farklı türdeki dosyalar

Aşağıda, benim farkında olmadan tekrar tekrar indirdiğim aynı içerik dosyalarını görüyorsunuz. Bu dosyalardan birine tıkladığınızda, sağ tarafta dosyanın aslı çıkacaktır.

Bu fazlalık dosyaları silmek için başlarındaki küçük dairelere tıklayarak tek tek seçmeniz gerekiyor. Bir anda çok fazla içerik seçmek yerine karşınızdaki sekmede gözüken kadarını silerek ilerlerseniz sizin için daha rahat olur. Dosyaları seçtikten sonra daire içine aldığım işarete tıklamanız gerekiyor. (İşaretin başında muhtemelen “move to recycle bin” yazıyor.) Açılan pencereden “OK” seçeneğini tıkladığınızda silmek istediğiniz dosyalar geri dönüşüm kutusuna gitmiş demektir. Bu arada, her dosya silme işleminden sonra program otomatik olarak yeni bir tarama yapar ve klasörün son halini karşınıza getirir.

He, eğer diyorsanız ki “yok efendim ben programın silmesine güvenmiyorum kendim halledeceğim, bozuk olan dosya neymiş bir bakacağım”, dosyanızı seçtikten sonra kutucuk içine aldığım “open file dir” kısmına tıklayarak seçili dosyanın konumunu açabilirsiniz. Buradan sonra ister dosyayı alıp geri dönüşüme yollayın, isterseniz sadece bozuk dosyaları çalıştırmayı deneyerek oyununuzu test edin. Size kalmış…

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz çok sevimli turkuaz dosyalar “mod conflict” dosyaları. “Eee, ‘mod conflict’ ne,” diye soracak olursanız sizi hemen görüntüdeki açıklamaya yönlendiriyorum! Mod conflict dosyalarının her zaman zararlı olmadığını bilmeniz yeterli…

Eğer programın renk seçimiyle oynamadıysanız The Sims 4 harici oyunların “package” dosyaları sarı renkle gösterilir. Aşağıda gördüğünüz gibi program, benim The Sims 3 package dosyalarımı buldu ve karşıma çıkardı. Bu noktadan sonra ister uyumsuz dosyaları silebilir, isterseniz de dosya konumundan bularak ayıklayabilirsiniz.

En eski mods klasörümü bile programla taramama rağmen size gösterebilecek bozuk dosya bulamadım. Bu noktada iki seçenek var; ya program doğru çalışmadığından hatalı dosyaları göstermiyor ya da ben fazla seçici davrandığım için bozuk dosyalarımı önceden temizlemişim. İkinci seçeneğin geçerli olduğunu düşünerek devam edelim bence…

Programı kullanarak dosyalarınızı temizledikten sonra aşağıda gösterdiğim seçeneklerde son bir tarama yapmanızı öneririm. Böylelikle gözünüzden bozuk dosya kaçma riskini en aza indirgemiş olursunuz…

Eğer son taramayı yaptıktan sonra “mod conflict” ya da “duplicate” dışında nitelendirilen bir dosya karşınıza çıkmadıysa -özellikle kırmızı renkte hatalı bir dosyayla karşılaşmadıysanız- program seçtiğiniz klasörde bozuk dosya bulamamış demektir. Bu da demek oluyor ki, gönül rahatlığıyla oyununuza dönebilirsiniz…

Programı denerseniz lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Yardım edebileceğimiz bir şey olursa elimizden geleni yaparız. Benim test ettiğim kadarıyla program çalışıyor ve oyun için bir sıkıntı yaratmıyor. Umarım siz de aynı şekilde programdan faydalanıp bozuk dosyalardan kurtulursunuz!

Kendinize iyi bakın, iyi oyunlar!

18 Yorum

 1. The Sims™ 3 Into The Future’da sırf simim portalla etkileşime geçemiyor diye tüm modlarımı incelemek zorunda kalmıştım. Keşke 3 için de olsaydı.
  Uzun ve epey emek gerektiren bir rehber olmuş. Teşekkürler! ?
  Bozuk modların olmaması dileğiyle…

  1. The Sims 3 için de bu tarz bir program vardı diye hatırlıyorum aslında… Yazık olmuş. *n* Yorumun için ben teşekkür ederim, umarım hepimiz bozuk modlardan kurtuluruz! *-*

 2. Öncelikle çok teşekkürler dün bununla ilgili bir soru sormuştum sizde bununla ilgili yeni bir uygulama program var rehber yapıcaz demiştiniz
  bende ayrıntılı yapın lütfen demiştim ingilizceden dolayı ama bu kadar ayrıntılı olucağını tahmin etmedim çok teşekkürler :)
  Su Yeşili —> Mod olmayan dosyalar
  bununla ilgili bişiy fark ettim yaparken mesela .jpg uzantılı olanlarda çıktı ama tray dosyasına atmam gerekirken mods ‘a attıgım şeyleri de gördüm.
  Sonu .hhi olanlar filan çıktı mods dosyamda su yeşili olarak. Çok çıktı, mods klasörümde bunları bulup tray klasörüne kes yapıştır yaptıgımda aynı dosyadan var vs. uyarısı geldi.
  Bu yüzden çelişkiye düştüm acaba tray dosyasına attıgımız bir dosya mods klasörüne kendiliğinden mi kaydoluyor

  1. Rica ederim, umarım işinize yaramıştır. *-*
   Tray dosyalarıyla ilgili bir sorun olmasın diye kendi “mods” klasörümü tekrar gözden geçirdim. Oyunumda “bpi, trayitem, hhi, sgi” uzantılı dosyalar çalışıyor. Bu uzantılı dosyaların hepsi de şu konumda yer alıyor, “Documents\Electronic Arts\The Sims 4\Tray”. Eğer burada ki dosyaların aynıları “Packages” klasörünüzde de varsa onları “Tray” klasörüne taşıyın. Aynı dosyaların olduğuna dair hata alıyorsanız fazlalık dosyaları masaüstünde öylesine bir klasöre atarak oyununuzu çalıştırın. Daha önce kaydettiğiniz ev, Sim tarzı “bpi” dosyaları oyunda görünüyorsa bir sorun yok demektir. Yani tray dosyalarının, packages klasöründe de olmasına gerek yok.

   İyi oyunlar!

 3. Vauv! Muhteşem bir rehber olmuş tatlım! ? Ben aşırı sistematik biri ve “eski toprak (?)” olduğumdan, indirdiğim her şeyi klasörleyerek eklerim Mods klasörüne (Makyaj, Saçlar, Script Modlar vs). Eh… Makyaj, Saç ve Script Modifikasyonları dışında çok bir şey indirmediğim için de bir güncelleme sonrasında sıkıntı oluşturan şeyi hemen bulabiliyorum ama Mods klasörü aşırı derecede kabarık olan insanlar için bu süpermiş. Ve ayrıca bu programcığın adını Simsçilerden duymuştum da hiç denememiştim, sağ olasın. Uzun süre uğraşmaktansa bu daha iyi gözüküyor. Bayağı kapsamlı hazırlamış, programcığı yazan. ❤️ Bana soran olursa da yönlendiririm artık buraya. Ellerine sağlık! ?❤️

  1. Benim de The Sims 3 modlarımla ilgili küçük bir sorunum var. İşe yarayacak bir uygulama bulursam paylaşacağım. ^-^

 4. merhaba uygulamanın adresine girip indirdim ama uygulama dolma ekranında kalıyor açılmıyor bir türlü yapamadım

 5. Merhaba bu konu ve Tray importer ile ilgili görselleri göremiyorum. Lütfen yardımcı olun. Bozuk cc’lerimi ayıklamam gerek.

 6. MTS programı ile dediğiniz gibi her şeyi yaptım.Programı yükldim,çalıştırdım ve gereksiz olanları sildim de sonra bu programa güvenerek bir çok kıyafet yükledim,oyunu açarken de sıkıntı olmasın diye programdan geçirdim dosyaları.Dosyalar düzgün çalışıyordu oyuna girdim ama kıyafetler bozuk çıktı bir kez daha geçirdim hepsini ama yine de bir sorun bulamadı.Lütfen yardım edin ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. Oyuna zarar veren CC’leri kaldırabilirsiniz. Eğer kıyafetleriniz oyunda gözüküyor ama Sim’e giydiğinizde olması gerektiği gibi durmuyorsa o CC bozuk olmuyor. Kısaca o tarz CC’leri ayıklamıyor dosya maalesef…

 7. Merhaba ben indirdim dediğiniz gibi kurdum ama Sims e girince birsuru bozuk ccm oldugunu görüyorum soru işareti siyah kırmızı renklere bürünüyor simim ama uygulamada herhangi bir kırmızı renk gibi bozuk dosyaları göstermiyor sadece aralarda mavi gri beyaz var halbuki benim birsuru bozuk ccm var ama uygulamada göremiyorum ne yapmam gerek

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir