The Sims
FreeSO 3D Oluyor

Bildiğiniz gibi The Sims 1 grafikleri kullanılarak yıllar öncesinde kapanmış olan The Sims Online oyununu bize ücretsiz olarak sunan yeni bir oyun çıktı; FreeSO. Her ne kadar şuan oyun tamamen oturmuş olmasada yavaş yavaş toparlamaya çalışıyorlar. Ancak güzel yanı ise eski The Sims Online’a bağlı kalmak yerine sürekli yenilik yapmak istiyorlar. Belki The Sims 1 oyununa yapılan en büyük devrim olabilecek bir özellik getiriyorlar: 3D!

The Sims 1 oynayanlarınız bilir. Oyunda yalnızca kuş bakışı görüş bulunuyor. Uzak, orta ve yakın kamera modu bulunmakta. Bu nedenle de aslında oyunda olan biten her şeyi yakından görme fırsatımız yok. FreeSO yapımcıları, oyunlarını üç boyutlu hale getirerek The Sims 4’ü nasıl yakınlaştırıp, sağa sola bakış yapabiliyorsak aynısını FreeSO içinde yapmışlar. İlk başta biraz ön yargılı yaklaştığımı belirtmek isterim. Sonuçta ne kadar iyi olabilir ki derken videolarını izledim ve gerçekten üç boyutlu The Sims’in bize çok farklı bir deneyim katacağı kanısına vardım. Oyunda o kadar çok kaçırdığımız detay varmış ki, kamerayı yakınlaştırınca bu denli ayrıntılı bir oyun olması beni çok şaşırttı. Sonuçta The Sims bundan tam 17 yıl önce çıkmıştı. 2000 Yılında çıkan bir oyunun bu denli kaliteli olması bence hepimizin The Sims oyuncusu olması nedeniyle gurur duyulası bir özellik olmalı. FreeSO 3D özelliğini aşağıdaki videoda inceleyebilirsiniz.

Ayrıca ufak bir not daha. Hepimiz FreeSO oynamasakta bazılarımız (ben ve Büşra) oyunu oynuyoruz. Kendi adıma konuşursam oyuna çok girdiğim söylenemez ama eğer ileride Sim Dünyası olarak oynarsak daha aktif oynamaya çalışırım. Kim bilir belki bir gün SD Malikanesi kurup oyunun en popüler evi olabiliriz.

Oyuna girdiğim kısıtlı zaman içinde bir kaç arkadaş edindiğimi de söylemek isterim. Oyunu oynayanların yaş kitlesi sandığımdan çok daha büyük. Hatta en küçükleri benim bile diyebilirim. Oyunda tanıştığım ve pizza yaptığım üç kişi, sırasıyla 32, 27 ve 24 yaşlarındaydı. Hepsi bir işe sahip, ailesini kurmuş insanlar. Mandi adındaki bayan çocuğuyla oynuyordu oyunu hatta.

4 Yorum

    1. Oyunu en son 150-200 civarı kişi oynuyordu. Türk olma olasılıkları çok düşük. Dediğim gibi gruptan arkadaşlarınızı davet edip oynarsanız daha eğlenceli olur.

      1. eğer haftasonları belili bir saat yazsasanız gelirim.
        ismimi şifremi unutum yeni hesap açtım ::)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir