Artvitalex ile Soru Cevap

Hepinize merhabalar! Biliyorsunuz ki The Sims oynarken görsel açlık çektiğimiz zaman sık sık Custom Contentlere başvuruyoruz.  Saç, kıyafet, makyaj, aksesuarlar en sık kullanılanlar gibi dursa da, başta ben olmak üzere, birçoğumuz Sims evleri için de yüzlerce Custom Content indiriyor. Hatırlarsanız bir süre önce aylık CC öneri listemizde Artvitalex’in tasarımlarını paylaşmıştık. Şimdi kendisiyle küçük bir soru-cevap yapma şansına sahip olduk ve aklımıza gelen, merak ettiğimiz soruları sorduk. Bakalım sizin de ilginizi çekecek mi? İyi okumalar!

Artvitalex TSR profili için tıklayın!

Bizim favori Artvitalex tasarımlarımızı görmek için tıklayın!

 

 • Bize biraz kendini tanıtır mısın? Kimsin, ismin ne, kaç yaşındasın, mesleğin ne, nelerden hoşlanırsın?

Merhaba, ismim Kerem. 24 yaşındayım ve İstanbul’da ailem ile birlikte yaşıyorum. Şu an öğrenciyim fakat 3 boyutlu modelleme üzerine serbest çalışmaktayım. (Stand tasarımı, mobilya tasarımı, The Sims 3 ve The Sims 4 için içerik üretimi)

Biraz nerd, fazlaca geek olduğumu düşünüyorum. Araştırmayı ve öğrenmeyi severim. Müzik ve spor hayatımın bir parçası. Özellikle müzik benim için hesaplama aracı gibi bir şey oldu. Dinlediğim şarkılarla bir yerden bir yere kaç dakikada gittiğimi hesaplıyorum. ?  Şu sıralar film izlemeye vakit bulamasam bile film izlemeyi çok severim. Marvel hayranıyım. Her ne kadar bazı filmleri çok kötü olsa da Infinty War’ı sabırsızlıkla bekliyorum.

 • Hangi The Sims oyunuyla seriye başladın?

The Sims 1 ile başladım. Sonra The Sims 2’nin olduğunu öğrendim.

 • Serinin en iyisi sence hangisi?

Bana göre The Sims 1. Tabii ki bu dönemin şartlarına göre birçok kişi The Sims 1’i sevmeyebilir hatta The Sims 1’in varlığından haberi bile olmayanlar olabilir. Fakat o dönemin şartlarına göre, teknik ve oynama açısından geliştirilmiş en iyi oyun olduğunu düşünüyorum. The Sims 1 döneminde iki simin karşılıklı konuşmalarında kullandıkları simlish dili, oyun içi müzikler ve o dönemin şartlarına göre oluşturulmuş grafikler  oldukça akılda kalıcı.

(BKZ: The Sims 1 ağaçlarının gerçekliği ile The Sims 4 ağaçlarının fecaati)

 • Peki, The Sims 1, TS2, TS3 ve TS4 için favori paketlerin hangileri?

The Sims 1 – Unleashed ve Vocation

The Sims 2 – Open for Business

The Sims 3 – Seasons

The Sims 4 – Cats & Dogs

 • Bu işe nasıl başladın? Ne kadar süredir tasarım yapıyorsun ve ilk nerede paylaştın?

Modelleme programlarına kendimi bildim bileli ilgim vardı. Modelleme sitelerinde paylaşılan bilgiler, videolar ile 3ds Max programını kullanmayı öğrendim, kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum.

Bu işe internet üzerinde ilk Second Life ile başlayacaktım ama bununla alakalı rehber, kaynak ve geliştirici program fazla yoktu. Yaptığım objeleri Second Life ve The Sims’e aktarmak istiyordum. Sonra, TSR – Workshop programı ile tanıştım. Yaptığım objeleri The Sims’e aktardım, TSR’ye yükledim. Yüklediğim bu objeler bir kaç defa uygun bulunmadığı için reddedildi fakat neler yapmam gerektiği açıkça söylendi ve objeleri oyuna uygun hale getirmeyi başardım. TSR ile maceram bu şekilde başladı.

 • Yaptığın tasarımlar arasında senin için yeri ayrı olan, bir şeylerden esinlenerek yaptığın tasarımlar var mı?

Hepsi benim bebişlerim gibi. ? TSR üzerindeki tasarımcılar genellikle esinlenerek ya da varolan tasarımın aynısını modelleyerek oyuna aktarır. Yeni obje tasarlamak kolay bir iş değildir. Tasarım ile uğraşanlar iyi bilir, öncelikle kağıt üzerinde taslaklar oluşturulur sonra bu taslaklar üç boyutlu programda modellenerek sanal ortama aktarılır. Bu da bir obje için saatlerinizi ve günlerinizi harcamak demektir. Bir mobilya görselindeki objeleri tasarlamak bile çok uzun sürebiliyor. Tüm tasarımlarımı bir şeylerden esinlenerek yaptım. En çok İsviçre’ye bağlı olan büyük mobilya markasından esinlendim. (Sponsor almadık isim vermeyelim ? anlayan anladı.) Ama bana, “benimle üç tasarımını paylaşır mısın?” diye sorsaydın, sanırım şunları paylaşırdım:

Avangarde Living Room

Siena Young Bedroom

Integra Kitchen

 • Ethan Bunch, Bella Goth, Tragic Clown arasında seçim yapman gerek. Birini öpecek, biriyle evlenecek ve birini öldüreceksin. Nasıl eşleştirirdin?

Pembe dizi gibi bir soru. ? Birini öpünce evleneceğim kişiyi aldatmış olmuyor muyum? The Sims dünyasında aldatmanın bedelini havuz içinde ölerek ödemiyoruzdur umarım. ? Ethan’ı yanaktan öperdim, Bella ile evlenirdim Tragic Clown’u önce Mazhar Osman’a yatırırdım, iyileşmezse öldürürdüm. ? ? ?

 • Hayatının devamında(profesyonel anlamda) The Sims için tasarım yapmak yer alacak mı?

EA The Sims’i yaşattığı müddetçe elbette olacak. Bu işi ticari amaçlar gütmeden The Sims’e içerik üreten birçok insan var. Fakat bu içerikleri üretmek kolay bir iş değil. 3 boyutlu programlarda modelliyor, haritasını çıkartıyorsunuz, oyuna uygun hale getiriyor, Milkshape ile joints atıyorsunuz, Photoshop ile haritaları ayarlıyor, TSRW ya da türevi programlarla oyuna aktarıyorsunuz. Yani bu profesyonel bir iş. Tabii bu işi istismar eden, The Sims tasarımcılarının üzerinden para kazanan birçok insan var. Tasarımları çalıp DMCA ile çaldığı içerikleri koruma altına alan kişiler gördüm. Ve bu içerikleri hiç utanmadan pazarlayıp ticari kazanç elde ediyorlar. Bir de üstüne, “Bana ait içeriklerin başka bir yerde yayınlanması yasaktır” ibaresini koyuyorlar.

Buradan o kişilere sesleniyorum: Hırsızlık kötüdür, sizi esefle kınıyorum. Pis. ?

 • Tasarımlarınla ilgili farklı bir konsept düşünüyor musun? Yani senin satın alma modu için eşyalar tasarlamana alıştık, onlar dışında kıyafet, saç ya da aksesuar tasarımı beklemeli miyiz?

En ihtiyacım olan şey vakit. Eğer o vakti bulabilirsem saç tasarımı işine girmek istiyorum. Şu an için beni satın alma modunda göreceksiniz ama ileride neler olur hiç bilmiyorum. Artık ben de sadece satın alma modunda kalmak istemiyorum.

Dag dag! ?

0

Bir Yorum

 1. YAAAAAA Bütün cc leri çok güzell ama ben maxis match cc kullanıyorum bunlar alpha ?????

  0

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir