Kadınlar Saltanatı: Kösem

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bir rica üzerine oldukça güzel bir The Sims dizisinin tanıtımını yapacağız. Kadınlar Saltanatı: Kösem adlı diziyi hayata geçiren arkadaşımız tarafından yazılmış yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

TÜRKİYE’NİN BÜYÜK PRODÜKSİYONLU TARİH THE SİMS DİZİSİ

Eylül 2016 Tarihinden itibaren Youtube’daa yayın hayatına başlamış olan, yayınlandığı günden itibaren insanların dikkatini çekmeyi başarmış bir dizi; Kadınlar Saltanatı Kösem.

       Diziyi Yazan – Yöneten – Mekan Tasarımını yapan , kurgulayan Maltepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi Y.Emre Türkmenoğlu, bu büyük proje tek bir kişi tarafından hazırlanmakta. Y.Emre Türkmenoğlu 10 Sene önce The Sims oyununu keşfettiği günden beri bir çok Sims dizisi hazırladı.

       Kösem Sultan’ın hayatının The Sims 3 oyununda çekiliyor olması bazı şeylerin değişmesini, The Sims’in sınırlarının zorlanmasını gerektiriyordu, 10 Senedir The Sims oyununu oynayan aynı zamanda Emt Productıons’un sahibi Y.Emre Türkmenoğlu kolları sıvadı, başlangıçta Dizi Profesyonel bir bilgisayar sisteminde çekiliyordu fakat daha iyi grafikler için  daha iyi , güçlü bir sistem şarttı, büyük yatırımlar ile daha donanımlı bir bilgisayar sistemine geçildi. Yeni bilgisayar sistemine geçilir geçilmez en çok istenen sahnelerden birisi hazırlandı ve tarihi bir olay The Sims’de can buldu! Hezarfen Çelebinin Galata Kulesindeki uçuşu canlandırıldı, ve büyük beğeni kazandı.

Topkapı Sarayının tamamı The Sims 3’te Y.Emre Türkmenoğlu tarafından tasarlandı.

        İnce detaylar gerektiren dizinin büyük platosunda “Valide Sultan Dairesi, Hazine Dairesi , Has Oda , Cariyeler Taşlığı , Harem , Altın Yol , Şehzade Daireleri , Sultan Daireleri , Zindan , Hamam , Yeniçeri Ocağı , Babüssade Kapısı , Divan Dairesi , Kasr-ı Adl, Adalet Kulesi , Şehzadelerin Kafes Dairesi , Şimşirlik, Galata Kulesi , Kız Kulesi , Eski İstanbul Sokakları, Kösem Vakıf , Has Bahçe , Feridun Paşa Bahçesi ve Green Screen , Blue Screen sahneleri için kapalı stüdyo kuruldu. Tüm yaz The Sims’e uyarlanacak şekilde bu dairelerin ve mekanların kaba çizimi Y.Emre Türkmenoğlu tarafından yapıldı, ve The Sims’de tasarlandı.

      Sarayın tamamının tasarlanması 9 Ay sürdü, zor bir iş, ve her şey küçük detaylara bağlı, Haremi sağ tarafa koyamazsınız veya yönü batıya bakacak şekilde yerleştiremezsiniz, bu yol şuradan geçemez, bu pencere burada durursa çekimi böyle etkiler gibi etkenlerde var, her şey birbiri ile bağlantı içinde olmalı. Örneğin platoda en çok koridorların birbiri ile olan bağlantısına önem veriyoruz, parça parça olması yerine koridorların gerçekten daireler ile bağlantılı olmasına önem verildi. Bu durum çekimlerde daha gerçekçi bir atmosfer sağlıyor.

        Kostümler içinde farklı yabancı kaynaklar kullanılmakta, bir çok dekorun tasarımı yine ekibe ait, özellikle dönem dizilerinde desenler,taçlar,takılar dikkat çektiği için Y.Emre Türkmenoğlu 3 sezon yetecek şekilde kostüm,taç ve takı stoğu yaptı. Dizi ilk sezon finalini 2017 Haziranda yaptı, 1.Sezon analizlerine göre 47 Ülkede izlenimde. 2.Sezonu ise 18 Ekimde başlıyor.! Bölüm süresinin 25 – 30 Dakika arası olduğu dizide seslendirme ekibide bulunmakta, dünyanın dört bir tarafından gönüllü insanlarca önemli tarihi karakterler can bulmakta, Fransa, İsveç , Azerbaycan , Almanya , Türkiye (İzmir) (İstanbul) (Antalya).  İsveç Skåne’de yaşayan Lores Hasani Kadınlar Saltanatı Kösem’de seslendirme yapmak için Türkçe öğrendi, ve her geçen gün Türkçesini geliştiriyor, izleyici karşısında Kösem Sultanın sadık adamı Sandal Ağa olarak çıkıyor! Ekipte ünlü bir isimde bulunmakta, Eğitimli seslendirmen Serpil Saraç’da ; Kadınlar Saltanatı Kösem için desteğini vermekte. Ekibe katılan yeni üyelerin seslendirmelerini deneyip eksiklerini, hatalarını , nerede nasıl bir tonlama yapması gerektiğini öğretip küçük bir eğitimden geçiriyor.

            Dizinin 2.Sezonunda ise tarihi karakterlere daha çok yer verildi, Kösem Sultan ve IV.Murad’ın iktidar savaşı daha detaylı anlatılacak, ünlü tarihçilerin kitaplarından destek alınarak dizinin senaryosu yazılıyor, süresinin kısa olmasından dolayı tarihi olaylara çok daha fazla yer verilebilir. Ortalama 1 bölümün çekim süresi 7 – 10 gün arası sürmekte. Tüm mekanlar hazır olduğu için geriye sadece Çekimleri yapmak kalıyor. Bilindiği üzere Sims 3’de 8 Kişilik aile sınırı olduğu için belirli arsalara farklı platolar yerleştirilip eksik karakterler arsadaki platolara yerleştirildi, çekimlerde devamlılık ancak böyle sağlanabilirdi.

          Dizinin senaryosu başlarda The Sims oyununda olan engellere göre yazılıyordu, Özellikle Simler konuşurken çok fazla el kol hareketi yaptığı için bununla ilgili Poz Animasyonları bulduk, artık sahnelerde rahatsızlık veren el kol hareketleri yok, onun yerine sadece yüze odaklanılıyor, ağız hareketlerine odaklanılıyor.

Dizinin basın özeti Kadınlar Saltanatı Kösem 2.Sezonu ile 18 Ekim Çarşamba başlıyor!

Kösem Sultan ve IV.Murad’ın taht için verdiği mücadeleye şahitlik edeceksiniz..

IV.Murad ve Yusuf Paşa, Kösem Sultan tarafından gizlice dairelere kapatılan Şehzade Kasım ve İbrahimin izini bulup, Şimşirliğe kapatma planı kuruyordur.

Kösem Sultan ise her şeyi göze koymuştur. Evlatlarının can selameti için IV.Muradı tahttan indirme girişiminde bulunacaktır!

Bir yandanda Haremde üçlü savaş başlamıştır, Şemsperi Hatun, Sultan Murad’ın aşkını kazanıp Haremde adım adım yükselirken, İkbalden düşmenin verdiği acı ile Ayşe Sultan ve Sanavber Sultan birbirlerine yakınlaşmıştır, düşmanlığı bırakıp birlik olmuşlardır.

Kadınlar Saltanatı Kösem’in niçin The Sims 3’de çekildiğini soracak olursak, ülkemizde Animasyon dizi yetişkinlere yönelik gerçekten çok az bulunmakta, en son Simstr isimli bir platform’da Sims diziler yapılmaktaydı, orasıda kapandıktan sonra tamamen Sims diziler yok olmaya başladı, Kösem ise Sims dizilerinin yeniden çekilmesine öncülük etmiş oldu, Kadınlar Saltanatı Kösem yayınlanmaya başladıktan sonra YouTube’de bir çok Sims dizisi başlar oldu buda ekibimizi mutlu ediyor. Destek veren tüm izleyicilerimize sevgilerimiz ile.. İçeriklerimizin devamını izlemek isterseniz Youtube Kadınlar Saltanatı Kösem kanalından dizimizin bölümlerine ulaşabilirsiniz.

     Sim Dünyası ekibi ve Sevgili Burkay Kuru’ya dizimize yer ayırdıkları için teşekkür ediyor ve sevgilerimizi iletiyoruz..

EMT PRODUCTION

Bir Yorum

  1. Tarih dizilerini sevmem ama yine de oldukça başarılı gözüküyor.
    ❤ Sims 3 ❤

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir