The Sims 4 Get to Work: Dedektif [Rehber]

THE SIMS 4 GET TO WORK: DEDEKTİF
DAVALARI ÇÖZMEK VE AKTİF KARİYER ÖDÜLLERİ

1

The Sims 4 Get to Work paketi ile birlikte aktif kariyer olan dedektifliği de yapabiliyoruz. Bu kariyerde terfi alabilmek için davaları çözmeniz gerekiyor. Bu rehberimizde davaları nasıl çözeceğinizi, ipuçlarını nasıl bulacağınızı ve dedektiflik ile ilgili bir kaç metodu bulabileceksiniz.

2

Kariyerimiz dördüncü seviyeye kadar pasif geçmekte. Dördüncü seviyeye gelene kadar genelde hapiste olan simlerin eşgalini almak, üstlerini aramak ve parmak izlerini aramak, parmak izini aldığınız suçluların örneklerini, analiz makinesinde taratmak ve delil bulmak, bilgisayarda polis datalarını kontrol etmek, egzersiz gibi ufak tefek görevleriniz olacak. Bu seviyelerde ideal modumuz ” Focused ” modu olacaktır. Dördüncü seviyeye geldikten sonra ise asıl işimiz olan davaları çözmeye başlıyoruz.

3

TRAİTLER VE ÖDÜLLER

” Genius ” traiti kariyerinizde oldukça yardımcı bir seçenek olacaktır. Etrafınızda ki objelerden focused modu kazanmaktansa, Genius traitinin getirdiği rastgele focused modu oldukça işinize yarayacaktır. ” Good ” traiti de işinize yarar. Çünkü işinizi yaptıkça ” Happy ” moodletine sahip olacaksınız. Dedektifliğin can alıcı noktası, karşıda ki simlerin traitlerini öğrenmekten geçiyor. Tabii kide bunun için mağazadan 500 puan karşılığında ” Observant ” traitini alarak mini minnacık bir hile yapabilirsiniz. İş sadece simlerin traitlerini bilmekten geçmiyor, onların fiziki özellikleri de oldukça önemli. Şüpheli simin saçı hangi renk, yaş aralığı ne, kot mu giyiyor, şort mu giyiyor, ceket mi giyiyor yoksa t-shirt mü giyiyor bunların hepsi önemli.

4

FOCUSED MODU

Daha önce de söylediğim gibi, focused modu gerçekten çok önemli. İşe gitmeden önce focused modu almanız sizin için büyük fayda sağlıyor. Bahçe işiyle uğraşırsanız eğer, işe gitmeden önce bilgisayardan ” Gardening’s Research ” seçerek focused modu elde edebilirsiniz. Ancak ” very focused ” modunu almak için Simpedia(!) en iyi yol! Eğer bahçe yeteneğiniz olsun ama bahçeyle uğraşmayayım diyorsanız, bahçecilik kitabı alarak bilgisayarda gardening research butonunu da aktif hale getirebilirsiniz. Bunların yanında evde matematik diyagramları ( Mathematical Diagrams ) çözerekte focused modu elde edebilirsiniz. Kariyerinizden elde edeceğiniz objeler ile birlikte objelerin üstüne tıkladığınız zaman ” View Focused Work ” seçeneği çıkacaktır. Buda size focused moodleti verir.

5

DEVRİYE GEZMEK

Devriyeyi daha çok düşük seviyelerde geziyorsunuz. İlk seviyelerde devriye gezmek yüksek miktarda performans getiriyor ve yukarıda ki performans barınızı doldurabiliyorsunuz. Devriye gezmek aynı zamanda delil toplamanıza da yardımcı oluyor. Devriyedeyken sivillerle konuşarak şüpheli hakkında bilgiler öğrenebiliyorsunuz.

6

SUÇ SAHNELERİ: İPUÇLARI VE TANIKLAR

İlk suç sahnenize geldiğiniz zaman oyunu durdurun ve etrafınıza bakın. Mekanda silik yada kirli objeler, yerde tuhaf lekeler arayın. Bunlar suç sahnelerinde aradığınız ipuçları. Söylediklerimi bulduğunuz zaman ilk olarak objelerin yada lekelerin fotoğrafını çekin, ardından örneklerini alın. Ardından mekanda bulunan sivillerden neler olduğuna dair rapor alın. Zaten suç sahnesine geldiğiniz zaman size verilen görevlerde sivillerden rapor alın, ipuçlarının örneklerini alın ve resimlerini çekin şeklinde olacaktır. Bunları tek bir kez yapmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü suç sahneleri, size verilecek olan davaları çözmenizde oldukça önemli rol alıyor. Evde bulabildiğiniz bütün sivillerden rapor alın, bulduğunuz bütün sisli veya kirli objeleri temizleyin, yerde gördüğünüz bütün ipuçlarının örneklerini alın ve fotoğraflarını çekin. İşiniz tamamen bittiğinde ise siminize tıklayarak polis istasyonuna dönebilirsiniz.

7

POLİS İSTASYONUNA DÖNÜŞ: OBJELERİ TAMAMLAMA

Suç sahnesinden döndüğünüz zaman artık işimiz bu bulduğumuz ipuçlarını somut hale getirmek. Aldığınız örnekleri ve çektiğiniz fotoğrafları analiz makinesinde taratabiliyorsunuz. Aynı şekilde yine bulduklarınızı bilgisayardan sorgulatabiliyorsunuz. Bütün bunları yaptıktan sonra meşhur sarı tahtamıza artık ipuçlarını yerleştirmeye geldi. Asıl iş bundan sonra başlıyor! Sarı tahtaya tıkladığımız zaman yeni davaya başlama seçeneği çıkıyor. Davaya başla dediğimiz zaman elimizde ki bütün örnekleri ” Add Clue ” seçeneğine tıklayarak şüphelinin özelliklerini teker teker öğreniyorsunuz. Mesela, ilk Add Clue dediğiniz zaman şüphelinin saç rengini söyleyebilir, sonra üstüne ne giydiğini söyleyebilir, daha sonraları altına ne giydiğini, karakteristik özelliğini, yaş aralığını, kısaca siz örnek buldukça şüpheli hakkında ki her şeyi size söyleyecektir.

8

ISSUING AN APB

Bunu nasıl çevireceğimi bilemedim. Bende direk orijinal şekilde yazmaya karar verdim. Yeterli ipucu topladıktan sonra APB bölgemize giderek artık iş şüpheliyi tutuklamaya geliyor.

TUTUKLAMA: NOT DEFTERİ KULLANIMI

Şüpheli hakkında ki bütün ipuçları telefonumuzda ki not defteri kısmına gidiyor. Etrafta ki simlere şüpheli hakkında sorular sorarak, onların bizi yönlendirmesiyle ve not defterimizde bulunan ipuçlarına bakarak şüpheliyi yakalamaya çalışıyoruz. Yalnız dikkat, siviller her zaman doğruyu söylemeyebilirler. Tutuklayacağınız sim, belki de o an sorguladığınız simdir? Size verilen ipuçları sizi asla yanıltmaz, siz ipuçlarından şaşmayın.

9

ŞÜPHELİYİ BULMA

Size verilen ipuçlarında simlerin traitini de verebilmekte. Simlerin traitini bulabilmek için ” Get to Know ” diyerek, karşınızda ki simin traitlerini öğrenebilirsiniz. İyice etrafınıza bakın, en sonunda emin olduğunuz sime ” Arrest ” diyerek tutuklayın. Eğer doğru kişiyi yakaladıysanız direk olarak polis istasyonuna dönüş yapıyorsunuz, eğer yanlış kişiyi yakalarsanız sim reddediyor ve ciddi miktarda performans kaybı yaşıyorsunuz.

10

SORGULAMA

Simi yakaladığınız zaman sorgu odasında tutukladığınız simle karşı karşıya oturarak artık iyi polis kötü polis oyunu oynuyorsunuz. Şaka değil, gerçekten iyi polis yada kötü polis. Simi sorguya çektiğiniz zaman yukarıda bir bar beliriyor. Bu bar onu sorguladıkça artıyor. İyi polis olup ona kurabiye ikram edebilir, dostça konuşarak suçunu itiraf ettirmeye çalışabilirsiniz. Yada (benim en sevdiğim) kötü polis olarak onu canından bezdirip suçunu itiraf ettirebilirsiniz!

11

Baktınız iflah olmuyor, ona hapishanenin ne kadar korkutucu olabileceğini söyleyin, mahkumlar hakkında korku hikayelerini anlatın, onu tehdit edin ve en sonunda korkudan size bütün suçunu itiraf etsin. Suçunu itiraf ettikten sonra onu artık odaya kilitleyebilirsiniz. İşte bu kadar basit.

SUÇLULARIN ÜSTÜNÜ ARAMA

Söylemiş olmam gerek, suçluların parmak izini almak ve fotoğraflarını çekmenin yanında üstlerini arayabiliyorsunuz. Şüphelilerin üstlerini aradıktan sonra üstlerinde malzeme varsa eğer, direk olarak sizin çantanıza geliyor. Ancak simlerin üstlerini aramak size negatif bir moodlet vermekte.

12

GÖREVLERİNİZ

Go on Patrol, Go to Crime Scene, Issua APB: Sarı tahtamıza tıklayarak devriye gezebilir, suç mahaline gidebilir ve şüphelinin olduğu bölgeye gidebilirsiniz.

Talk to Chief: Şefle sohbet edin.

Analyze Evidence: Örnekleri analiz edin.

Fingerprint, Search, Mug Shots for Suspect: Suçluların parmak izini alma, üstlerini arama ve fotoğraflarını çekme.

Interrogate: Sorgulama. Ancak yalnıza bir şüpheliyi yakaladığınız zaman onu sorgulayabilirsiniz.

Finding/Photographing more Clues: Suç mahalinde örnekleri fotoğraflama.

13

TERFİLER

Cadet (50$/Saat-$180/Gün) < Officer ($28/Saat-$252/Gün) < Corporal ($38/Saat-$342/Gün) < Detective ($52/Saat-$468/Gün) < Senior Detective ($78/Saat-$702/Gün) < Sergeant ($92/Saat-$828/Gün) < Lieutenant ($123/Saat-$1107/Gün) < Captain ($150/Saat-$1200/Gün) < Colonel ($205/Saat-$1640/Gün) < Chief ($265/Saat-$2120/Gün)

6 Yorum

  1. Polislik kariyerinde tüm ipuçlarına birebir uyan birini tutuklamak istedim ama olmadı 1 hafta sim günü geçti bulamıyorum

  2. Çok eğlenceli bir kariyerdi.. Rehberi okuyunca tekrar dedektif olasım geldi ama benim baba-anne simlerden geçti artık çol çocuğu yaparım :D

  3. 1 tane dava çöz yazdı ilk bu kariyeri seçince kara kutudan bir tane seç diyor kara kutu ne nerde var anlamadım

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir