The Sims 4 City Living Yayını İncelemesi

The Sims 4 ekibi yoğun geçen bir haftanın ardından bizlere dünki canlı yayınla The Sims 4 City Living ile gelecek festivallere daha yakından bakma olanağı sundular. Ufak bi gecikmenin ardından yayın Türkiye saatiyle 22:30 da başladı. Neyseki gecikme dışında yayında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

SimGuru Grant ve SimGuru Romeo’nun bizleri karşıladığı yayında festivallerin işleyişi, festivallere nasıl gideceğimiz ve festivallerin hangi aktivitelerini içereceğini öğrenmek dışında tüm festivallerin bir canlı yayına sığdırılamayacağı için maalesef sadece 2 festivali görebildik. Bunlar “Baharat Festivali” ve “GeekCon”.

 

Baharat Çarşısında (Spice Market) küçücük bir apartman dairesinde oyuna başlıyoruz. Festivallerin nerede olduğunu ya da ne zaman başlayacağını öğrenmek için birkaç yolumuz var.

Apartmanlarda bulunan ilan tahtalarında ya da sokaklardaki tabelalara tıklayarak festivallerin ne zaman başlayacağını  festivaller hakkında genel bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca haftada birkaç Festivalin kurulacağı ve bazı festivallerin de rastgele gerçekleşebileceğini de ekleyelim.

2016-10-21-7

 

Baharat Festivali

Gurularımız ilan tahtasını tıkladıklarında Baharat Festivali’nin başlamak üzere olduğunu görüyorlar. Ve festival alanıyla apartman dairesinde hiç yükleme ekranı olmadan festival alanına geçiyoruz. (Bu arada asansörlerin varlığını bilsek de daha önceki tüm City Living yayınlarında yapımcılar bizlere asansörleri göstermekten sürekli kaçındılar umalım ki asansörlerle ilgili kötü haberler duymayız.)

Baharat festivali birçok kültürel yiyeceği tadabileceğiniz, taze ürünleri toplayabileceğiniz, çeşitli baharatları satın alabileceğiniz ve Baharat Yarışmasına katılabileceğiniz bir festival. Ayrıca bu festivalde kazanabileceğiniz gizli bir kişisel özellik de mevcut. “Baharat Meraklısı” kişisel özelliğini baharat yarışını kazanarak elde edebilirsiniz. Baharat meraklısı simler hiçbir yemeği baharatlı bulmazlar ve baharatlı yiyecekler yemek onları mutlu eder.

October-21-Broadcast-097

Haydi gelin şimdi de festivallerde ortaya çıkan satıcılardan bahsedelim. Bu standlardan çeşitli eşyaları satın alabilirsiniz: havai fişekler, maytaplar, çeşitli baharatlar vb. Ayrıca Acı biber, köri, safran gibi baharatları yemeklere eklemek simlere farklı modlara sokabilmenize imkan tanıyabilecek.

Bunların dışında Festivalde nargileye benzeteceğimiz “Bubble Blower” objesi sayesinde simler farklı aromaları deneyebilirler. Hatta baharat yarışmasından sonra ağzı yanan bir sim kar fırtınası aroması ile az da olsa serinleyebilir.

 

GeekCon

Sıradaki durağımız GeekCon! Bilgisayar meraklısı simlerin bayıldığı bu festivalde Hackathon bölümünde (programlamacıların yarıştığı yer) bilgisayar meraklısı simler programlama yarışmalarında hünerlerini gösterebilir, oyun turnuvalarına katılabilir, ve uzay tutkunu olanlar ise burada hazır olarak bulunan rokete binerek uzaya gidebilirler! Hackathon’da gerçekleşek yarışlardan da bahsetmemiz gerekirse hack yapmayı seven simler burada yepyeni bir bilgisayar ödülü için yarışabilirler. Dereceye giren diğer simlerin de bekleyen ödüller var tabi.

October-21-Broadcast-284

Ayrıca oyuncu simler de çeşitli turnuvalara katılabilirler.Bilgisayar veya oyun oynayabileceğiniz diğer araçlar parladığında turnuvalara katılabilirsiniz! Turnuvalarda iyileştikçe ödüller kazanmaya başlayacaksınız!

Bilgisayar oyunu manyağı ya da bir Hack ustası değil misiniz? Yine de yapabileceğiniz şeyler var. Etrafta çeşitli kostümlerle dolanan cosplayerlarla tanışabilir ve bu cosplayerlarla fotoğraf çekilebilirsiniz.

 

Bazı Arsa Özellikleri

Bildiğimiz gibi The Sims 4 City Living’in çıkışı ile oyuna arsalara özellik verme seçeneği eklenecek. Bu yayında birkaç bu özellikler hakkında birkaç bilgiyi de öğrenmiş olduk. Örneğin: Geçerli arsada depremlere sebebiyet verecek seçeneklerden biri olan “Deprem Kuşağı” özelliği 1-10 arasında değişen sarsıntılar yaratacak ve simlere çeşitli ruh hallerine sokabilecek. Ayrıca depremler sırasında arsadaki hiçbir objenin bozulmayacağını da ekleyelim. Çünkü Guru’lara göre bu özellik “Gremlins” Traitine bırakılmış.  Ayrıca “Bozukluk Perileri” diye çevirebileceğimiz Trait ile simler evlerinde koltuklarının arasından, sandalyelerinin altından vb. gibi yerlerden rastgele para bulabilecekler. Unutmadan ekleyelim bu özellik için herhangi bir animasyonun eklenip eklenmeyeceği henüz onaylanmadı.

 

Şimdi yukarıda bahsettiğim birkaç objeyi de ele alalım.

Bubble Blower

Bubble Blower eşyasını Buy ve Build Mode’da bulabilmek mümkünken aynı zamanda Baharat Festivalinde de görebiliriz.Bubble Blower simleriniz için tam 8 farklı aroma içeriyor. Her aroma ise simlerinize farklı bir deneyim sunuyor. Ve tabiki çocuklar bu objeyi kullanamıyorlar. Onun yerine festivallerdeki satıcılardan köpük balon oyuncağı alıp eğlenceli vakit geçirebilirler.

October-21-Broadcast-100

 

Havai Fişekler

Havai fişekler bence festivallerin en güzel kısmı. Ayrıca önceki The Sims oyunlarına göre biraz daha gelişmişler. Evlilik sırasında otomatik olarak etkinleşmelerinin yanı sıra canlı yayında gördüğümüz gibi havai fişekler onlara yakın olan tüm havai fişekleri tetikliyor. Yani bu art arda birçok havai fişeğin birlikte patlaması demek. Bu da hoş ve güzel bir ayrıntı olmuş.

Ayrıca bahsettiğimiz gibi maytaplar da oyuna ekleniyor olacak. Yetişkin simler çocuklara maytap yakıp verebilecekler. Bunların dışında oyuna, kar küreli müziyenlerin enstrüman çalıp para kazanabileceği platformlar da ekleniyor.

Oyun Konsolları

4 Farklı oyun var. Bunlar:

Genies Curse

Densitty Affect

Mysims Racing

Party Frenzy

October-21-Broadcast-303

Yeni Hayat Amacı : City Native (Şehrin Yerlisi)

Bu yeni hayat amacı Simlerin City Living ile gelen özellikleri barındırıyor. Ayrıca verdiği ekstra kişisel özellik ile de simler şehirde yaşadıkça ve şehrin aktivitelerine katıldıkça daha mutlu hissedebilmelerini sağlayacak. İşte bu hayat amacının görevleri:

1)Turist

 • Kendinizi şehirdeki 3 farklı mahhaledeki insanlarla tanıştırın.
 • Apartmanınızın anahtarını bir arkadaşınıza verin.
 • Yemek standlarından 3 kez yemek yiyin.

2-)Şehir Sakini

 • Şarkıcılık yeteneğinde 3. Seviyeye gelin.
 • “Humour and Hijinks Festivalinde” havai fişek patlatın.
 • Bubble Blower objesini kullanın.

3-)Şehir Uzmanı

 • Bir protestocuya bağışta bulunun.
 • Romance Festivalinde birini öpün.
 • Sanat merkezinde bir resim tamamlayın.

4-)Şehrin Yerlisi

 • Şarkıcılık yeteneğini tamamlayın.
 • GeekCon’da bir yarışma kazanın.
 • 100 000 Simoleon değerinde bir apartmanda yaşayın.

 

bunu kullan

 

Küçük Detaylar

-The Sims 4 City Living ile yeni bir ölüm çeşidi ekleniyor. Eğer bir Sim düzgün hazırlanmamış “Pufferfish” adında bir yemeği yerse ölme ihtimali var. Ve bu yeni ölüm çeşidinin farklı özellikte bir hayaleti de mevcut.

-Ayrıca Gurular’a göre eğer istersek pufferfish yemeğini restoran menülerine ekleyerek ölüm restoranları yapabiliriz. 

-Yeni Wohoo alanı eklenmeyecek.

-27 tane öğrenilebilecek yemek var.

-En azından 2 farklı gizli yetenek geliyor: çubuklarla yemek yemeyi sağlayan ve acıya karşı dayanıklılığınızı arttıran olmak üzere.

-Build Modda birçok kirli görünümlü eşya ve 8 tane duvar kağıdı ekleniyor.

-Eğer karizma yeteneğiniz yüksekse alışveriş yapabileceğiniz standlarda indirim alabiliyorsunuz.

-Asansörler sadece çatı katlarına yerleştirilebiliyor. (Ayrıca asansörlerin animasyonlu olmadığı yönünde sağlam söylentiler var.)

-Turistleri kıyafetlerinden kolaylıkla tanıyabileceğiz.

-Her festivalin kendine özgü standları ve kıyafetleri var.

-Havai fişekler birbirini aktive edebilecek ya da düğünlerde yüzükler takıldığında o arazidaki havai fişekler otomatik olarak patlayacak.

-Politik ve Kültürel olmak üzere 2 yeni radyo istasyonu var.

-Geceleri ortaya çıkan racon kostümünde “tuhaf” simler olacak. 

-Simler baharatlı yüyecekler yerken birden tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilecekler.

 

Ayrıca kaçıranlar için San Myshuno’nun şehir simgesini de ekleyelim.

October-21-Broadcast-328

 

Her ne kadar festivallerin ana özellik olarak tanıtılması hoşuma gitmese de atmosferin dolu dolu olması festival havasını hissetmemi sağladı. Arkada basketbol oynayan sim, heykel olarak paraya kazanmaya çalışan NPC ve her ne kadar bazı etkinlikler ana oyunun geri dönüştürülmüş hali de olsa, kalabalığın festivaldeki objeleri kullanıyor olması canlı bir ortam oluşturmayı başarmış. Sürekli değişen sokakların da oyunu monotonluktan bir tık daha uzaklaştırabileceğini düşünüyorum. Ayrıca havai fişeklerin birbirini aktive etme olayı ve gece yarısı tuhaf simlerin sokaklara çıkması gibi küçük eğlenceli detaylar da oyunu zenginleştiren etmenlerden. Birçok eksiğine (apartmanlan inşa edilememesi ve oda arkadaşı sistemi eklenmemesi gibi) ve hala asansörlerin belirsizliğine rağmen The Sims 4 City Living getireceği yeni oynanış elementleri ve festivalleri ile oyuna ayrı bir tat katacak gibi duruyor.

Peki ya Kasım ayında satışa çıkacak The Sims 4 City Living’in festivalleri hakkında sizin görüşleriniz neler? Ve favori festivaliniz hangisi? Bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi oyunlar!

 

2 Yorum

 1. Şehirde kafe falan yok sanırım. Öyle arsaları koyucak yer var mı bilmiyorum ama şehirimde kafe, restoran, spa gibi yerlerin olmasını isterdim açıkçası. Onlar için başka bir haritaya geçmek istemem.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir