The Sims 4 Cats and Dogs: Kedi ve Köpekleri Kontrol Etmek

 

Merhaba Simmerlar! Sizlere sonunda Cats and Dogs paketini duyurduğumuz için çok mutluyuz! Sonunda bu paketi duyurmanın gerçekten rahatlatıcı olduğunu söylemeliyim. Duyurunun hemen ardından toplulukta birçok kişinin aklında oluşan ilk soru şuydu: Kedi ve köpekleri nasıl kontrol edeceğiz?

gg

Bu beklediğimiz bir şeydi, çünkü bu soru henüz paket üzerinde çalışmaya başlamadan kendimize sorduğumuz ilk sorulardan biriydi. Aynı zamanda tüm paketi etkileyecek en önemli tasarım sorusu buydu. Bu yüzden bunun ne demek olduğu hakkında biraz detaya inmeye karar verdik. Başlarda ekip olarak ayrıldık ve yaratıcılık üzerine bir mücadeleye giriştik.  Herkesin güçlü fikirleri vardı. Bunun inanılmaz derece önemli olduğunun farkındaydık. The Sims 2’de hayvanlarımızı direkt olarak kontrol edemiyordunuz. The Sims 3’te edebiliyordunuz. Biz de her açıdan en doğru kararı verebilmek adına dönüp eski oyunları oynadık, forumları inceledik, yürütülen anketlerin analizini yaptık.

Farklı fikirler arasında gidip geldikten sonra, Tasarım direktörümüz sonunda önemli bir  noktaya değindi. Soru kontrol edebilecek miyiz yoksa edemeyecek miyiz değildi. Asıl soru bu verdiğimiz kararla neler yapabileceğimizdi. Hangi çözüm daha üstündü? Neler kazanacaktık? Ve neler kaybedecektik?

Buna devam etmeden hemen önce diğer durumları da inceleyelim. Ben bir köpek sahibiyim ve köpeğim neredeyse benim bütün hayatım. Corgi cinsi köpeğim Peaches’e haftasonları odaklanıyorum. Karım ve ben onu sahile götürüyoruz, onunla alışverişe gidiyoruz ve güneşin keyfini çıkarması kitaplarımızı arka bahçede okuyoruz. Kısacası ona düşkünüz.

tt

Ekipte köpeğine ya da kedisine tek düşkün olan ben de değilim üstelik. Bu paketi tartışırken hayvanların benlikleri üzerinde oldukça detaya inmeye ve onları neden bu kadar sevdiğimizi anlamaya çalıştık. Neden bizi bu kadar güldüklerini, neden bizi kızdırdıklarını. Neden sürekli fotoğraflarını çekip durduğumuzu. Daha sonra hayvanlarımızı özel yapan şeyler üzerine kendimizi kaptırdığımızı fark ettik. Sırt üstü nasıl uyuyorlardı? Neden sürekli tek bir kişiye havlıyorlardı? Poşet hışırtısını duyarak yürüyüşe gideceklerini nasıl anlıyorlardı?

The Sims 4 Cats and Dogs ile hayvanların karşılık veren, itaatkar ve Simlere  -sahiplerine ve dostlarına-  kafayı takmış olmaları gerektiğini biliyorduk. Ayrıca onların şaşırtıcı, muazzam yollarla beklenmedik ve yaşayan canlılar olarak görmek istediğimizi biliyorduk. Ve hayvanlar için “Simlerin Simleri” fikri üzerinden ilerledik.

İşte bu bizi tekrar kontrol edip edemeyeceğimiz kısmına getirdi. Burada tasarımsal, teknik birçok farklı etmen de olayın içine girmeye başlıyor ancak kısaca özetlemek gerekirse eğer oyuncular hayvanların her davranışını doğrudan kontrol etseydi bu hayvanları daha şaşırtıcı, daha eğlenceli yapmamızı ve beklenmeyen durumların ortaya çıkmasını zorlaştıracaktı. Diğer tüm seçenekleri karşılaştırdığımızda oyunculara hayvanları doğrudan kontrol etmeleri yerine onlarla farklı yollardan etkileşime geçmelerini sağlamanın kesinlikle en eğlenceli seçenek olacağını biliyorduk. Bu kararı verdiğimizde bu karar The Sims 4 Cats and Dogs eklenti paketi ile esasen diğer The Sims oyunlarında bulunmayan özelliklere dair yeni bir kapı açtı.

Bu arada hayvanların kontrol edilememeleri onların vahşi oldukları anlamına gelmiyor. Cidden böyle değil. Hatta size bazı örnekler vereyim ama ondan önce size küçük bir soru sormama izin verin: Gerçek hayatta kedinizi ya da köpeğinizi nasıl kontrol ediyorsunuz? Onları sevmek istediğinizde yanınıza nasıl alıyorsunuz? Ya da kötü davranışlarında onları oturtmayı nasıl başarıyorsunuz? Cevabı biliyorsunuz, oyunda da aynen bu şekilde işliyor.  Hayvanlarınız ihtiyaçları konusunda yardımınıza ihtiyaç duyduklarında hareketleri size bunu anlatıyor. Belirli davranışlarda bulunuyor olacaklar, Siminizle iletişime geçecekler. Ve evet arayüz yoluyla onların ihtiyaçlarını görebileceksiniz. Hatta onlara bizzat sorabileceksiniz de!

ss

Hayvanlarınız kötü bir davranış sergilediklerinde onları durmaları için eğitebileceksiniz. Yanınızda durmalarını istediğinizde onları hemencecik yanınıza çağırabileceksiniz. Ancak her iyi bir kedi veya köpek gibi zaten burnunuzun dibinden ayrılmama, adımlarınızı takip etme ve siminizin hemen yanındaki koltukta horulduyor olma ihtimalleri de oldukça yüksek. Eğer köpeğinizin başka bir köpekle çiftleşmesini istiyorsanız ona bu talimatı verebilirsiniz. Ya da kedinizin belirli bir yatakta yatmasını istiyorsanız bunu ona söyleyebileceksiniz.

Yani kısaca hayvanları kontrol edememekten rahatsız olmayacaksınız.  Bu şekilde hissetmemeniz için tasarımda, uygulamada, birçok çözümde ve içerikte oldukça emek harcadık. Ve ayrıca oyunu  eşsiz davranış ve niteliklere sahip kedi ve köpeklerle doldurduk. Böylece yıllar boyunca inceleyip kendi hikayelerinizi anlatabileceksiniz.

The Sims 4 Cats and Dogs’un şu ana kadar yaptığımız en iyi eklenti paketi olduğunu düşünüyoruz.Böyle düşünmemizin sebebi de hayvanlar üzerindeki kontrolü kaldırarak sağladığımız özgürlük. Bazılarınız bu konuda bizimle aynı fikirde olmayabilir ancak endişelenmeyin The Sims 4 Cats and Dogs çok yakında çıkacak ve önümüzdeki aylar içerisinde sizlerle daha çok bilgi vereceğiz. Yakında siz de bu kararın ne kadar pati-hteşem olduğuna katılacaksınız! Şimdilik görüşmek üzere!

 

 

12 Yorum

 1. Gerçekten çok daha güzel olmuş hayvanlar kendi zekasıyla kendi iradeleriyle yürüyüp koşmaları çok daha gerçekçi

 2. Bence TS4 Cats&Dogs paketi diğer pets paketlerinden daha iyi düşünülerek tasarlanmış. Birincisi, hayvanları gerçek hayatımızda yönetebiliyor muyuz? Onların yaptığı her şeyi özel kılan da o değil mi zaten? Her dediğimizi yapmamaları ve simler gibi yönetilememeleri oyunu gerçeğe yaklaştırırken; eğiterek bazı şeyler yaptırabilmemiz ve arayüz ile temel hususlar ile ilgilenebilmemiz çok güzel bir ayrıntı. İkincisi, atların TS3’te olması çok garipsenemezdi, açık dünyada kullanılabilirlikleri vardı. Paket TS4’te atların olmaması, kapalı bir dünya için doğru bir tercih. Şahsen atlar yerine veteriner kliniğini tercih ederdim. Gerçekçilik; bir yaşam simulasyonu için ilk niteliktir. Veteriner olmak ve klinik açmak, TS4 için restoran veya perkande açmaktan çok daha fazla şey sunacak bizlere. Ayrıca TS4 Cats&Dogs, TS3 Pets’ten daha çok yenilik getirdi. Sadece hayvanlar ve yeni bir dünya getiren Pets; veteriner klinik, yeni dünya, gerçekçi hayvanlar ve daha fazlasını sunuyor bizlere. Aslında ben de Sims 4 konusunda; özellikle ek paketlerde cimri davrandıklarını kabul ediyorum; fakat Cats&Dogs’ta SimGuru’lardan tarafım.

  1. Ama bizler oyundaki evrenin bir bakıma tanrısıyız. Bu yüzden hayvanları yönetebilmemiz gerekirdi bence. Atlar hakkında dediklerine ben de katılıyorum.

   1. Bencede fakat hayvanların çok ihtiyacı oluyordu The Sims 3’de aşırı zorlanıyordum hem toddler hem pets yetişemiyordum bu halide iyi ama The Sims 3 The Sims 4den çok daha iyi

    1. (Eca) Bence biz oyundaki tanrı değil oynadığımız simin kendisiyiz. Tanrı kavramı oyunda yok ve olsaydı çok çeşitli olaylara hakimiyetimiz artardı. Bence biz oyundaki simlerimiziz ve seçimlerimizi kendimiz yaptığımız gibi; diğer simleri yönetemediğimiz gibi (seçili hane dışında) hayvanları da yönetememeliyiz. Şuraya git; şunu yap gibi. Yemek yerken durdurmak gibi. Sadece basit temel ihtiyaçlarını ve oyunun yürümesi için gerekli etmenler dışında kontrol edemememiz çok güzel düşünülmüş.

     (Abdullah) TS3 şu anda ek paketleri ile TS4’ten daha iyi gözüküyor. Ama TS5 çıktuğında birinci TS4 olacak. Çünkü TS3 ana oyunla bile bilgisayarı zorlayan, zor bir kontrolü olan ve grafikleri anlaşılmayabilen bir oyun. O zamanın en iyisi bu zaman kötü olur tabiki. TS4 ona göre çok hafif ve bug sayısı az bir oyun. Kolay kontrol ve basit arayüzler. Yükleme ekranlarının olması ise çökmeleri büyük bir olasılıkla önleyebiliyor. Yükleme ekranlarının 4/3’ü oyunu yenilemek ve sistemi güçlendirmek, geri kalanı veriyi yüklemek görevini yapar. TS4’ün paketleri TS3’r göre çok kaliteli.

 3. Hayvanları kontrol etmek bana da çok saçma geliyordu bence en doğrusunu düşünmüşler

 4. bari sadece sonbahar olayını getirselerdi mevsimlerin eksiliğini bu kadar yoğun hisseden tek benmiyim? :))

 5. Bu fikir benim pek hoşuma gitmedi çünkü bir sim yerine hayvanı kontrol etmek ve üstelk sims 4 gibi gelişmiş bir oyunda hayvanın hayatını kontrol etmek çok zevkli olabilirdi tamam kendilerine göre hareket etmeleri daha gerçekçi olabilir fakat uzun süre sonra bir köpek veya kedi simi kontrol edip ona istediğimizi yaptırmak daha zevkli olabilirdi enazından insan simlerle daha iyi ve kontrollü ilişkileri olabilirdi kendilerine göre bağımsız hareket etmeeri kötü olmuş bence Sİms 3 pets gibi olsaydı kesinlikle daha kaliteli bir paket olabilirdi ben öyle umuyordum ama bu formu okuyunca hayal kırıklığına uğramış gibi bir şey oldum ve alıp almama konusunda çelişkiye düştüm

 6. Sims 3 Pets kontrolleri olsa daha zevkli ve daha kontrollü olabilirdi bence hem hayvan sim gözünden hayata falan bakış olurduk açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı sadece simler üzerinden hayvanlarla iletişime geçmek hayal kırıklığı

 7. Bence Hayvan simleri kontrol etme özelliğini getirsinler isteyen hayvan simi insan sim üzerinden kontrol eder ister direkt hayvan simi oynar hem merak ettiğim simi kontrol edemiyorsak açlığını enerjisini falan nerden anlayabileceğiz?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir