The Sims 4 Cats and Dogs: İnceleme

Hepinize merhaba. Bildiğiniz gibi The Sims 4’ün sabırsızlıkla beklenen eklenti paketi Cats and Dogs çıktı. Çıkmasıyla birlikte hemen satın alıp (:P) denedim. Şimdi sizlere kısıtlı olan oyun tecrübemi sunacağım.

Öncelikle CAS ekranından bahsedelim. Bir sürü ırk mevcut. Adını bile daha önce duymadığım bir sürü ırk ve hepsi çok detaylı. Öncelikle renklerinden bahsedeceğim. Hayvan ırklarını seçerken neredeyse hepsinin hazır farklı renk seçenekleri mevcut. Eğer isterseniz de hazır olan renkleri değilde, tamamen kendi renklerinizi oluşturabiliyorsunuz. The Sims 3’te renk paletleri nasılsa, The Sims 4’te de hayvanların renklerini ayarlama kısmında ki renk paleti aynı. Yani kedi, köpek yada tilkinizi istediğiniz renk yapabiliyorsunuz. Buda kasabada bütün hayvanların tekdüze olmaması anlamına geliyor. Dikkatinizden kaçmadıysa birde tilki dedim. Ben oyunu yüklemeden önce tilkinin sokakta denk gelip, onunla sosyal barımızı yüksek tutup o şekilde sahipleneceğimizi düşünmüştüm. Ancak o iş öyle değilmiş. CAS ekranında da tilki yaratabiliyormuşuz. Bence mükemmel. Aynı insanların ses tonunu seçebildiğimiz gibi hayvanların da ses tonunu seçebiliyoruz. Ayrıca tilki yaratan kişiler içinde özel tilki sesleri mevcut. Yani tilkilerimiz ortalıkta bir köpek gibi havlamak zorunda değil. Yada kedi gibi miyavlamak. Yada ötmek. What does the fox say?

Hayvanlarınızın yalnızca ırkını ve renklerini seçmekten ziyade, onların traş biçimini, kuyruklarını ve kulaklarını değiştirebiliyorsunuz. Bu detay da bence çok hoş. Örnek vermek gerekirse; Pomeranian ırkını bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Bol tüylü, pofuduk, küçük bir köpek. Ancak dileyen kafası ve kuyruğu hariç her yerini traş ettirerek köpeğe tamamen farklı bir imaj yaratabiliyorlar. Oyunda da bunu yaratmamız mümkün. Bol tüylü bir Golden Retriever’ımız olabilir. Ama istersek traşlı bir Golden’a da sahip olabiliriz. Hayvanın yapısını değiştirmekten ziyade onlar için bir sürü aksesuarda mevcut. Tokalar, şapkalar, tasmalar, kapüşonlular, kıyafetler, t-shirtler derken bir sürü seçeneğimiz var. Ancak yine şu renk değiştirme olayına değinmek istiyorum. The Sims 3’te bildiğiniz gibi renkleri dilediğimiz gibi seçebiliyorduk. Ancak oyunun bize izin verdiği yerlerin rengini değiştirebiliyorduk ancak. The Sims 4’te o olay kalkmış. İlk fotoğrafta kırmızı daire içine aldığım turuncu yere dikkat edin. Fotoğrafta görünmese de aslında orası benim faremin imlecinin bulunduğu yer. Faremin imlecini nereye götürürsem orasının rengini değiştirebiliyorum. Bu gerçekten The Sims 3’ten çok daha iyi olan bir sistem. Buna emin olabilirsiniz. Ayrıca hayvanlarınız için bir sürü trait mevcut. Çok güzel ki bizi 2-3 tane trait seçmeye mahkum bırakmamışlar. Gelelim insanlar için olan CAS’e. Kadınlar için çok güzel, farklı tarzda saçlar mevcut olsa da, erkekler için aynısını söyleyemeyeceğim. Erkekler içinde bir sürü saç mevcut ama sanki hepsi aynı da yalnızca bir kaç yeri farklı gibi. Kıyafetlere gelirsek, hem hayvan temalı, hemde normal şekilde kıyafetler mevcut. Ama bizim için önemli olan insanlar değil tabiikide hayvanlar olduğu için çok büyük bir eksiklik diyemeyeceğim.

Hayvanlar için eşyalar bol miktarda mevcut. Ancak yatak olayı sanki yetersiz gibi. Köpeklerin yatabileceği yataklar çok sınırlı. Sanırım ileride hayvanlar için de bir eşya paketi çıkartacaklar. Yoksa bu eşyalarla bir ömür geçirmek bizim için çok sıkıcı olacak. Kediler içinse durum tam tersi. Çok güzel kedi evleri mevcut. Kedilere sanki daha büyük önem verilmiş gibi. Ben köpeksever biri olarak bu duruma kızmadım mı, vallahi kızdım. Ayrımcılık yapmışlar sanki. Hayvan eşyalarının yanısıra, hayvan temalı bir sürü dekoratif eşya da mevcut. Gazeteler, fotoğraflar, biblolar ve daha bir sürü şey mevcut. Ancak bunların içinde en heyecan verici olan şey ise veterinerin olması. Kasabada istersek kendi veteriner kliniğimizi, istersek hazır olan bir kliniği satın alabiliyoruz. Yalnız iş aradığımız zaman direk veterinerlik kariyerini seçemiyoruz maalesef. Veteriner nasıl olunur henüz çözemedim, siz çözerseniz beni de bildilendirmeyi unutmayın lütfen. Oyunu oynadığım bu kısa zamanda oyundan memnun kaldım mı, evet kesinlikle kaldım. Kasaba deseniz gerçekten çok ayrıntılı ve büyük. Ayrıca kasabadan başka bir adaya bile gidebiliyoruz. Kasabanın atmosferi mükemmel. Gerçekten cıvıl cıvıl. Sonunda oyunu oynadığımız zaman her yerden gelebilecek hayvanlar mümkün. Şahsım adına konuşmak gerekirse, oyunun gerçekçiliği ne kadar artarsa oyunun oynanabilirliği eşit düzeyde artıyor. Cats and Dogs açık ara en beğendiğim eklenti paketi diyebiliriz. Eğer almadıysanız şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü oyunun oynanabilirliği çok değişmiş durumda. Apartmana alacağınız bir kedi, bahçeli evinize alacağınız bir köpek hayatınızı o kadar değiştiriyor ki anlatamam. Tabiiki Cats and Dogs’u yükleyip kendi köpeklerimi yapmamak olmaz. Yazının bitişini, size kendi köpeklerimi göstereceğim. Tabii oyunda da kendi köpeklerime benzer köpekler yapmayı denedim. Artık olduğu kadar.

Paşa

Mişa

19 Yorum

  1. Ellerine sağlık yararlı bir paylaşım olmuş ? Bu arada Paşa ve Mişa çok tatlı ????

  2. Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Gerçekten kendi köpeklerinle aşırı benzetmişsin tebrik ederim. Oyunun bir köpekle bile çok fazla değişip değişemediğini malesef henüz deneyimleyemedim. Türkçe yama olmadan oyuna adapte olamadım. Türkçe yama Cats ve Dogs eklenince artık bende çocukluğumdan beri hayal ettiğim güzel evim ile beraber yaşadığım bir köpeğe sahip olabileceğim için çok heyecanlıyım. Veterinerlik olayından ziyade benim merak ettiğim o hareket eden süpürge.

    1. Mişa’nın kıyafeti daha uyumlu olabilirmiş belki de. :D Birde Paşa’nın kulaklarının öyle olduğu bir poz koysam daha makbule geçermiş gibi sanki.

  3. dükkan ve restoran satın alır gibi bir simin cep telefonu üzerinden veteriner kliniği alıyorsun ve işletiyorsun

  4. Restorant Aldığın Bölmeye Baıyosun orada sana diyo retail or restaurant or vet işte orada veteriner yazısı görülüyo

  5. cats&dogs&bugs olaymış adı iyiymiş hayvanlar şekilden şekile giriyor ikide bir çok rahatsız edici… inş sonraki paket ile mevsimler gelir.

  6. kesinlikle mevsimler ya! oyuna mevsimler kadar gerçeklik katan başka hiçbir şey yok.

  7. bence yararlı bir yazı olmuş.alıp almamakta karasızdım.kesin alıcam .paşa ile mişa çok tatlı..)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir