The Sims 4: Cats and Dogs – Create a Pet Sistemi (Kediler Bölümü)

The Sims 4: Cats & Dogs “Create a Pet” İncelemesi (KEDİLER Bölümü)

Nihayet The Sims 4’e eklenen minik dostlarımız da tıpkı Sim’ler gibi CAS Ekranından oluşturuluyorlar. Aşağıdaki pati simgesi, “Create a Pet” simgesi ve buna bastığımızda kedi ya da köpek oluşturma ikonlarının olduğunu görüyoruz:

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet

KEDİLER

Video İnceleme

Yaklaşık 18 dakikalık video incelemeyi özetle metne dökecek olursam…

Kedi Oluşturma Butonları

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Cats 1

Breeds

Breeds, Kedi/Köpek Cinslerinin bulunduğu butondur. Birbirinden farklı cinsleri bulabileceğiniz bu kısımdan bir cins seçip, üzerinde hiç oynama yapmadan da hazır kedi/köpek olarak hemen oluşturabilir ve oynamaya başlayabilirsiniz.

Body

Body, hayvanınız için hazır vücut tipi seçmeye yarar. Bunun yanısıra tıpkı Sim’lerde olduğu gibi hayvanların da kilosunu ve kondüsyonunu ayarlayabiliyorsunuz.

Tails

Tails, hayvanınızın kuyruk tipini belirlemeye yarayan araçtır. Kısa ya da uzun bir kuyruk seçebilir ve sonradan çekiştirerek de düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Coat Color / Pattern

Coat Color / Pattern, hayvanınızın kürk rengini ya da desenini belirlemeye yarayan araçtır.

Furs

Furs, tüy kesim çeşitlerini barındıran araçtır. Bir tür Pet Kuaför gibi düşünebilirsiniz!

Pet Clothing

Pet Clothing, hayvanınız için tasarlanmış birbirinden şirin kıyafetin, kostümün ve tasmaların bulunduğu giyim aracıdır. NOT: Yavru kediler için giyim kuşam söz konusu değil, onları giydiremiyoruz. Giydirmek, sadece yetişkin ve üzeri yaş evresindeki kediler için geçerli. Ayrıca giydirilebilir kedilere, toplam 5 farklı giysi atayabiliyoruz.

Paint Mode (Create a Style)

Paint Mode (Create a Style), The Sims 3’teki Create a Style modundan alışık olduğumuz mod, sadece hayvanlarımıza özel olmak üzere artık The Sims 4’e de dahil olmuş durumda ve bu araçla, hayvanlar için türlü türlü tarzlar oluşturup birbirinden farklı binlerce hayvan oluşturabileceksiniz. Bu modun detaylıca incelendiği kısma gitmek için -buraya- tıklayınız.

Bildiğiniz gibi Sim’lerin bir yakın bir de uzak planda çıkan butonları bulunur. Hayvanlar için de aynısı geçerli. Yakın planda gözüken butonlara da bir göz atalım:

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Cats 2

Head Shape

Head Shape, hayvanın kafa yapısını değiştirir. Ve bu araç, gözünden ağzına, burnundan kulağına her türlü yapısını değiştirir.

Ears

Ears, hayvanınız için hazır kulak tiplerini içeren araçtır. Kulaklarını ister düşürün, ister uzatın!

Nose

Nose, hayvanınız için hazır burun tiplerini içeren araçtır ve aynı zamanda burun ve kulak içi deri rengini de belirleyen bir bölümü mevcuttur.

Whiskers

Whiskers, kedi bıyıklarını değiştiren araçtır.

Eyes

Eyes, gözler üzerinde oynama yapabildiğiniz araçtır. Hem gözlerin boyutu için hazır birkaç göz tipi bulunur, hem de her göz rengini tek tek ayarlamanızı sağlayan göz rengi seçimi bölümü…

Positions

Ekranın orta üst köşesinde fark edeceğiniz 4 farklı pozisyon bulunur. Bu pozisyonlar sayesinde kedinin tüm vücudu üzerinde kolayca oynama yapabileceksiniz. Son 3 pozisyon, kedinin oynamadan sabit durmasını sağlarken, ilk pozisyon, hareketli ve normal pozisyon almasını sağlar.

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Cats 3

Ekranın sol üst bölmesinde, tıpkı Sim’lerde olduğu gibi isim ve soyadı, cinsiyet, yaş evresi, ses rengi, kişilik özellikleri seçimi ve ilişkilerin ayarlanabildiği bölüm bulunur. Cinsiyet bölümünün altında bir de gizli bir menü bulunur ve bu menü sayesinde, hayvanınızın üreme durumunu da belirleyebiliyorsunuz. Bu arada hayvanınız eğer bir kedi ise ondan bir rakun tiplemesi oluşturabilir ve ses rengini de RACOON / RAKUN olarak ayarlayabiliyorsunuz; böylece o tipleme, rakun gibi ses çıkartacaktır.

Paint Mode (Create a Style)

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Paint Mode Create a Style

Clear All

Paint Mode içinde yaptığınız tüm değişiklikleri tek hamlede silmeye yarayan butondur.

(Color Sliders) Rengin HEX kodunu gir

Her bir rengin, 6 numerik karakterden oluşan bir renk kodu (hex) vardır ve bunun bir renk kodu olduğunu belirtmek amacıyla 6 numerik karakterin başında # yani “sayı işareti (müzik dilindeki adıyla “diyez”)” bulunur. Eğer özellikle istediğiniz bir renk varsa, o rengin hex kodunu alıp bu bölmeye yapıştırabilirsiniz. Ya da Hue (Renk Tonu), Saturation (Renk Canlılığı / Matlığı / Solgunluğu), Brightness (Renk Parlaklığı / Koyuluğu) ayarlarıyla oynayarak bir renk belirleyebilirsiniz. İlâveten, renk pastasında görünen renge doğru sürükleme yaparak bu pastadan bir renk seçmeniz de mümkün

Rengin Parlaklığı

Brightness (Renk Parlaklığı) ayarının bir kısayoludur. Rengin parlaklığını ya da koyuluğunu buradan belirleyebilirsiniz.

Rengin Saydamlığı

Bu kaydırgaç, seçili olan rengin saydamlığını, yani etkisini / silikliğini ayarlamaya yarayan araçtır. %100’den %0’a kadar…

Hazır Renkler

Renk belirlemekle uğraşmak istemeyenler, oyunun -sık kullanılanlardan- belirlediği toplam 36 hazır renkten birini de kullanabilirler.

Fill Color

Seçili renk her ne ise, hayvanınızın kürkünü o renkle kaplar. Eğer STENCIL bölümündeyseniz, seçili desen baskının tamamının tek hamlede uygulanmasını da sağlar. Kısaca, seçili renkle “içini doldurma” sistemidir.

Mirror Painting

Seçili fırçanızı/damganızı, yansımalı (sağlı/sollu) şekilde uygulamaya yarayan sistemdir. Kelebeğin tek kanadını kaldırırsanız, uygulanan fırça / damga, normale döner.

Brush Mode

Fırça moduna geçirtir. Fırça ile boyama yapmanızı sağlar.

Eraser Mode

Silgi moduna geçirtir. Seçili fırça / damga modeli ile, söz konusu bölgeyi silmenizi sağlar.

Eyedropper Mode

Resim editörlerinde kullandığımız klasik damlalık ikonudur ve söz konusu rengi kopyalamaya yarar. Bu moda geçin, hayvanın tüyü üzerindeki herhangi bir renk üzerinde durarak farenizin sol tuşuyla basın. Söz konusu rengi kopyalamış olacaksınız.

Brushes

Fırça modellerinin bulunduğu bölümdür.

Stamps

Damga modellerinin bulunduğu bölümdür. Damgalar, sticker tarzındadır ve hayvanın vücudu üzerindeki herhangi bir yere damga basabilirsiniz.

Stencils

Desen baskı modellerinin bulunduğu bölümdür. Bu bölümdeki desen baskıları isterseniz “Fill Color” butonu ile komple -tek hamlede- uygulayın, isterseniz “Brush Mode” ile boyaya boyaya…

Brush Size

Seçili fırçanın boyutunu ayarlayabileceğiniz kaydıraçtır.

Brush Rotation

Seçili fırçanın rotasyonunu belirleyebileceğiniz kaydıraçtır.

Genetics

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Genetics

Make a Mix Breed butonuyla ulaşabileceğiniz genetik bölümü, seçili hayvanın genlerinden oluşacak yeni bir hayvan oluşturmaya yarar.

Kedilerin Kişilik Özellikleri

The Sims 4: Cats & Dogs Create a Pet Traits

Kedilerinize verebileceğiniz toplam 17 adet trait (kişilik özelliği) bulunmakta ve her bir kediye en fazla 3 özellik atayabiliyorsunuz. Bu özellikler, kedinizi kişiselleştirecek ve davranışlarını doğrudan etkileyecektir. Videoda bahsettiğim şekliyle aynen alıntılıyorum:

Affectionate – Sevecen demek ve sevecen kediler, sahiplerini çok severlermiş ve onlara sadıklarmış.

Aloof (Sevecen ile uyumsuz) – Soğuk demek ve soğuk kediler, bir sahibe ihtiyaç duymayan, sadece bedava yemek verdiği için onunla kalan soğuk kişilikli kedilermiş.

Clever – Zeki demek ve zeki kediler, ona öğrettiğiniz her şeyi hızlıca öğrenen kedilermiş.

Curious – Meraklı demek ve meraklı kediler, çevresindeki farklı nesneleri kurcalamaktan kendini alamazmış.

Fluffy – Kabarık Tüylü demek ve bu kediler diğer kedilerden daha kabarık olacağı için daha fazla tüy dökerlermiş.

Free Spirit – Özgürlüğüne düşkün demek ve özgür ruhlu kediler sokak kedisi gibi çok sık gezerlermiş ama yine de yemek için eve dönen kedilermiş.

Friendly – Dost Canlısı demek ve dost canlısı kediler, tüm Simlerle iyi anlaşırmış ve onları hep sevinçle selamlarlamış.

Frisky (Lazy ile uyumsuz) – Yerinde Duramayan demek ve bu Oynak kediler, diğer kedilerden daha hareketlilermiş. Patileyip coşmak ve koşmaktan çok hoşlanıyorlarmış.

Glutton – Doyumsuz demek ve obur kediler, daha sık ve daha dağınık yerlermiş.

Lazy (Frisky ile uyumsuz) – Tembel demek ve bu kediler, kestirmeye bayılırlarmış ve onlar için fazla çaba gerektirdiğinden bir yerden bir yere sıçramak daha az olasıymış.

Mischievous – Yaramaz demek ve yaramaz kediler her zaman cici kedi olamıyormuş. Çoğu kez yaramazlık yapıyorlarmış ve hatta bunun için teşvik ediliyorlarmış.

Playful – Oyunbaz demek ve bu oyuncu kediler, oyuncakları seviyormuş ve coşkulu değilken bile her zaman oynamak istiyorlarmış.

Prowler – Fırsat Kollayan tip demek ve bu sinsi kediler, mahalle çevresinde dolaşmaktan hoşlanırlarmış ve eve eli boş dönmezlermiş, illa bir şey getirirlermiş.

Skittish – Ürkek demek ve bu korkak kediler, hemen hemen her şeyden ürkerlermiş ve ayrıca sürekli gizlenmek isterlermiş.

Spoiled – Şımarık demek ve bu kedileri azarlamak bile şımarık davranışlarını değiştirmeye yetmiyormuş.

Talkative – Çenesi Düşük demek ve bu geveze kediler, Sim’lerle birlikte miyavlamayı seviyorlarmış ve hatta istek üzerine şarkı söylemeye bile çalışırlarmış.

Territorial – Bölgesel demek ve bu korumacı kediler, kendi bölgelerini aşırı sahiplendikleri için, karşılaştığı her yeni kimseye karşı agresif yaklaşırlarmış.


RuBi’den Herkese Kucak Dolusu Sevgiler! Bol Simsli Günler!

Bir Yorum

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir