The Sims 4 Cats And Dogs: Genel Rehber

The Sims 4 Kediler ve Köpekler
Sahiplenme, Eğitim ve Evcil Hayvan Bakımı

Kedi veya köpek sahiplenmek oyununuzda mekanik açıdan bir yenilik sağlamıyor. Yalnızca aile üyelerinizde fazlalık olarak görünüyorlar. Yani evinizde ki bir simi kontrol edebilirken, kedi(ler)inizi yada köpek(ler)inizi kontrol edemiyorsunuz. Aslında kedi ve köpeklerinizin aile içi durumundan çok, bu rehber oyuna yeni başlayanlar için nasıl yeni bir evcil hayvan edinebilirim rehberi olacak. Simleriniz evcil hayvanlarınızla eğlenebilir, onlarla bir bağ kurabilir ve sosyal etkileşimlerde bulunabilir. Oyunda bir hayvan sahiplenmek, gerçek hayatta sahiplenmekten farksız aslında. Onları besliyoruz, veterinere götürüyoruz, seviyoruz ve mutlu olmalarını sağlıyoruz vs…

EVCİL HAYVAN SAHİPLENMEK
Kedi yada Köpek Evlat Edinmek

Evcil hayvan sahiplenmek için telefonunuzun servis bölümünde yeni bir yer açılmış durumda. 200$ Simoleon karşılığında yeni bir evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. The Sims 4’te, diğer oyunlarından farklı olarak yeni bir evcil hayvan sahiplenme işlemi uygulamışlar. Önceki oyunlarında bildiğiniz gibi evcil hayvan sahipleneceğiniz zaman, onları daha sahiplenmeden seçeneklerinizi görüyor, istediğiniz hayvanın profiline bakıp özelliklerini, yaşını, ırkını ve cinsiyetini görebiliyordunuz. The Sims 4’te ise bu olay, evcil hayvanı sahiplendirecek olan kişi 200$ Simoleon ödemeyi kabul ettiğinizde evinize üç farklı hayvanla birlikte geliyor. Hayvanların üstüne ” Get to Know ” seçeneğine tıklayarak hayvanların traitlerini öğrenebiliyorsunuz. Sahiplenebilmek için onlarla arkadaş olmanıza (ilişki barınızı yüksek tutmaya) gerek yok. Ayrıca birden fazla evcil hayvan sahiplenebiliyorsunuz. Evcil hayvanlardan istediklerinizi seçtikten sonra, gelen görevliye tıklayarak ” End Adoption Evaluation ” diyerek sahiplenme işlemini tamamlayabiliyorsunuz.

Sahipsiz Bir Hayvanı Sahiplenmek

Sahipsiz bir hayvandan kastımız, sokakta yaşayan kedi yada köpekler. Sokakta yaşayan hayvanları sahiplenmek, telefonla aramanın aksine biraz daha farklı. İlk fark olarak, sokaktan sahiplenmek ücretsiz. İkinci olaraksa, sahipleneceğiniz hayvanla ilişki barınızı yüksek tutup, onlarla ” Good Friends ” statüsüne sahip olduğunuzda ancak onları sahiplenebileceksiniz. Aynı bir insanı eve davet etmek gibi, sahipleneceğiniz bir hayvana tıklayarak onları hanenize katılmaya davet edebiliyorsunuz. Yalnız, yolda her gördüğünüz kedi köpeği sahiplenmeye çalışmayın. Zira yalnızca dolaşmaya çıkmış sahipli bir hayvan olabilirler. Bunun ayrımını yapmak için ise, sahipsiz olan hayvanların isimleri ” Mayor Whiskers ” olacaktır. İsmi bu şekilde olan hayvanlar sahiplenmeye müsait hayvanlardır. Satın almayın sahiplenin! Sosyal mesajımızı da verdik.

Evcil Hayvan Traitleri

Her hayvan, yalnızca üç tane trait sahibi olabilir. CAS ekranında hayvan yarattığınızda bu traitleri seçebilsenizde, traitlerini bilmediğiniz bir hayvanın özelliklerini, onun üstüne tıklayıp ” Get to Know ” diyerek öğrenebilirsiniz.

EVCİL HAYVAN BAKIMI
Evcil Hayvan İhtiyaçları

Evcil hayvanlarınızda aynı simlerinize benzeyen ihtiyaçları vardır. Acıkıp acıkmadığını, siminizin ihtiyaçlarına baktığınız gibi anlayamıyorsunuz. Evcil hayvanınız acıktığında, herhangi bir şeye ihtiyacı olduğunda yada bir sorunu olduğunda (evcil hayvanınızın) kafasının üstünde o soruna ilişkin bir resim belirmekte. Sizde o resme bakarak sorunu anlamalı ve ihtiyacını karşılamalısınız. Petinizin kafasının üstünde resim belirmesini beklemeden, hayvanınızın üstüne tıklayarak ” Pet Care ” yada ” Whats Wrong ” seçeneğinden sorunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Evcil hayvanlarınızın hergün yemek yemeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle mama kaplarını her gün kontrol etmeyi ve dolu olduğundan emin olmayı unutmayın. 5$ Simoleon karşılığında mama kabını doldurabilir ve hayvanınız acıktığı zaman bu kaptan yemeğini yiyebilir. Eğer birden fazla hayvanınız varsa yada mama doldurmayla uğraşmak istemiyorsanız otomatik mama kabını da alabilirsiniz. Sizin yerinize her gün mamayı otomatik yenileyecektir. Tek yapmanız gereken mamayı saat kaçta yenileyeceğini belirlemeniz olacaktır.

Tuvalet Eğitimi

Evcil hayvanlarınıza tuvalet eğitimi vermeniz şart. Tabii evin içinde halının üstüne yada herhangi bir yere tuvaletlerini yaptığını görmek istemiyorsanız orası ayrı. Tuvalet eğitimi olan bir köpek tuvaleti geldiğinde dışarı çıkmak istediğine dair davranışlar sergileyecektir. Kediler de ise dışarı çıkarmanıza gerek olmadan, onlar için bir kedi kutusu alarak tuvalet ihtiyaçlarını orada gerçekleştireceklerdir. Kedi ihtiyaç kutularını Build Mode’da banyo kısmında bulabilirsiniz. Kedilerinizin kutusunu düzenli olarak temizlemelisiniz. Eğer temizlemekle uğraşmak istemezseniz kendilerini otomatik temizleyen kutular alabilirsiniz. Tabii biraz pahalı.

Yetişkin köpeklerin tuvalet eğitiminde, tuvalet ihtiyaçlarının dışarıda giderileceğini bilirler. Yada bu en azından CAS ekranında seçilebilir. Ancak yavru köpeklerin tuvaletlerini dışarıya yapılacağını öğrenebilmesi için birazcık yardıma ihtiyaçları vardır. Bunun için yavru köpeğinizi önce kucağınıza almalı, daha sonra dışarıya çıkartıp yere bırakmalı ve ardından ” Go Potty ” seçeneği ile tuvaletini yapmaya teşvik etmelisiniz. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra köpeğiniz bu davranışı ezberleyecek ve tuvaletini dışarıya yapmayı öğrenecektir. Köpeğinize bu eğitimi verirken isterseniz ona kızıp, bağırıp, negatif bir şekilde yaklaşarak öğretebilir yada daha arkadaş canlısı davranarak öğretebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, köpeklere bağırıp, kötü davranışlarını cezalandırmak yerine, onların iyi davranışlarını ödüllendirmeyi seçerseniz daha sağlıklı bir eğitim şekli olacaktır. İki tane köpek besliyorum ben, damarıma basmayın!

Diğer İhtiyaçlar

Hayvanlarda aynı simler gibi eğlenmeyi severler. Evcil hayvanlarınız bazen oyuncaklarından sıkılabilirler. Böyle zamanlarda siz onlarla direk olarak ilgilenebilirsiniz. Her hayvanın kendine özgü bakım şekli vardır. Örneğin köpekleri sizin yıkamanız lazımken, kediler kendi kendilerini temizleyebilirler. Ancak köpeğinizi banyo yaptırabilmek için evinizde bir küvetin olması şart.

Hasta Evcil Hayvanı Veterinere Götürmek

Evcil hayvanınız hasta olabilir. Bazı hastalıklar kendi kendine geçse de, bazıları biraz kötü oluyor. Bu kötü olan durumlarda da hayvanınızı veterinere götürmek şart. Petinizi veterinere götürebilmek, aynı diğer simlerle seyehat etmeye benziyor. Haritadan gideceğiniz yeri seçin ve ” Travel With ” seçeneğine tıklayarak götürmek istediğiniz evcil hayvanınızın üstüne tıklayın. Veterinere geldiğinizde önce sıra almalı daha sonra biraz beklemelisiniz. Petinizin muayenesi yaklaşık 200$ Simoleon tutacaktır. Aynı zamanda hayvanınızın hastalığına göre aşı da vurulabilir.

Veterinerlik Becerisi

Veteriner olabilmek için siminizin kariyer seçmesine gerek yok. Veterinerlik becerisini geliştirmek için, Build Mode’da bulacağınız materyallerle veterinerlik becerinizi geliştirebilirsiniz. Veterinerlik becerinizi geliştirdikçe hayvanlarla yeni etkileşimler kazanacak aynı zamanda yeni hastalıklar bulacaksınız. Yalnızca belirtmek gerekir ki, veterinerlik becerinizi evde geliştirmek biraz pahalıya mâl oluyor. Zira o materyaller çokta ucuz şeyler değil. Bu materyalleri Build Mode’da ” Pets kısmında bulabilirsiniz.

Evcil Hayvanların Yaşam Süreleri

Hayvanlarınızın yaşam sürelerini, aynı simlerin yaşam sürelerini değiştirebileceğiniz gibi ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz. Eğer isterseniz de yaşlanmalarını durdurabilirsiniz.

Evcil Hayvan Eğitimi

Hayvanlarınız kakalarını yiyebilir, tuvaletten su içebilir yada diğer hayvanların idrarını içebilir, aynı zamanda kediler koltukları tırmalayabilir. Bunlar evcil hayvanlarınızın yapacağı bir kaç olumsuz davranıştan bazıları. Sizin yapmanız gereken şey, hayvanınızın bu davranışları sergilediğini gördüğünüzde, onları uygun bir tavırla uyarmanız ve bu davranışlardan uzaklaştırmanız olacaktır. Hayvanlarınızı bu şekilde disiplin verdiğiniz zaman, hayvanlarınız bu davranışların yanlış olduğunu öğrenecek ve bir daha yapmayacaktır. Hayvanlarınızın bazı davranışlarını yapmamasını istediğinizde yalnızca onları uyarmak değil, onları bu davranışa iten sebepleri de ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Örneğin, tırmalama tahtası olmayan bir kedi tırmalama ihtiyacını koltuklar üzerinde yapacaktır. Bu davranışı sergilemesini istemiyorsanız, onun bu davranışının kötü bir davranış olduğunu belirtmeli, bu şekilde ilgisini tırmalama tahtasına yönlendirmelisiniz.

Köpekleri eğitmek, kedileri eğitmekten biraz daha farklı. Köpek eğittiğiniz zaman, aynı veterinerlik becerisi gibi siminiz farklı bir beceri kazanacak. Aynı zamanda köpeğinizi ödül sistemiyle eğiteceksiniz. Hayvan eğitim beceriniz yükseldikçe, öğreteceğiniz numaralar da artacaktır. Eğer Get Together eklenti paketiniz varsa, köpek eğitim kulübü kurarak grup eğitimi yapıp, köpeğinizi daha hızlı eğitebilirsiniz. Aynı zamanda yakın arkadaşlarınızdan da (tecrübeli olanlar) köpeğinizi eğitmesi için yardım isteyebilirsiniz.

Ölümler ve Hayvanınızın Elinizden Alınması

Evcil hayvanlarınızın ölüm nedeni yalnızca yaşlılık. Onun haricinde herhangi başka bir ölüm yolu yok. Hayvanını açlığa maruz bırakmış simler ise, sosyal görevliler o simin hayvanını almak için evlerine uğruyor ve ihtiyacı düşük olan hayvanına el koyuyorlar. Hayvanınızın kötü durumda olup olmadığını sol üstte ki pencereden öğrenebilirsiniz. Yalnız korkmanıza gerek yok. Hayvanınızı bir sosyal görevlinin gelip evinizden alması için gerçekten kötü durumda olması gerekiyor. Yalnızca bir kaç dakika aç kalmış bir hayvanı kimse alıp götürmüyor.

Evcil hayvanınız öldüğü zaman, tıpkı simler gibi hayalet oluyorlar. Ayrıca Brindleton Bay’de bir hayvan mezarlığı mevcut. Yalnız, bu mezarlığı diğer mekanlarda olduğu gibi girip değiştiremiyoruz. Burayı ziyaret ederek diğer kedi ve köpeklerin hayaletlerini görebilirsiniz. Ayrıca farklı bir özellikten bahsetmek gerekirse, eğer hayalet bir simle aranızı iyi tutarsanız, aynı canlı bir hayvanı davet edebildiğiniz gibi bu hayalet hayvanı da hanenize davet edebilir ve artık sizin evcil hayvanınız olarak yaşamına devam edebilir. Yada ölümüne devam edebilir. Herneyse…

Veterinerlik: Hayvanları Ölümsüz Yapmak

Veterinerlik becerisi yüksek olan simler, hayvanlar için bir ölümsüzlük iksiri yapabilirler. Bu ölümsüzlük iksiri hayvanınızı ölümden korumaktan çok, yaşını düşürüyor. Böylelikle ölümsüzlük iksiri deniyor. Aynı zamanda veterinerlik becerisi yüksek olan bir sim, Ambrosia sayesinde ölü olan bir hayvanı da tekrar hayata getirebiliyor.

 

19 Yorum

    1. Sahibine karşı değil, normal zamanlarda da kalpler çıkıyorsa evcil hayvanın çiftleşmesi gerekiyor demektir.

    1. Samet gardaş yeni haritanın en sağ köşesinde ağaçlarla kapalı olduğundan gözden kaçma şansı yüksek.

    1. Hayvanın evden kaçtıktan sonra yapabileceğin birşey yok.Kediyi bilmiyorum ama köpekler bir kaç gün sonra geri geliyor.

  1. Hayvanları istediğimiz zaman büyütebiliyor muyuz yoksa belirli gün mü var ?

  2. Kediler yavruladi ama evde yer kalmadi.Ne yapabilirim gondermek istiyorum evden.

  3. Bu yazınızda belirtmediğiniz bir madde daha var hayvanların özelliklerini (yaş zeka vb.) veterinerlerden alınan özel mamalarla değiştirebiliyor olmamız misal benim köpeğim çok yaşlandığı için yaş düşürücü tedavi adında bir mamadan 1 tane verdim ve şimdi köpekte bende ölümsüz bir şekilde yaşıyoruz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir