Sim Dünyası: The Sims 3: Supernatural İncelemesi

The Sims 3: Supernatural

The Sims 3’ün yedinci ve aynı zamanda doğa üstü konulu genişleme eklentisi olan Supernatural nihayet Türkiye’de 70TL olarak satışa sunuldu. Peki zaten pek de gerçekçi olmayan The Sims 3’ü gerçekçilikten iyice uzaklaştıran Supernatural alınmaya değer mi?

The Sims 3 Supernatural Image

Öncelikle The Sims 3: Supernatural ile birlikte oyuna eklenen yeniliklere göz atalım. Yeni paketimiz ile birlikte oyunumuza cadılar, periler, kurtadamlar, zombiler ve daha güçlü vampirler oyuna ekleniyor. Daha güçlü vampirler diyorum çünkü vampirler, Late Night eklentisinde de The Sims 3’ü ziyaret etmişti.  Ayrıca bu yaratıkların yanı sıra yine ”doğa üstü” temalı birçok eşya, kıyafet ve saç da ekleniyor.  Gelen eşyalardan bazıları(tren oyuncağı, sallanan sandalye, büyü seti vs.) oyuna ilk defa ekleniyor. Ayrıca oyuna meslek olarak da falcılık eklenmiş. Falcılık mesleğinin bir kısmı açık dünyada geçerken bir kısmı falcı karavanın içinde geçiyor. Yeni eşyalardan biri olan büyü seti sayesinde  40’tan fazla iksir yapabiliyoruz. Her iksire özel tarifler mevcut.(Ayrıca tarifler için oyuna birçok gizli taş, kelebek vs. eklenmiş) Bu tariflere uygun şeyleri bulmak her zaman kolay olmuyor. Bu iksirlerin içinde ”Cine Dönüşme” ”Kusturma” ”İhtiyaçları Artırma” gibi birçok çeşitte sıvılar bulunuyor. Yine yeni eşyalardan olan lanetli tablolar, falcı orb, büyülü lamba, gizli kapı oyuna ayrı bir hava katmış.

Supernatural’la birlikte oyunumuza eklenen kasaba olan Moonlight Falls ise diğer kasabalara göre daha karanlık bir havaya sahip ve oldukça büyük. Kasabada modern ev bulmak oldukça zor çünkü her ev gothik ve klasik tarzda yapılmış. Ayrıca kasabada her yaratık türü için özel mekanlar ve ışınlanmak için telefon kulübeleri mevcut.

The Sims 3 Supernatural Image

Oyuna eklenen bu doğa üstü karakterleri CAS ekranında da yaratabiliyoruz. Ayrıca bu karakterlerin iyi mi kötü mü olmasına her Sims oyununda olduğu gibi biz karar veriyoruz. Mesela kötü bir cadı yaratmak isteyenler yeşil tenli çirkin bir cadı yaratabilirken iyi bir cadı yaratmak isteyenler güzel görünümlü bir cadı yaratabilir.

Oyundaki her yaratık türünün kendine özel güçleri bulunuyor. Mesela bir kurtadam dolunayda kurta dönüşürken(eğer kendisini geliştirirse istediği zaman kurta dönüşebilir) bir cadı ise büyü gücü sayesinde insanları taşa çevirebilir ya da onları zombiye dönüştürebilir.(Limitli sürümdeki Pea Shooter’lar sayesinde zombilere karşı savaşabilirsiniz)

Cadılar:

Cadılar, doğa üstü güçleri sayesinde insanları ya da eşyaları, iyi ya da kötü şekilde etkileyebilen canlılardır. Acemi bir cadı güçlü bir asaya sahip olamadığı için daha güçsüz büyüler yaparken tecrübeli bir cadı en iyi asa çeşidiyle hatta çıplak elle bile büyü yapabilir. Oyundaki büyü çeşidinin iyi ve kötü olarak ikiye ayrıldığını ve sayı olarak tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz ancak yapımcılar sürekli büyü yapmamızı engellemek için oyuna ”büyümetre” eklemişler. Bu bardaki sıvıyı her büyü farklı şekilde harcıyor ve sıvı boşaldığı zaman büyü yapmak imkansız oluyor. Ayrıca cadılar ulaşım için uçan süpürgeler kullanabilirler. Hatta bu süpürgeler ile özel bir platformda oyun bile oynayabilirler.

Periler:

(Perileri anlatmadan önce bana göre oyunun en güzel yaratık ırkı olduğunu söyleyebilirim) The Sims 3: Supernaturalda periler, uçmalarını sağlayan kanatalara sahip şakacı yaratıklar olarak işlenmiş. Yine kendine göre güçleri periler insanları birbirine aşık ettirebilecek ya da onlara kötü şans getirebilecek iyi ve kötü güçlere sahip. Ayrıca periler küçülerek bir ışık demeti haline gelebiliyor. Bu sayede oldukça küçük olan evlerine girip uyuyabiliyor, diğer Simleri korkutabiliyor ya da bir şeyleri tamir edebiliyor.

The Sims 3 Supernatural Image

Kurtadamlar:

Supernatural’da kurtadamlar efsanelerde de olduğu gibi dolunayda kurta dönüşen Simler. Kurtadamlar her zaman kurt olarak kalmadıkları için CAS ekranında yaratırken hem nomal halini hem de kurt halini hazırlıyoruz. CAS ekranındaki detaylı özellikler sayesinde kurtlarının uzunluğundan, dişlerinin görünürlüğüne kadar her detayı ayarlayabiliyoruz. İstersek kıllı ve korkunç bir kurtadam yaratabilirken istersek normal bir Sime benzeyen kurtadam yaratabiliriz. Kurtadamlar doğalarından gelen içgüdüler ile Simleri koklayabilir ya da eşyalara istemsiz zarar verebilirler. Hatta gıdıklanmaktan bile hoşlanırlar. Kurtadamlar, kurta dönüştükleri zaman avlanmaya çıkarak büyü malzemeleri ya da değerli şeyler bulabilirler. Ancak kurtadamlar bir başkasını ısırırken karşı taraftan izin istemek durumundadır.

Vampirler:

Aslında vampirler hakkında söylecek pek de bir şey yok. The Sims 3: Late Night’taki vampirlere oldukça benziyorlar. Yine CAS ekranındaki yüz detayları hayranlık bırakırken eklenmiş birkaç ufak özellik dışında bildiğimiz Late Night vampiri. Bu bakımndan vampirler hayal kırıklığı yaratıyor.

The Sims 3 Supernatural Image

Zombiler:

Zombiler ise CAS ekranında yaratılamayan tek yaratık. Sadece iksir ile dönüşülebilen(ve nadiren dolunayda) bu ırk bilindiği gibi etrafa saldırıyor ve diğer Simleri de zombiye dönüştürmeye çalışıyor. Ayrıca zombi olma durumu geçici oluyor.

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2012/243/674188_20120831_640screen006.jpg

Sonuç olarak, eğer oyunu gerçekçi oynamak isteyenlerden biriyseniz almanıza gerek olmayan ancak oynanıştan sıkılmış ve yeni hikayeler arayan biryiseniz almanız gereken bir paket. Her ne kadar ortalama bir paket olsa bile yeni kasaba, yeni eşyalar, cadılar ve periler paketi oynanabilir kılıyor.

Sim Dünyası Notu:

7,8/10

 

0

50 Yorum

 1. oyunu nasil kurabilirim birkac gun once aldim kurmaya firsat bulamadim yardim edermisinizzzz

  0
  1. Oyunun DVD’sini taktığınız zaman ilgili talimatlar sizi yönlendirecektir. Sizden serial key isteyene kadar ”Next” yazısına basınız. Daha sonra serial keyi yazıp aynı şekilde devam ediniz.

   0
   1. bana yardımcı olurmusun sendeki sims i benim bilgisayara yükleyelim lütfen bendeki oyun beta modifiye oyunmuş düzgün kopya edilmiş oyun bulmam lazm çünkü ek paketleri yüklenmiyo ve update edilmiyor

    0
 2. eğer orjinal oyun alırsam eklenti paketleri de orjinal olursa yüklemnede yada oynamada problem çıkabilirmi

  0
  1. Hayalet The Sims 3’ün kendisiyle oyuna eklenmişti. Ayrıca Cinler de Showtime ile eklenmişti. Eğer Showtime eklenti paketine sahip değilsen cinleri CAS ekranında yaratamazsın ve kullanamazsın.

   0
 3. Hayir vampirlerse guEl dusunce ojuyup hizli kosuyolar ve susuz yani kan icmeyince oluyolar gunwste yaniyolar bir suru ozellik var

  0
 4. Peri ve kurtadam için rehber incelme gibi birşey var mı cadı için var ama diyerlerini bulamadım?

  0
 5. Süpernatural da peri m durup dururken insan oldu kanatları gitti uçmuyor düzeltmeye çalıştım ama olmuyo neden böyle oldu

  0
 6. Cin yapmak için showtime eklentisi gerekmesi sinir bozucu showtime ilgimi çeken bir eklenti paketi değil almak istemiyorum ama cin yaratmak istiyorum :((

  0

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir