The Sims 3: Seasons İncelemesi

The Sims 3: Seasons

Tüm Simmer’lar tarafından, The Sims 3’ün çıkışından bu yana en çok beklenilen eklenti paketi olan Seasons sonunda piyasaya sürüldü. Sadece PC ve Mac platformları için satışa sunulan The Sims 3: Seasons, bakalım beklentilerimizi karşılayabilecek mi?

Detaylara inmeden önce oyunu genel olarak tanıtalım. Paketin isminden de anlaşılacağı üzere, Seasons eklentisi oyunumuza mevsimleri ve hava olaylarını ekliyor. The Sims 2: Seasons’a ek olarak ise oyuna festivaller ve gerçekçi hava şartları ekleniyor.

Öncelikle giriş ve CAS ekranındaki yeniliklere bir bakalım. Giriş ekranındaki önemler özellikler ”Options” bölümünde olmuş. Artık ”Options” bölümünden birçoğumuzun nefret ettiği hafıza sistemini kapatabiliyoruz. Ayrıca oyundaki mevsimlerin sürelerini kısaltıp uzatabilir ya da herhangi bir mevsimi tamamen etkisiz hale getirebiliyoruz. Sistemi yetersiz olan kişiler ise sis, kar, don vb. hava efektlerini de kapatabiliyor.

Kışlıkları Çıkarın!

The Sims 3: Seasons ile birlikte oyunumuza hava olaylarının eklendiğini söylemiştik. Bu da demek oluyor ki artık kıyafetlerimizi daha dikkatli seçmeliyiz. Mesela hava karlı iken ince kıyafetlerle dışarı çıkarsak Simimiz üşüyebilir hatta donarak ölebilir. CAS ekranında bizi karşılayan önemli yeniliklerden biri ”Outerwear” kıyafet seçeneği olmuş. Bu seçenek sayesinde Sim’imizin dışarı çıkarken nasıl giyineceğini de seçebiliyoruz. Diğer yenilikler ise bolca eklenen kıyafetler ve aksesuarlar olmuş. Ayrıca birkaç yeni saç stili ve  ”slider” da oyuna eklenmiş.

Oyun-içi yeniliklerin her birini teker teker saymaya kalkarsak incelememizin bitmesi imkansız olduğu için yalnızca önemli yenilikleri yazacağız. Oyun-içi yeniliklerin başında tabii ki de mevsimler, hava olayları ve her mevsim için ayrı ayrı hazırlanmış festivaller geliyor. Hemen mevsimlere kısaca değinelim. Hepimizin bildiği gibi oyunda da 4 adet mevsim bulunuyor ve başta da dediğim gibi bu mevsimleri isteğimize göre uzaltıp kısaltabilir ya da tamamen kapatabiyoruz

Her mevsimin kendine has özelliklerin olduğunu da söyleyelim. Mesela kışın, hava karlı ve soğuk iken dışarı çıkıp arkadaşlarımızla kar topu savaşı yapabilir ya da iglo evi yapabiliriz. Hatta sinir olduğumuz komşunun kardan adamını bile yıkabiliriz. Kış mevsimindeki hava olaylarına değinecek olursak, kış mevsimi çoğu zaman karlı geçiyor. Havanın derecesine göre bu kar yağışının şiddeti de artıp azalabiliyor. Hatta bazen fırtına bile çıkabiliyor. Nadiren ise kar yerini yağmura bırakıyor. Hava durumunu ise televizyonumuzdaki yeni kanal sayesinde takip edebiliyoruz.

Soğuktan Küçük Dostlarımız Bile Etkileniyor

Her mevsim için ayrı ayrı festivaller yapıldığını söylemiştik. Kış için de özel bir festival yapılıyor. Festival başladığı zaman size bir uyarı kutucuğu ile haber veren oyunumuz kasabamızdaki ”Big Park”ı festival eşyaları ile değiştiriyor.(Hangi kasabada oynadığınız önemli değil, oyun her kasaba için ayrı ayrı festival alanarı hazırlamış) Bu festivallerde snowboard yapabilir ya da donmuş göllerde paten ile kayabilirsiniz. Bu etkinliklerde başarılı olarak biletler kazanıp özel hediyeler bile kazanabilirsiniz. Hava Simizini olumsuz etkiledi ise seyyar satıcıdan sıcak çikolata ya da bir kahve satın alabilirsiniz ya da arkadaşlarınıza yollamak için özel tebrik kartları yaptırabilirsiniz. Ayrıca noel ruhunu yaşamak için ”Gift Giving” denen ve herkesin birbirine hediye aldığı partiler verebilirsiniz.

Bedavaya Öpücük!

İlkbahar ise en az yenilik getiren mevsim diyebiliriz. Bu haldeyken bile ilkbahar bize daha önce yaşamadığımız birçok deneyim sunuyor. Mesela yağmurlu havalarda kır çiçeklerinin açmaya başladığına şahit olabilir, ilkbahar festivalinde ”Öpücük Standı”ndaki kişileri öpebilir ya da elma yakalama, halka geçirme gibi yarışmalara katılabiliriz. Ayrıca ilkbahar dans yarışmasına katılarak, dans kralı ya da kraliçesi seçilebiliriz(Bu özellikle sayesinde oyuna slow dans da eklenmiş) ya da küçük Simlerimizle yumurta bulma etkinliklerine katılabiliriz.

Yaz ise genel olarak ilkbahar gibi işliyor ancak ilkbahar yağmurları yerini saf güneşe bırakıyor. Böylece plaj sezonu da açılmış oluyor. Yazın denize girip, deniz yatağımıza uzanıp kitap okuyabilir ya da festival alanında futbol oynayabiliriz sıkıldığımız zaman ise bilet kazanmak için yarışmalara katılabiliriz. Bu sıcak günlerde dışarıda fazla durmak Siminizi zararlı şekilde etkileyebilir. Bu tür yanıklar için solaryum makinesi benzeri bir alet de oyuna ekleniyor. Bu alet sayesinde ten rengimizi açabiliyor ya da daha koyu hale getirebiliyoruz.

Yaprak Dökümü!

Sonbahar ise bana göre oyunun en güzel mevsimi. Havaların yavaş yavaş soğuması, ağaçların yapraklarını dökmesi ve renklerinin solması The Sims 3: Seasons’ta harika şekilde işlenmiş. Sonbahar mevsiminde ortaya çıkan manzaralar kışın çıkanlardan bile daha iyi diyebilirim. Ayrıca yine varolan festival etkinlikleri dışında ”Cadılar Bayramı” olarak nitelendirebileceğimiz ”Trick or Treat” günü de sonbaharda karşımıza çıkıyor. Bugünde tüm küçük Simler kostümlerini giyiyor ve kapı kapı gezip şeker topluyor. Hatta bugünde evimize korkunç bir görüntü vermek için kabakları keserek çeşitli süslemeler yapabiliyoruz.

Ayrıca uzaylılara da değinelim. Seasons’la birlikte oyunumuzu uzaylılar ziyaret ediyor. Uzaylılar nadiren Simlerinizi kaçırıp hamile bırakabiliyor.(Erkekleri bile) Hatta uzaylıları çeşitli yollardan ailemize bile ekleyebiliyoruz. Böylece onların özel güçlerini de kullanabiliyoruz. Mesela bir uzay aracı ile etrafı ateşe verebiliyor ya da istediğimiz yere hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz.

The Sims 3: Seasons Rocks!

Sonuç olarak The Sims 3: Seasons dopdolu bir eklenti paketi ve The Sims 3’ün en büyük eksik yanını başarılı bir şekilde kapatıyor. Yeni eklenen eşyalar, kıyafetler ve diğer içerikler de ana temanın yanında oldukça hoş duruyor. Her ne kadar mevsimlerin yanında festivaller ve mevsimsel etkinlikler de oyuna eklense, insan sörf, voleybol vb. etkinliklerin eksikliğini çekiyor. Ayrıca bazen yapay zeka mevsime ayak uyduramıyor. Mesela bazen kış ayında dışarıda çıplak gezsek bile Simimiz bırakın donmayı üşümüyor bile.

Her ne kadar bazı özellikler düzgün çalışmasa ve oyun bazı yönlerinden eksik kalsa bile The Sims 3: Seasons kesinlikle alınması gereken bir eklenti paketi. Hatta The Sims 3’ün en iyi eklentisi.

Sim Dünyası Notu:

9,6/10

65 Yorum

  1. Ben de Sims alacağım fakat Supernatural mi Seasons mu karar veremedim.Siz hangisini öneririsiniz?Ve bir de kasabayı yani eklentiyi falan nereden ve nasıl indiriyoruz?Yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Merhaba, acaba uzaylilari kapatabiliyor muyuz? Kapatabiliyorsak nereden? Cevaplarsaniz cok sevinirim.

    1. Supernatural varsa Options’tan kapatabiliyordun sanırım ama uzaylılar o listeye dahil mi bilmiyorum

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir