Devasa The Sims 3: University Life İncelemesi!

                Aslına bakarsanız The Sims 3: University Life dopdolu bir eklenti paketi ve açıkçasını söylemek gerekirse ilk olarak, oyunla ilgili nereyi anlatmam gerektiğini belirleyemedim. Bu yüzden oyunu keşfettiğim ilk şeylerden başlayarak anlatacağım ve okurken sıkılmamanız için en az cümlede en fazla şeyi anlatmaya çalışacağım.

                Öncelikle oyuna doğrudan yeni bir kasaba eklenmiyor. Oyuna eklenen kampüs kasabasında normal bir aile olarak yaşamamızı geçiremiyoruz ki bana kalırsa kimse yaşamak da istemeyecektir. Kasabanın coğrafi detaylarına inmeden önce kampüse nasıl ulaşıldığına bakalım. Üniversiteye kayıt olmak için en az Young Adult evresinde olmamız gerektiğini hatırlatarak anlatmaya başlayayım. İsterseniz kapınıza gelecek olan maskotu bekleyip, lama kostümü giymiş maskotun vereceği testleri doldurup burs kazanıp kampüste daha az para harcayarak eğitim görebilirsiniz. Bu testleri başarıyla cevaplayıp burs kazanmak içinse lisedeki notlarımız büyük bir öneme sahip. Aynı şekilde Simlerin kazanmış olduğu beceriler de bu testlerde başarı etmenlerinden olmuş. Aman dikkat diyelim burs kazanıp rahatlamayın. Eğer notlarınız düşük olursa bursunuz anında kesilecektir.

Lama kostümlü maskotumuzu kampüste garip hareketler yaparken bulmak mümkün.

                Şimdi kasabaya dönüş yapalım. University Life ile oyuna eklenmiş olan kampüs kasabasında yaşamak istemeyeceğinizi söylemiştim. Bunun nedeni kasabanın tamamen üniversiteli gençlerin üzerine odaklanmış olması ve normal aileler için yapacak pek de fazla bir şeyin olmaması. Ayrıca bana kalırsa kasabanın merkezi dışında, diğer yerler oldukça basit kalmış. Aynı zamanda kasabanın oldukça büyük olması kasabayı boş göstermiş. Açıkçası kampüs kasabasının çok daha modern ve çılgın olmasını beklerdim. Bana kalırsa oyunun kötü yanlarından biri kasabanın çok basit olmuş olması. Paragrafın başında kasabanın tamamen gençler üzerine kurulu olduğunu söylemiştim. Şimdi kasabanın neden gençler üzerine kurulu olduğunu biraz açayım. Kocaman bir kampüsün yanı sıra kasabada, bowling ve oyun salonu da bulunuyor

Bu tür oyunlarda rezil olmamak için bol bol pratik yapmalıyız.

Bu salonda ister bowling ya da diğer oyunları oynuyor istersek de arkadaşlarımızla sosyalleşebiliyoruz. Ayrıca bowling salonunun yanı sıra yine sosyalleşip oyunlar oynayabileceğimiz birkaç mekan daha bulunuyor. Bu mekanlarla ilgili dikkatimi çeken en güzel şey tezgah arkasından servis yapan garsonlar olmuş. Aynı The Sims 3: Late Night’ın barmenleri gibi The Sims 3: University Life’ın garsonları da bize yiyecek ve içecek hazırlayabiliyor. Kasabada ayrıca yine arkadaşlarımızla sosyalleşip ders çalışabileceğimiz bir alan olan kafe de yer alıyor. Daha önce hiçbir The Sims 3 oyununda yer almayan karikatür evi de The Sims 3: University Life Eklenti Paketi oyuna eklenmiş. Bu mekandan ne yazık ki karikatür kitapları satın alamıyoruz, bedava olarak var olan kitapları okuyabiliyoruz. Ayrıca kasabada  birçok yurt da bulunuyor. Yurtların tamamı bedava olurken yurtlar karma, yalnızca erkekler  ve yalnızca kadınlar olmak üzere üçe ayrılmış durumda. Yurt odamızı istediğimiz gibi seçebilirken aynı zamanda oda arkadaşımızı da seçebiliyoruz. Ayrıca odamızı istediğimiz gibi düzenleyebiliyoruz.

İşte kampüsümüz.

                Yurtların yanı sıra kasabada normal evler de bulunuyor. Daha varlıklı Simler isterlerse üniversiteye ilk kayıt oldukları zaman bu evlerden herhangi birini kiralayabilir. Kasabadaki çoğu ev ise İngiltere’nin klasik evlerinden esinlenmiş gibi görünüyor. Aslına bakarsak kasabamız olduğu gibi klasik bir İngiltere kasabası.  Oyunun bir diğer kötü noktası ise aslında bu kasabadaki yaşamın gerçek bir yaşam olmayışı. Biz kampüs kasabasına geldiğimiz zaman tıpkı World Adventures’ta olduğu gibi ana kasabamızda hayat duruyor. Yani yalnızca kampüsteki aktif olan Sim’imiz yaşama devam ediyor ve 2 dönemden oluşan üniversitede dönem arasında ana kasabamıza geri dönebiliyoruz. Ayrıca üniversiteye kayıt olurken 6 bölümden birini seçmemiz gerekiyor. Bu bölümler bilim-tıp, işletme, güzel sanatlar, halkla ilişkiler, beden eğitimi ve teknoloji eğitimleri olmuş.

                Seçtiğimiz her bölümün farklı farklı dersleri ve ileriki hayatımızın için bize kazandırdığı şeyleri oluyor. Ayrıca her bölümün kendine özel interaktif bir eşyası da Simimize veriliyor. Mesela güzel sanatlar okuyan bir Sim yanında çizim defteri taşırken tıp okuyan bir Sim odasına interaktif iskelet koyabiliyor.  Ayrıca derslerimize sürekli katılır ve başarılı olursak okul yönetiminden ekstra para bile alabiliyoruz, eğitimimiz için. Ayrıca okuldaki her dersi göremeyeceğiz ama bazı dersleri görme şansı yakalayacağız. Mesela profesörlerin verdiği konferansları ya da interaktif olarak yapacağımız bazı dersleri görebiliyoruz. Ancak üniversite yalnızca ders çalışmak demek değil. Aksine The Sims 3: University Life Eklenti Paketi’nde oynadığım onca saatte yalnızca birkaç kez ders çalıştım. Bu arada ödevlerimiz olmasa bile akıllı telefonumuz, bilgisayarımız ya da kitaplarımız sayesinde derslere hazırlanıp daha başarılı olabiliriz. Ayrıca derslerde başarılı olduğumuz zaman Cuma günü yapılan final sınavlarından da yüksek notlar alabiliriz.

Sıkıcı derslerde uykuya yenik bile düşebileceğiz.

                Üniversitenin yalnızca ders çalışmak olmadığını söylemiştim. Şimdi, gelelim oyunu oynanabilir kılan eğlence faktörlerine. Öncelikle yurtlardan başlayalım. Özellikle karma yurtlarda sınırsız eğlence var diyebiliriz. Yurtların ortak salonlarında var olan çeşitli bilgisayarların, oyun konsollarının yanı sıra, yurtta kalan diğer Simlerle yapacağımız etkileşimler de oldukça eğlenceli. Mesela yurttaki diğer Simlere geliştirdiğiniz top sektirme yeteneği ile eğlenceli bir gösteri sunabilir ya da yurttaki tüm Simlerin çıplak olarak etrafta koşuşturup, pizza yemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yurttaki diğer Simlerle çalışma grupları oluşturup ders çalışabiliriz. Yazımın başlarında bahsettiğim gibi birçok eğlence mekanı bulunuyor kasabada. Mesela gündüzleri kafede içecek içerken akşamları arkadaşlarımızla bowling salonuna gidip biraz bowling ve bilardo oynayabiliriz ya da yeni sevgilimizle romantik bir akşam geçirebiliriz. Ayrıca oyuna 2 yeni parti çeşidi de eklenmiş. Bu partilerden birinde şenlik ateşi yapıp eğlenirken bir diğerinde fıçının içinden içecek içerek eğleniyoruz.  Tüm bu eğlence faktörlerinin yanı sıra oyuna 3 adet sosyal grup eklenmiş. Nerd’ler Rebel’lar ve Jock’lar. Her sosyal grup kendine özel aktivitelere, açılabilir eşya ve özelliklere sahip. Hatta isterseniz aynı anda üç gruba da üye olabilirsiniz. Ayrıca her sosyal grup gelecek için ayrı bir kariyer imkanı da sunuyor. Şimdi dilerseniz gruplara geçelim.

Bu tür şeyler üniversitede pek de garip karşılanmıyor.

                Nerd’ler yani bizim deyişimizle inekler gerçekten çalışkan ve aynı zamanda da oldukça sosyal tiplerdir. Akıllı telefonlarından diğer Simlere bazı ders videolarını gösterebilir, birçok şeyi araştırarak bulabilir ve sorunları hızlı çözerler. Ayrıca bu tipler bilgisayar oyunlarında aşırı derecede iyi olup ilerleyen yaşamlarında oyun yapımcısı olabilirler. Rebel’lar yani anarşistler hayatlarının ileriki zamanlarında sanat muhammini olabilirler. Adından da anlaşılabileceği gibi anarşistler sisteme karşıdırlar. Gerektiği zamanlar protestolar yapıp, üniversite kürsüsünü ele geçirebilirler. Jock’lar içinse tam bir karşılık bulamadım ama bu tiplere klasik öğrenciler diyebiliriz. Hem sosyallerdir, hem dersleri ortalamanın üzerindedir hem de sporla haşır neşirlerdir. Bu tipler iş hayatında spor ajanı olarak çalışabilirler. Bowling gibi sosyal oyunlarda ise oldukça iyidirler.

İnteraktif derslerde böyle aktiviteler yapmak mümkün olacak.

                Şu ana kadar oyunun neredeyse hep iyi yönlerinden bahsettim. Yazımı bitirirken de canımı sıkan bir noktaya değinmek istiyorum. Tamam, iyi çalıştık, eğlendik, sınavlara girdik ve sonunda mezun olduk. Peki, ana kasabamıza döndüğümüzde değişen bir şey var mı? Maalesef, yok. Çok eğlenerek geçirdiğim yirmiden fazla Sim gününün ardından ana kasabama geri döndüm ve kazandığım bir trait ve birkaç üniversiteli arkadaşım dışında elde ettiğim hiçbir şeyim olmadı. Yine eskisi gibi yaşamıma devam ettim. Daha önce de bahsettiğim gibi kampüs normal oyundan soyutlanmış bir şekilde işliyor. University Life her ne kadar oldukça eğlenceli olsa bile birçok özelliğin ana kasabada kullanılmaması nedeni ile oyunun geneline etki edememiş. Buna rağmen oyunu oynarken oldukça eğlendim ve oyunun iyi ve kötü yönlerini size aktarmaya çalıştım.

59 Yorum

 1. ya bn üç şeyi merak ediyorum şimdi mezun oluyoruz sonraa kasaba büyüme gibi bişi olmuyo dimi bide bir tane üniversiteli yapıp yanınıa anne baba yani aileyle beraber veya bir üniversiteli ve yanına karısınıda yapabiliyormuyuz son olarak mezun olmadan önce sevgilimiz oluyo snra mezun olduktan sonra onunla evlenebiliyormuyuz

  1. Evet, young adult ve üstü herkes üniversiteye gidebiliyor ve kasabalar büyümüyor. Dilersen mezun olduktan sonra da sevgili olabilirsin.

 2. Arkadaşlar bende late night eklenti paketi var üniversiteyi yüklersem iyiside aynı anda oynama ihtimali var mı mesela gitarı okula götürme gibi.
  world adventures yuklemıstım sim mısıra v.b ulkelere gidiyordu 3-4 tane eklentı oldugu zaman baska paketlerle karısmıyor mu acaba.

  1. Tüm eklentileri aynı anda oynayabilirsin. Gitarını kampüse götürebilirsin :). Karışma olmayacaktır.

 3. Ana kasabamızda hayat duruyorsa orda kalan ailemiz biz ünideyken yaşlanmıyorlaar mı ?

 4. benim simim ha bire uyuyo ders çalışmıyo dönem sonunda A aldı nasıl bi mantık bu nasıl düzeltebilirim???

  1. The Sims 3 mantık yönünden düşük bir oyun. Bu konuda yapacak pek bir şey yok.

 5. Bence Generations bundan daha güzel çünkü hem her yaşa hitap ediyor hem de oyuna tamamen hakim oluyor. :D Sims 4 çıkacak olmasaydı Generations alacaktım ama paramı Sims 4’e saklıyorum. :D Bu arada biraz alakasız bir yerde soruyorum ama, tahmininizce Sims 4 ne kadar olur? :)

  1. Ön-siparişi 153 lira :( Tabii ki oyun çıktığında en azından 30 lira falan düşecektir.

 6. kep atma gibi olayları oluyor mu? bende henüz olmadı da. yardımcı olursanız seviniriim. bir de 48 kredi almistim ben onun su anda 42sini yapabildim 48imi de bitirecek miyim? onlarin bir onemi var mi?

  1. Evet, bitirmelisin sanırım. Kep töreni University Life’ta oluyor mu emin değilim ama Generations’la oluyordu sanki.

 7. Sim kızıma iki dönemlik üniversite seçtim 24 kredilik. İlk dönem geçti finallerden ve eve döndü. Tekrar kendi kendine üniversiteye dönecek mi? yoksa ben yine enroll university mi yapmalıyım?

 8. Ben simimi üniversiteye kaydettim sonra üniversite kasabasında bir çocuk yarattım onunla sevgili oldular şimdi simim mezun olup evine döndü çocukla hala sevgili olarak görünüyorlar ama çocuğu ana kasabaya taşımak istiyorum nasıl yapabilirim? Testing şifresinden başka çözüm yok mu? çünkü testing şifresinin oyunu bozabileceğini okumuştum o yüzden onu kullanmaya çekiniyorum. yardım ederseniz çok sevinirim

  1. Sanırım Simi arayıp evine davet edebiliyorsun bir süreliğine. Eve geldiğinde ise ona evlenme teklifi edebilirsin ya da ev arkadaşı olmasını isteyebilirsin.

    1. Sürekli be romantic yap çıkar. Friendly kısmında da çıkıyor olabilirdi tam emin değilim.

 9. sims 3 university life da iki kişilik aileden birisi üniversiteye giderse ne olur? Kasabada hayat duruyor demişsiniz. Yani üniversitede olanı oynayacağım, diğerinde de hiçbirşey ilerlemeyecek öyle mi?

 10. Ben üniversiteye kaydoldum tıp ve bilime ve dediğiniz iskelet geldi ama derslerim yok yani bomboş bir hayat geçiriyorum şu kampüste derse gidemiyorum o maskot bile geldi üniversite kıyafeti falan verildi ama derse gidemiyorum

 11. Yoo o class schdule de hiç bir şey yazmıyo bu da mı bir kaç gün sonra gelicek acaba ?

 12. Arkadaşlar ya ben sims 3ü yükledim. Oyunu 1 aydır oynuyorum. fakat evimin önüne hala lama kostümlü adam gelmedi. ne zaman gelir veya neden gelmedi bilenler varsa cevaplayabilir mi?

 13. sims 3 üniversity life para ile alınıyor.Ben aldım 100 tl indirimli avm de satılıyor.çok ucuz ama bunun için sims 3 almanız gereklli 90 tl 2 si 200 falan oluyo kaçırmayın hemen alın..

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir